Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Измерване ниво на вода в река

Prsandrei

Препоръчан отговор

Здравейте, някой знае ли с какво мога да измервам нивото на водата в река? Трябва ми след това някак да откарам резултата до компютър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, някой знае ли с какво мога да измервам нивото на водата в река? Трябва ми след това някак да откарам резултата до компютър.

С рулетка или лата.

Коя река и кое ниво ?? Нивата на река Дунав се мерят на праговете. Примерно така

20140520075644-2.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма значение коя е реката. Попринцип реката представлява вода течяща в корито. А и не ме устройва с ролетка, освн ако не изпраща сигнал до компютър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма значение коя е реката. По принцип реката представлява вода течаща в корито. А и не ме устройва с ролетка, освен ако не изпраща сигнал до компютър.

Значи ще трябва да си приспособиш нещо - поплавък, нещо да преобразува физичната величина (преместването) в електрическа, контролер ...

Примерно - над поплавъка, лазерна рулетка свързана с компютър чрез блуту.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, не искаш с ролетка - купи си портативен сонар тогава, като на рибарите! Ще трябва да се бръкнеш обаче и то здраво!!!!  :giggle1:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, но мисля, че не си мн запознат. Има датчици, които се слагат на определена височина в коритото на реката. Интересуваше ме дали някой ги е използвал, но ти си продължаваш с роледката!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, но мисля, че не си мн запознат. Има датчици, които се слагат на определена височина в коритото на реката. Интересуваше ме дали някой ги е използвал, но ти си продължаваш с роледката!

Ето ти няколко неща - пак чичко ти Гугъл каза

http://www.kontrax.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=280&Itemid=22

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=21&cad=rja&uact=8&ved=0CCgQFjAAOBQ&url=http%3A%2F%2Fe-finance-bg.net%2Ffiles%2F1271_1321%2F1292_tehnicheska_specifikaciq.doc&ei=7qMiVIK9IaGhyAO6s4HoBA&usg=AFQjCNH_TbZlMJ3n4jhCYzesIDlf9BwILQ&sig2=KaoyxX_LCyAAUKPFb5-ptg

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0CDcQFjAE&url=http%3A%2F%2Fecad.tu-sofia.bg%2Fet%2F1997%2FStatii%2520ET97-II%2FCapacitive%2520Level%2520meter.pdf&ei=JqMiVLiVEaf9ygP2koG4BA&usg=AFQjCNE-IAaLecFtZMpSXFviG6-UIKcrTA&sig2=k9gmxOWbHniWVGc1P7GUOw

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря. Значи имало начин и да не е с роледката. Сега остава да се включи и някой, който е правил нещо подобно за да даде съвети.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря. Значи имало начин и да не е с роледката. Сега остава да се включи и някой, който е правил нещо подобно за да даде съвети.

Някой, тук -

Национален институт по метеорология и хидрология
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

БАН? Ахахахххахххахххах.... Няма да кажа нищо повече. Те ни наемат нас за да правим подобни неща ахахаххаахахха......

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трябва ти нивомер.

Имаш няколко варианта - единият е чрез контролер който да включва реле при ниско ниво и да го изключва при високо - релето можеш да свържеш с лампичка и ще светва когато нивото падне.

Втори вариант е да намериш нивомер като този  или от резервоар от автомобил, поставяш го на реката и ще ти показва нивото на скала, която сам ще оразмериш.

Между другото се пише "рулетка"

идва от "руло" и няма  "д" по средата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, за отговора и забележката!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, ако се спреш на варианта с нивомер от автомобил -ще трябва да закрепиш датчика здраво на брега, а поплавъка да разположиш така, че да не бъде отнесен от реката - тоест да има място, защитено от течението.

И тъй като скалата на таблото е логаритмична, ще се наложи след това все пак да премерваш нивото ръчно, с лата, и да нанасяш стойностите на новата скала, която също ще се наложи да изработиш сам.

Ще ти трябва и захранване на 12 V ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Крайно неопределено.

Толеранс горно/долно ниво, скорост на движение на водата, а и чистота, химичерски състав, турбуленция при движението, мътност, скални и други примеси . . . .

Точност на измерване? Моментно или средно за някъкъв период?

Къде ще е тоя компютър и с какво ще се захранва? Тази система също. Някой ще ходи до реката или трябва нещо дистанционно?

Въобще работата е сериозна. Наемат ви, значи ви плащат, а ти търсиш безплатни съвети по форуми? Несериозно. . . .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

за връзка с компютър обаче става по-сложно и с подръчни средства няма да можеш да се справиш.

Има подобни устройства, но струват от порядъка на 200 лв - търси в магазините "Конрад".

Крайно неопределено.

Толеранс горно/долно ниво, скорост на движение на водата, а и чистота, химичерски състав, турбуленция при движението, мътност, скални и други примеси . . . .
Точност на измерване? Моментно или средно за някъкъв период?

Къде ще е тоя компютър и с какво ще се захранва? Тази система също. Някой ще ходи до реката или трябва нещо дистанционно?

Въобще работата е сериозна. Наемат ви, значи ви плащат, а ти търсиш безплатни съвети по форуми? Несериозно. . . .

А, то хората от сума ти и време са ги измислили устройствата.

Предполагам, че става дума за ученически проект или любителско , домашно измерване на нивото на река.

Аз съм си направил на село да измервам нивото на водата в кладенеца, че вътре имам помпа и - като падне светва една крушка, която ме предупреждава да не пускам помпата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трябва ми само колко се е повдигнала водата и дасе докара до какъвто и да е сигнал до каквото и да е устройство. Имам устройствата, които са за мобилна връзка. Не ме интересува мътност, соленост, плътност, мириз и там каквото изброихте. Искам да си визоализирам нивото на водата в канала на реката. А и това си го правя лично за мен. Иначе често получаваме молби за помощ от БАН. Взимат проекти, които не могат да изпълняват, а след това ни наемат да им вършим тяхната работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си направил на село да измервам нивото на водата в кладенеца, че вътре имам помпа и - като падне светва една крушка, която ме предупреждава да не пускам помпата.

Направо да го беше вързал да спира тока на помпата - ми ако изгори крушката? :P

А за връзката - един приятел си направи схемичка arduino + gsm модул и си праща температурата до сървър и си има графика дето се актуализира на 5 мин за един сайт :) Мисля че същото ще може да се ползва и тук. Ама тия нивомери нещо не са много подходящи - единия мери само 3 нива, другия е с твърде малък обхват - примерно ако решиш да мериш Дунав :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре де - какво не ви харесва варианта с рулетката?

Взимаш една тръба - 100 мм / дължината според очакваните разлики в нивото. Пробиваш отстрани отвори за да влиза водата, правиш си някакъв поплавък - примерно от балса, че лека и непрозрачна. Закрепваш тръбата стабилно за да не я отнесе водата и най-отгоре - лазерната рулетка. През блуту се свързваш с компютъра, тарираш нулата и си готов. Данните после - може на място, може да ги шарнеш през нет - ти си решаваш.

Рулетката при по-малко от 10 метра ще ти дава под милиметър грешка. Захранването е с батерии, но понеже ще мери много - можеш да помислиш за някакъв бекъп.

Иначе често получаваме молби за помощ от БАН. Взимат проекти, които не могат да изпълняват, а след това ни наемат да им вършим тяхната работа.

И вие - понеже не можете да отказвате - питате наред.

Добре че не си една жена ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз да стигна веднъж до мобилната връзка! Там проблеми нямам. А принципно, мисля че 3 нива са ми достатъчни. Може и да ми стигат.

А поплавака с блутут е мн интересно решение, но не искам да измислям вече измислено нещо! Искам да взема нещо готово и да го приложа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мога само да предполагам, но ти да не си решил да сътвориш система за  "ранно предупреждение" във връзка с потопите покрай реки и дерета. Ако е така, то ще се наложи да импровизираш, а  и идеи също бяха предложени тук!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо такова, но в доста по малки мащаби. Става въпрос за диплимна работа. Аз вече имам направена, но може какво още да добавя и това е идеално. Става на въпрос за отклоняване на вода за производство на енергия. Искам да го направя и напрактика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо такова, но в доста по малки мащаби. Става въпрос за диплимна работа. Аз вече имам направена, но може какво още да добавя и това е идеално. Става на въпрос за отклоняване на вода за производство на енергия. Искам да го направя и напрактика.

Е какви нива пък там - отиваш на Етъра и гледаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам чувството, че сте от БАН. Няма как да Ви се обясни, че искам системата да е с отдалечен контрол! Искам да ходя на море и да мога през интернет да си пусна тока на вилата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз да стигна веднъж до мобилната връзка! Там проблеми нямам. А принципно, мисля че 3 нива са ми достатъчни. Може и да ми стигат.

А поплавака с блутут е мн интересно решение, но не искам да измислям вече измислено нещо! Искам да взема нещо готово и да го приложа.

значи - това или това

а за писане на дипломна работа ще ти върши работа това

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване