Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здрасти!Ако може някой да ми напише уравненията по тази задача,че е за утре.Задачата трябва да се реши със закон на Кирхов.Днес четох,но нещо не можах да разбера как се определят клоновете и възлите,и после за възлите уравненията,единствено разбрах как се правят за контурите,но като не мога да определя клоновете и възлите не ми върши работа.Мерси предварително :)

post-314857-0-21794300-1386084694_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здрасти!Ако може някой да ми напише уравненията по тази задача,че е за утре.Задачата трябва да се реши със закон на Кирхов.Днес четох,но нещо не можах да разбера как се определят клоновете и възлите,и после за възлите уравненията,единствено разбрах как се правят за контурите,но като не мога да определя клоновете и възлите не ми върши работа.Мерси предварително :)

Закони на Кирхов и примери: 1, 2, 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приятел, виж какво гласи Втори Закон на Кирхофв "Алгебричната сума на напреженията в затворен контур от електрическа верига е равна на алгебричната сума на електродвижещите напрежения в същия контур.". Значи на теб не ти трябват клонове а контури. Условно:1ви контур - обособеният отляво на схемата контур включващ Източника на Електродвижещо Напрежение (ИЕДН) Е4 и товара R52ри контур - обособеният в горната дясна част контур включващ R1, E1, R3, R23ти контур - обособеният в долната дясна част контур включващ R2, R3, E3, R4Имаш и 4 възлови точки, те са нарисувани с точковидно удебеление на схемката. За тях важи Първият Закон на Кирхоф "Алгебричната сума на всички токове в даден възел на една верига е равна на нула.".От тук нататък си ти. Виждаш в условието, какво е дадено и какво се търси. Съставяш си системката от линейни уравненийца и си я решаваш с кеф.Успех!

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси за помощта,всички неща са ми дадени търся само I1,I2,I3,I4.Не знам доколко съм разбрал,но накрая получих тази система.

-I4*R5=E4

-I2*R2+I3*R4=E3

-I2*R2-I1*R1=E1

I1+I4-I2=0

I1-I2-I3=0

-I4-I3+I2=0

Най-вероятно ще имам грешки затова моля помагайте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи какво е дадено и какво се търси, защото с толкова клонове и възлови точки, като нищо уравненията може да са линейно зависими. С други думи необходими са ти толкова уравнения, колкото са търсените величини, като всяка търсена величина, трябва да присъства в поне едно уравнение. Дай стойности за съпротивленията на товарите и е.д.н.-тата на източниците.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
r1=25 ома,r2=40 ома,r3=10 ома,r4=20 ома,r5=30 ома,e1=50 волта,e3=10 волта,e4=20 волта                                                                                                                                                 
i1=?
i2=?
i3=?
i4=?

Уравненията трбва да се запишат по първия и втори закон на Кирхов.По първи закон на Кирхов се записват толкова уравнения,колкото е броят на възлите без един.Останалите уравнения се записват по втори закон на Кирхов за произволно избрани,но независими контури.Мерси предварително отново.
Редактирано от Alex Fs (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взимаме посоката на часовниковата стрелка за посока на обхождане на контурите и получаваме.I4 * R5 - E4 = 0-I1 * R1 - I2 * (R3 + R2) - E1 = 0I2 * (R2 + R3) - I3 * R4 - E3 = 0I2 + I3 - I1 = 0Първите три уравнения са изведени от Втори Закон на Кирхоф, третото е по Първи Закон на Кирхоф. Имаме система с 4 линейно независими уравнения и четири променливи.Заместваме:I4 * 30 - 20 = 0-I1 * 25 - I2 * (10 + 40) - 50 = 0I2 * (10 + 40) - I3 * 20 - 10 = 0I2 + I3 - I1 = 0Опростяваме:30*I4 - 20 = 025*I1 + 50*I2 + 50 = 050*I2 - 20*I3 - 10 = 0I2 + I3 - I1 = 0Хайде, от тук нататък си ти.Успех :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми от тази система мисля че няма как да намеря токовете,защото I4 участва само 1 път,трябва да има друго уравнение свързано с I4,поне аз така мисля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А пък аз си мисля, че от тази система да се намери I4 е най-лесното нещо :)30*I4 - 20 = 030*I4 = 20I4 = 20/30I4 = 2/3Токът I4 има стойност 2/3 ампера!Прав ли съм?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да,I4 го намерих,но после няма как да намеря I1,I2 i I3 :(

Редактирано от Alex Fs (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде де - има три прости метода за решаване на система линейни уравнения - това се учи в седми клас. По всичко личи, че ти трябва да си поне девети клас...---От второ уравнение :25*I1 = -50*I2 - 50 => I1 = -2*I2 - 2От трето уравнение :-20*I3 = 10 - 50*I2 => 20*I3 = 50*I2 - 10 => I3 = 2.5*I2 - 0.5Заместваме I1 и I3 в третото уравнение и получаваме :I2 + 2.5*I2 - 0.5 + 2*I2 + 2 = 0 => 5.5*I2 = -1.5 => I2 = -1.5/5.5 => I2 = -3/11 ампераЗаместваме в полученото от второто уравнение : I1 = -2 * -3/11 - 2 -> сметни си го колко се получаваПо същият начин заместваме в полученото от трето уравнение :I3 = 2.5 * -3/11 - 0.5 -> сметни си го колко се получава

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дарки , направо му реши домашното  :)  дааа до колкото си спомням това се учи в 9 клас .Добре е младежа да седне малко повечко да прочете всичко от начало ,че при следващото пак ще има затруднения ;) Не е моя работа но от всичко до тук ми стана ясно едно -  пропуска му относно намирането на клоновете ( което по спомен се учи още в началото ) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси отново на всички,проблема е че вчера за първи път седнах да уча по електротехника,но лека полека ще наваксам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дарки , направо му реши домашното  :)  дааа до колкото си спомням това се учи в 9 клас .Добре е младежа да седне малко повечко да прочете всичко от начало ,че при следващото пак ще има затруднения ;) Не е моя работа но от всичко до тук ми стана ясно едно -  пропуска му относно намирането на клоновете ( което по спомен се учи още в началото )

Приятно ме изненадваш kim., къде си учила такива ми ти магии ти?
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се забравя туй що не е говорено с kim. Освен, ако не се е промушило без да му обърна внимание нейде из темите :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.