Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За дъно и други подобни

Препоръчан отговор

Реших да си сглобя една нова работна конфигурация, която да издържи следващите 2-3 години (освен ако не ми щукне нещо друго, силно вероятно).

Понеже ми изпадна на добра цена един Core2Quad Q9550, реших оттам да тръгна. От тази серия чипове имам много добри впечатления, имам един Q6600, който от 2008 никакви проблеми не е правил при лек овърклок до 3,15 GHz. Четох някакви ревюта за 9550-цата, като цяло е много хвален, а като се има в предвид, че в момента цената му е около 200 лева, което е повече от два пъти по-малко от i7 4770, а според бенчмарковете производителността на стоков клок е до макс два пъти по-ниска, струва ми се удачен избор. L2 cache от 12МВ също изигра роля в избора срещу 8МВ при i7-цата.

Тук е единия въпрос - нека някой с реални впечатления от опит да каже дали съм прав или съм в голяма грешка. Повтарям, конфигурацията е работна (разбирайте ще се ползва за и за компилиране), няма да се ползва за тежки игри (а тези, които играя, вървят перфектно и на Sempron 3000+).

Следващата стъпка е дъно, където също разчитам на съвет. Със сигурност искам да поддържа DDR3, предимно заради разликата в цените на плочките в сравнение с DDR2. Сигурно ще се изкуша да клокна леко процесорчето, така че е добре да не изгърми. Не мисля, че ще слагам повече от 6GB (да кажем 2х1  + 2х2) или в краен случай - 2х4.

Също така, ако има разбирачи, нека да дадат съвет за кутия и охлаждане. Не искам нищо красиво или изчанчено, важното е да има сравнително добро охлаждане и по-важното - нисък шум.

Като цяло възнамерявам да се събера в до около 500 лв бюджет заедно с някаква мижава видео карта (за която единственото изискване е да поддържа 2 full hd монитора), което ми звучи изпълнимо.

Или другия вариант е съвсем да заеба тая конфигурация и да сглобя нещо, базирано на i5, ако производителността и цялостната цена са близки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

струва ми се удачен избор. L2 cache от 12МВ също изигра роля в избора срещу 8МВ при i7-цата.

Тук е единия въпрос - нека някой с реални впечатления от опит да каже дали съм прав или съм в голяма грешка. 

Или другия вариант е съвсем да заеба тая конфигурация и да сглобя нещо, базирано на i5, ако производителността и цялостната цена са близки.

В голяма грешка си и направо заеби този проц с тотално остарелия сокет 775 и си вземи нещо ново и актуално.

Това сравнение за 12 мб. кеш срещу 8 мб. на i7, направо ме напуши на смях.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Мисля че изискванията ги спазих, но за овърклока с това дъно не съм сигурен. То няма голям избор с нови дъна за с.775, не се правят вече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...но за овърклока с това дъно не съм сигурен...

Като казах овърклок, нямах предвид да го вдигна до 4GHz, а нещо скромно, колкото да работи на малко повече от 2,83

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бенчовете по-надолу в страницата. Това е сравнение с i7 4770k, а i7 4790k  е още по-бърз и е на същата цена. И предвид че има 8 треда срещу 4 на Q9550, предполагам че реалната разлика ще е още по-голяма от колкото на тестовете. Да не говорим че  i7 4790k се клоква и доста по-добре. Някъде май четох че повечето бройки без проблем стигат до 5ghz.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Стига развивахте лукуми . Той ако има 1000 лева няма да пуска тема изобщо и ще си купи и процесора и дъното и рамта без да ви пита вас . Новичко за под 700 няма как да стане

ASROCK H97M PRO4 /1150
I5-4440 /3.1G/6MB/BOX/LGA1150
2X4G DDR3 1600G ADATA XPG CL9
CM 250 SERIES W/500W PSU

Обща стойност - 698.89 лв. с ДДС

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бе не са проблема парите, ами по-скоро това, че не ми трябва толкова висок перформънс за два пъти повече пари. Не смятам, че бих използвал този extra computing power.

Иначе варианта на AlkatrazBG не е лош. 200 лв отгоре не са хич много, а компонентите изглеждат доста прилични. Всъщност излиза същото заради факта, че при Q9550 няма вградена видео карта и трябва да се купува отделно. Благодаря много!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване