Премини към съдържанието
sten90

Поредният въпрос за охлаждане на компютър

Препоръчан отговор

Здравейте.

Става въпрос за основният ми компютър. На стр. 35 от темата за модинг и кабелен мениджмънт съм показал малко снимки. Впоследствие под най-горният харддиск добавих още един, а над него сложих SSD. Неприятното е, че въпросният диск(Caviar black 1 TB) след известно време достига температура 48-49 градуса при температура в стаята около 27-28 градуса. При това напоследък този диск почти не го натоварвам - прехвърлих ОС на SSD. Другите дискове са нискооборотни и температурата им е 34-40 градуса.

В долната част на кутията имам вентилатор Zaward Golf 2 140 mm 900 rpm(62.14 CFM; 13.9 dBA), а над него - Scythe Slip Stream 120 mm 800 rpm(40.17 CFM; 10.7 dBA). Отгоре е Scythe Slip Stream 140 mm 800 rpm(43.5 CFM; 14.3 dBA), а отзад - онзи, който си беше с кутията - не го знам точно какъв е.

В брошурата пише, че диска може да работи до 60 градуса и всъщност първият ми въпрос е дали тази температура(Operating/Nonoperating) се отнася за температурата на въздуха, или за самият диск?

Предполагам, че ако искам да сваля температурата с няколко градуса, ще трябва да сменя 120 милиметровия вентилатор с 140 милиметров - този как ви се струва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай като бърз тест да му смениш кабелите и виж дали има разлика. Още нещо защо дишащата страна на компютъра си е залепил за бюрото?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво точно имаш предвид относно кабелите - да използвам друг захранващ кабел за диска ли? Кутията няма "дишаща" страна - откъм бюрото има плексигласов прозорец. През прозореца няма кой да гледа ;) и щеше да е по-добре там да има отвори за вентилатори, но в крайна сметка си харесах тази кутия, защото реших че въпреки това предлага добри възможности за охлаждане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И двата кабела тоя за дата и този за захранване просто ги размени с някой от другите и виж дали има разлики в температурите. Впрочем на пипане чувства ли се разлика?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще пробвам. За захранване на диска всъщност ползвам преходник Молекс-САТА, защото другият кабел, с който захранвам другите пет диска завършва също с Молекс. Ще проверя "ръчно" температурата, когато загрее достатъчно. Две-три различни програми показват еднакви стойности за температурите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хай...

60 градуса са множко за който и да е хард.

още не е лято навън...

имал съм слу1ай да прегрява хард от лошо захранване..но като ти гледам конфигурацията при теб не е това.

1 първо разбери дали проблема ти е софтуерен или не....става  с лаиф сд.

виж температурите дали са същите.

после ще видим,,,пиши...и внимавай с дефрагментирането на ссд...направо го убиваш...надявам се знаеш..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

60 градуса пише като гранична стойност в брошурата на харддиска. Както отбелязах по-горе, за мен не е ясно дали тази температура се отнася за вътрешността/повърхността на харддиска или за околният въздух - а разликата е значителна(10-20 градуса). Доколкото видях от онази тема - по-вероятно да е второто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Дискът определено е по-топъл - бих казал почти горещ. Вчера докато търсех информация за температурите на харддисковете, попаднах на един нелош съвет - дискът да се премести в най-долната част на кутията. Освен очевидната логика, в моят случай допълнителен плюс ще е, че отдолу няма да го нагрява друг диск - както е сега.

Ако обаче разменя дата-кабелите(кой диск към кой порт на дъното се свързва), ще се променят ли означенията на съответните дискове?

Редактирано от sten90 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.