Премини към съдържанието
kakato10

Проблем при инсталация на dual boot на Windows 7 с openSUSE 13.2, /boot/efi

Препоръчан отговор

Здравейте!

Имам инсталиран Windows 7 и искам да си направя dual boot с openSUSE13.2. Дисковете на харда са ми разделени както показва следващата снимка.

20150628_143612.jpg

За инсталацията на SUSE-то си добавям три нови partition-а.

20150628_143758.jpg

Ако приема този начин на разделяне на хард диска се появява следната грешка.

20150628_143815.jpg

За да я оправя направих нов дял, който да е за /boot/efi с формат FAT но тогава се появява нова грешка..

20150628_143911.jpg

20150628_143953.jpg

Някой, може ли да ми каже как да процедирам при това положение и за какво всъщност се ползва това /boot/efi.

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление статията не е особено полезна за този проблем. В общи линии, казват да следвам това, което ми предлага Wizard-а като решение. А неговото решение включва изтриване на всички дялове с Windows, поради някаква незнайна причина

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оставете така положението почнете да инсталирате  openSUSE13.2. и по време на инсталацията си направете swap и си продължете инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Т.е. да изтрия дялът, който съм направил за swap и да продължа инсталацията само с дялове за /, /home и /boot/efi?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, swap си трябва. Я виж, нещо от тук, няма ли да помогне като инфо.

Или от предния линк , това така ли е -

Install boot loader by default

OLD BIOS:
Install SUSE root on a partition that begins before the 1024th sector; install boot loader on that partition (or lower)

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление статията не е особено полезна за този проблем. В общи линии, казват да следвам това, което ми предлага Wizard-а като решение. А неговото решение включва изтриване на всички дялове с Windows, поради някаква незнайна причина

Тогава, виж тази тема. Човек задава въпрос за същият проблем във форума на сусе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А не мжеш ли просто от БИОС на машината да зададеш Legacy mode вместо EFI?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А не мжеш ли просто от БИОС на машината да зададеш Legacy mode вместо EFI?

А как ще стартира лоудъра от GPT таблицата на дяла тогава?

За да не слагаш линукския лоудър, който да презапише този на M$, бих ти препоръчал да инсталираш rEFInd като зареждащ механизъм - той разпознава автоматично инсталираните ОС, с някои уговорки. Вж. повече за rEFInd

Направи инсталацията през Windows, след което инсталираш SUSE, като през време на инсталацията забрани да сложи GRUB/LILO или каквото там слага вече за лоудър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да не слагаш линукския лоудър, който да презапише този на M$, бих ти препоръчал да инсталираш rEFInd като зареждащ механизъм - той разпознава автоматично инсталираните ОС, с някои уговорки. Вж. повече за rEFInd

Направи инсталацията през Windows, след което инсталираш SUSE, като през време на инсталацията забрани да сложи GRUB/LILO или каквото там слага вече за лоудър.

A кой е казал, че трябва да е GPT? Освен това то и win7 толкова разбира от GPT.  И прави ралзлика - не твърдя, че е невъзможно да разбира.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A кой е казал, че трябва да е GPT? Освен това то и win7 толкова разбира от GPT.  И прави ралзлика - не твърдя, че е невъзможно да разбира.

Аз не казвам, а гарантирам, че е така - видно е от снимките, че седмицата е сложена на GPT дялова таблица. Следователно и линукс трябва да бъде инсталиран в EFI/GPT режим, а това се постига с описания от мен начин в предишния ми пост.

П.П. За твое сведение имам инсталирана седмица по подобен начин - явно някой разбира повече от теб...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не казвам, а гарантирам, че е така - видно е от снимките, че седмицата е сложена на GPT дялова таблица. Следователно и линукс трябва да бъде инсталиран в EFI/GPT режим, а това се постига с описания от мен начин в предишния ми пост.

П.П. За твое сведение имам инсталирана седмица по подобен начин - явно някой разбира повече от теб...

Как се "превежда" на прост и разбираем език всичко "гарантирано" , ко да се напрай, за да стане инсталацията, пък като стане (ако стане)...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спокойно, диска не е GPT, щом има разширен дял. Биоса явно е в UEFI режим, при който може да се използва и MBR и GPT дялове за стартиране. Едното решение е това на EXWOL, а другото е да се преформатира диска в GPT формат като се запазят важните неща преди това. Във втория случай ще трябва да се инсталира отново и Windows-a. За всеки случай е добре boot дяла да е в началото на диска.

Твоето решение може също да работи. Но най-лесното е настройката в биоса.

Редактирано от supervas (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приятелю, нямам нищо против както кажеш :D Не си първия изгарящ от желание да ми обяснява и доказва колко съм тъп. За момента обаче, усилията са ти за тоя дето духа. Много, много отдавна едно съм разбрал и нямам никаква нужда да се доказвам на когото и да било, за каквото и да било, още по-малко пък на теб. Никога не съм се имал за безгрешен и всезнаещ, но който иска се вслушва и има резултати, който не - да се оправя както намери за добре. Та в този ред на мисли, първо се научи да четеш и да разбираш какво съм писал. После поне малко придобий опит и знания и чак тогава се излитай такъв с рогата напред. Щото сега както си тръгнал не е на добре. А молбата ми е да избегваш да ми обясняваш каквото и да било. Ако имаш какво да кажеш, пиши си в темата, а не се обръщай към мен.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм целял да те изкарам тъп, а визирах създателите на седмицата, че може би са по-умни, щом позволяват да се ползва и EFI/GPT инсталация, което съм и правил. Дължа извинение на всички, подведени от моя пост за GPT дяловата таблица - явно дялът за възстановяване на системата, предложен от Dell, ме е заблудил, че това е fat партиция на GPT дялова таблица, но съм пропуснал разширения такъв. Подготовката за "Джулая" си казва думата... Предложението за настройка в BIOS на legacy ми се струва най-малкото зло, а като краен вариант - чиста инсталация с формат на диска. Очакваме заинтересованите да реагират.

П.П. Правих няколко редакции на поста - влиянието на "джулая" се усилва и надявам се, ще ми простите грешките... Mea culpa!

Редактирано от vasettoo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз тая фрагментация на дялове не бих я изтраял и една секунда. Маха се стомегабайтовият дял за седмѝцата е с три команди му се ребилдва буутсекторът в руут, прави се home да си е в /, пускам legacy от BIOS и всичко е прекрасно. Бих разкарал и Дел утилитито, ама това е според нуждите. Такива неща не използвам и търкам смело.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет. Мерси, много за идеите. Успях, да инсталирам SUSE-то като пренебрегнах едно от предупрежденията (това касаещо label-a). В резултат имах работещо SUSE с bootloader, кохто не засича инсталирания Windows.Поразцъках малко SUSE-то и установих, че не ми допада особено много. После си качих отново доброто старо Ubuntu. С него проблеми при инсталацията нямаше. Но и неговия bootloader не засичаше Windows-а. В този момент, открих наличието на os-prober, който успя да изнамери исталирания Windows и да го добави към Boot опциите. Благодаря отново! :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В такъв случай просто е трябвало да ребилднеш буутлоудъра на Windows. Опитай и Mint с KDE, MATE или Cinnamon или пък Kununtu, доста по-добре е от Unity. Ако използваш него де.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че в момента bootloader-а е GRUB. Единственото ми оплакване е, че като избирам коя ОС да заредя малко бавно превключва между различните варианти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от GermanecaBG
      Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.
      Ето и официалната страница
      Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък
    • от Семка
      Еййй, реших и аз най-после да се регистрирам.
      Дълга история накратко, когато си свържа безжичните слушалки по Bluetooth, скоростта на интернета ми (едиснтвено ако използвам Wifi) пада до степен в която става неизползваем. Естествено, че винаги мога да сложа един AUX кабел или да не използвам Wifi връзка но самият проблем е решим, според мен. 
      Четох не малко из интернет, оказало се, че е common problem. За жалост решение така и не намерих, даже и временно. 
      Какво го предизвиква въпросния пролем? Според интернет е едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър???? Звучи ми логично, но нищо повече. 
      За добро или лошо, проблемът не е предизвикан от конкретна Linux дистибуция, даже го има и при Windows машини. 
      Такаа, имайки в предивид всичко споменато горе, предлагам да измислим някакво решение? Предварително се извинявам ако пропуснал съм да споделя информация, която е необходима за установим източника на проблема. Не се сърдете, кажете какво Ви трябва.
    • от Мирослав Каменов
      Здравейте, моят проблем е следният лаптопът ми е Guru M67SRU закупих си оригинален диск за Windows 7 от Microsoft с цел да вдигна битовете на моят понеже е 32 Bit а искам 64 Bit така сложих диска във лаптопът пуснах инсталацията започнах да го инсталирам и ми изписа че „Windows не може да се инсталира защото е стартиран безопасен режим натиснете Ok за да продължите натискам и вадя диска и пускам Windows normally излиза ми това натискам ok пак това пробвах да вляза във Safe Mode да го спра не става излиза ми само това на снимката и не ме пуска вътре помощ!!!!

• от coldrage
      Здравейте, от скоро съм с Ubuntu 18.04. Опитвам се да подкарам една игра, но ми дава следният проблем :
      Wine cannot find the FreeType font library.  To enable Wine to
      use TrueType fonts please install a version of FreeType greater than
      or equal to 2.0.5.
      http://www.freetype.org

Търсих инфо в нета и правих какви ли не опити но не можах да го реша.
      Помагайте, моля!
    • от asdfj
      Привет.От доста време насам имам проблем при инсталирането на уиндоус 8 на Lenovog50.Закупен е с 8-цата и след това съм го преинсталирал няколко пъти с уиндоус 7. На диск тръгва и когато се покаже инсталацията да избера език и т.н. отказва и блокира клавиатурата и мишката,а в биоса работи и при 7-цата върви без проблем.Възможно ли е да е заключен към 8? Отчаян съм тъй като тази 7ца не върви добре и искам да си върна предишния.Другия ми въпрос е чрез флашка какви са настройките в биоса с UEFI/Legacy и как да подкарам флашката.
      Багодаря предварително.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.