Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Измамиха ме със стопиращо капаро за имот и не знам как да се оправя. Подписах предварително споразумение за 1000лв. (на 13.05.2015г.), за да получа достъп до документите на имота, като в него се казва, че при неизправност на тези документи мога да си ги получа парите обратно(до 26.05.2015г.).  Дадоха ми документите и се оказа, че всъщност една от стаите на апартамента, която е цели 31кв. м. е построена върху трафопост, чужд имот, не е част от нотариалния акт на имота и срещу този незаконен строеж има дори подадени оплаквания от съседи. Разбира се след консултация с нотариус, той ме увери, че тази стая няма никакъв шанс да бъде узаконена, собственика на земята под нея, пък заяви пълен отказ да ми я продаде, поне да имам основания за закупуване. 

С тази информация отидох до агенцията да си поискам капарото, все пак документите не са изрядни. Оттам ми отговориха, че всъщност документите, които те ми предоставили срещу капарото били изрядни, а не била тяхна отговорност това, че една от стаите на апартамента е незаконен строеж и не може да се узакони. Така на практика ми свиха 1000лв., които нито ще отидат при недобросъвестния продавач (продаващ имот, част от който е незаконна), нито мога аз да си ги получа обратно, заради този проблем. Върхът на всичко това е, че единствените 2 жени, които могат да ми върнат капарото от агенцията, са вече 2ра седмица отпуска. А предварителният ми договор изтича с тях на 25.06.2015г.

Подадох сигнал до НАП, че не са ми издали касова бележка, но нямам идея как по друг начин да действам, от телефона за безплатна правна помощ ми казаха да пусна нотариална покана, но нотариус ми обясни, че нямам как, че трябва да ги съдя. За съжаление адвокатският хонорар би ми струвал други 500-600лв. а и не се знае колко години ще трябва да се разкарвам по съдилища.

Бих се радвал на всякакъв съвет, както и ако някой разбира няма проблем да споделя сканирани документи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Доколкото разбирам, самият имот е проблемен, а не документите. Нали така? В такъв случай не виждам какви претенции можеш да имаш към агенцията. Дали са ти това, за което си платила.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Измамиха ме със стопиращо капаро за имот и не знам как да се оправя. Подписах предварително споразумение за 1000лв. (на 13.05.2015г.), за да получа достъп до документите на имота, като в него се казва, че при неизправност на тези документи мога да си ги получа парите обратно(до 26.05.2015г.).  Дадоха ми документите и се оказа, че всъщност една от стаите на апартамента, която е цели 31кв. м. е построена върху трафопост, чужд имот, не е част от нотариалния акт на имота и срещу този незаконен строеж има дори подадени оплаквания от съседи. Разбира се след консултация с нотариус, той ме увери, че тази стая няма никакъв шанс да бъде узаконена, собственика на земята под нея, пък заяви пълен отказ да ми я продаде, поне да имам основания за закупуване. 

С тази информация отидох до агенцията да си поискам капарото, все пак документите не са изрядни. Оттам ми отговориха, че всъщност документите, които те ми предоставили срещу капарото били изрядни, а не била тяхна отговорност това, че една от стаите на апартамента е незаконен строеж и не може да се узакони. Така на практика ми свиха 1000лв., които нито ще отидат при недобросъвестния продавач (продаващ имот, част от който е незаконна), нито мога аз да си ги получа обратно, заради този проблем. Върхът на всичко това е, че единствените 2 жени, които могат да ми върнат капарото от агенцията, са вече 2ра седмица отпуска. А предварителният ми договор изтича с тях на 25.06.2015г.

Подадох сигнал до НАП, че не са ми издали касова бележка, но нямам идея как по друг начин да действам, от телефона за безплатна правна помощ ми казаха да пусна нотариална покана, но нотариус ми обясни, че нямам как, че трябва да ги съдя. За съжаление адвокатският хонорар би ми струвал други 500-600лв. а и не се знае колко години ще трябва да се разкарвам по съдилища.

Бих се радвал на всякакъв съвет, както и ако някой разбира няма проблем да споделя сканирани документи.

по-скоро да видим договора ако може?

това ново строителство ли е? Въпросната стая има ли я описана в нотариалния акт? Показаха ли ви кадастрална схема на имота? Как разбрахте че въпросната стая е незаконна? Показаха ли ви разрешение за строеж за стаята?

Редактирано от emmi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да хубаво е да видим договора (emmi). Аз не разбрах договора Ви с агенцията ли е или с въпросните две жени в личното им качество? 

Според мен, без съд няма да ви се размине. Не ви трябва нотариална покана и допълнителни разходи от едни 100 лв. Регистрирането на искова молба в съда има същата функция. Да адвокатския хонорар е проблем, ако не разполагате със средства, но при редовното му и законосъобразно заплащане (срещу редовни надлежни документи), той като разход, заедно с останалите разноски по делото, които аз бих доста произволно определил като приблизително още толкова (колкото посочения от Вас хонорар), ще Ви бъдат присъдени с окончателното решение, ако разбира се то е във ваша полза. Ако решите да наемите адвокат, не забравяйте, че това е услуга като всяка стока  и ако търсите ниска цена, обикновено получавате китайска реплика, вместо оригинал. :)  Разбира се това не е правило, без изключения, но в повечето случаи, както изобщо в ежедневието, цената е показател за качеството на предлаганата стока.. 

Да права сте! Българското правосъдие е бавно, но то в крайна сметка е единственото, на което ни остава да се оповаваме. Да компрометирано, корумпирано, бавно и субективно, но в повечето случаи е последната ни надежда. Сигурно Ви звучи философки и доста отвлечено, но в болшинството житейски ситуации е вярно. Има една френска поговорка: "Светът принадлежи на тези, които умеят да чакат." А и борбата за справедливост е трудна и скъпа. :no-no: Но удовлетворението лед дълго чаканата победа и чувството за тържествуваща справедливост... то е което ни дава сили да продължим напред.

Та на въпроса. НАП няма да Ви помогне. Бих Ви посъветвал да подадете жалба до прокурора, че доста ми намирисва на измама, макар че доказване на субективния елемент на деянието е доста проблемно. Но Ви съветвам в жалбата си да не квалифицирате случая като измама,а просто да изложите обстоятелствата, такива кавито са, че после да не отговаряте по тъжба за набедяване, срещу Вас. Това в моного случаи има ефект, още повече, че сумата не е голяма и във възможностите на тези които са ги взели да ги върнат. Най-малкото ще привикат лицата в районното при дознател да дадат писменни обяснения. Това в много случаи има положителен ефект. 

Само за яснота, ще Ви поясня, че включването на един обект в нотариалния акт не го прави непременно законен и годен предмет на правна сделка,т.е. дори да изповядате делка с такъв обект и формално да придобиете собствеността върху него с нотариален акт, това няма да ви направи действителен собственик, ако вашият продавач не е бил такъв и при една съдебна ревизия, нот. акт в тази му част ще бъде прогласен за недействителен (нищожен) . Житейски хората предават твърде голяма значение на удостоверителните документи от рода на нотариалните актове, каквото те в действителност нямат. Кадастърът е само един регистратор на положението, такова каквото е и включването на един обект в кадастрална скица или схема във никакъв случай не определя неговия юридически статус и не го прави годен предмет на правна сделка (или житейски казано:законен).

Със сигурност Ви гарантирам, че ако въпросният обект (стая) е изграден в чужд имот и няма предварителното надлежно съгласие и разрешение от собственика на този имот, да бъде изграден в него, той със сигурност не е собственост на вашия продавач (чл.92 от ЗС).

Имам мнение и за агенциите за недвижими имоти, изградено в родължение на повече от 20 години комуникация с тези "субекти", но за сега ще го запазя за себе си, да не предизвиквам излишни обструкции в темата. :no-no:  

Малее, стана доста дълго!

Редактирано от NNNNIKKKK (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Доколкото разбирам, самият имот е проблемен, а не документите. Нали така? В такъв случай не виждам какви претенции можеш да имаш към агенцията. Дали са ти това, за което си платила.

Ако имота тънеше в разруха, бих се съгласил, но той е ничия собственост. Не може да се продаде, не може и купувача да придобие собственост. Следователно документите не отговарят на истината. Казано на кратко, имота няма документи. :) Ако ще се събаря част от жилищната постройка, то имота не е това което е харесал и видял купувача. Можеше документите да отговарят само за банята, останалото да го събориш. :mad:

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.