Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

При форматиране на диска в GPT, Windows 8 сам си създаде няколко дяла?

borisfx

Препоръчан отговор

За пръв път форматирам диск в GPT под UEFI. Уиндоус 8, без да ме пита сам си създаде цели три дяла преди първия ми истински дял от диска.

Първия дял който си създаде се казва "Възстановяване" и е 300МБ. Втория дял е "Системен" и е 100 МБ и третия дял е MSR (резервиран) и е 128 МБ. И чак след тези три дяла идва моя истински дял на който мисля на инсталирам Уиндоус-а.

Въпросът ми е. Тези първите три дяла задължителни ли са и може ли да ги няма?

Питам защото при същата инсталация при MBR диск, Уиндоуса си прави само един системен дял, а сега цели три???

И още един въпрос имам във връзка с тези три системни дяла. На кой от тях се намира буут мениджъра на Уиндоус. Питам защото искам да си направя снимка на дяла в който ми е инсталиран Уиндоус с програмата Акронис и да го възстановявам когато ми потрябва. Освен дяла в който е инсталиран Уиндоус кой от тези три системни дяла преди него ще трябва да снимам за да може после Уиндоуса да зареди. И трита ли дяла трябва да им направя снимка един по един или само на единия.

post-7811-0-58042300-1422649674_thumb.jp

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да попитам, че ми стана интересно - при седмицата дяловете пак ли ще изглеждат така или не? При мен поне в Диск Мениджмънт изобщо не се виждат такива дялове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тъй си е схемата за GPT таблица,тъй че нищо не барай.

А ако реша да правя архивно копие на Уиндоуса с програмата Акронис с цел да си го възстановявам ако се повреди нещо какво трябва да правя.

Първо правя снимка на първия системен дял. После правя снимка на втория системен дял. после снимка на третия системен дял и чак товава снимка на четвъртия дял в който е Уиндоуса. И после като ги възстановявам трябва пак един по един да ги възстановя и четирите дяла, така ли?

Лесно беше едно време при MBR - прави се само една снимка на системния дял с Акронис и после се възстановява пак само един дял. А сега цели четири дяла трябва да снимам и възстановявам, баси.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Правиш една снимка, обхващаща всички дялове, които съдържат системна информация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Правиш една снимка, обхващаща всички дялове, които съдържат системна информация.

T.e. общо четири дяла - първите три системни и дяла с Уиндоуса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

T.e. общо четири дяла - първите три системни и дяла с Уиндоуса.

Т.е. да. А можеш да архивираш и само Windows-кия дял. ако толкова 30-40МБ(долу-горе толкова ще е след компресирането) са проблем
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване