Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте , правих ремонт у нас и след преустройството кабела за интернет се оказа къс .Въпроса ми е има ли някакъв преходник , удължител или нещо с което да удължа ,  като цяло лан кабела .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Максимума на един lan кабел е 10м. Ако надминаваш тези 10m, трябва да вземеш switch или рутер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
4257_23987-350x211.jpg Редактирано от belivakov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей , може ли да ми обясниш като на неразбираш за този удължител трябва да купя още един кабел който да се свърже с удължителя а другия край към PC-то ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не направо нов кабел? Нов такъв (готов) би струвал 5-6 лева, също толкова би излязло да го направят на място в някой компютърен магазин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз с моите 20+10 метра как нямам проблеми вече пет години? слагай едно такова като от на беляков снимката и забравяш за проблема.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Максимума на един lan кабел е 10м. Ако надминаваш тези 10m, трябва да вземеш switch или рутер.

Пълен абсурд е това, което твърдите... Живея на 7-мият етаж в блок. Кутията за интернета се намира на 1вият етаж - това са 6 етажа разлика по 2,5 метра на етаж = 21 метра само до етажа, а до компютъра ми има още поне 10 метра... Чудя се как ли имам стабилен интернет?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз с моите 20+10 метра как нямам проблеми вече пет години? слагай едно такова като от на беляков снимката и забравяш за проблема.

Значи трябва да закупя още един кабел който да влиза в това на снимката , а другия край в  пц-то така ли 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пълен абсурд е това, което твърдите... Живея на 7-мият етаж в блок. Кутията за интернета се намира на 1вият етаж - това са 6 етажа разлика по 2,5 метра на етаж = 21 метра само до етажа, а до компютъра ми има още поне 10 метра... Чудя се как ли имам стабилен интернет?

Ми, казвам какво съм чел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

запояваш жичките по цветове и никакъв проблем. На работа няма да си го позволя, но в къщи така карам вече 5 години, понеже на обущаря обувките му ...

Запояването е за предпочитане от горепоказания удължител.

Редактирано от qwerty123q (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип не си прав макар, че в един частен случай важи точно тази 10 метрова клауза. Ако кабела е цял, то препоръчителната максимална дължина е 100m предвид скоростта, която се желае е 100/1000Mbps. Може да се постигне и по-голямо разстояние, ако скоростта се намали на 10Mbps..

Ако обаче кабела е снаждан или запояван - тогава препоръчителната дължина е не повече от 10 метра (въпросния частен случай).

Наблягам на частта препоръчителна, защото в практиката има много случаи, в които изключението е правило... Виждал съм и 180m трасета с Cat5 кабел :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Тези съединители са доста калпави. Културни, но калпави. Изискват RJ-та. Има преходно съпротивление по-високо отколкото директна снадка. RJ-тата ръждясват. Неправилно направените RJ-та не могат да подсигурят достатъчно стабилна връзка и при помръдване на връзката може да се появят загуби или да прекъсне.

100метра TP кабел е максимума на един мрежови сегмент. За по-просто разбирай разстоянието между две мрежови устройства, без да се появят значителни загуби. Може да работи и на по-голямо разстояние от 100м(в зависимост от качеството на кабела), това е препоръчителното. Всяка връзка води до влошаване на характеристиките на кабела и защитата от шумове.

...един частен случай важи точно тази 10 метрова клауза...

Формулата 90+10. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

100метра TP кабел е максимума на един мрежови сегмент. За по-просто разбирай разстоянието между две мрежови устройства, без да се появят значителни загуби. Може да работи и на по-голямо разстояние от 100м(в зависимост от качеството на кабела), това е препоръчителното. Всяка връзка води до влошаване на характеристиките на кабела и защитата от шумове.

Що пишем, колкото да се намираме на работа.. Точно в предходния коментар съм описал, че по-голямото разстояние не зависи от качеството на кабела, а от протокола, с който работи. Не ме карай (а и не мисля) да споря за точно такива глупости...

Формулата 90+10.

Формулата е 0+10m.... Всичко описано е препоръчително по стандарт.  Дори в предния си коментар го написах достатъчно пъти, за да не изкочи някой, дето ще ми обяснява как може еди-как си или как е виждал еди-къде-си еди-какво-си ... Говорим изцяло за прекъснат и в последствие снаждан или запояван кабел. Това ти е частния случай!

Отделно от горното уточнение... Мислиш ли, че автора го интересуват загубите на линеен метър от crosstalking на неизолираната част на снаждания кабел или корозирането на терминалите...Въпросът бе дали има преходник или удължител, на което колегата belivakov е дал отговор, което е според нуждите на автора. Другия вариант, който мога да предложа на автора е, ако кабела е в стената - да си сложи розетка с инсърт, от който да си тегли един кабел до компютъра/рутера...

Примерен инсърт тук. Видът и цветът на розетката са по вкус...

Редактирано от LinKuei (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...че по-голямото разстояние не зависи от качеството на кабела, а от протокола, с който работи...

Няма какво да спорим. С първата част на мнението ти не съм склонен да се съглася. Независимо от протокола, качеството на преносната среда е ключов фактор в ефективното предаване на какъвто и да е сигнал. Освен шумове и смущения, самият сигнал подлежи на затихване. То не е само функция на разстоянието, а се влияе от качеството на преносната среда. Ако това НЕ беше вярно, нямаше да възникне нуждата от различни категории кабели.

Имал съм случаи, където на над 120+м съм установявал 100mbit връзка, която работи стабилно. Имало е случаи, където на 100m едвам се установява 100mbit връзка.

Формулата 90+10 се отнася за структурното окабеляване. Общо взето казваме едно и също. Говори се как 90м може да е разстоянието между мрежово устройство и розетка, като последващият patch кабел не бива да превишава 10м. Това е алтернативно, както изглежда, на това което ти казваш.

Общо взето, една снадка с усукване на жичките, малко изолир на всяка и след това усукването им приблизително както са били, отгоре още изолирче, а най-отгоре бишопче е относително идиото устойчива връзка. Като го правя за мене си, кабелите ги запоявам.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма какво да спорим. С първата част на мнението ти не съм склонен да се съглася.

Ти може да не си съгласен, но стандарта е съгласен с мен. End of story....

Няма какво да спорим. С първата част на мнението ти не съм склонен да се съглася. Независимо от протокола, качеството на преносната среда е ключов фактор в ефективното предаване на какъвто и да е сигнал. Освен шумове и смущения, самият сигнал подлежи на затихване. То не е само функция на разстоянието, а се влияе от качеството на преносната среда. Ако това НЕ беше вярно, нямаше да възникне нуждата от различни категории кабели.

Имал съм случаи, където на над 120+м съм установявал 100mbit връзка, която работи стабилно. Имало е случаи, където на 100m едвам се установява 100mbit връзка.

Формулата 90+10 се отнася за структурното окабеляване. Общо взето казваме едно и също. Говори се как 90м може да е разстоянието между мрежово устройство и розетка, като последващият patch кабел не бива да превишава 10м. Това е алтернативно, както изглежда, на това което ти казваш.

Общо взето, една снадка с усукване на жичките, малко изолир на всяка и след това усукването им приблизително както са били, отгоре още изолирче, а най-отгоре бишопче е относително идиото устойчива връзка. Като го правя за мене си, кабелите ги запоявам.

Хайде сега горното ми го сбий и ми го синтезирай в кратък отговор на въпроса "Как да си удължа късия LAN кабел вкъщи?".

Има си места за обсъждане на подобни дискусии (викат им се нови теми), а не да раздуваш собствените си възгледи и разсъждения над протоколи и стандарти.

И отново си задавам (този път за последен) въпроса - защо пишеш, колкото да се намираш на работа? (реторично, не ми отговаряй)....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти може да не си съгласен, но стандарта е съгласен с мен. End of story....

Същите тези стандарти изискват минимална категория UTP кабел, за да върви връзката. Не можеш да сложиш какъвто и да е кабел. А каква е разликата между категориите кабел оставям да намериш сам.(ти си ги знаеш де) End of story.

А краткият отговор на въпроса с удължаването на кабела е - усукваш хубаво всеки от 8-те проводника от двете части на кабела един към друг. Изолираш ги с хубав изолирбанд. Сините и кафевите от едната страна, оранжевите и зелените - от другата. Изолираш отгоре с хубав изолирбанд - Scotch 780 например. Готово. DIY.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В голяма заблуда ги вкарваш - стандартния максумум за Lan кабел е 100 метра (СТО МЕТРА) - в извънредни ситуации провайдерите ползват утвърдени специални кабели и оборудване, с които съм ги чувал, че успяват да докарат сигнала безпроблемно през примерно 150 метра FTP кабел DRAKA...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На около 50 метра  съм от кутията значи кабела ми със сигурност е поне 60 метра.

Скоро правих ремонт и кабела пострада падна парче мазилка и почти го скъса.

Понеже не ми се седеше почивните дни без нет го запоих. Щях да се обаждам да ми сменят кабела ама все забравям и карам така вече повече от месец.

Снадката е вътре на сухо запоявал съм по около 3-4 см. не казвам че е правилния начин но и така става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На около 50 метра  съм от кутията значи кабела ми със сигурност е поне 60 метра.

Скоро правих ремонт и кабела пострада падна парче мазилка и почти го скъса.

Понеже не ми се седеше почивните дни без нет го запоих. Щях да се обаждам да ми сменят кабела ама все забравям и карам така вече повече от месец.

Снадката е вътре на сухо запоявал съм по около 3-4 см. не казвам че е правилния начин но и така става.

Нали правим разлика между стандарт и "побългарен" вариант?  Стандартът ти гарантира, че няма да имаш проблеми в описаните граници... Това не значи, че няма да имаш сигнал изобщо ако разстоянието е ...примерно 60 метра..

А относно стандарта съм писал малко по-горе...както и за въпросните 10 метра...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скоро правих ремонт и кабела пострада падна парче мазилка и почти го скъса.Понеже не ми се седеше почивните дни без нет го запоих.

Аз ако бях на теб, при такъв сериозен ремонт, където се прави и мазилка наново, щях да опъна и едни гофри и една кутия някъде за слаботокова инсталация - телевизия и интернет и розетки съответно. Много грозно така с тези кабели, мислил съм да го правя у нас, че имам сигурно 10FTP-та(и коаксиалки - имам локална мрежичка, AP-та) да се въртят наляво-надясно, но не съм стигнал до такива ключови ремонти със събаряне на мазилка. Иначе и без спойка щеше да стане работата, спойката обаче е по-добре. :)

А относно стандарта съм писал малко по-горе...както и за въпросните 10 метра...

Хайде да цитираш стандарта за 10-те метра. Най-вече съм чувал комбинацията 90/10, която гарантира сигнала при особени постановки като структурно окабеляване, скрити инсталации с розетки и кабели, положени в гофрирани тръби, сградни инсталации т.е. Например си връзваш кабела в розетката и не бива пача от розетката към крайното устройство да превишава 10м, понеже връзките вкарват загуби и възможности за смущения. Безсмислено е твърдението, че кабел със снадка не бива да е по-дълъг от 10м, защото 10м кабел в 90% от случаите се сменят лесно и такова малко парче никой не би оставил със снадка. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

това не е вярно, до 100м става с качествен кабел, ако е евтин до 60-70м...

колкото до снаждането на кабела, най качествено е без запояване, само с усукване на жичките и изолиране, НО само ако не са оклислени/почернели. припоя прави сплав със медта, а всяка сплав има по голямо съпротивление от компонентите си, освен това при влага има и електрохимична корозия... много бързите предпазители се правят със калаено топче по средата на жичката (топчето не е запоено, а е цепнато и запресовано около жичката). така при протичане на голям ток топчето се топи, прави сплав със жичката и тя понеже е с голямо съпротивление загрява бързо и прекъсва

wTRqL.jpg

Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.