Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

soundtracker

Мнения и препоръки за нова компютърна конфигурация ~ 2000 лв.

Препоръчан отговор

Здравейте, уважаеми съфорумници,

Прегледах по-скорошните теми в раздела, но тъй като те са доста специфични за случая си, реших да отворя самостоятелна тема.

Въпросната конфигурация ще се използва основно за разработка на софтуер и програмиране, както и възможност за работа на повече от 1 виртуална машина (в общия случай ще са между 2 и 4).

Ще следвам препоръките на колегата Людмил от тази тема, за да се опитам да дам по - обстойно описание.

1. Бюджет: Бюджета е 2000 лв, като той не включва монитор, периферия и допълнителни вх./изх. устройства. 
2. За какво ще се използва компютъра: Основното му предназначение ще е както споменах по-горе - за писане на софтуер, интензивна работа с виртуални машини и от време на време графичен дизайн. Рядко ще се ползва за игри, но ми се иска да има възможност за поддръжка на по-нови заглавия. Не е задължително да се покриват максимални изисквания или прочие.
2.1. Овърклокване ?: Не. 
2.2. Включен постоянно?: Не, но дори и да се наложи да работи посред нощите, това не е проблем от гледна точка на шума.
3. Какво включва конфигурациятя?: Само компютър. Отделно ще вземам монитор, който не влиза в тези 2000 лв. Монитора съм го избрал и ще включа в поста си.
3.1. Ъпгрейд на компоненти ?: Не. От старата конфигурация ще се ползват 1 HDD със SATA III интерфейс.
3.2. Покупка на монитор?: Монитор ще купувам (не влиза в тези 2000 лв.) - засега съм се спрял на този:
Dell U2312HM 23 LED IPS UltraSharp 8ms
Монитора го избирах основно според това да е с IPS матрица и да е 23-24 инча. Времето за реакция мисля, че не е от толкова голямо значение (моля, поправете ме, ако това не е така).  
4. Лични предпочитания?: По възможност, нека се опитаме да направим Intel базирана конфигурация, която би отговорила на изискванията. Не съм фен нито на едните, нито на другите, но ако стигнем до казуса при две еднакво прозиводителни системи, коя да изберем, бих се насочил към Intel-ската. Също така, мисля, че бюджета позволява да се сглоби конфигурация със сокет LGA2011. Бих искал да помоля да потвърдете дали това е подходящ сокет в случая или е по-добре да се смени с друг. 

P.S. За да не давам никакви поводи за спор, приемам, че не съм наясно с фините детайли и на едното и на другото и просто като краен потребител, който е минал през 3 конфигурации, си е изградил бледо подобие на мнение по отношение на платформите.

Направих жакък опит да сглобя примерна конфигурация, за която съм убеден, че ще претърпи критики и промени, базирани на Вашите експертни оценки и виждания. Същото важи и за цитирания по-горе монитор - ако поради някаква причина, не Ви се струва подходящ, може да бъде изкоментиран.

Примерна конфигурация:

GB X79-UD3 /X79/LGA2011 - 362.06 лв.
I7-3820 /3.6G/10M/BOX/LGA2011 - 514.86 лв.
PSU FORTRON AURUM S 700 - 176.87 лв.
FD CORE 3000 USB3 ATX BLACK - 121.57 лв.
KINGSTON SSD SH103S3 120GB - 192.66 лв.
LG GH24NSB0 DVD RW BLACK - 28.75 лв.
TUL AX7870 2GBD5-2DHPPV3E - 399.00 лв.
Dell U2312HM 23 LED IPS UltraSharp 8ms - 358.31 лв.
2X8G DDR3 1600 ADATA - 237.49 лв.

Междинна стойност: 2 391.57 лв. с ДДС, натрупани отстъпки: 46.41 лв.
Обща стойност: 2 345.16 лв. с ДДС

Количка

Забележка: В тази конфигурация се включва и монитора. Частите и компонентите, за момента, мисля да ги поръчвам от същото място, откъдето съм ги цитирал. 

Благодаря предварително на отзовалите се !

Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В бюджета спокойно влиза 6-глав Xeon:

ASROCK X79 EXTREME4 /X79/2011
XEON E5-2620V2/2.1G/15M/BOX
4GB DDR3 1600 KINGSTON HYPERX x 2
GB R9 270X OC 2GB GDDR5 GV-R927XOC-2GD
PSU FORTRON AURUM S 700
FD CORE 3000 USB3 ATX BLACK
KINGSTON SSD SH103S3 120GB
LG GH24NSB0 DVD RW BLACK

Обща стойност - 2 377.98 лв. с ДДС

Количка.

Без HDD, но съм включил останалите части от твоята сглобка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията Ви, колеги !

Имам няколко въпроса по отношение на процесора и видеокартата, която бях сложил:

1) Процесора, след като направих малка справка е по-нов от предложения от мен с почти година и половина, доколкото виждам, мощността му също е по-малка и се води по-ефективен (?). В случая е по-добре да вложим в по-ползотворен процесор, за сметка на малко по-евтина видеокарта ?

2) Може ли съвсем накратко, ако може, да дадете мнение каква е разликата в двете карти:

GB R9 270X OC 2GB GDDR5 GV-R927XOC-2GD и TUL AX7870 2GBD5-2DHPPV3E (Въпроса ми е визиран към колегата techmaniac).

3) Има ли резон в мнението, че видеокарта + дъно, правено от един и същ vendor биха се комбинирали по - добре ?

4) Забелязах, че RAM паметта, което сте предложили е 2х4. С оглед на това, че някои приложения, с които ще работя изискват вдигането на application server, базиран на Java, може би 16G ще е по-добре. Вие на какво мнение сте ?

Благодаря и поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен АМД базирана конфигурация ще се справя перфектно! Всичко друго си е ненужно изхвърляне! А така ще се вкарат и по-качествени компоненти! Ето едно предложение от мен:

Крайна цена 2 344,35 лв.

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията Ви, колеги !

Имам няколко въпроса по отношение на процесора и видеокартата, която бях сложил:

1) Процесора, след като направих малка справка е по-нов от предложения от мен с почти година и половина, доколкото виждам, мощността му също е по-малка и се води по-ефективен (?). В случая е по-добре да вложим в по-ползотворен процесор, за сметка на малко по-евтина видеокарта ?

2) Може ли съвсем накратко, ако може, да дадете мнение каква е разликата в двете карти:

GB R9 270X OC 2GB GDDR5 GV-R927XOC-2GD и TUL AX7870 2GBD5-2DHPPV3E (Въпроса ми е визиран към колегата techmaniac).

3) Има ли резон в мнението, че видеокарта + дъно, правено от един и същ vendor биха се комбинирали по - добре ?

4) Забелязах, че RAM паметта, което сте предложили е 2х4. С оглед на това, че някои приложения, с които ще работя изискват вдигането на application server, базиран на Java, може би 16G ще е по-добре. Вие на какво мнение сте ?

Благодаря и поздрави !

1. Нормално да е по-ефективен. При въпросния процесор имаш 6 ядра и 12 трейда. Един вид пълнеценен workstation не толкова ориентиран към геймърско приложение. Имаш и цели 15 MB кеш от трето ниво.

2. Разликата в двете карти е в малко по-добрата производителност на R9 270X и малко по-новите поддържани технологии.

3. За първи път чувам подобно нещо. Както видеокартите, така и дънните платки са достатъчно добри.

4. 8 GB RAM мисля че е напълно достатъчно като за начало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм много наясно дали за програмиране е нужно да има мощна видеокарта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговора е не. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Нормално да е по-ефективен. При въпросния процесор имаш 6 ядра и 12 трейда. Един вид пълнеценен workstation не толкова ориентиран към геймърско приложение. Имаш и цели 15 MB кеш от трето ниво.

2. Разликата в двете карти е в малко по-добрата производителност на R9 270X и малко по-новите поддържани технологии.

3. За първи път чувам подобно нещо. Както видеокартите, така и дънните платки са достатъчно добри.

4. 8 GB RAM мисля че е напълно достатъчно като за начало.

8GB рам за 4 виртуални машини въобще не са достатъчно!

Естествено не, но автора е упоменал, че желае да подкарва и нови заглавия! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

8GB рам за 4 виртуални машини въобще не са достатъчно!

Къде автора е казал че ще пуска 4 виртуалки, не разбрах само ?

Естествено не, но автора е упоменал, че желае да подкарва и нови заглавия! :D

Е нима няма да може да подкарва новите заглавия ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Къде автора е казал че ще пуска 4 виртуалки, не разбрах само ?

Е нима няма да може да подкарва новите заглавия ?

Еми в изложението си! :)

При положение, че влиза в бюджета защо да не вземе една перфектна карта като Евгата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми в изложението си! :)

Да, прав си. :)

Ако толкова е проблем оперативната памет, винаги може да си добави, докато с останалите части не е така. Както и да е, да не навлизаме повече в офтопик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да,сега видях,в точка 2 .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря отново за отговорите и предложенията Ви - довечера, след работа, ще ги разгледам по-обстойно на спокойствие и ще Ви уведомя към кое съм се насочил. Поне за момента, мисля да последвам съветите на колегите techmaniac и AlkatrazBG, като със сигурност ще огледам и предложената от XECUTIONER за АМД - базирана конфигурация. 

Поздрави, лек и спорен ден !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето още едно предложение под 2000 лева пак със Ксеон но 4 ядра и 16 ГБ рам.Видеото  под максимален товар не минава 145W  и за това сложих и друго малко по слабо захранване  пак със 99% ефективност .  С толкова памет имаш  кардбланш за 3 виртуалки  по 4 ГБ памет  и ще има и  4ГБ  за всичко друго. Даже може да се  сложат 2 харда  по 500ГБ  в райд и ще стане смолет  конфигурацията. 

Обща стойност - 1 919.61 лв. с ДДС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря отново за отговорите и предложенията Ви - довечера, след работа, ще ги разгледам по-обстойно на спокойствие и ще Ви уведомя към кое съм се насочил. Поне за момента, мисля да последвам съветите на колегите techmaniac и AlkatrazBG, като със сигурност ще огледам и предложената от XECUTIONER за АМД - базирана конфигурация. 

Поздрави, лек и спорен ден !

Тъй като имам мъничко поглед към подобна употреба, и предвид споровете за рам-а по-горе, непременно си вземи поне 16GB. Комп с 8GB и една виртуална машина, на която дадеш повече от 4GB започва да се държи ужасно нестабилно. Типичният случай е компилация на нещо голямо (пример Андроид). Ако решиш да пуснеш втора виртуална машина в този момент си вътре отвсякъде. Също съм с 2 ръце за 6ядрения ксеон. И тъй и тъй си скочил на 2011, може да помислиш да се възползваш от QuadChannel.

Редакция:

И пак от опит, (но тъй като не знам какво точно ще правиш), ако бях на твое място щях да направя всичко възможно работните папки (и евентуално образите на виртуалните машини) да са на SSD-то. Разликата в производителността е убийствена. При конвенционална компилация, голяма част от ботълнека е в диска,

Даже за лични цели обмислях изцяло рам-базирана машина...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно, че само ''flare'' се сети за 4 каналния режим, а специалността му е друга! То на 2011 това е едно от основните предимства. Но пак казвам, че ако твърдо автора се е насочил на там се реже от качеството на други компоненти като SSD и видеокарта примерно! Ето пример с тази платформа:      GIGABYTE X79-UP4, X79, DDR III 2133/1866/1600/1333/1066, LGA2011     INTEL CORE i7-4820K, 3.7GHz, 10MB, BOX, LGA2011     CORSAIR 4X4GB Vengeance DDR3 1600MHz Low Profile, CML16GX3M4A1600C9     COOLER MASTER N300 Black, USB 3.0, w/o PSU     FORTRON RAIDER 650 BRONZE, 650W     SAMSUNG 120GB 2.5" Solid State Drive 840 Evo /SSD/, SATA     LG DVD-RW GH22NS40, SATA, BLACK     DELL 23" P2314H, 8ms, 2000000:1, 250cd.m2, VGA, DVI, DP, LED, IPS     PALIT 2048M GTX650TI with BOOST DDR5 PCI-E 3.0 Крайна цена 2 338,50 лв.               + охладител за процесора: Termalright, тъй като процесора е без!

П.П. Всъщност и Алкатраз^  :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ganio

Тоя Дел е с огледален дисплей и ще блести. Матовия е  по добрия  в случая Dell U2312HM 23 LED IPS UltraSharp 8ms, сега за 20 лева  да ти  блести  като огледало някак си аз ако съм няма да се примиря  с тая икономия. Обща стойност - 358.31 лв. с ДДС .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя Дел е с огледален дисплей и ще блести. Матовия е  по добрия  в случая Dell U2312HM 23 LED IPS UltraSharp 8ms, сега за 20 лева  да ти  блести  като огледало някак си аз ако съм няма да се примиря  с тая икономия.

Съгласен съм с тебе, за програмиране и работа матираният е по-добре, иначе за игри или ако няма прозорци или лампи пред монитора, лъскавият е с перфектно цветоподаване и детайлност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

I7-4820K /3.7G/10M/BOX/LGA2011 

GB X79-UD3 /X79/LGA2011 

4X4G DDR3 2400 GEIL EVO LEGGERA 

GB R9 270X OC 2GB GDDR5 GV-R927XOC-2GD 

Samsung 120GB SSD 840 EVO SATA 6Gb/s 

PSU SEASONIC SS-620GM BRONZE 

CM N400 BLACK/USB3 X 2 

2 353 лева 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам едно питане Слай . При положение,че няма да е клоква  защо е такава избраната от теб конфигурация ? Тази памет  ще работи ли на 2400  без да се клоква каквото и да било ?Клокърските дъна,памети и процесори са таргетирани към ентусиастите и са много далече от  работните машини защото клока  е  всичко друго но не и стабилност  за един компютър. Никой няма да умре ако вместо за 20 минути дадена операция  стане за примерно за 30  минути .Програмирането изисква мисловен процес от програмиста който пише кода  за дадено приложение и не се гонят  времеви рекорди като в цех :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговора е не. :)

Тц има ако реши да троши пароли :)

...

И пак от опит, (но тъй като не знам какво точно ще правиш), ако бях на твое място щях да направя всичко възможно работните папки (и евентуално образите на виртуалните машини) да са на SSD-то. Разликата в производителността е убийствена. При конвенционална компилация, голяма част от ботълнека е в диска,

Даже за лични цели обмислях изцяло рам-базирана машина...

Може да полваш ccache и distcc.

пп

Е  кЪ нема му изеде рамта като набутва -j 30 numjobs ;)

Тц има ако реши да троши пароли :)

Може да полваш ccache и distcc.

пп

Е  кЪ нема му изеде рамта като набутва -j 30 numjobs ;)

Отново едит

Колеги (тъй като не съм гледал всчики мнения) изберете му система със пълна хардуерна виртуализация IOMMU задължително.Може да прави gpu-passthrou към виртуалната машина.

едит 2 

Първото АМД предложение е точно такова.Има много голяма разлика в производителноста на виртуалната машина със pass-through метода.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

След като успях да прегледам мненията, оставам с впечатлението, че разликата в "съседни" модели на компонентите доста рязко скача както като цена, така и като параметри. Това, поне като комбинирам различни варианти (използвайки бюджета като отправна точка), винаги се получава, че за някой компонент като се направи компромис, той се явява така да се каже "най-слабото звено". След като си поиграх известно време, стигнах до извода, че с влагане на допълнителни ~5-7% към бюджета (т.е. от 2000 да стане около 2100), изглежда, че се получава балансиран вариант. Това, което сглобих като пример (благодарение на Вашите мнения), е следното:

XEON E5-2620V2/2.1G/15M/BOX - 701.72 лв.
GB X79-UD3 /X79/LGA2011 - 363.80 лв.
GB R9 270X OC 2GB GDDR5 GV-R927XOC-2GD - 360.00 лв.
FD CORE 3000 USB3 ATX BLACK - 122.15 лв.
LG GH24NSB0 DVD RW BLACK - 28.79 лв.
4GB DDR3 1600 KINGSTON HYPERX - (4 х 68.76 лв.) - 275.02 лв.
KINGSTON SSD SH103S3 120GB - 193.58 лв.
Dell U2312HM 23 LED IPS UltraSharp 8ms - 358.31 лв.
PSU FORTRON AURUM S 700 - 177.73 лв.

Междинна стойност: 2 581.11 лв. с ДДС, натрупани отстъпки: 52.90 лв.
Обща стойност: 2 528.20 лв. с ДДС

Това излиза с малко над 100 лв. от конфигурациите досега (всички досега бяха < 2400, заедно с монитора), но с оглед на дългосрочния план за тази система, мисля, че ще успея да ги отделя.

@tux : Колега, прегледах спецификациите както за XEON Е5-2620V2 процесора, както и на цитираното дъно. Според информацията, която намерих из страниците, изглежда, че и двете поддържат VT-x и VT-d . Поне доколкото разбрах, дъното, съдържайки X79 chipset-а, заедно с BIOS-а, предоставен от Gigabyte, позволява ползването на тези технологии. За съжаление не намерих информация дали с текущо построената конфигурация (визирам ATi-то, което съм избрал за видео) може да се направи gpu-passthrough/pci-passthrough. За NVIDIA картите има информация (подозирам, че поради това, в поста си, Вие дадохте положителен пример с представената AMD конфигурация). Надявам се, че не се заблуждавам относно поста Ви, цитирайки линковете тук. Лично, останах с впечатлението, че gpu-passthrough може да бъде направено и с VT-d технологията, чрез използване на XEN или Hyper-V например. Поне в списъците на XEN не забелязах да има потвърждение, че R9 270X чипа е тестван, а за Hyper-V няма никаква идея - не намерих подобен списък при търсенията си ...

Тц има ако реши да троши пароли

Ами ... не ... точно. Едно от приложенията на въпросните VM-ки ще бъде да се изолират дадени среди с приложения и да се правят тествания по сигурността им. Това отчасти, покрива задачи, свързани с работа ми в текущата фирма.

@AlkatrazBG и @techmaniac: Колеги, последвах съветите Ви и смених процесора с XEON-а. Също така, смених и RAM паметта, според пост №15 на @AlkatrazBG. Също така, поне за момента, да сложа и GB видеокартата, която предложихте - абсолютно правилно отбелязахте, че предложените от Вас карти са по - добри по показатели и поддържани технологии от първоначално предложената в първия ми пост.

@SLI™: Колега, искрено Ви благодаря за предложената конфигурация, но с оглед на това, че не съм ентусиаст на тема "клокване", предложението Ви не мисля, че ще бъде оценено подобаващо от един "улегнал" и неразбиращ твърде добре тематиката потребител. 

@ganio: Колега, аз също се придържам към мнението, че матирания монитор ще е по-добър в моя случай. Престоя пред монитора е ежедневен и не пада под 5-6 часа в "леките" дни. А както ме чака и една дипломна, часовете директно ще отидат в двуцифрен вид ... Отделно, че през доста голяма част от това време ще съм и на стайно осветление ... 

@Нико_: Колега, преди да отворя темата се чудих дали да не подходя със запитване за конфигурация на базата на LGA1150. Но след като видях, че ще успея да се вместя за LGA2011, реших да "скачам" направо там, както се изрази колегата @flare. С оглед на това, за какво ще се ползва машината, мисля, че 2011 е подходяща, визирайки и факта, че това ще е компютъра за следващите поне 3 години.

@XECUTIONER: Колега, прегледах конфигурациите, които бяхте предложил. Мисля, че части от втората Ви попадат и във варианта, който ще постна. Има вероятност да се смени видеокартата в текущата конфигурация с такава, подобна на тази от Вашата AMD конфигурация (Ако се окаже, че NVIDIA картата ще е достатъчно условие за gpu-passthrough поддръжка, и ако текущо избраната карта не може да го осъществи).

Отново благодаря за помощта и съветите, които споделихте и се извинявам предварително, ако съм допуснал фактологически и/или граматически грешки в мнението си ! 

Ще се радвам на коментари относно новото предложение за конфигурация, както и на критиките, по отношение на компоненти и цялостност. 

Поздрави ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.