Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изгорял усилвател на колонките.

niki292002

Препоръчан отговор

Здравейте, понеже един мой приятел като го оставих за малко се направи на майстор и ми включи колонките направо в 9V батерийка и ... изгоря.

Разбира се веднага я е изключил, после пръщеше(стана преди 10 мин), и като ги отворих за моя изненада нямаше нищо черно, само едно чипче беше МНООГО затоплено.

Въпроса ми е мога ли да го поправа или да си направа DIY amplifier ?
Благодаря предварително.

П.П.И на двете колонки пише 30W 8 и някаква подкова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бре Николайчо ли си , къв си.Кат ти гледам темите за диотчета, лаптички, цветомузики и нам кви щуротии се си викам ,,Абе туй момче ша си запали къщата един ден,,

ЗАпри са малко бре.То хубаво да си любопитен , ма като нямаш никакъв опит що си търсиш белята не моа са начудя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Подковата е единицата за съпротивление - Ом. Тоя твоя приятел да не се окажеш ти? :D

Не, не съм аз (за жалост аз не си прецаках колоните). :D

:D  

нови говорители, със същите подкови ;)

Мисля че проблема е в усилвателчето.(не съм сигурен де)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чек да извадя кристалната топка, да видя къв е проблема :rabbit:

Те са нови, ще ги рекламират ли с обеснението "Прибрах се, включих ги в компютъра и след 5 минути започнаха да пръщат."

Те нямат етикчтче за гаранцията, със щипки са, ще се разбере ли дали са отваряни ? Няма следи от отверка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ники , е как така ги включи тия колонки на тая батерия че аз не вдявам  :) тая батерия няма сила нищо да направи , камо ли да изгори колонки които са минимум на 12 волта  :D Тия боклуци които си взел , просто така си свирят - те са направени за лъкибой  :) ако знаеш какво е това  ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ники , е как така ги включи тия колонки на тая батерия че аз не вдявам :) тая батерия няма сила нищо да направи , камо ли да изгори колонки които са минимум на 12 волта :D Тия боклуци които си взел , просто така си свирят - те са направени за лъкибой :) ако знаеш какво е това ;)

Те работат на 5 волта, а моят "майстор" ги е включил директно на 9 волтова батеря и ...

Иначе това са едни най-обикновенни колонки които буквално зех за 2 лева. :D

Колонките свирят хубаво, идеята ми беше да ги "поправа" и да ги тура в червено светеща плексигласова кутийка. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да не са онея USB колонки дето щеше да ги вързваш за 12V акумулатор - тогава не само щеше да загрява чипа ами буквално щеше да пукне.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те работат на 5 волта, а моят "майстор" ги е включил директно на 9 волтова батеря и ...

Иначе това са едни най-обикновенни колонки които буквално зех за 2 лева. :D

Колонките свирят хубаво, идеята ми беше да ги "поправа" и да ги тура в червено светеща плексигласова кутийка. :)

Щом са за 2 лв., сега вземи някои за 4 лв. та да издържат интервенциите ти по- дълго време :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да не са онея USB колонки дето щеше да ги вързваш за 12V акумулатор - тогава не само щеше да загрява чипа ами буквално щеше да пукне.

Да, но със стабилизатор на 5V.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Да, но със стабилизатор на 5V.

Няма да се плашиш, докато не изгориш една кофа полупроводници няма да се научиш. Смело сваляй чипа с поялника и отивай да купиш същия за смяна. В София има 100 магазина за такива неща. Пък тарикатите дето само те бъзикат не им обръщай внимание. Всичко може да се поправи щом имаш мерак, пък ако не стане здраве да е.

Весели празници на всички! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване