Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Бисер Петков

Съвет за DVB-T антена за няколко телевизора.

Препоръчан отговор

Бихте ли ми препоръчали антена, която да е задължително с усилвател предвид населеното място, където живея?

В пресечена местност съм и най-близкия ретранслатор е на повече от 24км. Също така трябва да се разпредели сигнала (по възможност без загуби) за 10бр. телевизори. Моите са 5бр. и на братовчед ми (с който живеем в една къща) също 5бр. За сега ползваме една от тези китайските дето се въртят с дистанционно, но сигнала си е доста слаб (даже на новия телевизор картината насича от време на време). Ще се радвам на вашите съвети и препоръки :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Бихте ли ми препоръчали антена, която да е задължително с усилвател предвид населеното място, където живея?

В пресечена местност съм и най-близкия ретранслатор е на повече от 24км. Също така трябва да се разпредели сигнала (по възможност без загуби) за 10бр. телевизори. Моите са 5бр. и на братовчед ми (с който живеем в една къща) също 5бр. За сега ползваме една от тези китайските дето се въртят с дистанционно, но сигнала си е доста слаб (даже на новия телевизор картината насича от време на време). Ще се радвам на вашите съвети и препоръки :)

"Също така трябва да се разпредели сигнала (по възможност без загуби) за 10бр. телевизори"

Почти невъзможно начинание от Ваша страна и още повече "без загуби".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без загуби казах само ако е възможно, не задължително. Въпроса е да е по-мощна от сегашната китайка, за да може да се гледа нормално, а не с това насичане, и то на всичките телевизори (от които новия е на около 1,5м. от усилвателя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да беше написал поне как сега ти е разпределен сигнала от антената към телевизорите, а не да чакаш да ти задаваме въпроси?!

Между другото можеш да си ползваш и сегашната антена, но след нейния усилвател (предполагам, че след него си разпределил сигнала към телевизорите) можеш да ползваш допълнителен като този например: Антенен усилвател 24 dB, 1 вход и 1 изход

Ако и това не помогне ще ти трябва по-голяма външна антена за далечен прием като тази например: http://www.jmt.bg/%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8-cID=814/funke-digital-abm-4551-%D0%B2%D1%8A%D0%BD%D1%88%D0%BD%D0%B0-%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B0-yagi-dvb-t-pID=25176/

По-добрия според мен вариант е да вземеш този усилвател, като го свържеш след сегашния! А вместо елементите на сегашната ти антена (като ги знам, че всичките са менте и в по-голямата си част, частите им са пластмасови) можеш да ползваш една такава: DVB-T Антенa Цифрова Външна PS AP1345

Ако се затрудняваш със свързването и ще ти се обясни как да го направиш ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрах идеята ти, и мисля, че е добра. Сега сигнала от антената влиза в усилвателя към нея и от там е разпределено със сплитери. Не е най-доброто, но така са го направили техниците, които сложиха антената. Лошото е, че доста от елементите и са на изчезване т.е. изгоряла им е от слънцето пластмасата (а и нали е китайче е нормално да е с пластмасови елементи, както си и предположил). :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще стане със сигурност по този начин, но както е казал и колегата @lz4jw няма да е "без загуби" на сигнала, но ще е по-добре от сега! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви сплитери  колега !!! Кой те излъга,че със тия сплитери  ще стане работата дето си я замислил ? На всеки сплитер  имаш по 3-5 децибела затихване на сигнала и  докато стигне до последния телевизор вече нямаш нищо. Трябва ти активно оборудване а не тия умрели  сплитери за 2 лева от пазара.

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@AlkatrazBG нали се сещаш, че в тая тема питането е за ефирна телевизия, а не за сателитна?! А дали сплитерите му са за по 2лв. само той може да каже ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:D :D :D@AlkatrazBG ти ме изкара милионер тръгнал да прави кабелна телевизия. Сегашния ми сигнал е на ръба т.е. нестабилен е и на моменти пада при което почва да ми сече картината. За това мисля, че с предложения от @plamen74 усилвател ще стане работата. Интересото е, че това сечене го има само на новия телевизор с неговия вграден тунер, а с тунера в сат приемника ми (комбиниран е) го няма сеченето. А и както казах новия телевизор е най-близо до усилвателя. На другите телевизори с включени декодери на стронг, модел 8113 няма проблеми с картината и звука. При тези нищожни заплати в провинцията, за сега най-доброто предложение е на @plamen74 :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Усилвателя ще ти усили и шума и загубите  ако го сложиш  накрая . Трябва да замериш горе долу при кой телевизор сигнала е  стабилен и там да сложиш усилвател . Аз ти казвам как се прави грамотно а пък ти ако искаш и с тиксо ги снаждай  кабелите . Толкова телевизори  ще ти искат  и силен сигнал който ти с 1 антена па ако ще и 200 лева да струва тя няма как да им дадеш. Вместо да даваш 30 лева за сплитери си купи още една антена и вържете с нея другите телевизори. Супер  смешно е да имате 10 телевизора и да нямате 20 лева за антена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-силен би трябвало да е сигнала при новия телевизор, а именно на него сече картината. Той е свързан директно от усилвателя, а останалите са през сплитерите (взети са от кабелната телевизия и са с платки. Така поне казаха техниците). Като пусна сигнала през сат приемника на негови ефирен тунер и няма никакво сечене. Само през телевизора го прави. Явно му трябва по-силен сигнал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е странен казус с новия ти телевизор?! Не знам в неговите настройки дали има опция за изключване на 5-те волта, защото ме съмнява, че именно те ти правят проблема?! Провери дали можеш да ги изключиш, и пиши после дали се е получило!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Най-силен би трябвало да е сигнала при новия телевизор, а именно на него сече картината. Той е свързан директно от усилвателя, а останалите са през сплитерите (взети са от кабелната телевизия и са с платки. Така поне казаха техниците). Като пусна сигнала през сат приемника на негови ефирен тунер и няма никакво сечене. Само през телевизора го прави. Явно му трябва по-силен сигнал.

"Най-силен би трябвало да е сигнала при новия телевизор, а именно на него сече картината."

Новият ти телевизор "сече" картината именно поради факта, че се намира най- близо до усилвателя и със собственият си тунер приема телевизионният сигнал. Понеже последният /тунерът е чувствителен  и с добър вход, не се получава "сечене" а все едно прекалено силен сигнал към телевизора. Откачи кабела към телевизора, вържи един сплитер 5 дб между усилвателя и телевизора и картината ти няма да "сече". Те нещата са измислени момко, но всичко това трябва да ти го направи "разбирач" на тази техника, а не ТИ! Опитай и кажи дали "сече".

Това е странен казус с новия ти телевизор?! Не знам в неговите настройки дали има опция за изключване на 5-те волта, защото ме съмнява, че именно те ти правят проблема?! Провери дали можеш да ги изключиш, и пиши после дали се е получило!

И тука много правилно му подсказваш същото действие, което аз съм му описал, само че с изключване захранването на...усилвателя!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо пишеш на колко разстояние са въпросните 10 телевизора. Трябва да се осигури качествен коаксиален кабел, защото при високите честоти на които са я пуснали загубите по принцип са повече. За 100 метра дори и хубав кабел има поне 20 dB затихване. И поне 15 dB из хубави сплитери. Няма начин за без загуби, проста физика. Все едно в къщата ти да светят 10 лампи, а алектромерът да ти отчита ток за една. Енергията все пак трябва дас е взима отнякъде.

За компенсиране на тези затихвания трябва да има усилвател. Мястото му е при антената, все пак трябва да усилва сигнал, където го има, а не шум в края на кабела. Препоръчвам ти антена с усилвател като тази http://www.shop.pacostar.com/product/77/ap1345-tsifrova-efirna-antena-vanshna.html

Няма нужда антената да има метров диапазон, всичко е на дециметров. Обърнете вимание на захранването на вградения усилвател по кабела, неговата непрекъсваемост и да няма конфликти с други устройства. Обикновено повечето сплитери и входове на тунери окъсяват. Има специални сплитери с означено DC Pass.

Най-добре с инсталацията и сметките да се заниматат хора, които са работили това, примерно техници от кабелна телевизия. Те имат и уред, и ще те посъветват кой кабел става.

За кое село става въпрос ако не е тайна? (село = населено място).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма значение от къде съм. Най-далечната точка е барбекюто на братовчед ми (с кинескоп и един от декодерите стронг 8113). Около 40-45м. е някъде разстоянието. Другата далечна точка е лятната кухня (която си ползваме дори и през зимата). Тук е около 30м. Другите са в къщата, която е на два етажа с по четири стаи на етаж (моите са четири, и на братовчед ми също). Проблема беше само при новия телевизор, но се оправи с изключването на 5-те волта (сплитер не съм търсил). Между другото тази китайска антена се оказа, че усилвателя е вграден в нея, където е моторчето и (върти се почти на 360 градуса), а долу при новия телевизор е една кутия. Тя е включена в тока и има вход на кабела от антената, и два изхода (мислех, че това е усилвателя, но от кабеларката ми обясниха, че било захранващ блок). Както и да е, важното е, че вече всичко е наред. Благодаря ви, че се отзовахте в темата, за да ми помогнете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...