Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
haidukpikaso

Дават удостоверения за умения, придобити в живота

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

Българите, които знаят или умеят нещо, но нямат диплома или друг документ за това, ще получават такъв безплатно, след преминаване на изпит.

200 професионални гимназии в цялата страна ще признават наученото в живота и придобитите умения по време на работа, упражняване на хоби и самообучение, за които гражданите нямат дипломи за квалификация, съобщиха от Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО).

Това става възможно със системата за валидиране на знанията, придобити по неформален път, разработена от Министерството на образованието и науката (МОН). От системата могат да се възползват всички, които са навършили 16 г., без значение от това дали работят или не, стига те да притежават знания и умения за определена професия, без да имат свидетелство за професионална квалификация.

"Даваме възможност на хората да получат документ за квалификация, без да се налага да плащат допълнително средства или да ходят на курсове", коментира председателят на НАПОО Емилиана Димитрова.

По този начин човек, който може да ремонтира коли, но няма диплома за това, ще може да получи легално свидетелство за професионална квалификация, без да се налага да учи пълния хорариум от часове. Всичко, което той трябва да направи, е да отиде в съответната професионална гимназия и да поиска да му бъдат признати знанията.

Ако има документи, доказващи опит в професията, те ще са от полза, но ако няма, ще е достатъчна и демонстрация на уменията пред комисия в училището. Ако се налага, кандидатът ще трябва и да учи допълнително, като специална комисия в училището ще определя темите и хорариума от часовете. Накрая той, заедно с учениците в училището, ще се яви на държавен изпит по теория и практика и ще получи свидетелство за професионална квалификация.

Инициативата на министерството е безплатна за гражданите до края на 2014 г., като от МОН очакват да дадат дипломи за признати от живота знания на минимум 1500 граждани. Ще могат да се валидират знания по всички професии, които се изучават в професионалните гимназии, в зависимост от техния профил и региона от страната, в който се намират. Най-често срещаните професии, за които ще се признават знания от живота, са на готвачи, бармани, сервитьори, счетоводители, автомонтьори, електротехници, офис служители и други.

Допитване на образователното министерство, проведено в началото на тази година, показва, че само 35% от работещите упражняват професия, за която имат документ за квалификация. Квалификацията на 43% отговаря частично на изпълняваните трудови ангажименти, а в 22% от случаите заетостта изобщо не съответства на образованието.

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отново поредната глупост, която върви в България. Хайде дадения човек да не може да чете и пише пък ние ще му даваме документ по дадена професия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отново поредната глупост, която върви в България. Хайде дадения човек да не може да чете и пише пък ние ще му даваме документ по дадена професия.

И защо е глупост според теб ?

Аз ще се явя на такъв изпит, защото ми писна да ми искат кетап за компютърна грамотност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И защо е глупост според теб ?

Аз ще се явя на такъв изпит, защото ми писна да ми искат кетап за компютърна грамотност.

И сега има такива курсове. Може спокойно да се запишеш. Нещата са съвзем други.  Искат да се съсият Центровете за професионално обучение. Да се закрият и да се разграби базата там. Какви курсове в гимназии. Просто всичко е една пародия.

Редактирано от Emokostov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И сега има такива курсове. Може спокойно да се запишеш. Нещата са съвзем други.

хаха чуваш ли се какви ми ги говориш а -

да давам аз излишни пари за нещо, което знам, за курс, на който ще скучая - заради единия сертификат

как ли не

:angry:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хаха чуваш ли се какви ми ги говориш а -

да давам аз излишни пари за нещо, което знам, за курс, на който ще скучая - заради единия сертификат

как ли не

:angry:

Проблема не е в сертификата. Проблема е, че нищо няма да научиш там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема не е в сертификата. Проблема е, че нищо няма да научиш там.

все тая дали ще науча още нещо или не

факт е че където си намеря подходяща работа и искат компютърна грамотност, каквато имам, ми искат и документ за това

ми дай да ти покажа какво мога и умея - документ че документ

бюрократщина

:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

все тая дали ще науча още нещо или не

факт е че където си намеря подходяща работа и искат компютърна грамотност, каквато имам, ми искат и документ за това

ми дай да ти покажа какво мога и умея - документ че документ

бюрократщина

:(

Напълно съм съгласен с теб. Само, че в България нещата ги знаеш как са.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен с теб. Само, че в България нещата ги знаеш как са.

знам знам

за съжаление са така - абсурдни отвсякъде

ще взема и сертификат за английски - че е на щанда за бельо у мола до нас искат продавачка с английски

зер не мога му продам гащите и на български

:lol6:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

знам знам

за съжаление са така - абсурдни отвсякъде

ще взема и сертификат за английски - че е на щанда за бельо у мола до нас искат продавачка с английски

зер не мога му продам гащите и на български

:lol6:

Оfftopic: Сещам се за един доста стар виц:

На нашата граница наши двама "първенци" граничари спират чуждестранна кола:- Граничар (Г1) - Документи за проверка моля.

- Чужденецът (Ч) - Sprechen sie Deutsch?

- Г1 - Не, Документи за проверка, моля!

- Ч - Do you speak English?

- Г1 - НЕ, бе! Документите за проверка господине веднага!

- Ч - Parle Vu France?

- Г1 - НЕ, БЕ!!! Документите за проверка веднага!- Г2 към Г1 - Абе колега гледай ги, знаят 3 езика и не мога да се оправят :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.