Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Добър ден на всички! Решил съм да си правя усилвател за домашни условия,2X50 4ohm. Търсих в интернет,но повечето схеми са с един канал. Нямам претенции за захранването,дали ще е еднополярно или двуполярно. Предпочитам да е с транзистори.

Редактирано от eset2 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост

Добър ден на всички! Решил съм да си правя усилвател за домашни условия. Търсих в интернет,но повечето схеми са с един канал. Нямам претенции за захранването,дали ще е еднополярно или двуполярно.

Та сега искаш да е двуканален, така ли? Прати ми на лично имейла си и ще те "пусна " да си избереш каквото ти хареса. Трябва ти регистрация на този сървър  "MEGA" и моето одобрение. Имам стотици схеми и печатни платки, което напълно ще те удовлетвори. Успех от мен!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Схемата за единия канал я правиш два пъти и имаш двуканален усилвател.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Схемата за единия канал я правиш два пъти и имаш двуканален усилвател.

Аз това щях да му напиша, но когато пиша такива коментари, някои ме изкарвват, че съм се подигравал на дечурлигата и затова се въздържах. 

Иначе е съвсем близко до ума за тези, които се занимават с аудиотехника!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да,двуканален го искам.

Кажи колко пари си нагласил за проекта? Сам да си направиш усилвател винаги излиза по-скъпо от това да се купи готов. Тези дето си ги правят не го правят от безпаричие, а за да постигнат качество, което не може да се купи или да си "начешат някоя краста". Ако си решил да трупаш опит е много похвално, но кажи какви познания имаш в областа на ниската честота? 

Поздрави!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи колко пари си нагласил за проекта? Сам да си направиш усилвател винаги излиза по-скъпо от това да се купи готов. Тези дето си ги правят не го правят от безпаричие, а за да постигнат качество, което не може да се купи или да си "начешат някоя краста". Ако си решил да трупаш опит е много похвално, но кажи какви познания имаш в областа на ниската честота? 

Поздрави!

По двата поста в темата, може да се разбере, че познанията клонят към нула.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предимно се занимавам с ремонт телевизори и аудио системи. Имам доста шасита от телевизори и стерео уредби,за да не ги изхвърлям ще си направя нещо от тях. Траф съм си намерил двуполярен +/- 60V 5A.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Предимно се занимавам с ремонт телевизори и аудио системи. Имам доста шасита от телевизори и стерео уредби,за да не ги изхвърлям ще си направя нещо от тях. Траф съм си намерил двуполярен +/- 60V 5A.

Аз ще те насърча! Много добре, че се занимаваш.Дано е дълго така. Само тогава ще придобиеш нужният опит и умения. Разбира се и с прочит на този род техническа литература. Директно на крайните думи! Добре е че имаш такъв траф, но: 

1. Променливото му напрежение на вторичната намотка ако е +-60 волта и е твърде високо и ще си имаш сериозни проблеми. Първото е работното напрежение на електролитните кондензатори в изправителя. Последните трябва да са с работно напрежение 100 волта. Даже и при 80 волтови кондензатори, последните не са защитени от претоварване по напрежение. Друго. Капацитета на електролитните кондензатори при такова високо напрежение трябва да е колкото се може по голям. Това значи минимум 8200 микрофарада. При такъв капацитет и 100 волта работно напрежение, кондензатора е със значителен габаритен размер и твърде скъп. Още повече! Самите електролитни кондензатори трябва да са много качествени или от добри фирми, което се отразява на цената за бройка от 15 до към 45$ на брой. Съвсем не си измислям цената, ако това си мислиш.Значи за двете рамена във + и - ти трябват 4 кондензатора на стойност най малко ..един каскет пари.За греца: Има ги по магазините в тенекиен корпус с дебели изводи и са до 5 лева. Това не е проблем. Работното му напрежение да е минимум 150 волта. Повечето от грецовете покриват това ти изискване. За крайните стъпала: Транзисторен вариант; Крайните транзистори за работно напрежение поне 150 волта и ток до 10 ампера. Има много модели на n-p-n  и  p-n-p транзистори. Цените варират до към 15-25 лева за най добрите. Драйверни транзистори със средна мощност - намират се без проблем до цени от максимум 7-8 лева. Вход на крайното стъпало. Не използвай интегрални схеми по простата причина, че ще намериш много трудно подходящи интегрални схеми за тази цел.Цените им са нормални до към 12 лева за брой. Крайно стъпало с мощни интегрални схеми! Тук има също много варианти, но не става всяка интегрална схема. С посоченото от теб захранване ще имаш пълен правотоков размах около 140 волта и възможността да повредиш схемите ти е в кърпа вързана поради това, че нямаш опит.Самите интегрални схеми със техните обратни връзки и не добрите печатни платки за тях имат свойството на самовъзбуждане на стъпалото, което след себе си води почти на 100% до дефект. Излиза ти прекалено скъпо. Интегралните схеми са също скъпи. Говоря за сериозните схеми, а не за тия по 10 - 15 лева за брой.

Моя съвет: Изработка на много добър или направо закупен тороидален трансформатор за 2-ве вторични напрежения приблизително -  28 до 32 волта - не повече. Има такива готови трансформатори от порядъка на около 150-250 вата с цени до 60-65 лева. Това е и твоя най добър вариант. Ако сега пресметнеш всичко с неговата цена, което ще ти трябва за да конструираш само 2 крайни стъпала, ще забележиш колко много колегата  "AGD е прав като ти казва че е по- евтино и то значително, да си закупиш цял такъв усилвател 2-ра ръка. Всичко ще ти е готово и събрано в кутия, а ти пак си се занимавай с усилвателчета, но до 20-30 вата най- много. Не се хвърляй на неща, за които нямаш никаква подготовка. Елементите ще повредиш, а вложените средства за твоето желание вече ще си ги загубил безвъзвратно.Ако нещо не можеш да прецениш и ти трябва съвет, тук има хора, които ще ти помогнат. Аз също, но не се хвърляй на това, което не можеш РЕАЛНО да направиш! Това е подробният съвет от мен. Ако си разгледал схемите, за които говорихме, вече ще си убеден, че нищо не изглежда така лесно, както ти си си го представял. Все пак - успех от мен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато започне да не ти стига времето за това "хоби" или интересите ти се насочат в друга посока, искаш или не, ще ги изхвърлиш. Минал съм по този път - повЕрвай ми. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предимно се занимавам с ремонт телевизори и аудио системи.

Дрън дрън ярина.

Ако поне малко знаеш откъде върви тока няма да пишеш такива глупости, от които са очевадни нулевите ти познания.

Съчувствам на хорицата, които ще се натресат на такива "разбирачи". И на колегите, при които ще занесат мъртъвците след твоята намеса. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колегата се занимава с телевизори...............те обикновено са по-сложни от един аудиоусилвател, най малкото защото те си го имат за да възпроизвеждат и звук освен картина. В телевизорите се ползвот общо взето интегрални стерео усилватели на импулсно захранване. И аз съм "скубал" от телевизионни платки НЧУ и съм си озвучавал гаража. Колегата иска само 50 транзисторни вата/транзистори има дори и където не очакваме в ИС/.

eset2 всички разбраха, че си "мераклия" и нищо не отбираш от ниската чесота, но не е късно да се научиш. Много е лесно особено щом имаш достатъчно електронна скраб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дрън дрън ярина.

Ако поне малко знаеш откъде върви тока няма да пишеш такива глупости, от които са очевадни нулевите ти познания.

Съчувствам на хорицата, които ще се натресат на такива "разбирачи". И на колегите, при които ще занесат мъртъвците след твоята намеса. 

На всяко гърне мерудия. Имате много познания,но не помагате,дръжте си мнението за себе си. ;)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

когато променливото напрежение се изправи през грец и се филтрира с кондензатор се вдига Публикувано изображение пъти (ако кондензаторът е с оптимален капацитет) това увеличение "Публикувано изображение пъти" на напрежението важи само за синусоида с честота 50hz !!!

тоест от 60v променливо ще получиш 58,4 до 58,8 волта изправено (заради пада на напрежение в самите диоди - между 0.6 и 0,8 волта, а те са по два последователно) . което след кондензатора ще стане около  82,6 волта (58,6*1,41=82,6)...

Редактирано от the professor (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Тези два последни поста ти дават пример за едно класическо навремето си крайно стъпало "Philips"" С разделителен кондензатор на изхода към колоната. Схемата е много надеждна и работи добре без особени изисквания. При него същността е да настроиш тока на "покой" на стъпалото с тримера -   50-100 мА. Да монтираш двата диода които виждаш на схемата на охлаждащата повърхност за крайните транзистори близко до последните и да подадеш приблизително  0 децибела ниво на входа на стъпалото.

В съвременните усилватели това стъпало вече не се използва и както казваме, сме го" пратили в пенсия". Но всичко по него е точно и работи отлично.

По вторият въпрос, професорът много точно ти е сметнал захранването, което ще получиш на електролитните кондензатори. Сам забелязваш че напрежението е доста високо и затова съм ти посочил , че последните трябва да са с работно напрежение 100 волта. Не можеш да си измисляш от себе си, а доста често много от детайлите трябва и да се пресмятат. Затова трябва и да се справиш с теорията и да добиеш за тази цел добри познания. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж какво открих Публикувано изображение

Тази схема не че не работи, но е отживелица от преди повече от 30 години. Електролитен кондензатор на входа и разделетелен на изхода е ужасно за качеството на звука. Няма смисъл да се прави освен с изследователска цел. Предлагам най-елементарна схема работеща и изпитана хиляди пъти и показала добри резултати. https://www.google.co.uk/search?q=p3a&client=firefox-a&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=2jx5Ut6RGoWrtAahwIGYBg&ved=0CEIQsAQ&biw=1247&bih=933  50 вата не са никакъв проблем.  Има проектирани платки, описания за настройки и всичко необходимо, работи с най-разнообразни и масово произвеждани евтини елементи.

Само мерак да има човек!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да тази схема п3а ще да е защото повече OpAmp  са направени на принципа на два транзистора с два общи колектора който подготвят звука в предусилвателя. Това ми напомня в началото и за диференцирани усилватели от типа MBA125/145

Редактирано от ST305 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Да тази схема п3а ще да е защото повече OpAmp  са направени на принципа на два транзистора с два общи колектора който подготвят звука в предусилвателя. Това ми напомня в началото и за диференцирани усилватели от типа MBA125/145

Аз лично не разбрах какво искате да кажете с този пост. 

1. Какво е това съкращение    n3a

2. В сериозните крайни стъпала това изграждане на диференциален усилвател на входа на крайното стъпало е почти наложително и се прави. Друг е въпроса, с какви елементи е направен самият диференциален усилвател и как. Може с транзистори, може и с много добри безшумни интегрални схеми, които нямат калпавите параметри на тези стари, стари интегрални схеми, посочени от Вас - ТBA /MBA/  125/145. Сериозните фирми на аудиотехника използват много сериозни такива чипове, които се произвеждат от десетина фирми и са се доказали  при измерванията, че с тяхна помощ няма проблемите, които съществуват както с примерно NE5532 или 34 например. Въпросът който коментираме сега , не се вързва с питането на колегата, но не е излишен. Аз Ви моля само когато се пишат съкращения да се внимава какво се пише, защото понякога нищо не се разбира от казаното.Най- малкото искам да ви засегна с моя коментар.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично не разбрах какво искате да кажете с този пост. 

1. Какво е това съкращение    n3a

2. В сериозните крайни стъпала това изграждане на диференциален усилвател на входа на крайното стъпало е почти наложително и се прави. Друг е въпроса, с какви елементи е направен самият диференциален усилвател и как. Може с транзистори, може и с много добри безшумни интегрални схеми, които нямат калпавите параметри на тези стари, стари интегрални схеми, посочени от Вас - ТBA /MBA/  125/145. Сериозните фирми на аудиотехника използват много сериозни такива чипове, които се произвеждат от десетина фирми и са се доказали  при измерванията, че с тяхна помощ няма проблемите, които съществуват както с примерно NE5532 или 34 например. Въпросът който коментираме сега , не се вързва с питането на колегата, но не е излишен. Аз Ви моля само когато се пишат съкращения да се внимава какво се пише, защото понякога нищо не се разбира от казаното.Най- малкото искам да ви засегна с моя коментар.

Като се зачетох за NE 5532 се сетих, че имаше една сладурска схема на крайни стъпала точно с тези ОУ, като двете рамена на Дарлингтоновите транзистори се свързваха към захранването и. Много семпла схема, изключително проста и с високо качество. Поради липса на точно тези ОУ родните "умове" слагаха мА 741 и въпреки това работеше перфектно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Като се зачетох за NE 5532 се сетих, че имаше една сладурска схема на крайни стъпала точно с тези ОУ, като двете рамена на Дарлингтоновите транзистори се свързваха към захранването и. Много семпла схема, изключително проста и с високо качество. Поради липса на точно тези ОУ родните "умове" слагаха мА 741 и въпреки това работеше перфектно.

Да, ама то беше при социализъма и ги нямаше да се продават навред. Сега можеш да си купиш едно кило от тях за 10-15 лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам един QUAD-405 с този ОУ NE 5532, ползва се и при малки слушалкови усилвателчета. Всъщност се ползва къде ли не.

За собственика на темата да си потърси ако иска схама на QUAD-405 също е лесен за правене и свири достатъчно добре. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Аз имам един QUAD-405 с този ОУ NE 5532, ползва се и при малки слушалкови усилвателчета. Всъщност се ползва къде ли не.

За собственика на темата да си потърси ако иска схама на QUAD-405 също е лесен за правене и свири достатъчно добре. 

Стига да има мерак, ще му я предоставим и тази схема! Много добро решение. Едно време беше 380$ в "Кореком"

Това е оригинала, който имам като документация от моя  "QUAD 405"навремето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Автора на темата да ни извини, че се отдалечихме малко от темата му но се завъртя дискусия около ОУ. Имах впредвид крайно стъпало с операционен усилвател, чиито изход е свързан към маса с нискоомен резистор и работи почти в режим на късо. В захранването му са свързани мощните транзистори, които се управляват от консумирания ток на ОУ. Търся, но не откривам схема в Нета, не съм имал впредвид "Quad" 405.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.