Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Заплащане на 31-ви декември и 2-ри януари


Препоръчан отговор


Здравейте,

Интересува ме как законодателно е регламентирано полагащото се трудово възн. за 31.12.2014 и 02.01.2015г.
По принцип работя от понеделник до петък, 8-часов работен ден, но ще трябва да работя и на горепосочените дати. От колеги дочух, че за тези дни нямало да ни се заплаща по-високо възнаграждение, защото сме щели да бъдем компенсирани с това, че нямало да работим в съботите, които са отредени за отработване на тези два почивни дни. Един приятел (който работи в друга фирма) също ще работи през тези 2 почивни дни и ще почива в отредените за отработване съботи (т.е. графикът му е точно като моя), но каза, че ще им се заплаща повече на 31.12. и 02.01.
Някой може ли да каже дали ми се полага по-високо заплащане през тези 2 почивни дни? Наистина ли е възможно работодателят просто да ме компенсира с двете работни съботи, без да заплаща по-високо възнаграждение?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Интересува ме как законодателно е регламентирано полагащото се трудово възн. за 31.12.2014 и 02.01.2015г.

По принцип работя от понеделник до петък, 8-часов работен ден, но ще трябва да работя и на горепосочените дати. От колеги дочух, че за тези дни нямало да ни се заплаща по-високо възнаграждение, защото сме щели да бъдем компенсирани с това, че нямало да работим в съботите, които са отредени за отработване на тези два почивни дни. Един приятел (който работи в друга фирма) също ще работи през тези 2 почивни дни и ще почива в отредените за отработване съботи (т.е. графикът му е точно като моя), но каза, че ще им се заплаща повече на 31.12. и 02.01.

Някой може ли да каже дали ми се полага по-високо заплащане през тези 2 почивни дни? Наистина ли е възможно работодателят просто да ме компенсира с двете работни съботи, без да заплаща по-високо възнаграждение?

 

Здрасти.

Първо кажи - вие на нормално работно време ли сте или на сумирано ?

Непрекъснат процес ли е или не ?

 

Ето ти отговор от юрист, не съм го писал - само го копирах

Съгласно чл. 264 от КТ за работа през дните на официалните празници, независимо дали представлява извънреден труд или не, на работника или служителя се заплаща според уговореното, но не по-малко от удвоения размер на трудовото му възнаграждение.

Според правилата на чл. 262 от КТ положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:

- 50 на сто - за работа през работните дни;

- 75 на сто - за работа през почивните дни;

- 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;

- 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.

Когато не е уговорено друго, посоченото увеличение се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По принцип, ако работиш на официални празници ти се заплаща двойно.

На вас ще ви дадат 2 дена в които да отсъствате от работа, но ще ви се плати за това. Следователно работодателя си спестява мъничко.

Да кажем, че получаваш 400 лева и имаш 20 работни дни в месеца. Демек по 20 лева на ден ти е заплатата.

За двата официални празника трябва да получиш 2х20х2=80 лева.

Така ти предлагат да ти опростят два дни работа, но да ти платят. Демек 2х20=40.

Назад си с 40 лева при тази сметка, демек работодателя си ги спестява с това опростяване на работните съботи.

p.s.

Смтката е само за примера. Ти си сметни колко ти е заплатата и колко са ти работните дни, за да видиш реално положението.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Интересува ме как законодателно е регламентирано полагащото се трудово възн. за 31.12.2014 и 02.01.2015г.

По принцип работя от понеделник до петък, 8-часов работен ден, но ще трябва да работя и на горепосочените дати. От колеги дочух, че за тези дни нямало да ни се заплаща по-високо възнаграждение, защото сме щели да бъдем компенсирани с това, че нямало да работим в съботите, които са отредени за отработване на тези два почивни дни. Един приятел (който работи в друга фирма) също ще работи през тези 2 почивни дни и ще почива в отредените за отработване съботи (т.е. графикът му е точно като моя), но каза, че ще им се заплаща повече на 31.12. и 02.01.

Някой може ли да каже дали ми се полага по-високо заплащане през тези 2 почивни дни? Наистина ли е възможно работодателят просто да ме компенсира с двете работни съботи, без да заплаща по-високо възнаграждение?

 

Не, не ти се полага по-високо заплащане, защото и двата дни не са официални празници по Кодекса на труда.

 

 

Офи­ци­а­л­ни­те праз­ни­ци, оп­ре­де­ле­ни в чл. 154, ал. 1 от Ко­дек­са на тру­да са:

 

1 яну­а­ри - Но­ва го­ди­на;

З март - Ден на Ос­во­бож­де­ни­е­то на Бъл­га­рия от ос­ман­с­ко иго - на­ци­о­на­лен праз­ник;

1 май - Ден на тру­да и меж­ду­на­род­на­та ра­бот­ни­чес­ка со­ли­дар­ност;

6 май - Гер­гьов­ден, Ден на храб­рост­та и Бъл­гар­с­ка­та ар­мия;

24 май - Ден на бъл­гар­с­ка­та прос­ве­та и кул­ту­ра и на сла­вян­с­ка­та пис­ме­ност;

6 сеп­тем­в­ри - Ден на Съ­е­ди­не­ни­е­то;

22 сеп­тем­в­ри - Ден на Не­за­ви­си­мост­та на Бъл­га­рия;

1 но­е­м­в­ри - Ден на на­род­ни­те бу­ди­те­ли - неп­ри­със­т­вен ден за всич­ки учеб­ни за­ве­де­ния;

24 де­кем­в­ри - Бъд­ни ве­чер;

25 и 26 де­кем­в­ри - Рож­дес­т­во Хрис­то­во;

Ве­лик­ден - от разпети петък до по­не­дел­ник на датите, ко­и­то в съ­о­т­вет­на­та го­ди­на са оп­ре­де­ле­ни за праз­ну­ва­не­то му.

 

Честито, дет се вика.


Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, потвърждавам казаното от algor - 31 декември и 2-ри януари НЕ СА почивни дни и заплащането им е стандартно.

 

Изчисляването на допълнителното заплащане за труд в официални празници ( тъй наречените "националки" ) започва през нощта на 31.12 срещу 01.01  в 00:00 часа .Аналогично през нощта на 01,01 срещу 02,01 в 00:00 часа завършва допълнителното плащане.

 

Тоест - ако сте нощна смяна на 31 срещу 1-ви ( на връх Нова година ) и започвате работа в 8 часа вечерта - до 12 сте на стандартното си заплащане.След 12 до края на смяната - ви се плаща двоен надник.

А на 1-ви срещу 2-ри януари - двойно ще се плати само до 12 през нощта, след това се продължава на стандартното заплащане.

Ако смените са 12-часови, нощните  започващи в 8 часа вечерта и завършващи в 8 сутринта, а дневните започващи в 8 сутринта и свършващи в 8 вечерта - двоен надник получават така :

 

на 31 дневна смяна -стандартен

на 31/01 нощна - 4 часа стандартен + 8 часа двоен надник

на 01.01 дневна - 12 часа двоен надник

на 01/02 нощна - 4 часа двоен+8 часа стандартен надник,

на 02 дневна - стандартен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аммм, след като има решение на правителството, че тези дни са почивни, не ги ли прави официални почивни дни?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аммм, след като има решение на правителството, че тези дни са почивни, не ги ли прави официални почивни дни?

 

Те са почивни дни, но не са официални празници.

Всеки ден от годината може да е почивен, но официалните празници са изброени по-горе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те са почивни дни, но не са официални празници.

Всеки ден от годината може да е почивен, но официалните празници са изброени по-горе.

Ясно!

Аз съм в грешка...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аммм, след като има решение на правителството, че тези дни са почивни, не ги ли прави официални почивни дни?

Те са почивни само формално, защото подлежат на отработване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те са почивни само формално, защото подлежат на отработване.

Това са преместени дни. Имаше нещо - примерно на 13.12 (събота) се пише 31.12 (сряда)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, преместени са, а съботите, в които ще се отработват, няма да се различават по заплащането си от останалите "обикновени" дни на работната седмица.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

×
×
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване