Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Обичам да чета книги, но ми се иска да се науча да ги чета и на ангийски. Знам го на елементарно ниво. Някой може ли да ми каже начин да се науча да чета на английски без да търся всяка непозната дума в речника. А те са много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Практика трябва, практика!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Здравейте! Обичам да чета книги, но ми се иска да се науча да ги чета и на ангийски. Знам го на елементарно ниво. Някой може ли да ми каже начин да се науча да чета на английски без да търся всяка непозната дума в речника. А те са много.

Сядаш и почваш изучаването на английски език, а не да се занимаваш с компютъра. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една може би странна препоръка. Намирате си книга, която сте чел/а много пъти, до ниво буквално да я знаете наизуст. Намирате си я на английски и започвате. В началото ще се наложи да ползвате речник, но след няколко страници ще тръгне по-лесно защото в ума си я знаете на български и си превеждате в движение. Важно е автора на книгата да е англичанин, американец...

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не обичам да чета една книга по 2 пъти. Други идеи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

На какво ниво ви е английския? Колко време сте го изучавали? Само в даскало или и в къщи? И аз искам да чета норвежки, но не знам бъкел от този език... За това бих почнал да го уча. Казват, че две години са нормално време за усвояването на основите на един език при нормално учене - по 2-3 часа на ден да речем да му отделяте... Тоест, принципно, ако сега ми хрумне идеята, че искам да чета книги на норвежки (и не просто да сричам, а и малко от малко да рабирам за кво иде реч) ще ми трябват едно три години. Това не е много време въобще. Повярвайте.

начин да се науча да чета на английски без да търся всяка непозната дума в речника. 

Разбира се, че има. Трябва просто да научите английската лексика. Що за въпрос?! Ако не ви се учи, не се захващайте. Възприемете всяка нова дума не като: "Оф... и тая ли трябва да я помня", а : "Я, нова дума!". Ако не искате да откривате нови неща, за чии въобще сте тръгнали да ги търсите? Пътят е по-ценен от целта! И не думите са важни, а тяхното значение. 

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това означава че не обичате да четете

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В действителност няма да четеш една книга 2 пъти. Ще се изненадаш от разликите. Особено ако книгата е на английски в оригинал. То не са игри на думи, изрази които не могат да се преведат хубаво, диалектни и други форми... Разликата е много голяма. Аз вече почти не чета на български книги, които в оригинал са на английски.

Значи ако имаш много любима книга от англоезичен автор, вземи и почни нея. Капитана е много прав, че това е добър начин. Естествено някои автори са по-трудни за четене от други. Бих те посъветвал да почнеш с книга от модерен автор, само недей Облакът Атлас :). Поне лично на мен новите книги ми са много по-лесни за четене от примерно такива дето са писани преди 50 години. Примерно аз почнах с Хобит и това е лош избор за начинаещи, при все че я бях чел на български. От друга страна втората ми книга беше Mass Effect Revelation (компютри и игри - и от тях може да се учи английски - изненада изненада) и тя е супер лесна за четене, ако си запознат с играта.

Обаче няма да е бързо и лесно отначало, особено с много непознати думи както казваш. Тук добро решение е електронна книга с тъчскрийн и вграден речник...

Та така - първите една две книги ще са ти мъка. Но после... Ако наистина обичаш да четеш, ще се изплати хилядократно. Освен както споменах, че ще четеш в оригинал, две че ще видиш колко много книги изобщо не са издавани на български или закъсняват с десетки години да ги издадат, три че много ще ти подобри английския - ще видиш как определени изрази, употребата на времената, предлозите ще ти идват сами в ума, вместо да се чудиш к'во пишеше в граматиката...

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Значи ако имаш много любима книга от англоезичен автор, вземи и почни нея. Капитана е много прав, че това е добър начин. Естествено някои автори са по-трудни за четене от други. Бих те посъветвал да почнеш с книга от модерен автор, само недей Облакът Атлас :). Поне лично на мен новите книги ми са много по-лесни за четене от примерно такива дето са писани преди 50 години. ...

Аз започнах с Дюн, после Азимов. Даже прочетох 1984-та, която е много тежка за четене, независимо от езика, но особено на английски (мнение на хора на които английския е майчин език)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даже прочетох 1984-та, която е много тежка за четене,

Още се потрисам от ужас като си спомня тая книга... Оруел е изрод. Не съм я препрочитал на английски, ама не е лоша идея. :)

Но все таки, Облакът Атлас заема непоклатимо първо място в класацията ми по най-гадни за четене от начинаещ книги. 6 различни стила. Много непознати и рядко срещани думи. Една цяла част на абсолютно измислен от автора диалект... Кошмар ти казвам.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам само повърхностни познания. В училище все случваме на учители , които не ни учат на нищо. И не мисля , че на 16 години с над 5000 проченени книги значи,че не обичам да чета. Любима ми е поредицата за "Мечът на истината".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още се потрисам от ужас като си спомня тая книга... Оруел е изрод. Не съм я препрочитал на английски, ама не е лоша идея. :)

Но все таки, Облакът Атлас заема непоклатимо първо място в класацията ми по най-гадни за четене от начинаещ книги. 6 различни стила. Много непознати и рядко срещани думи. Една цяла част на абсолютно измислен от автора диалект... Кошмар ти казвам.

Велика книга, ужасна за четене, но е нещо, което всеки културен човек трябва да прочете. Аналогично 451 по фаренхайт

Аз имам само повърхностни познания. В училище все случваме на учители , които не ни учат на нищо. И не мисля , че на 16 години с над 5000 проченени книги значи,че не обичам да чета. Любима ми е поредицата за "Мечът на истината".

Не ми се обиждайте, но явно не четете както трябва. Мисля по-горе споменах за многократното четене, повярвайте ми, всеки път ще откривате нови неща. Как си представяте да съм чел книги с по 1000 страници по 10 и повече пъти?

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Велика книга, ужасна за четене, но е нещо, което всеки културен човек трябва да прочете. Аналогично 451 по фаренхайт

+10. На мен не ми беше ужасна за четене, беше ми ужасно това което четях :D

В училище все случваме на учители , които не ни учат на нищо. И не мисля , че на 16 години с над 5000 проченени книги значи,че не обичам да чета. Любима ми е поредицата за "Мечът на истината".

Който иска да направи нещо намира начин, който не - причина. Не ви трябва учител за да се научите да четете английски. Да - по-лесно е, но не е единственият начин.

Мечът на Истината... Хммм и сериозно ли не ти се е искало да я препрочетеш? Аз поне първите няколко съм ги чел по няколко пъти. Не лоша книга, ама от средата на поредицата нататък Гудкайнд забрави фентъзито и вкара тоталитарна пропаганда (като си говорим за Оруел) - онова с изборите беше върха...  Развали малко я с две думи.

П.П. 5000 книги.  :clap:  Яко. 16 години имат 5844 дни.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

OK, a защо искате да четете книги на английски всъщност? За да подобрите английския си, или просто за да четете нови книги, написани на английски? Има много нови неща, които за съжаление ги превеждат след 100 години, ако ги преведат въобще. Аз например наскоро прочетох книга, която обра сумати и награди преди две години, но се съмнявам, че скоро ще я преведат на български - просто няма тронове, елфи, гандалфи, нито тинвйджъри-вампири... Съветвам ви да си вземете един хубав англо-български речник - двутомник. Относно изразите... имате The Free Dictionary и интернет... След това си вземате една книжка. Сядате с една тетрадка и химикал. Четете, записвате си непознати думи и изрази и четете напред. Спирате за малко, за да понаучите думите - както си учите думите - всеки си има свои начини. След това продължавате да четете. Междувременно и учите. След 100-150 страници четене и упражнения, ще знаете доста. Но без упражнение - няма да стане. Когато прочетете книжката отваряте на случайна страница и се самоизпитвате, а може да си правите проверка и докато четете. Другото, което бих ви посъветвал - намерете си книга, която има аудио вариант - за да чувате как се произнасят думите - това е по-скоро, за да може да говорите, но и не само - така и ще запомните думите и изразите по-добре. Внимавайте с избора на книга и не се хвърляйте в дълбокото. Поне в началото. Не взимайте Стивън Кинг, да речем. Някоя класика, ако може да пише abridged. Не знам фентъзи добре ли е, тъй като аз самия не съм чел на английски фентъзи. Не знам, посъветвайте се с някой по-възрастен. И така. След първата книжка, ще може да четете доста по-спокойно, но очаквайте първата да ви вбеси, и без упражняване на думите и изразите - няма сми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чел съм единствено "първото плавило на магьосника" по 3 пъти. Но това не означава, че я знам на изуст. И всъщност се чудя дали да не започна с Хари Потър на английски. Първата книга доколкото помня беше лекичка.

П.П. Искам да чета книги на английски порпоради всички причини изредени по - горе.

Редактирано от epicwolfdeath (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И всъщност се чудя дали да не започна с Хари Потър на английски.

Добър избор.

Любимото ми стихче:

"Enter, stranger, but take heed

Of what awaits the sin of greed,

For those who take, but do not earn,

Must pay most dearly in their turn.

So if you seek beneath our floors

A treasure that was never yours,

Thief, you have been warned, beware

Of finding more than treasure there."

Надписът на Магьосническата банка Гринготс, "Хари Потър и Философският Камък", Дж.К.Роулинг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така ли звучи на английски? Довечера се прибирам от училище и я почвам. Има ли някой, който да е чел Severed souls, намерих някакво ел. издание и ми се иска да го пловерите за достоверност

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля е добре Дж.К.Роулинг. Особено, че е британски автор, но има богат език, тоест, много непознати думи, но помня, че пишеше (от българския превод) с нормални изречения. Може да помислите и за граматика някаква - препоръчвам ви на Мърфи - English Grammar in Use - синята и червената. Ще е хубаво да си ги намерете не в цифров формат. А да, и като упражнявате думите - като ги записвате - да е на хартия, не на компа - нещо физио-психологично ли кво беше - запомняте по-добре...

Чел съм единствено "първото плавило на магьосника" по 3 пъти. Но това не означава, че я знам на изуст. И всъщност се чудя дали да не започна с Хари Потър на английски. Първата книга доколкото помня беше лекичка.
П.П. Искам да чета книги на английски порпоради всички причини изредени по - горе.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Езици трябва да се учат, майка, езици... Виж бай ти Моро например - сал един английски чат-пат поназнайвам и само на него чета от чуждите езици. Преди можех и на немски, ама вече го забравих доста - речниковият ми запас се стопи бързо-бързо (ко да са прай... не го използвам и ей го резултата). А инак завиждам благородно на два типа хора: 1. На тези, които знаят двата основни клас. езика - латински и старогръцки (всички области на науката са пълни с термини от тези два езика); 2. На соц поколението, знаещо руски - руските издателства са чук и за разлика от нашите сурогатни еквиваленти публикуват страхотни заглавия. Тъй че си сядай на д-то и учи чужди езици, докато си млад.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Избягвай някои определени заглавия от класиките, особено тези от 19-ти век. Там се използват много метафори и прилагателни, които са остарели и затрудняват четенето и и превода.

Адаптираните издания са много полезни. Много често има и специални текстове, които включват речник с по-трудните за разбиране думи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Джейн Еър в оригинал и превод , ако искаш да се научиш, превода е перфектен, замотала се бях в едни храсталаци, човекът е намерил точните думи , сравнение му е майката

Aleister е прав, зависи  от  много неща и защо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.