Премини към съдържанието
DON_DINO

Неправилна работа лаптопски вентилатор

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте!
Разглобих си лаптопа за профилактично почистване, подмених термо пастата, почистих прахта и всичко както си му е реда.
След като го сглобих вентилатора се включва заедно със зареждането на ОС уин 7 про 64бита.
От биоса съм забранил вентилатора да бъде винаги включен когато на машината и се подава ток през зарядното.
Приятел ме посъветва да тествам вентилатора към външен източник на ток и резултата е, че вентилатора развива високи скорости.

Проблемите на практика са два, вентилатора се включва със зареждане на ОС без значение дали машината е студена или гореща, на батерия или захранване в мрежата, а вторият е, че оборотите са непостоянни, ще прикача едно две видеа за по - ясна представа.

Зададох рестор на системата от преди седмица, но няма резултат.
nVidia Quadro FX 2800M
Модела на лаптопа е hp mobile workstation 8740w

Не мисля, че проблема е от вентилатора и за това не ми се иска да поръчвам нов, а и цената му е в пъти по - висока от на масовите модели лаптопи ... Модела на вентилатора е DFS601605MB0T, така го водят от HP 596047-001 .

https://vid.me/P7yI

https://vid.me/jw2C

https://vid.me/CJEU

Предварително се извинявам, ако съм сгрешил раздела или не съм описал нещо важно.

Поздрави

post-170370-0-93416000-1434114988_thumb.

Редактирано от DON_DINO (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сравнително малко на брой са моделите лаптопи чиито вентилатори не се налага да въртят изобщо в някакъв етап от работят на машината.

Тази работна станция вероятно е с приличен хардуер а се вижда, че към радиатора отиват няколко термопомпи за охлаждане на различни компоненти. Та този вентилатор отговаря не само за температурата на процесора.

Нормално е оборотите да се менят според нуждата от охлаждане на някой от компонентите.

Каквито и програми да ползвате едва ли ще накарате вентилатора да спре поради дуракоустойчивост. Вие може и да не смятате, че е нужно да се върти, но ако вентилатора спре и това доведе до прегряване инженерите са заложили машината да се защити от вашите действия.

В някой от софтуерите се виждат 900 оборота на вентилатора, което вероятно е около 15-20% от възможностите му.

Натоварете машината със стрес тестове и вижте как ще се държи вентилатора и какви ще са температурите. Ако няма драми не виждам място за притеснение.

Защо искате вентилатора да не се върти?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора.
До преди да го отворя лаптопа вентилатора се включваше, само и единствено, когато се развият температури, а сега започва да върти непрестанно от самото включване, дори когато машината е напълно студена.

Вчера напрегнат лаптопа с доста задачи, както сте ме упътили, но дори когато температурите се покачат значително вентилатора работи без промяна както при стартирането и някак си накъсно и на ниски обороти (както се вижда и чува на 2 от видеата).

Когато е на батерия и поставен в икономичен режим доста рядко се включваше вентилатора, а това значително удължава времето на работа без външен заряд. Сега независимо дали е на батерия или зарядно, икономичен режим или максимални възможности.

В момента работи как да кажа, всякаш на припомпване, ще кажеш че му се подава и спира ток за част от секундата.
Ползвам го вече 3та или 4та година и никога не е работел по този начин, а целта ми е да върна всичко по старо му, както беше преди моята явно не много кадърна намеса.

post-170370-0-15454700-1434124395_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От последния шот се вижда прегряване и тротване на процесора, нещо не сте направили както трябва. Сваляхте ли охладителя? Сменихте ли термопастата?

Това от третия клип с листа наистина е странно поведение на вентилатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общо взето го бях раздробил на съставни части, не оставих неразглобен елемент освен матрицата.

Смених пастата и при видеото и при процесора.

Не намерих думи да обясня точно, за това сметнах, че видеото ще свърши работа, не само картината, а и звука помагат да се добие по - точна представа. Вие и фучи все едно пералнята е започнала да плакне прането. Колкото досадно, толкова и тревожно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общо взето го бях раздробил на съставни части, не оставих неразглобен елемент освен матрицата.

Смених пастата и при видеото и при процесора.

Не намерих думи да обясня точно, за това сметнах, че видеото ще свърши работа, не само картината, а и звука помагат да се добие по - точна представа. Вие и фучи все едно пералнята е започнала да плакне прането. Колкото досадно, толкова и тревожно.

Видео чипа термо паста ли имаше или термо лепенка? (от любопитство :) ) Иначе предполагам сте сложили колкото е необходимо термо паста? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо сте прецакали контрола на оборотите и сега работи на мах  :( сега дали е от самия вентилатор или от лаптопа - не се знае - предполагам ще трябва да се пробва със друг вентилатор . Огледайте за всеки случай белия проводник , да не би да се е прекъснал някъде и да се държи само на изолацията .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти с черпака ли я сипваш тази термо паста?  :shock11:  

Казаха ти,че процесора прегрява.Ребрата на охладителя чисти ли са?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почистени са ребрата на радиаторите.
Знам, че съм прекалил с пастата, но нали излишното се разлива около чиповете.

Ето как се държи при нормална работа, без целенасочено натоварване.

post-170370-0-88555800-1434198223_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.