Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

borisfx

Кондензатор на дънна платка

Препоръчан отговор

Имам един избил кондензатор на дъното. Свалих го и сега трябва да сложа нов. Обаче в магазините в града няма точно такъв кондензатор. Този който свалих е 1800 микрофарада, а аз намерих два кондензатора - 2200 микрофарада и 1500 микрофарада.Въпроса ми е може ли да се замени стария кондензатор с друг който не е същите фаради и ако може кой да избера - по-големия или по-малкия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може. По-големия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Имам един избил кондензатор на дъното. Свалих го и сега трябва да сложа нов. Обаче в магазините в града няма точно такъв кондензатор. Този който свалих е 1800 микрофарада, а аз намерих два кондензатора - 2200 микрофарада и 1500 микрофарада.Въпроса ми е може ли да се замени стария кондензатор с друг който не е същите фаради и ако може кой да избера - по-големия или по-малкия?

По важно е да погледнете работното напрежение написано на него - дефектния и това на всеки един от новите. Отговаря ли по напрежение иули новият е на по-голяно, но е възможно поставянето му на платката без да пречи на другите елементи, избирате 2200 микрофарада без проблем. В краен случай може и другият, но отново казвам - важно е неговото работно напрежение а не микрофарадите. Разбира се, че и те са важни, но остават в случая на заден план. Слагате с по големия капацитет при еднакво или по голямо напрежение на новият. На корпуса на електролитният кондензатор е написано а е можело веднага да го споделите както сте направил с капацитета на кондензатора. Знайте, че електролитният кондензатор има и поляритет на свързване. Това е абсолютно задължително да го спазите. Пожелавам ви успех и умната с поялника.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По важно е да погледнете работното напрежение написано на него - дефектния и това на всеки един от новите. Отговаря ли по напрежение иули новият е на по-голяно, но е възможно поставянето му на платката без да пречи на другите елементи, избирате 2200 микрофарада без проблем. В краен случай може и другият, но отново казвам - важно е неговото работно напрежение а не микрофарадите. Разбира се, че и те са важни, но остават в случая на заден план. Слагате с по големия капацитет при еднакво или по голямо напрежение на новият. На корпуса на електролитният кондензатор е написано а е можело веднага да го споделите както сте направил с капацитета на кондензатора. Знайте, че електролитният кондензатор има и поляритет на свързване. Това е абсолютно задължително да го спазите. Пожелавам ви успех и умната с поялника.

Благодаря за изчерпателния отговор :) Работното напрежение е едно и също при стария и при новите кондензатори - 6.3 волта. Различни са само фарадите. Ще гледам и да улуча поляритета на свързване :) видях че единия край на корпуса е означен с "минус" и го запомних от коя страна е :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Благодаря за изчерпателния отговор :) Работното напрежение е едно и също при стария и при новите кондензатори - 6.3 волта. Различни са само фарадите. Ще гледам и да улуча поляритета на свързване :) видях че единия край на корпуса е означен с "минус" и го запомних от коя страна е :)

"...видях че единия край на корпуса е означен с "минус" и го запомних от коя страна е"

Точно така! Сега си намери клечка за зъби и с нейна помощ и нагряване с поялника ще направиш отворчета за изводите на кондензатора. Трябва да действаш по внимателно и по-бързо за да не прегрееш околните елементи. Поставяш новият кондензатор на място и с малко тинол запояваш всяко негово краче / две са/ Не забравяй преди спойките да погледнеш поляритета. Кондензатора явно е на шина от 5 волта, щом работното му напрежение е 6,3 волта. Това е накратко процедурата, но не използвай голяма капка тинол за спойките на изводите. После внимателно сглобяваш и включваш без страх. Успех от мен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...