Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте колеги. На 13-ти ми предстои пътуване до UK (с цел работа), но имам един приятел, който ме помоли да му занеса БГ цигари защото са по-евтини. Ще пътувам с British airways. Той ми каза, че от безмитния магазин на летището имам право да купя до 15 стека и да си ги сложа в ръчния багаж, но не съм сигурен дали това е точно така, и дали в Англия няма да ми направят някакъв проблем с тях. Та въпроса ми е колко стека мога да внеса в UK по закон?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги. На 13-ти ми предстои пътуване до UK (с цел работа), но имам един приятел, който ме помоли да му занеса БГ цигари защото са по-евтини. Ще пътувам с British airways. Той ми каза, че от безмитния магазин на летището имам право да купя до 15 стека и да си ги сложа в ръчния багаж, но не съм сигурен дали това е точно така, и дали в Англия няма да ми направят някакъв проблем с тях. Та въпроса ми е колко стека мога да внеса в UK по закон?

По принцип мисля няма ограничение, те са в ЕС. Но проблема е че 15 стека е много и ако митническите служители ви изберат за проверка ще е трудно да ги убедите че не са за търговски цели. 2-3 стека е приемливо и няма да има проблем

И имайте предвид че в техните безмитни магазини цигарите няма да са толкова евтини. Освен това има разделение на цигари, които можете да купите ако летите извън ЕС и такива когато летите в ЕС

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_bg.htm

Ето тук има актуална информация колко е разрешеното при пътуване в рамките на ЕС

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип мисля няма ограничение, те са в ЕС. Но проблема е че 15 стека е много и ако митническите служители ви изберат за проверка ще е трудно да ги убедите че не са за търговски цели. 2-3 стека е приемливо и няма да има проблем

И имайте предвид че в техните безмитни магазини цигарите няма да са толкова евтини. Освен това има разделение на цигари, които можете да купите ако летите извън ЕС и такива когато летите в ЕС

Ние ще сме 3-ма пътуващите та г/д по 4-5 стека ако вземем всичко ще е нормално предполагам.

Благодаря и на двамата за полезната информация, както винаги точни и ясни :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_bg.htm

Ето тук има актуална информация колко е разрешеното при пътуване в рамките на ЕС

Информация ориентировъчно е много полезна, но пък е и поднесена по доста неграмотен начин в сайта, където се казва буквално следното:

Съгласно правото на ЕС не трябва да доказвате, че стоките са за ваша лична употреба, ако носите по-малко от:

• 800 цигари...

Излиза, че с 800 цигари ще има проблеми, но не и със 799. Аналогично е и с останалите цифри от поредицата, та мигове преди чекирането ще се наложи да се изпуши една цигара, придружена с глътка алкохол, че да се влезе в "нормата".

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам идея, но това намерих като инфо, чрез което да може да се ориентира колегата. :) 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С уговорката че е възможно за Великобритания да се различават правилата:

Това за правото е така. Същото това право обаче не прави разграничение дали се дължи ДДС (в някои страни) и акциз върху тютюна и тютюневите изделия за цигари за лична и за търговска употреба. Имаш право да ги носиш със себе си, ако са закупени на безмитен магазин на територията на същата страна, и тогава количеството е 800 къса и за същото количество не дължиш нищо, но ако са закупени в България или друга страна, необлагаемото количество е 300 (триста) къса, т.е. стек и половина. Т.е., ако носиш 4 стека, не е необходимо да доказваш, че няма да продаваш цигарите, а ще си ги пушиш сам, но ако си ги закупил в България и си над необлагаемия максимум от 300 цигари, пак си дължиш акциз върху тях. Така поне е в Германия, но доколкото законодателството е хармонизирано, едва ли е по-различно в останалите страни от ЕС. Специално Великобритания, обаче, е малко ни риба, ни рак, така че там все пак може да се различават правилата.

screenshot13cuij.jpg

screenshot2duuk5.jpg

Ако решиш, че си голям тарикат, и BAG-аджиите или мобилните митнически групи от

screenshot4fgugh.jpg

ти направят, проверка, следва

screenshot31uul4.jpg

Образуват производство срещу теб и окото им не мига. В резултат си плащаш акциза (размерът му зависи от количеството цигари), глоба (по правило е около 100 евро) + разходите по производството (по правило между 150 и 250 евро) и останалите разходи (пощенски, например) (още 3-5 евро).

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С уговорката че е възможно за Великобритания да се различават правилата:

Това за правото е така. Същото това право обаче не прави разграничение дали се дължи ДДС (в някои страни) и акциз върху тютюна и тютюневите изделия за цигари за лична и за търговска употреба. Имаш право да ги носиш със себе си, ако са закупени на безмитен магазин на територията на същата страна, и тогава количеството е 800 къса и за същото количество не дължиш нищо, но ако са закупени в България или друга страна, необлагаемото количество е 300 (триста) къса, т.е. стек и половина. Т.е., ако носиш 4 стека, не е необходимо да доказваш, че няма да продаваш цигарите, а ще си ги пушиш сам, но ако си ги закупил в България и си над необлагаемия максимум от 300 цигари, пак си дължиш акциз върху тях. Така поне е в Германия, но доколкото законодателството е хармонизирано, едва ли е по-различно в останалите страни от ЕС. Специално Великобритания, обаче, е малко ни риба, ни рак, така че там все пак може да се различават правилата.

screenshot13cuij.jpg

Ако решиш, че си голям тарикат, и BAG-аджиите или мобилните митнически рупи от

ти направят, проверка, следва

Образуват производство срещу теб и окото им не мига. В резултат си плащаш акциза (размерът му зависи от количеството цигари), глоба (по правило е около 100 евро) + разходите по производството (по правило между 150 и 250 евро) и останалите разходи (пощенски, например) (още 3-5 евро).

Ааа, немците не си поплюват, веднъж ме разпитваха за 7-8 кутии в чантата :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам идея, но това намерих като инфо, чрез което да може да се ориентира колегата. :)

Разбра се, аз изрично посочих, че в сайта е написано неграмотно, а не че ти си го представил по тоя начин :)

При всеки вариант, препоръчвам при пътуване зад граница да се ползва информация от сайта на Министерството на външните работи, където обикновено всичко е написано ясно и недвусмислено, включително и 

Митническите власти могат да наложат санкции, ако внасяте повече от:

800 къса цигари

:)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбра се, аз изрично посочих, че в сайта е написано неграмотно, а не че ти си го представил по тоя начин :)

При всеки вариант, препоръчвам при пътуване зад граница да се ползва информация от сайта на Министерството на външните работи, където обикновено всичко е написано ясно и недвусмислено, включително и

Ключова дума "внасяте". Но от гледан точка на нашето министерство цигари се внасят в България. А се изнасят от България

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Напротив - става дума за изискванията за това, което може да се внесе във Великобритания, а не кое може да се изнесе от България - все пак говорим за раздела "Пътувам за...", където е посочено, че "Митническите изисквания за Великобритания може да изтеглите от..." и следва линк към .pdf., в началото на който пише следното:

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

МИТНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ

ВНОС

Алкохолни продукти и тютюневи изделия

Великобритания не налага ограничения за вноса на алкохолни и тютюневи изделия за лична употреба, когато продуктите са закупени от страна от ЕС и техният произход може да бъде доказан с фактура или касов бон. Митническите власти могат да наложат санкции, ако внасяте повече от:
800 къса цигари
...
Редактирано от hlevoust (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напротив - става дума за изискванията за това, което може да се внесе във Великобритания, а не кое може да се изнесе от България - все пак говорим за раздела "Пътувам за...", където е посочено, че "Митническите изисквания за Великобритания може да изтеглите от..." и следва линк към .pdf., в началото на който пише следното:

ТОва вече е информацията :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

с 15 стека от летището направо в затвора... точно в Англия за цигари са много стриктни...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

800 къса са точно 40 кутии, т.е. 4 стека.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

с 15 стека от летището направо в затвора... точно в Англия за цигари са много стриктни...

Ние сме 3ма човека и всеки ще вземе по 4 = 12 стека вече сме го сметнали. Мисля, че темата е приключена вече :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.