Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. Вече няколко пъти съм искал съвет от хората в този форум и винаги съм оставал доволен, така че отново се обръщам към вас. Имам колебания относно закупуването, сглобяването, доставка и всичко останало относно една нова конфигурация. Смятам тези дни да си купя нова машина. Прегледах голяма част от темите и съветите, но не съм се насочил към нещo конкретно. Но пък имам доста въпроси и ще се радвам, ако някой ми помогне с експертизата си.

Виждам, че хората често линкват към онлайн магазина http://nikem-bg.net/magazin.php. Това ли е най-доброто (качество/цена) място за покупка на хардуер? Както всеки потребител целта ми е да получа най-доброто за парите ми, а не да плащам на някой хитрец за нещо със завишена цена. Предполагам, че след като поръчам частите и те ми бъдат доставени от куриер ще трябва да платя за частите както и за доставка, след което ще се сдобия с няколко кутии с чаркалаци. Не съм бос откъм хардуерната част, но пък и никога не съм сглобявал конфигурация от нулата. Мислите ли че средностатистическият потребител може да се справи?

Забелязах, че в повечето предложения липсва SSD диск. Моето мнение е че SSD диск трябва да е топ приоритет в днешно време, тъй като предимствата, които предлага са огромни и със сигурност си заслужава цената. Отново ще се радвам, ако някой с повечко познания сподели мнението си.

Последната част от коментара ми е свързана с дънните платки. Когато става въпрос за GPU или CPU лесно могат да се прегледат бенчмарк информации както и технически данни, след което да се направи адекватна преценка кой продукт е качествен. Но не точно така стоят нещата при дънните платки. Не съм инженер по електрониката и не мога да разбера дали едно дъно е качествено, след като му огледам канали и т.н. Единственият ми ориентир е цената, техн. данни и потребителските мнения. Как хората, които публикуват предложения в този форум знаят кое дъно е качествено?

Редакция : Правопис

Редактирано от NightNiki (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност Скай беше най-препоръчваната но сайта е доста неудобен та се мина на Никем. Цените са подобни но по-рядко ги обновяват (курса на долара не седи на едно място).

SSD-то е хубава глезотийка но така както преди VelosiRaptor-а не беше задължителен така и сега SSD не е. Разбира се и парите винаги играят роля какво ще се вземе.

Например ако разполагаш с 1 000 лв. бюджет и търсиш геймърска машина е грешка но ако няма да е за игри е добра идея (но не и задължително).

Това което те пази реално е захранването (ако нямаш UPS) а кутията играе много важна роля при охлаждането. Та дъното е важно при клок не толкова при нормална машина.

Демек не трябва да се прекалява с пестенето при захранването и кутията ако искаш всичко да е ОК а на дъно се набляга при клок (гол чипсет не прави дъното качествено).

Редактирано от naruto (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен Nikem, може да погледнеш и Sky.bg. Аз лично съм пазарил и от двата магазина и съм нямал проблеми. eMAG.bg също са вариант. Понякога имат добри промоции, доставката на продуктите им е безплатна. 

При Nikem и Sky сглобяването е безплатно, та ако им кажеш да ти го сглобят ще го направят. Не е трудно, та предполагам и сам може да се справиш като изгледаш няколко урока за това. SSD се слага при по-висок бюджет, за да не се икономисва от другите части. То не е особено важно за една компютърна конфигурация. За дъната също има статии и ревюта и оттам може да се ориентираш за какво става на въпрос. За него те интересува сокета, чипсета, броя на слотове, дали има USB 3.0, SATA 3 и разни други глезотийки. 

Редактирано от Нико_ (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сайтът, който си посочил, заедно със sky.bg предлагат най-добри цени с минимална надценка, а и обслужването е добро, което ги прави предпочитани за покупка на хардуер. Много хора от форума и не само сме пазарували от там, отзивите са добри.

Oтносно сглобяването, да, може да го направи средностатистически потребител с поне основни познания по хардуера, в интернет има много уроци и клипове нагледно как става ако искаш да придобиеш по-нагледна представа и аз лично препоръчвам всеки, който има желание и поне малко умения да се опита да го направи, удоволствието е несравнимо с това да си получиш готовата сглобена конфигурация.

SSD е много полезно устройство и винаги, когато може да се събере в бюджета за конфигурация е добре да го има. Зависи най-вече от това, за което ще се ползва системата, от което се открояват и кои са приоритетните компоненти в дадена машина. Има достатъчно информация и във форума по този въпрос.

Колкото до дъната, преди няколко години те бяха значително по-важен компонент, отколкото са сега. Това се дължи основно на факта, че някои важни елементи, които бяха вграждани в дъната (контролери/вградени графики и т.н.) сега вече се намират в самия процесор и така функциите на дъното намаляват. По-голямо значение имат при конфигурации където ще се търси овърклок и там е важно да има добри регулатори на напрежение и надеждни охладителни елементи за тях и за южния мост евентуално, макар че при него функциите са други. Останалото са по-скоро стандартни елементи, като интерфейси за свързване и други, така че виждаш, че пак е относително и зависи от предпочитанията и нуждите на конкретния потребител.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за чудесните отговори.

аз лично препоръчвам всеки, който има желание и поне малко умения да се опита да го направи, удоволствието е несравнимо с това да си получиш готовата сглобена конфигурация.

Грабна ме с това мнение. Със сигурност смятам да се опитам да сглобя сам конфигурация. Притесненията ми са относно допълнителните настройки след това. Честно казано не знам дали след сглобяването в магазините правят нещо, но ме притеснява това, че например няма да знам какви волтажи да настроя или други "advanced" BIOS настройки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Настройки не е необходимо да правиш (освен може би да пуснеш паметта на по-високи честоти). В магазина също няма да ти направят такива (просто ще го сглобят).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз да кажа нещо за дъната.  Цените са различни при различните производители не само заради различните използвани елементи, макар и това да дава някаква разлика в цената. Но някои производители са си придобили някаква репутация и държат на нея. В смисъл, Asrock  примерно са се насочили към най-евтините продукти. Това не означава, че са некаествени, но примерно при много от техните дъна се по-зват по-опростени захранващи схеми и по-евтини компоненти. Да вземем една вградена звукова карта. Сигурно си викаш, какво от това, нали и двете дъна си имат аудиокарти. Да, ама примерно при Asrock  ще получиш най-евтиния ALC662  чип s 5.1 , а да кажем при GB  имаш ALC887 със 7.1 канален звук. И това при дъна в един ценови диапазон. Ако отидем по-нагоре ще видим, че Asrok  при по-скъпите си дъна вече монтират ALC887,  докато при GB  вече може да имаш върхов чип като VIA VT2021.   Изобщо, ако се вгледаш в характеристиките ще видиш някои разлики, които никой обикновен потребител не би разбрал, но това не означава че ги няма. Общо взето дъно се избира според нуждите. примерно аз имам 5 хард диска, единия от които SSD  за mSATA  слот. Значи, като сменям дъното, аз ще искам минимум 6 SATA  порта, защото смятам да купя и още един хард диск. Ще ми трябва някъде да включа това SSD защото положението е заварено. Ще искам да има поддръжка на RAID,  защото поне 4 от дисковете ми работят така.  Ще ми трябват и повече входове за вентилатори, ако това е възможно. Иначе ще трябва да купувам контролер, което са си пак допълнителни средства, а не си заслужава, след като всичко може да е на дъното. Ще искам естествено и добро аудио, защото съм се разглезил със сегашното. Значи, аз дъно с ALC887  няма да взема.  И като направя сметката излиза, че ще ми трябват поне едно 170 лева, макар да има дъна и по 60 лева. Да не говорим, че в моята кутия по принцип компонентите вървят с максимално възможен клок. Идеята е, че след като се дават 1000 лева примерно, защо да не се използват максималните възможности на компонентите и конфигурацията да работи като такава за 1200 лева?   Та това мен ме ръководи при избора на дъно. Не толкова марката, но винаги имам едно на ум, че по-евтиното почти винаги излиза по-скъпо. Не само като надеждност, но най-вече като удовлетвореност от експлоатационните качества. Да вземем един пример. Вземаш дъно, което някой ти препоръчва и казва, че то е без значение. Обаче ти искаш да си купиш още един вентилатор за кутията, но няма къде да го свържеш. Някой ти е препоръчал и евтино захранване, което на всичко отгоре няма свободен конектор за тоя вентилатор. какво правиш? Ами единия вариант е включване директно на вентилатора към захранването или чрез някакъв преход. Втория вариант е да дадеш пари за контролер. Добре, тоя проблем го решаваш. След това обаче купуваш SATA 3  SSD  и виждаш, че дъното ти е само със SATA 2  интерфейс. Не е малка загубата като цяло, защото примерно това SSD  може да предложи 500 MB/s  скорости при трансфер, а SATA 2  интерфейса предоставя до около 250 MB/s.  Значи, пак търсиш контролер, но това не е никак евтино удоволствие. Нещо от порядъка на цената на самото дъно.Ето ти един пример:

http://www.newegg.ca/Product/Product.aspx?Item=N82E16816132046

Ами то може да се окаже по-изгодно да продадеш старото дъно и да купиш ново със SATA 3  интерфейс. 

След това примерно решаваш да купиш още един хард диск и да го пуснаш да работи в RAID 1,  за да съхраняваш сигурно файлове. Да, ама евтините дъна с евтините чипсети обикновено нямат тая поддръжка. Значи се отказваш от RAID. Освен това може да се откажеш и от някои полезни технологии на Intel,  само защото не се поддържат от евтините чипсети.  Но да кажем, си слушал препоръките на някой, взел си най-евтиното дъно със SATA 2 интерфейс и 2 разширителелни слота PCIe. Всички тия неща ти се струпват на главата. Най-напред търсиш свободни PCIe x1 слотове. Да, ама се оказва, че видеокартата ти закрива единия и оставаш само с един. За къде по-напред? За кой контролер? Та и за ето тия неща трябва да се мисли в началото и не винаги най-евтиното дъно е най-добрия избор. Ако е примерно за някой малчуган, дето като му купиш кутията няма да я буташ 3-4 години, естествено  горните неща не са важни. Обаче ако е за теб и искаш да добавяш разни неща в бъдеще, едно евтино дъно може да не е най-добрия избор. А и ако си меломан, просто може да останеш разочарован от предлаганите аудиовъзмоцности  и примерно слушалките ти за 300 лева да не се различават от такива за 20 лева в ТП.

Навремето, когато се препоръчваха конфигурации, тия неща идваха бонус с дъната и никой не се е замислял дали ще му трябват или не. Например аз навремето си бях взел едно дъно за 220 лева и понеже дъната бяха на почит, аз взех и два еднакви хард диска. Тогава бе изгодна покупка. И така хем имах подходящо дъно за клок, хем имах и много други опции, включително и сравнително добро аудио. В последствие възможностите на дъното бяха използвани максимално, включително втория PCI-E x16  слот. Та може отначало човек да няма идея кое за какво е, но с времето може да се изненада от нещата, които предлага дъното и да си каже - добре, че не си взех някой евтин боклук. 

Та това е за избора на дъно при мен. при теб може да е различно, но щом пускаш тая тема, явно поне малко би те заинтересувало.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен. Асрок почти винаги са с по-добро аудио в един и същ ценови диапазон 892 вместо 887 и фаворита 1150 при най-добрите в ниския клас.

Докато ГБ и особено Асус са много пестеливи в това отношение.

Също така по-дългото гаранционно обслужване е разход за фирмата и е нормално да дигне цената което не значи по-качествена дънна платка непременно. 

ASROCK H81M (892) - 90 лв. - Микро

ASROCK B85 PRO4 (892) - 123 лв. - Пълноразмерна

ASROCK Fatal1ty B85 Killer (1150) - 150 лв. - И най-доброто в ниския клас

Редактирано от naruto (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен. Асрок почти винаги са с по-добро аудио в един и същ ценови диапазон 892 вместо 887 и фаворита 1150 при най-добрите в ниския клас.

Докато ГБ и особено Асус са много пестеливи в това отношение.

Също така по-дългото гаранционно обслужване е разход за фирмата и е нормално да дигне цената което не значи по-качествена дънна платка непременно. 

ASROCK H81M (892) - 90 лв. - Микро

ASROCK B85 PRO4 (892) - 123 лв. - Пълноразмерна

ASROCK Fatal1ty B85 Killer (1150) - 150 лв. - И най-доброто в ниския клас

Абе аз давам пример с дъна за LGA1155  в случая. И това което написах, може да видиш и сам. Там където Asrock  предлагат ALC 662  с 5.1  канала, там GB  е с ALC887  и 7.1. Двата аудиочипа са един дол дренки, но пък получаваш 7.1,  ако е важно за теб. И после нагоре. Защо избрах D3H? Ами и аудиото ме привлече, освен всички други неща като RAID, Intel Smart Respoce Tehnology, многото USB  и т.н. Аудиото тук е VIA VT2021,  което си е най-качественото на тая фирма. ALC 892-това доколкото гледам характеристиките, е по-нисък клас от ALC887.Имах дъно с едно добро аудио ALC889,  което бе върха навремето, но с него Sennheiser-a  ми не звучеше никак добре, особено при максимално усилване. Нямаше и ниски честоти.Виж какво предлагат Asrock  за 160-170 лева или по-точно какво са предлагали, когато аз купувах това дъно. Аз неистини не казвам. Лично съм избирал 3 дена дъно, но нито Asrock  ме удовлетвориха напълно, нито Asus.

ПП: Изкушаваш ме да цитирам нещо, което съм цитирал преди няколко месеца за Realtek  и VIA,  ама ме съмнява че пак ще кажеш - вадиш от девет кладенеца тест. 

Публикувано изображение

Редактирано от Кико (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от banica
      Искам мнение за тази конфигурация дали всичко би сработило както хората дали частите си пасват и ако има по добри решения ще се радвам да ги чуя.Хард:                       Western Digital RED WD30EFRX 3TW HDD 3.5
      Рам:                        Corsair Vengeance 16gb Quad 1600MHZ
      Видео:                     MSI VGA PCI-E N760 2GD5 / OC 2GB
      Процесор:               Intel Core I5 4670k (1150/3.4GHz/ 6MB)
      Дъно:                      MSI B85-G43 (1150/B85/ATX/DDR3)
      Кутия:                     Cooler Master Centurion 6 Black USB 3
      Захранване:           Cooler Master B700, 700W, ATX 12V V2.3, PFC Active PFC, Fan 120mm, Efficiency >85%, CPU 4+4 Pin x 1, PCI-e 6+2 Pin x 4, SATA x 6...
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.