Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Имам УКВ антена и искам да я ползвам в гората където покритието не е много добро. Как да я поставя хоризонтално или вертикално ? Преди много години съм я ползвал и си спомням, че съм правил U коляно. Как беше това ?

Благодаря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам УКВ антена и искам да я ползвам в гората където покритието не е много добро. Как да я поставя хоризонтално или вертикално ? Преди много години съм я ползвал и си спомням, че съм правил U коляно. Как беше това ?

Благодаря.

хоризонтално по посока на излъчването (по спомени :) )

U - коляно: начина за съгласуване на антена и изход с различно вълново съпротивление

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След като цифровият сигнал се излъчва с вертикална поляризация, според теб как би трябвало да се монтира?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След като цифровият сигнал се излъчва с вертикална поляризация, според теб как би трябвало да се монтира?

Темата е в раздел Аудио. А аз нямам спомени радиоразпръскването да е цифрово...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Темата е в раздел Аудио. А аз нямам спомени радиоразпръскването да е цифрово...

А сигурно ли е, че е в правилният раздел? Аз пък нямам спомен да съм правил антена за аналогов тунер за обхвата 88-108 Mhz. поради гигантските и размери (най-вече на дипола).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прав сте! Това не е цифрова телевизия.  :wink12:

А сигурно ли е, че е в правилният раздел? Аз пък нямам спомен да съм правил антена за аналогов тунер за обхвата 88-108 Mhz. поради гигантските и размери (най-вече на дипола).

Раздела може да не е правилен, но това ми се стори най-близко. Модератора може да я премести където трябва.   А колкото до размера не е чактолкова страшен 1.5 - 2.0 метра. Купувал съм я от соц времето !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо - къде е това?

Не се знае и какво искаш да ловиш. Предаватели много и отвсякъде. Като е гора има и планина, баирите правят сенки и отражения. При всички обстоятелства антена поне 2 метра над короните на дърветата. С поляризациите е пълна мъгла. По принцип мощните предаватели на НУРТС са с хоризонтална, но повечето частни ги слагат на вертикална. Цифрово излъчване няма.

За старата антена съобрази размера, защото може и да е за соц. обхвата 66-73MHz. U коляно се слага за преобразуване на импеданса от стандартна яги антена към коаксиален кабел. Дали входа на приемника е несиметричен - друг да гадае. Размерът на коляното зависи от честотата и диалектричната константа на кабела. Ако е необходимо такова преобразуване може да се ползва и балун-трансформатор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо - къде е това?

Не се знае и какво искаш да ловиш. Предаватели много и отвсякъде. Като е гора има и планина, баирите правят сенки и отражения. При всички обстоятелства антена поне 2 метра над короните на дърветата. С поляризациите е пълна мъгла. По принцип мощните предаватели на НУРТС са с хоризонтална, но повечето частни ги слагат на вертикална. Цифрово излъчване няма.

За старата антена съобрази размера, защото може и да е за соц. обхвата 66-73MHz. U коляно се слага за преобразуване на импеданса от стандартна яги антена към коаксиален кабел. Дали входа на приемника е несиметричен - друг да гадае. Размерът на коляното зависи от честотата и диалектричната константа на кабела. Ако е необходимо такова преобразуване може да се ползва и балун-трансформатор.

На 60 километра от Пловдив по пътя, а по права линия сигурно е на половина. Като изключим дърветата има пряка видима връзка с Пловдив. Сега със стайна антена хващам много станции, но пращи и мисля, че с външната антена ще изчистя шума. 75 ома е входа на приемника , но имам и преубразувател от симетричен кабел на 75 ома, букса от стайните антени на телевизорите, а не знам дали загубите няма да са повече със симетричен кабел и този преубразувател ?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не мина ли им времето на тия антени Публикувано изображение ей , изпобутах комините на времето . Няма ли интернет и от там си пускаш каквото ти трябва . То и приемника е важен какъв е , щото ако е от днешните боклуци които правят Публикувано изображение От мен съвет да не ползваш това съгласуващо , по добре У коляно .

Ето моята виси на коша - тръгнала е към вторични Публикувано изображение

Публикувано изображение

А ето и лампи Публикувано изображение

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не мина ли им времето на тия антени Публикувано изображение ей , изпобутах комините на времето . Няма ли интернет и от там си пускаш каквото ти трябва . То и приемника е важен какъв е , щото ако е от днешните боклуци които правят Публикувано изображение От мен съвет да не ползваш това съгласуващо , по добре У коляно .

Ето моята виси на коша - тръгнала е към вторични Публикувано изображение

А ето и лампи Публикувано изображение

Какъв интернет в гората бе човек? Флашка на Виваком от 5 лева. Сега пиша от него и зарежда минути! Телевизия хващам с Булсатком, а в пакета за радио има 2-3 свястни програми, които мога да слушам. В антената е истината. Моята е същата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какъв интернет в гората бе човек? Флашка на Виваком от 5 лева. 

Точно де , жалко че като свършат МБ и стане бавен нета Публикувано изображение не му достига скорост и запъва Публикувано изображение  но не знам сега какви пакети има - моя е с 500 мб .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно де , жалко че като свършат МБ и стане бавен нета Публикувано изображение не му достига скорост и запъва Публикувано изображение  но не знам сега какви пакети има - моя е с 500 мб .

Име: 
Номер: +35987123
Съдържание: 
MB-te ti na pulna skorost svarshiha! Uvelichi skorostta sega i sarfiray svobodno s oshte 500MB za 5lv. kato aktivirash +Traffic 500 s obazhdane na 123!
Време: 12/07/2014 09:25:23 :)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване