Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

facebook профил под чуждо влияние

Препоръчан отговор

Здравейте на всички във форума.

Не знаех къде точно да попитам затова пиша тук, ако темата не е за тук моля ви да я преместите.

Питането ми е следното наскоро разбрах, че бившия ми мъж е влязъл в моя фейсбук профил посредством някакъв хакер, който е кандисал да направи подобно нещо.

Прочел е цялата ми кореспонденция включително всички лични и служебни неща. Като се опасявам, че е писал и се е обаждал на колеги и ми е прецакал отношенията и с тях освен с приятели.

Моля ви от сърце ако някой знае как да го махна от профила си и да съм сигурна, че никой друг не влиза и не го ползва да сподели как.

Само да уточня , че съм попрочела повечето неща, но не съм убедена дали само смяната на паролата ще свърши работа. С Mac OSX съм и ще помоля за step by step специално за тази система. 

Наистина ми е съсипал контакти с клиенти и хора, с които работя и трябва да си изграждам всичко наново, но участвам и в групи затворени абе много е сложно.

Много благодаря на всички, които ще се отзоват.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...

1. Естествено - смяна на парола!

2. Аз ползвам "2-ри слой защита" - ако от не оторизиран от мен компютър се влезне в профила, получавам e-mail, а самият влезнал се приканва да "запази" този компютър в профила, като му зададе "име". Най-просто казано - получаваш на посоченият e-mail съобщение, че е влизано от друг компютър, който ти не ползваш.

Но задължително смени паролата и я направи възможно най-сложна.

По принцип, повечето хора, си мислят, че хакерството е натискане на 2-3 бутона... Не, не е така. За да влезне толкова лесно, то мъжа ти е предоставил на въпросния пишман хакер някакви данни за твоя парола.

Измисли парола, която да съдържа малка и главна буква, цифра и символ и да е поне 8 знака. Да видим тогава как ще я "разбие" като е такъв "хакер". Не ползвай имена, адреси, нито нищо. Пример: S1rene#12". Ей така ми хрумна. Искам да видя как ще я разбие без физически достъп до компютъра. Ама не използвай същата, измисли си нещо завъртяно самата ти!!!

Провери за така наречените Keylogar-и, програми записващи натиснатите клавиши. Ако имаш инсталирана такава програма от преди, то той може да получи достъп до паролите ти.

Сменяй паролата на 1-2 седмици, не само тук, ами на по-важните ти акаунти, като пощата и други. Това е достатъчна защита.

За разбиване на парола с така наречената "брутална сила", за парола с 12 символа, която е с цифри, главни и малки букви и специални знаци като №, @, #, % и т.н., то трябва "таблица", която е около няколко гигабайта и изчислителна мощност, колкото малък суперкомпютър. За нормален компютър подобна задача би отнела месеци... Сменяйки паролата на седмица-две, то шанса да я разбият с тази "брутална сила" клони към абсолютна нула. (освен ако няма достъп до твоят компютър!)

Няма идеална защита, няма 100% сигурност, но поне може сами да се погрижим за една относителна такава :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

quickJO 

Мерси много сменила съм паролата с дълга и символи има, но трудно я помня :( А това със сменянето на всеки 2 седмици направо не знам как ще го направя едва ще запомня паролата и трябва да я сменя :(

Благодаря много ще се възползвам от съветите и ще направя всичко необходимо за да защитя профила си от набези

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

quickJO

Мерси много сменила съм паролата с дълга и символи има, но трудно я помня :( А това със сменянето на всеки 2 седмици направо не знам как ще го направя едва ще запомня паролата и трябва да я сменя :(

Благодаря много ще се възползвам от съветите и ще направя всичко необходимо за да защитя профила си от набези

За генериране и помнене на пароли ползвам KeePass - ето една парола IJ\_s_flQzX8y|_UE%5&=|9CsV - главни и малки букви, цифри и специални символи. За почти всяко нещо - различна парола. Файла с паролите е криптиран и си го пазя отделно, на флашка

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

quickJO 

За по-лесно помнене се ползват разни похвати. Горният пример гласи "Сирене №12"

Да кажем, че си мислиш за парола от рода на "Афродита90", лесно се помни, нали?

Нека я променим със рзни сложни смиволи, но също толкова лесно помнеща се...

[email protected]

Ето ти главна буква и малки такива, цифри и специален символ.

Главна буква - A

малките естествено са - frodit

Специален символ, който визуално напомня буквата "a" - @

И цифрите - 90

афродита90 - [email protected]

Лесно се помни, труден за налучване, труден за разбиване :)

А е 10 символа :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може и така - напишете "Парола", но като гледате буквите на кирилица при включена латиница - "Md,f.d"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може и така - напишете "Парола", но като гледате буквите на кирилица при включена латиница - "Md,f.d"

Ако ползва БДС кирилица ;) А не фонетична кирилица :)

Паролата е въпрос на личен избор да е едновременно лесна за помнене и достатъчно сложна :)

Иначе в час по информатика точно ни говореха как "parola" била най-трудната за отгатване парола... Видях един приятел как се впечатли от това. След 2 дни му бях в пощата точно въвеждайки парола а"parola". Естествено беше на майтап и без лоши намерения. На другия ден му върнах достъпа.

Но само за пример :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

quickJO 

За целта се ползва мениджър на пароли , свалете и гледайте клипа Видео ръководство за работа с KeePassX

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички във форума.

Не знаех къде точно да попитам затова пиша тук, ако темата не е за тук моля ви да я преместите.

Питането ми е следното наскоро разбрах, че бившия ми мъж е влязъл в моя фейсбук профил посредством някакъв хакер, който е кандисал да направи подобно нещо.

Прочел е цялата ми кореспонденция включително всички лични и служебни неща. Като се опасявам, че е писал и се е обаждал на колеги и ми е прецакал отношенията и с тях освен с приятели.

Моля ви от сърце ако някой знае как да го махна от профила си и да съм сигурна, че никой друг не влиза и не го ползва да сподели как.

Само да уточня , че съм попрочела повечето неща, но не съм убедена дали само смяната на паролата ще свърши работа. С Mac OSX съм и ще помоля за step by step специално за тази система. 

Наистина ми е съсипал контакти с клиенти и хора, с които работя и трябва да си изграждам всичко наново, но участвам и в групи затворени абе много е сложно.

Много благодаря на всички, които ще се отзоват.

каквото и да правиш той може да блокира профила ти. след неуспешно пробване да влезе много пъти в профила ти с грешна парола, профила бива блокиран. ти естествено може да го разблокираш, но той пак може да го блокира по същия начин... а това да пише от твоя профила, значи че ти знае паролата, радвай се че не ти е сменил паролата и не е пренасочил акаунта ти към друг мейл и gsm, щото тогава никога няма да си върнеш профила...

предните 2 поста са много сигурен начин да си блокираш сама профика като не си уцелиш паролата.

лесен начин да направиш запомняща се непробиваема парола е примерно измисляш изречение и в думите вземаш примерно първите и вторите букви (или по друг алгоритъм) + цифри 0 и 1, които съответно заменят латинските o i, a # заменя n (n). Никога не справи глупостта да слагаш парола на кирилица..

пример:

Отивам на магазина за вафли:

otivam na magazina za vafli:

0t1#ama1zava1

за по сложно може всяла втора буква от думите в изречението да я напишеш главна:

0T1#AmA1zAvA1

честата смяна на паролата води до чудене коя парола е актуалната и до блокиране на профила ако не се уцели n пъти...

лично аз съм на мнението, че фейсбоклук не трябва да се ползва за важни неща и контакти - има си други начини - телефон или скайп...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Каквато и парола да сложиш, пък била и 100 символа,ако нямаш обща компютърна култура пак може да те хакнат.Разбира се не те съветвам да не сменяш паролата - напротив послушай горните съвети KeePassX е добро решение.Аз даже бих сменил и мейла с нов, който не го знае никой.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

quickJO е дал добър набор от стъпки, бих добавил само да използвате Login Notifications: при него получавате известие всеки път, когато някой се опита да влезе в профила Ви от непознато за системата устройство. Пълна защита на профила няма, но силна парола в комбинация с включени известия за неоторизирано влизане биха свършили доста прилична работа, освен ако наетия "хакер" не е наистина навътре в нещата :)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...