Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търся помощ за избор на токоизправител

2249

Препоръчан отговор

Привет.

Имам радио, останало от някоя от предните ми коли. Не ми се изхвърля, защото работи добре. Имам и колонки. Търся токоизправител /или както се казва/ за да мога да го включа на 220 волта и да го ползвам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какъв изправител търсиш - фабричен или любителско изпълнение? Дай модел на радиото и мощността на крайните стъпала.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какъв изправител търсиш - фабричен или любителско изпълнение? Дай модел на радиото и мощността на крайните стъпала.

Е, търся фабричен. Но си мисля, че всеки, който може да направи от 220 волта на 12 волта прав ток ще ми свърши работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, търся фабричен. Но си мисля, че всеки, който може да направи от 220 волта на 12 волта прав ток ще ми свърши работа.

Не всеки, особенно ако имаш 4х40 W крайно стъпало. И все пак какъв е модела на радиото?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най лесно е от старо захранване за компютър. Не е за предпочитане защото захранването е импулсно, но в крайна сметка ако ще си озвучаваш гаража или нещо непретенциозно може без проблем.

По добрия вариант е да се направи сериозно трансформаторно захранване с понижаващ трансформатор от 220 на 10 волта променливо и мощност към 100-150 вата, грец и добра филтрация 10-20 000 микрофарада кондензаторите да са за 25 волта поне. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако намериш ТСТ 12/5 читаво ще ти свърши работа. ТСТ означава транзисторен стабилизиран токоизправител, 12 - означава 12 волта, а 5 - означава 5 ампера.

http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=83980

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите.

Докато търсих радиото намерих още едно. Та:

1. Blaupunkt COBURG SQR 46 /виждам, че пише 20+20 watt/

2. Philips SC 201 /C/

Говоря за озвучаване на ... абе колкото да не е без хич. На село нещо да свири, в мазата ... Колонките са също оттук-оттам, така, че идеята е само да го подкарам да работи. За другото няма грижи.

Най лесно е от старо захранване за компютър. Не е за предпочитане защото захранването е импулсно, но в крайна сметка ако ще си озвучаваш гаража или нещо непретенциозно може без проблем.

Имам работещо захранване. Как да го вържа ? Това захранване няма ли да прецака радиото ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти е рдовно за хранването няма да имаш проблем. Трябва да можеш и да си мерищш с мултимера къде са ти напреженията. Има различни захранвания търси в нета  как се стартира твоя модел примерно http://www.modreactor.com/How-To-Guides/How-To-Start-PSU.html%C2%A0    http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=63742

Нещо не са активни линковете, но на захранването вземаш най- големия 20 пинов конектор и окъсяваш зеления кабел с черния до него и имаш старт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не всеки, особенно ако имаш 4х40 W крайно стъпало. И все пак какъв е модела на радиото?

Като говориш - ти 4 х 40 W електрическа мощност виждал ли си ?? Не звукова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Автомобилните наща са направени за автомобили. За домашно има уреди с мрежово захранване. Има чудесни неща втора употреба за без пари. Примерно може да се намери цяла уредба за под 100 лв.

Ако все пак си упорит и се занимаваш с глупости - има едно стабиолизирани токоизправители за радиостанции.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Автомобилните наща са направени за автомобили. За домашно има уреди с мрежово захранване. Има чудесни неща втора употреба за без пари. Примерно може да се намери цяла уредба за под 100 лв.

Ако все пак си упорит и се занимаваш с глупости - има едно стабиолизирани токоизправители за радиостанции.

Ами ... да, упорит съм. А занимавката с "глупости" използвам за почивка след тежкия работен ден. Мога да си купя радио, но направата ми доставя по-голямо удоволствие. Сещам сеза един познат, който навремето се занимаваше с такива неща. Ще се посъветвам с него. Поздрави на всички. Ако пък някой се сети нещо по темата - да пише. Лека вечер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами ... да, упорит съм. А занимавката с "глупости" използвам за почивка след тежкия работен ден. Мога да си купя радио, но направата ми доставя по-голямо удоволствие. Сещам сеза един познат, който навремето се занимаваше с такива неща. Ще се посъветвам с него. Поздрави на всички. Ако пък някой се сети нещо по темата - да пише. Лека вечер.

Не се отказвай - действай.

Преди време имах зарядно за акумулатор - обикновено, 12 волта, изправени. Такова може да ползваш.

Автомобила не е като компа - на компа ако мръдне напрежението с 0,5 волта е проблем, на автомобила мърда с +- 2 - нямаш грижи. Когато акумулатора на автомобила зарежда е до 14 волта, когато двигателя не работи може да падне до 11 - радиото ще си свири.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А сега де ?!? На кого да се доверя ?

Естествено, че на @jhoro - той е спец в тази област.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не става. Ако искаш да го изгориш - пробвай на твоя отговорност.

Какво не става? На кого не му става? Кое ще изгори? Що?

Естествено, че на @jhoro - той е спец в тази област.

Не, не си прав, не съм спец - аз съм прост електроинженер - проектант, занимавам се само с захранвания, управления, защити, преобразуване ........ полупроводници, цели проводници ...

Не съм спец.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прочети отново поста на Филипов и Андрей. Дали са ти чудесна идея и такъв изправител можеш да си намериш много бързо, стига да не го търсиш в...аптеката. И не забравяй че правото напрежение има + и  -. Да не вземеш да ги размениш за "проба"! И от мен успех.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Филипов не те лъже с зарядно за акумуратори /поне не масови/ не става да  и ще си изгориш радиото. Не знам колегата дето ти го препоръчва какъв инженер е ама тези работи ги знаят и строителните инженери.

Не сава основно защото:

1. Напрежението му на празен ход е над 20 волта за да докара и заряден ток върху акумулатора /мерил съм и по-високи напрежения към 25 волта/.

2. Няма никаква филтрация на напрежението и брума ще е ужасен.

3. "Стават" единствено зарядни намазани с "Трибестан".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Филипов не те лъже с зарядно за акумуратори /поне не масови/ не става да  и ще си изгориш радиото. Не знам колегата дето ти го препоръчва какъв инженер е ама тези работи ги знаят и строителните инженери.

Не сава основно защото:

1. Напрежението му на празен ход е над 20 волта за да докара и заряден ток върху акумулатора /мерил съм и по-високи напрежения към 25 волта/.

2. Няма никаква филтрация на напрежението и брума ще е ужасен.

3. "Стават" единствено зарядни намазани с "Трибестан".

Говорейки за брум едно компютърно захранване (ако не е линейно) ще докара не брум а пищене, което ще е не по-малко неприятно :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Говорейки за брум едно компютърно захранване (ако не е линейно) ще докара не брум а пищене, което ще е не по-малко неприятно :)

Прав си, но и тука зависи от честотата и обикновено тя е над прага на чуваемост. Пък и питащия ще си озвучава гаража а няма да прави звукозаписно студио.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако има откъде да намериш стар телевизор Юност,неговото захранване заедно с токоизправителя ще ти паснат за захранване на радиото.Токоизправител за зарядно на акумулатор може да стане,ако изходното напрежение не превишава 15 волта,но трябва да се филтрира с електролитен кондензатор минимум 4700мКф/25-35 волта.Е в този сайт http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4768.0

има много стари техники,продават се трансформатори.Ако искаш ти да си направиш токоизправител разгледай http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia1_23spisak.htm

Успех.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прав си, но и тука зависи от честотата и обикновено тя е над прага на чуваемост. Пък и питащия ще си озвучава гаража а няма да прави звукозаписно студио.

За гараж и брума няма да и е проблем. Но едно линейно (и добре филтрирано) захранване ще е много добър вариант :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лелеее, много сложно, бре ... Извън моята компИтенция :shy11:  Май идеята не е добра.

Не е. Търсиш старо захранване. С трансформатор (тежи много) и да има 12 волта и желания ток.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване