Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Upgrade на компютър, Бюджет 300 лв.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Реших, че ще си upgrade-вам PC-то, което сглобих преди 3 години и половина с ваша помощ.

В момента разполагам със следните компоненти. Тези, които искам да сменя сега ще ги оцветя в червено, а тези за в бъдеще ще оцветя в синьо.

CPU: AMD Athlon II X3 445 3.10GHz

Motherboard: ASROCK 880GM-LE

Video: nVIDIA GeForce GTS450 1GB, GDDR5

RAM: KINGSTON 2x2GB 1600MHz

Кутия и захранване: CoolerMaster Elite 430 със захранване от 500W

След 3-4 месеца ще сменя и видеото, най-вероятно с AMD Radeon нещо си, както и RAM-та с 2x4GB, сигурно ще бъде 2100MHz.

Това, което искам да попитам, е дали съм взел правилното решение, дали първо да сменя 2-та компонента в червено или този в синьо?

А сега към компонентите. Първо, имам около 300лв.(350 може би, но се старая да се придържам към 300та) бюджет за тези в червено и около 300-320 лв. за видео карта.

Процесорите, между които избирам са 4-ядрени или 6-ядрени AMD FX за около 200-250 лева. В момента ги гледам в emag заради Black Friday-a, който идва след 2 дни и се надявам да ги пуснат на промоция да ги взема за около 200лв. общо, ако не ще събирам за целите суми и най-вероятно ще ги взема от никем.

http://www.emag.bg/procesori/amd/c?ref=category_center-1_2-1- това са процесорите им. По-точно аз гледам тези:

http://www.emag.bg/procesor-amd-fx-x4-4350-4300mhz-12mb-socket-am3-box-fd4350frhkbox/pd/E4JRNBBBM/

http://www.emag.bg/procesor-amd-fx-x6-6100-3300mhz-14mb-socket-am3-box-fd6100wmgubox/pd/DJXW5BBBM/

http://www.emag.bg/procesor-amd-fx-x6-6300-3500mhz-14mb-socket-am3-fd6300wmhkbox/pd/E4K4KBBBM/

и вероятно от тази серия:

http://www.emag.bg/procesor-amd-a10-x4-6790k-4000mhz-4mb-socket-fm2-box-ad679kwohlbox/pd/DG1VLBBBM/

http://www.emag.bg/procesor-amd-a8-x4-6600k-3-90ghz-socket-fm2-box-ad660kwohlbox/pd/EDZB0BBBM/

Но за пръв път виждам тези сокети и не знам дали няма да трябва по-особена и по-скъпа дънна платка.

За дънни платки, не съм избрал. Това по принцип е главната причина да ви попитам, защото искам дънната платка да е под 100лв. и да върши работа за тези процесори, както и да има поне 2 слота за рам памет.

Видео картата вероятно ще бъде AMD Radeon R9 270, която е 320 лева, ако не се лъжа, но имайте предвид, че ви я давам просто като пример какво ще ми бъде видеото. До след няколко месеца нещата може да се променят и да има по-добра за тази цена.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://www.emag.bg/procesor-amd-fx-8320-3500mhz-16mb-socket-am3-box-fd8320frhkbox/pd/EVK4KBBBM/

Видео картата ти става като за момента,тя е на нивото на GTX650 процесор този или този в зависимост от това дали изобщо ще ги намалят ...Дъното ти също е за смяна,така че няма да минеш само с процесор...Тези,които предложих са вариантите от АМД,а тези от Intel...Дъната ще са в зависимост от това какво ще има на промоция...Така ще изберем най-евтиния за производителността си...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма да стане тая работа, добре сте се насочил, че за тия процесори трябва по-стабилно дъно. Освен това от тия дето сте харесал само 6300 става за нещо, всички други губят с много пред конкуренцията. За 300лв много лесно се взима i3 процесор + някакво евтино дъно, което ще се представя по-добре от FX 4350 и fx 6100 и е сравнително равностоен на fx 6300.

Захранването също трябва да се изясни какво е, защото "500 вата" нищо не значи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://www.emag.bg/procesor-amd-fx-8320-3500mhz-16mb-socket-am3-box-fd8320frhkbox/pd/EVK4KBBBM/

Видео картата ти става като за момента,тя е на нивото на GTX650 процесор 

Това е добре да се знае, благодаря.

Дъното ти също е за смяна,така че няма да минеш само с процесор...Тези,които предложих са вариантите от АМД,а тези от Intel...

Знам, да.

процесор този или този в зависимост от това дали изобщо ще ги намалят

И двата линка са еднакви. :/

Няма да стане тая работа, добре сте се насочил, че за тия процесори трябва по-стабилно дъно. Освен това от тия дето сте харесал само 6300 става за нещо, всички други губят с много пред конкуренцията. За 300лв много лесно се взима i3 процесор + някакво евтино дъно, което ще се представя по-добре от FX 4350 и fx 6100 и е сравнително равностоен на fx 6300.

Захранването също трябва да се изясни какво е, защото "500 вата" нищо не значи.

Захранването се водеше, че е към кутията. Когато пусках темата за сегашното ми PC тази кутия с това захранване се определяше от хората, които ми помагаха, като най-добрия вариант, защото захранването било много добро.

https://jarcomputers.com/p_CASEPCOOLERMASTERELITE430500W- eто я кутията + захранването.

Разгледах i3 4160, който е в emag, и така като гледам ми се струва че е наравно с 6300, та дори май е малко по-добър, но това вие ще го кажете.

Забравил съм да добавя нещо - това, което ще се стремя е общо взето GTA V на Mid/High настройки. Дали тази конфигурация(Radeon R9 270-280 + i3 4160 / 6300) ще е добра за това?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е добре да се знае, благодаря.

Знам, да.

И двата линка са еднакви. :/

Захранването се водеше, че е към кутията. Когато пусках темата за сегашното ми PC тази кутия с това захранване се определяше от хората, които ми помагаха, като най-добрия вариант, защото захранването било много добро.

https://jarcomputers.com/p_CASEPCOOLERMASTERELITE430500W- eто я кутията + захранването.

Разгледах i3 4160, който е в emag, и така като гледам ми се струва че е наравно с 6300, та дори май е малко по-добър, но това вие ще го кажете.

Забравил съм да добавя нещо - това, което ще се стремя е общо взето GTA V на Mid/High настройки. Дали тази конфигурация(Radeon R9 270-280 + i3 4160 / 6300) ще е добра за това?

Тя самата конф. няма да е добра с i3 4160 +270/280 или fx 6300+270/280,защото няма да е балансирана и картата няма да се товари на 100 процента...В момента минимума за всяка видео карта за повече от 300 лева е i5 4460...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Видео картата не е на преден план.

Предполагам, че клоня към Intel i3. Ако може да ми покажете примерна дънна платка под 100лв. и примерна дънна платка за FX 6300?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://www.emag.bg/d-nna-platka-asus-socket-1150-b85m-g/pd/DCB39BBBM/

Това е единствената платка за най-малко пари с възможност за ъпгрейд...Можеш да сложиш още 2 по 4 или 2 по 2...Ако вземеш за под 100 лева ще е с 2 слота и ще ги запълниш...FX6300 въобще не се занимавай с него,този процесор не си струва колкото намалена i3-ка...Единствените процесори в бюджета ти,които бих купил са :

i5 4460/4440 (Ако ги намалят) FX 8350/FX8320...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На мен 2 слота за RAM ми стигат, и не, не искам процесор за 400лв.

Кой е споменал 400 лева ? Те ще са по 280-90 в петък най-вероятно...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз се опитвам да купя процесора + дънната платка за около 200 лева, за това пиша, че бюджета е 300лв, заради промоциите. 290 само за процесор няма да се намерят за жалост.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А ако добавиш един процесор (FX6300) може да я използваш още малко, но е рисковано с това захранване.

Ами реших, че ще си взимам Intel Core i3 4160 със тази дънна платка: http://www.emag.bg/d-nna-platka-asrock-socket-1150-h81m-vg4/pd/DW0QSBBBM/

Прочетох, че Intel i3-ката използва много по-малко мощност от колкото FX 6300.

Все пак, не виждам какво му е на захранването. Като търсих из интернет за евтини конфигурации, които да се сглобят, дори от чужди сайтове, хората предлагат 450W, дори 430W захранване. Отделно, AMD Athlon II X3(сегашния ми) използва толкова, колкото и FX 6300.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако е това което си мисля е по-слабо от Corsair 350W (25А) та какво остава за читаво 450W (37А) / 430W (34А) захранване.

Интересува те колко е 12V линия която можеш да провериш на лепенката му. Цифрата се умножава х 12 и се махат 5%.

Процесора или видеото не са проблем ама трябва да храниш и двете.  ;)

пс. Не ми стана ясно какво точно ще се купува но вероятно ще го издържи все пак вече знаеш какво да гледаш и как да го смяташ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На лепенката се гледа колонката (реда) в който пише 12V и се умножава по числото срещу нея, примерно 18А. Това ти дава мощността на захранването. В случая 192 вата от тях както казва Naruto вадиш 5%.

На практика това е формулата за мощност - Мощността е равна на напрежението умножена по силата на електричния ток.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При всички случаи, i3 използва почти двойно по-малко от процесора ми в момента, а пък r9 270 при 100% натовареност използва малко повече от моята в момента. Общо взето е еднакво и ако не overclock-вам няма да имам проблеми, а аз не смятам да overclock-вам. Ако си взимам r9 280 обаче ще трябва със сигурност да проверя захранването дали струва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Asus R9 270

Консумацията на 270 с по-голям фабричен клок ще е по-висока същото се отнася и за 270 с Х накрая.

Тук трябва да се вземе предвид и доколко ще се натоварва новата видеокарта с тоя I3...

пс. Захранването на 100% не струва след като си го купувал комплект с кутия та въпроса не е в това а ще издържи ли. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моето предложение е да чакаш Black friday, който е други ден и там ако намериш нещо от сорта на
i5 4440 (или друга i5-ца) под 300лв. Направо да я купуваш... Видеото на дневен ред ще ти върши работа докато събереш пари за друго..
ПП: Не забравяй, че и дъно трябва за съответният процесор

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моето предложение е да чакаш Black friday, който е други ден и там ако намериш нещо от сорта на

i5 4440 (или друга i5-ца) под 300лв. Направо да я купуваш... Видеото на дневен ред ще ти върши работа докато събереш пари за него.

Общо ще излезе 370 лева с дъното в петъка... А неговото от GTS450  до 270 не е много голям ъпгрейд...Нещо като от i5 на xeon ... По-добре да купи хубав процесор,а в бъдеще една 380Х и ново захранване примерно...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

i5 4440 (или друга i5-ца) под 300лв. Направо да я купуваш... Видеото на дневен ред ще ти върши работа докато събереш пари за друго..

Не искам да те обидя, на май не си прочел, това което съм написал изобщо. Чакам точно Black Friday, за да си взема процесор + дънна платка(да, знам, че трябва, няма нужда всеки да ми го казва, всякаш не съм го написал вече сигурно 5 пъти). „Бюджета“ от 300 лева е това, което е реалната цена на частите, не това което смятам да дам. Тези 300 лева ще ги дам, ако не намеря съответните части сега на промоция(разполагам с около 200лв.) Иначе предложението ти е добро.

Общо ще излезе 370 лева с дъното в петъка... А неговото от GTS450  до 270 не е много голям ъпгрейд...Нещо като от i5 на xeon ... По-добре да купи хубав процесор,а в бъдеще една 380Х и ново захранване примерно...

Това искам, но преди малко разгледах из интернет и 270/280 не се „bottleneck“-ва чак толкова. Всъщност, само за определени игри ставало, иначе си се използва общо взето картата както трябва.

Принципно съм решил какво ще правя, така че няма нужда вече да пишете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване