Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на SSD

Препоръчан отговор

Предвид интереса на момче от форума към покупката на SSD,реших да събудя дискусиите.Не използвах темата на @zlinaka,защото там е ограничено ценово.

Като се понесете от новата мода-SSDто,попитайте се дали всичко в гейм компа Ви е на ниво и не е ли по-добре да насочите средствата към повишаване на кадрите в игрите,отколкото в някаква обща пъргавина на системата.Другото,за което трябва да се замислите е обема на диска-над 250 са по-бързи и по-скъпи,но 120/128-бързо се пълнят.След като определите обема и средствата,които ще вложите,поинтересувайте се чиповете 16nm,19nm,25nm ли са;дали са SLC,MLC,TLC;синхронни или асинхронни;попрочетете и за контролера на SSDто;поддържа ли TRIM;какви скорости има (но не гледайте АТТО-тук всички са бързи като Ненчо Стайков) и не на последно място колко годишна му е гаранцията.Замислете се и каква ОС ползвате и имате ли SATA III.

Първенец,но скъп е Samsung 840 Pro-SLC чипове,5 години гаранция.

Следва го Samsung 840 Evo,но със забележка-TLC,3 години гаранция.

Бюджетен диск е Intel 520,но е стар,бавен и с недолюбван контролер,обаче с 5 години гаранция.

Диск,който би трябвало да избягваме е Kingston V300 заради информацията,че има партида с асинхронни чипове.

Интерес предизвика в мен Toshiba Q Pro-19nm,MLC,TRIM,собствен контролер,бърз и евтин,3 години гаранция,но нашите "дилъри"го предлагат с 2?!.

Четиво.

Четиво.

Четиво.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

SSD дисковете вече не са мода, просто са задължителни. Предвид това, че цената им падна значително (по конкурентни причини) най-издържаното решение е два 120 Gb. диска да се свържат в RAID. Така и агнето сито и вълка цял. Тук съм дал (пост #335) един бенч на един Intel 330 серия за опровержение на тезата, че старите интелските дискове били бавни. Иначе, темата е интересна, но всичко се върти най-вече около наличен бюджет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

gyps,при висок бюджет-да,даже отиваме на PCI E RAIDовете,но все пак,ако е за гейм комп-си е по-скоро мода и както казах,за мен е по-добре пари в карта,проц,рам,отколкото в ССД.При топ система-да.На домашната гейм система имам ССД и какво-повече кадри ли...по-скоро мода.Когато работя на лаптопа и насраният Сигейт 5400 об/САТА2 ме мота-псувам,защото на лаптоп (макар САТА2) със ССД се работи различно,но това е за работа,а за гейминга-проц,видео,рам.

Както и да е мода-необходимост-няма значение,работата е да се даде информация за избор на диск,а не дали е необходим.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз така и не изказах впечатления от покупката тогава, та малко сега.

С две думи очаквах повече и останах малко разочарован. Но това е по скоро резон на употребата на ССДто. Мушнах го на един нетбук Acer Aspire One с ни сата 3 ни дявол. И просто почти не излезе разлика с кекавата Тошибка HDD с която си беше.  Така че леко не съм съгласен с това да се избягват еди кои си ССД та, с теоретични ниски показатели, ако наистина другият ви хардуер не може да се възползва дори от тях. По принцип към момента нямам и машина със сата 3 за да го пробвам на него.

А малко впечатления встрани от темата. Преди седмица се сдобих с едно леново б5400 който е с хибриден диск 500гб + 8 гб ССД на сата 2. Ами къдри ми косъма от кеф как работи тази машинка с хибрида. Бърз старт, пускане на програми, отваряне на папки.... Някой ден с повечко време мисля да преместя Хипер Екса на мястото на неговия хард а той да отиде вместо ДВДто.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малко чаршафи за Toshiba 128GB Q Pro:

Цена в BG 133 лв.,134 лв.,за съжаление с 2 години гаранция,за мен е голям минус,а производителят дава 3.

Данни за диска от потребители-UserBenchmark.

Сравнение с 120GB Samsung 840Evo-UserBenchmark.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Стари,но заслужаващи внимание,ако се намерят залежали и на "спешъл",освен Intel 520,са и Samsung 830,OCZ Vertex4,Crucial M4 (подредени по скорост четене/писане).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Още две машинки,заслужаващи внимание:

-OCZ Vector 150-5 години гаранция,версията 120 GB е 197 лв.

Възниква,обаче,въпросът-за 10 лв повече,защо човек да не си извърти RAID0 с две 120GBтови Intel 520 (по примера на @gyps)...

-Crucial M550-но с 3 години гаранция,което е голям минус за мен;версията 128 GB е 180 лв.

пп Не слагам шотове от бенчове на AS SSD Benchmark,защото нещата са много относителни-чипсет,драйвъри,настройки в биоса,OC и тн неописани глупости на шота),в първия пост съм дал четиво.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Още един диск,който заслужава внимание заради ниската си цена и добрите скорости-ADATA SP 920,тук контролерът не е SandForce,a Marvel,синхронни MLC чипове Микрон и т.н. алабализми,гаранция 3 години;дискът е съпоставим с Cricial M550 (писан в предния пост),но е по-евтин.Ревю.Ревю.Версията 128 ГБ е 135 лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интересна тема. 

Аз пък се чудя, защо има толкова големи разлики между мощността която използват различните SSD.

Чак пък мощност,чак пък разлики:

Crucial MX100 256GB

SD UP 256GB

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изобщо не съм го забравил,просто (според мен) не заслужава внимание.

Сподели защо не заслужава внимаение защото именно към тази серия на Интел съм се насочил за избор на ССД.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сподели защо не заслужава внимаение защото именно към тази серия на Интел съм се насочил за избор на ССД.

Простичко казано-не е повече от 520,а 120ската на 520 се намира на 105 лв.(мое мнение).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Простичко казано-не е повече от 520,а 120ската на 520 се намира на 105 лв.(мое мнение).

Ще сгреша ли ако се спра на А-Датата вместо на Самсунга за ССД?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен-да,ако говориш за Про серията.Имаш ли парите за Самсунг Про-не се замисляй.Виж кои са най купуваните и рейтинга на потребителите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен-да,ако говориш за Про серията.Имаш ли парите за Самсунг Про-не се замисляй.Виж кои са най купуваните и рейтинга на потребителите.

Не нямам толкова много пари. Бюджета който съм отделил е 160 лв за ссд. За A-data в NEW Egg не прочетох нито един негатив. За Самсунг имаше такива.

По принцип съм се насочил към Евото - за сега. Освен това имам и други разходи освен проклетия компютър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

КОЛЕЦ,за тези пари:

-Toshiba Q Pro 128GB

-ADATA SP 920 128GB

-В краен случай,ако промоцията за 105 лв стой-Intel 520 120GB (аз ползвам такъв,но е със СандФорс и е старичък,но с 5 г.гаранция).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

КОЛЕЦ,за тези пари:

-Toshiba Q Pro 128GB

-ADATA SP 920 128GB

-В краен случай,ако промоцията за 105 лв стой-Intel 520 120GB (аз ползвам такъв,но е със СандФорс и е старичък,но с 5 г.гаранция).

Аз се замислям за Самсунга дали ще е добра инвестиция...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз се замислям за Самсунга дали ще е добра инвестиция...

КОЛЕЦ,много е купуван и много има писано за него (ЕВОто),аз бих го пропуснал заради TLCто и проблемите с падовете на скоростите.Бих взел някой от описаните Тошиба КЮ Про,АДАТА СП920 или две интелчета 520 за РАИД0,но ако са на по 105 лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този вариант http://shop.sky.bg/index.php?route=product/product&product_id=7986&search=ssd+corsair - читав ли е или не си заслужава наливането на пари?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този вариант http://shop.sky.bg/index.php?route=product/product&product_id=7986&search=ssd+corsair - читав ли е или не си заслужава наливането на пари?

Според мен-не,има по-добри или такива,но по-евтини в темата.

Още един диск на вашето внимание,най-вече заради ниската цена-SanDisk Ultra Plus-тук са зарязали СандФорс контролета и са минали на Марвел,собствена MLC 19nm,3 години гаранция.Цена на 128ГБ-129 лв.

Малко сравнения на описаните в темата дискове.Набива ми се в очи,че Toshiba Q Pro 256 GB не отстъпва на лидера Samsung 840 Pro 256 GB-таблиците.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Време е да обърна внимание на новия Samsung 850 Pro (изчаквах до появата на нашия пазар на малкото 128гб братче,но ще почакаме още за него).Няма да се спирам на рекламни алабализми за диска и неразбираеми писания за видове чипове и т.н.,само ще отбележа,че в сравнение с лидера за момента 840Про е:по-евтин,по-бърз,по-надежден-10 години гаранция :shock11: .За потвърждение версията 256ГБ на 850Про е с около 20-30 лв по-евтина от 840 Про-336 лв и е със 120 месеца гаранция.Ревю.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване