Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Дестилиране на вода в полеви условия

vladossavov

Препоръчан отговор

Здравейте, може ли, ако някой знае, да ми каже максимално прост метод (ако е нужно може да е с някакво оборудване, но по възможност да не заема много място в раницата) за дестилиране на вода, когато си на поход примерно? Казват че и преваряването помагало, но знам че най-добре е да си я дестилираш. А то и темата си е леко актуална, примерно за региони като Мизия, Аспарухово и т. н. ...... нали, Боже опази, но все пак ......

Уфф, пак публикувах темата два пъти. Ама нещо нета ми е бавен и все ме кара да натисна бутона втори път, като си мисля че сайта не е реагирал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да стане в полеви условия- преваряване и няколко капки йод. Има и филтри за почистване, ама не знам в Бэлгария къде има, освен да си носиш една кана Брита :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В полеви условия няма как да постигнеш идеален резултат.

Преваряване си му е майката тогава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дестилира се вода, като се загрее до кипене, парите отиват в кондензатор, охлаждат се и течността се отделя в друг съд. Процесът е енергоемък и не може да се създаде джобен размер дестилатор.

п.п Взимаш един казан за ракия и си готов.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, в домашни условия това е най-близко до желания резултат.

p.s.

МИсля, че автора, цитирайки тези наводнения от миналите месеци, има предвид наистина полеви условия... Военно полеви все едно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дестилира се вода, като се загрее до кипене, парите отиват в кондензатор, охлаждат се и течността се отделя в друг съд. Процесът е енергоемък и не може да се създаде джобен размер дестилатор.

Като казвате - казан за ракия - защо си мислите за 100-200 литрови ? Има и по 10 л, на ток.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като казвате - казан за ракия - защо си мислите за 100-200 литрови ? Има и по 10 л, на ток.

Има. Ама пак не са за удобно носене в чантата на планина. И да не бяха на ток(който го няма насред гората) пак е трудно за носене.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абе всъщност, я автора да уточни какво точно иска...

За мен той иска да дестилира вода в полеви условия! Не да си носи от някъде си, а да я дестилира на място...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абе всъщност, я автора да уточни какво точно иска...

За мен той иска да дестилира вода в полеви условия! Не да си носи от някъде си, а да я дестилира на място...

Да, точно. Представям си една теоретична ситуация, подобна на сериала "The Walking Dead", който гледам в момента. Всъщност айде, да не отиваме толкова надалеч, но мисълта ми е - ако съм човек, който иска да прекарва повече време в природата, от порядъка на дни, как да си набавям максимално чиста вода. Доколкото прочетох някъде, най-добрия метод е дестилацията. Има нещо в книгата "SAS Survival", свързано с дестилация, аз имам книгата на английски, но - уж го говоря добре, обаче нещо не разбрах какво имаше предвид автора. Нещо говори за използване на pack frames, което разбрах, че било тази метална рамка, върху която се подреждат раница, спален чувал и т. н. Аз имам такава джаджа вкъщи, ако някой е по-вещ да ми каже как да дестилирам с нейна помощ, би било супер. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

"SAS Survival",

Имам я на Български, книжен формат, но в момента не е при мен. На вилата ми е. Вероятно събота/неделя ще мога да е я взема.

В полеви условия преваряването е най-добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Eто тук е описано: http://gotvach.bg/n5-29417-Как_се_дестилира_водата, само вместо котлон ще трябва да си накладеш огън и да си носиш 2 тенджери и решетка. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

юако съм човек, който иска да прекарва повече време в природата, от порядъка на дни, как да си набавям максимално чиста вода. Доколкото прочетох някъде, най-добрия метод е дестилацията.

Дестилираната вода не е подходяща и е меко казано вредна при постоянна консумация, поради липса на минерали. Дестилацията не е решение на всички проблеми.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Важното е какво иска да направи автора - да изчисти физически замърсители, химически замърсители или органични замърсители. Например водата може да се държи в сребърни съдове, за да се предпази от развитието на микроорганизми. Това е технология на векове. Използвала се е за съхраняване на питейната вода в корабите от време оно.

Физическите замърсители могат да да бъдат премахнати с филтриране или дестилация, но е специфично. Химическите също се премахват специфично, понеже има много видове химикали, които могат да замърсят водята, като те са с различни свойства.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам я на Български, книжен формат, но в момента не е при мен. На вилата ми е. Вероятно събота/неделя ще мога да е я взема.

В полеви условия преваряването е най-добре.

Можеш ли да постнеш българския превод на статията за дестилирането в книгата?

Ето ти нещо подходящо.

Да, това изглежда добре. Изглежда относително лесно за пренасяне.

Другия начин  да си набавите годна за пиене вода е като ползвате  BCB Таблетки за пречистване на вода

В края на краищата това може да си взема. Идеята ми беше ако не съм се подготвил как мога по относително най-подръчен начин да набавя годна за пиене вода. 

Дестилираната вода не е подходяща и е меко казано вредна при постоянна консумация, поради липса на минерали. Дестилацията не е решение на всички проблеми.

Аха. Гадост. Не знам, да комбинирам дестилиране с преваряване?

Примерно през ден?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Можеш ли да постнеш българския превод на статията за дестилирането в книгата?

Не я намирам книгата в апартамента. Вероятно е на вилата. Ще я потърся в Събота, ако ходя натам. Иначе мога да помоля майка ми да я потърси, аз и без това ще се виждам с нея съботата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

... - ако съм човек, който иска да прекарва повече време в природата, от порядъка на дни, как да си набавям максимално чиста вода. ...

Ако съм сред природата (не знам коя природа имаш предвид, аз - българската) за чиста вода - отивам до най-близката чешма, река, ручей и готово.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И все пак това че ти виждаш чиста водата, не значи че няма някакви бацили в нея. Не гледате ли Беър Грилс, или ония двамата от Двойно оцеляване ? Не е дин път са обяснявани тия неща в предаванията им.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И все пак това че ти виждаш чиста водата, не значи че няма някакви бацили в нея. Не гледате ли Беър Грилс, или ония двамата от Двойно оцеляване ? Не е дин път са обяснявани тия неща в предаванията им.

Тук ще се съглася с колегата.

А нека се върнем на тези две твърдения от автора на темата:

"темата си е леко актуална, примерно за региони като Мизия, Аспарухово и т. н. ...... нали, Боже опази, но все пак"

"Представям си една теоретична ситуация, подобна на сериала "The Walking Dead", който гледам в момента."

Според мен автора има по-други опасения, от тези при чистото планинарство.

Да приемем, че е по-екстремна личност :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук ще се съглася с колегата.

А нека се върнем на тези две твърдения от автора на темата:

"темата си е леко актуална, примерно за региони като Мизия, Аспарухово и т. н. ...... нали, Боже опази, но все пак"

"Представям си една теоретична ситуация, подобна на сериала "The Walking Dead", който гледам в момента."

Според мен автора има по-други опасения, от тези при чистото планинарство.

Да приемем, че е по-екстремна личност :)

Хехе. Е, не чак толкова екстремна. За Мизия и Аспарухово ми хрумна наскоро, темата за набавяне на чиста вода ме интересува от по-дълго време. Не навсякъде има чешми и достатъчно чисти ручеи. Възможно е и, (нали, пу, пу, на късмет да е, ама все пак) по някаква причина да имаш затруднения в придвижването, а в България разстоянията между чешмите не са като в пустинята, но все пак понякога най близката чешма ти е на 5-6 километра, а понякога може това разстояние, макар и относително малко, да ти е трудно за изминаване. Затова примерно си при някоя река, загребваш вода и, с преваряване, с хлорни таблетки, с дестилация, си набавяш вода. Питах за дестилацията просто защото чух че бил най-добрия метод за пречистване. Вероятно simtech е прав, че дестилираната вода не е хубаво да се пие постоянно. Някой чувал ли е, какво да се направи в този случай, някаква схема от рода на 2 дена дестилирана вода, 1 ден преварена, или? ......

Не я намирам книгата в апартамента. Вероятно е на вилата. Ще я потърся в Събота, ако ходя натам. Иначе мога да помоля майка ми да я потърси, аз и без това ще се виждам с нея съботата.

ОК, ще изчакам. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само да споделя нещо, което на мен ми беше любопитно. В един от сайтовете четох, че вършело работа ако имаш кубинска кафеварка. Сипваш водата в долната част, тя изкипява и пълни горната. Както се прави кафе, ама не слагаш кафе във филтъра. Пък ние вкъщи имаме такава. :) Някой чувал ли е нещо? На теория това е добре, нали, имаме преварена вода, така че би трябвало да е добре, ама дали?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...

Съжалявам, не мога да намеря книгата... Търсих я, ама на... По старо семейно правило "Когато търсиш нещо, ще излезне когато най-малко го търсиш..."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето линк към SAS Ръководство за оцеляване   ( PDF _ на български)

Съжалявам, ама не мога да допусна нелегално съдържание!

2.10 Забранено е публикуването и разпространението на незаконен софтуер като кракове, пачове, серийни номера и произведения защитени с авторски права (филми, музика снимки и други), както и заявките за такива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване