Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Термопомпа - заслужава ли си? 

Сега, на тези, които ще започнат да ми обясняват колко много неща имиа изписани в интернета - няма да обърна внимание

Търся отговор от хора, които имат инсталирани такива системи! Не ме интересуват графики и анализи, а отговори от битието.

Ето и въпросите:

- Реално енергийно ефективни ли са? Повечето модели ме разочароваха със своите технически данни!

- Заслужава ли си инвестицията? В интерес на истината инвестицията не е малка!

Благодаря предварително!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За термопомпите на Panasonic съм чувал добри неща и едно от тях е, че имат висок COP / ефективност. Много е важно и как ще се ползва термопомпата, само за БГВ или и за отопление/охлаждане с радиатори / конвектори. Мога да ти дам телефон да питаш една фирма, която се занимава с термопомпи. Аз съм много доволен от услугите им, но на мен друго ми монтираха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистиа инвестицията е мн сериозна,според мен се свържи с няколко фирми, които правят монтаж на такива помпи и да ти посочат свои завършени обекти, и сам да поговориш с клиентите. Дали оправдават средствата за подобно инвестиция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За термопомпите на Panasonic съм чувал добри неща и едно от тях е, че имат висок COP / ефективност. Много е важно и как ще се ползва термопомпата, само за БГВ или и за отопление/охлаждане с радиатори / конвектори. Мога да ти дам телефон да питаш една фирма, която се занимава с термопомпи. Аз съм много доволен от услугите им, но на мен друго ми монтираха.

Благодаря за предложението. В нашия град имаме достатъчно фирми с които направих консултации, но те бяха как да кажа - чисто търговски. Щеше ми се отзив от човек експлоатиращ такава система у дома. Лошото, е че в нашия град монтираните системи от подобен тип се броят на пръсти, а собствениците на имотите не са от най - разговорливите.

Инак системата ми трябва само за БГВ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за предложението. В нашия град имаме достатъчно фирми с които направих консултации, но те бяха как да кажа - чисто търговски. Щеше ми се отзив от човек експлоатиращ такава система у дома. Лошото, е че в нашия град монтираните системи от подобен тип се броят на пръсти, а собствениците на имотите не са от най - разговорливите.

Инак системата ми трябва само за БГВ

Извинявам се,но какво е БГВ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявам се,но какво е БГВ

Технически диалект с употребяването на който се предполага, че се разбираме с използващия го събеседник.

Въпросната термопомпа за която се интересувам е тип  (Въздух - вода)

Използва се за бързо загряване на вода в бойлери със серпентина или цялостно решене с използване конвектори.

В случая се касаеше за подгряване на вода за битови цели т.е чрез бойлер.

Та БГВ е = битова гореща вода

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Термопомпа - заслужава ли си? 

Сега, на тези, които ще започнат да ми обясняват колко много неща имиа изписани в интернета - няма да обърна внимание

Търся отговор от хора, които имат инсталирани такива системи! Не ме интересуват графики и анализи, а отговори от битието.

Ето и въпросите:

- Реално енергийно ефективни ли са? Повечето модели ме разочароваха със своите технически данни!

- Заслужава ли си инвестицията? В интерес на истината инвестицията не е малка!

Благодаря предварително!

Моето семейство използваме термопомпата въздух-вода Ecodan. Тя реално е енергийно ефективна, и това се усети още от първият месец! Инвестицията си заслужава определено. Разликата и с конвенционалните отоплителни системи за отопление, като тези на газ или на дърва, е че термопомпата въздух – вода на Ecodan произвежда 4 пъти повече топлинна енергия, спрямо вложената електрическа енергия.

http://www.ecodan.bg/bg/pages/about-product.html

Хората бяха изключителни любезни, и отговаряха на безкрайните ми въпроси, когато все още не се бях решила дали да си вземем такава. Определено за напред, бих се обърнала към услугите на тази фирма отново, ако имам нужда!

Редактирано от jecheva (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето семейство използваме термопомпата въздух-вода Ecodan. Тя реално е енергийно ефективна, и това се усети още от първият месец! Инвестицията си заслужава определено. Разликата и с конвенционалните отоплителни системи за отопление, като тези на газ или на дърва, е че термопомпата въздух – вода на Ecodan произвежда 4 пъти повече топлинна енергия, спрямо вложената електрическа енергия.

http://www.ecodan.bg/bg/pages/about-product.html

Хората бяха изключителни любезни, и отговаряха на безкрайните ми въпроси, когато все още не се бях решила дали да си вземем такава. Определено за напред, бих се обърнала към услугите на тази фирма отново, ако имам нужда!

Колко ви излезе и за каква квадратура?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този пост е реклама...

Редактирано от Право Токов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този после е реклама...

Това исках да проверя, но без предварителни обвинения :)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами значи ние имаме малка къща, около 116 квадрата, и взехме термопомпа с малка мощност, 80-ца, 8 kw, но с всичко необходимо. Излезна ни близо 10, 000 лв. Знам, че е малко множко, обаче наистина си заслужава парите ;) 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами значи ние имаме малка къща, около 116 квадрата, и взехме термопомпа с малка мощност, 80-ца, 8 kw, но с всичко необходимо. Излезна ни близо 10, 000 лв. Знам, че е малко множко, обаче наистина си заслужава парите ;)

Еми да - доста е. А дали е изгодно, зависи от това как се е отоплявала къщата до момента, колко от тази мощност се ползва и кога и т.н. Всеки си преценява за него си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми да - доста е. А дали е изгодно, зависи от това как се е отоплявала къщата до момента, колко от тази мощност се ползва и кога и т.н. Всеки си преценява за него си.

И да допълня, че след груби "бакалски" сметки, то тази инвестиция нещо  ми се вижда твърде неизгодна.  :no-no:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да допълня, че след груби "бакалски" сметки, то тази инвестиция нещо  ми се вижда твърде неизгодна.  :no-no:

И за мен е така. Термопомпите са изгодни за голяма квадратура, която се отоплява цялата за голяма част или цялото денонощие. Аз ей сега проверих и съм дал за ток общо към 600лв за предходната календарна година. Това е за всичко вкъщи, не само отопление - а аз се топля само на ток (климатик и тук-там конвектор). Е, съвсем очевидно, че за 20 години няма да мога да си изплатя инвестиция 10к за термопомпа. Обаче, ако давах по 2к годишно за отопление, щеше да е различно.
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо смятате само фактора Отопление ? Може би обичате лятото да се пържите в собствен сос на 40°С ?Ако термопомпата е с конвектори (което е и правилното) системата ще работи целогодишно.Като цяло ТП с конвектори си е скъпичко, ама комфорта си има цена  ;) Иначе, ако е  за едните сметки, с циганската любов излиза най-евтино отоплението  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо смятате само фактора Отопление ? Може би обичате лятото да се пържите в собствен сос на 40°С ?Ако термопомпата е с конвектори (което е и правилното) системата ще работи целогодишно.Като цяло ТП с конвектори си е скъпичко, ама комфорта си има цена  ;) Иначе, ако е  за едните сметки, с циганската любов излиза най-евтино отоплението  ;)

И къде прочете, че смятаме само отоплението. Просто наблегнах на него, защото зимата сметките ми са 3 пъти по-големи. Но казах, че климатика + компютрите + готварската печка + бойлера + осветлението + незнам си още каквото имам в къщи за тази година ми е излязло 600лв. Айде да кажем, че точно сега по командировки и т.н. ме е нямало 3-4 месеца, но жената си беше тука. И все пак - нека в "нормална" година да е 1000лв. Нека всичките тия да бяха само за отопление и охлаждане (което не е така). Нека термопомпата да е 4 пъти по-ефективна от инверторен климатик(и тва не е така). Т'ва значи, че ще спестявам по 750лв годишно. Тоест 10000лв се избиват за 13години години. И това е без лихвите за тези 10000лв :)  Извинявай, ама при така представени неща (тоест представих всичко в ущърб на текущото ми положение) и за такъв дълъг период от време - я камилата я камиларя дето се казва. И все пак не отричам че има хора които ще имат сметка от термопомпа. Ако имаш триетажна къща и цялата е пълна с хора и трябва да се отоплява/охлажда 24 часа в денонощието - със сигурност ще си на далавера.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не забравяме, че автора иска термопомпата за БГВ, не за отопление. В такъв случай да си вземе едно TREO. Може да комбинира и със слънчев колектор (тръбен) и помпата ще се използва много рядко, когато няма слънчево греене.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

сега видех и по нагоре, че условието било БГВ.......еми освен пак да се повторя: кефа струва пари !!! П.П. ....ако му се видат скъпи сегашните решения, винаги може да се премине на ПГВ от неква Фикация  ;)

Редактирано от rulom (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Некъв гъзар си топли джакузито с една такава термопомпа, но не знам дали е точния модел. Това също се води БВГ, но вместо в бойлер, водата е във ваната.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И цената и е доста по-приемлива от теза на Panasonic например...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност тва ТРЕО е точно и само за БГВ !Май темата е приключена  ;)

Дааа! Сезона хич вече не е подходящ за ремонти, монтажи и пр. На пролет ще видя какво ще правя, а и тъкмо време за резмисли и сметки ще имам достатъчно :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стискаме палци дотогава да излязат и нови модели с по-висока ефективност!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо да закриваме темата – тъкмо стана интересно.

И аз сега разглеждам вариантите за отопление на нов апартамент. Искам да уточня проекта преди да съм започнал с довършителните работи, за да няма после тръби по ъглите или къртене на стени. Първо да кажа, че газ-та я изключвам по субективни причини (и няма да се разубедя). При жилище без комин (въздуховодите са пластмасови) остава ток. И сега дилемата е: 1. термопомпа (въздух-вода) с висока начална инвестиция и ниски сметки за ток или 2. конвектори (COP<1) с ниска начална инвестиция и високи сметки за ток. Умишлено изпуснах климатици във всяка стая, защото инвестицията ще е като при термопомпите (3 климатика за 3-те стаи + бойлер), а и три външни тела са повече от едно. И така – в апартамента, който е изцяло южен, има изградена инсталация с алуминиеви радиатори (2 х 14 глидера + 2 х 7 глидера + лира в банята) по мои сметки около 6.5 kW. Гледах термопомпи на VIESSMANN (15000 лв.), Mitsubishi (12000 лв.), Дайкин (11000 лв.) и LG (7000 лв., но без бойлера за БГВ). Месечния разход при топлинните загуби на този апартамент обещават да са около 50-ина лв./зимен месец и 25 лв. през летните. Другият вариант включва три конвектора (по 200 лв. примерно) + бойлер (180 l – 1500 лв.) или 2000 лв. инвестиция и разходи после за ток по 200 лв. през зимен месец (3 конвектора х 1/4 денонощие х 2.5kW х 30 дни х 0.15 лв/кв + ежедневно изразходване на целия бойлер) и по 50 лв през летните (разликата с предишния вариант идва от необходимостта от отделен бойлер) или с термопомпа около 450 лв / година, а с конвектори 1500 лв / год. Разликата е грубо 1000 лв / година или инвестицията за термопомпа се изплаща за 10-ина - 12 години. Ако имам грешка в разсъжденията, моля някой спец да ме поправи. Дано съм бил полезен някому. Ако имате други идеи – споделете ги – ще съм благодарен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледни и моделите на Panasonic, имат Aquarea High Performance с COP над 5.00.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.