Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Предстои ми да закупя климатик за вкъщи. Пространството, което искам да охлаждам, възлиза на 3 помещения (две стаи и хол) с обща квадратура около 30-35 кв. м. (80-90 куб. м.) Стаите почти непрекъснато са с отворени врати, затова условно ги считам за една обща площ.

След като попрочетох малко повече по темата, вече съм сигурен, че най-добрият избор се нарича инверторен климатик, в частност - хиперинверторен. Правилно ли съм се ориентирал дотук?

Трябва ми климатик с ниска консумация на енергия, за да е по-икономичен в дългосрочен план и с течение на времето да си "избие парите", така да се каже. Заделил съм около 2000 лв за покупката. Имам следните въпроси:

1. Как мога да се възползвам от програмата "Енергийна ефективност" и да спестя 20% от цената? 

2. Каква марка и модел инверторен или хиперинверторен климатик бихте ми препоръчали? Аз си харесах този за площ от 38 кв.м. http://vimax.bg/productv/6360/hiperinvertoren-klimatik-fujitsu-general-ashg12ltca-aohg12ltc.html, но не знам дали е от най-пестящите енергия. Гледам, че пише в техн. спецификации 0,85 kW за консумирана мощност за охлаждане, но май има и по-енергоспестяващи, примерно 0,5-0,6 kW, нали? Да ми препоръчате по-добър?

3. Можете ли да ми кажете нещо за климатиците втора ръка? Гледам, че вървят на половин цена и има сайтове, които ги продават с 3 години гаранция, което ми изглежда примамливо, но има ли някакви негативи от такава покупка на употребяван климатик, макар и с гаранция?

Благодаря на всички отзовали се!

Поздрав,

Ники

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой ли няма да се включи със съвет? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип не са една площ.

За охлаждане всичко върши работа, дори и най-евтиното "дърво". Разликата е при отопление, особено при по-голям студ. Или влажна мъгла.

Тия програми са направени за да може едно хора да вземат едни пари. Трябва задължително инвертор, и то определени. Плюс смяна на дограма.

Като марка Fujitsu-General са добре. Не знам както разбират под хипер-инвертор. Обикновено това го пишат за едни климатици със странно измислени коефициенти, направени за японския пазар и за захранване 100V. За да работи тук му трябва и трансформатор, който също има излишна консумация. За осигуряване с резервни части да не говоря.

Пълна мъгла е за мен два еднакви климатика с навити електродвигатели за различно напрежение да имат коефициенти от порядъл на 6 и 4 приблизително. Не ти препоръчвам и втора употреба, не се знае колко е въртял компресора. Без значение ново или втора употреба, категорично избягвай неща за японския пазар на 100V и работещи с външен трансформатор, каквото и да те плакнат (успиват).

Тази мощност за топкова обем според мен може да стане само при добра топлоизолация и добра дограма. Отделно дори отверени врати пречат на топлообмена, посъветвай се с монтажниците, които също така осигуряват и гаранцията. Внимавай дали ще те натресат и с опцоо за задължителна платена профилактика че да важи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Надявам се да ми помогнете за евентуален избор на климатик.

Става въпрос за горен етаж на малка къща - 68 кв. м(10,5 м х 6,6 м), височината на етажа е 2,75 м.

Стените на етажа са от плътни тухли и наскоро сложихме изолация - 8 см стиропор. Подът е дюшеме/гредоред и засега на долният(полувкопан) етаж не живее никой поради неуредена собственост. Таванът също е гредоред и отгоре над стаите, в които стоим постоянно(3-ма души) съм наслагал между гредите парчета минерална вата.

Досега се топлим на въглища/дърва с две печки от онези с казанчетата. Взимаме по един тон - последно бяха по 350 лв. и според баща ми в края на зимата остават по около 200 кг. Излиза, че харчим по около 70 лв. на месец само за отопление на две стаи. Двете стаи - дневна + кухня и спалня са съответно по 5,7 х 3,8 м и 4,05 х 3,5 м, а третата стая е 2 х 3 м и я топля зимата с една духалка 2 kW.

Не разбирам нищо от климатици. Как да определя нужните параметри на климатика? След това как да се ориентирам поне приблизително колко ще харчи при дадена температура вътре и навън?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от vseznaiko87
      Здравейте! Бихте ли споделили мненията и впечатленията си за климатик Midea Mission MSMBBU-12HRFN1 (https://www.midea.bg/bg/klimatici-midea/stenni-klimatici-midea/invertoren-klimatik-midea-msmbbu-12hrfn1)? Смятаме да го използваме за отопление на хол с размери 4 на 3 метра и височина на таваните 2.6 метра. Апартаментът е панелен, две от стените са му външни - без външна изолация, но с вътрешна изолация от фибран. Отворени сме и за други предложения, но сме малко ограничени откъм бюджет - можем да отделим до 1200 лева (климатик + монтаж). Предварително Ви благодаря за помощта.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.