Премини към съдържанието
kakato10

Проблем при инсталация на dual boot на Windows 7 с openSUSE 13.2, /boot/efi

Препоръчан отговор

Здравейте!

Имам инсталиран Windows 7 и искам да си направя dual boot с openSUSE13.2. Дисковете на харда са ми разделени както показва следващата снимка.

20150628_143612.jpg

За инсталацията на SUSE-то си добавям три нови partition-а.

20150628_143758.jpg

Ако приема този начин на разделяне на хард диска се появява следната грешка.

20150628_143815.jpg

За да я оправя направих нов дял, който да е за /boot/efi с формат FAT но тогава се появява нова грешка..

20150628_143911.jpg

20150628_143953.jpg

Някой, може ли да ми каже как да процедирам при това положение и за какво всъщност се ползва това /boot/efi.

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За съжаление статията не е особено полезна за този проблем. В общи линии, казват да следвам това, което ми предлага Wizard-а като решение. А неговото решение включва изтриване на всички дялове с Windows, поради някаква незнайна причина

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Оставете така положението почнете да инсталирате  openSUSE13.2. и по време на инсталацията си направете swap и си продължете инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Т.е. да изтрия дялът, който съм направил за swap и да продължа инсталацията само с дялове за /, /home и /boot/efi?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не, swap си трябва. Я виж, нещо от тук, няма ли да помогне като инфо.

Или от предния линк , това така ли е -

Install boot loader by default

OLD BIOS:
    Install SUSE root on a partition that begins before the 1024th sector; install boot loader on that partition (or lower)

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За съжаление статията не е особено полезна за този проблем. В общи линии, казват да следвам това, което ми предлага Wizard-а като решение. А неговото решение включва изтриване на всички дялове с Windows, поради някаква незнайна причина

Тогава, виж тази тема. Човек задава въпрос за същият проблем във форума на сусе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А не мжеш ли просто от БИОС на машината да зададеш Legacy mode вместо EFI?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А не мжеш ли просто от БИОС на машината да зададеш Legacy mode вместо EFI?

А как ще стартира лоудъра от GPT таблицата на дяла тогава?

За да не слагаш линукския лоудър, който да презапише този на M$, бих ти препоръчал да инсталираш rEFInd като зареждащ механизъм - той разпознава автоматично инсталираните ОС, с някои уговорки. Вж. повече за rEFInd

Направи инсталацията през Windows, след което инсталираш SUSE, като през време на инсталацията забрани да сложи GRUB/LILO или каквото там слага вече за лоудър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За да не слагаш линукския лоудър, който да презапише този на M$, бих ти препоръчал да инсталираш rEFInd като зареждащ механизъм - той разпознава автоматично инсталираните ОС, с някои уговорки. Вж. повече за rEFInd

Направи инсталацията през Windows, след което инсталираш SUSE, като през време на инсталацията забрани да сложи GRUB/LILO или каквото там слага вече за лоудър.

A кой е казал, че трябва да е GPT? Освен това то и win7 толкова разбира от GPT.  И прави ралзлика - не твърдя, че е невъзможно да разбира.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

A кой е казал, че трябва да е GPT? Освен това то и win7 толкова разбира от GPT.  И прави ралзлика - не твърдя, че е невъзможно да разбира.

Аз не казвам, а гарантирам, че е така - видно е от снимките, че седмицата е сложена на GPT дялова таблица. Следователно и линукс трябва да бъде инсталиран в EFI/GPT режим, а това се постига с описания от мен начин в предишния ми пост.

П.П. За твое сведение имам инсталирана седмица по подобен начин - явно някой разбира повече от теб...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз не казвам, а гарантирам, че е така - видно е от снимките, че седмицата е сложена на GPT дялова таблица. Следователно и линукс трябва да бъде инсталиран в EFI/GPT режим, а това се постига с описания от мен начин в предишния ми пост.

П.П. За твое сведение имам инсталирана седмица по подобен начин - явно някой разбира повече от теб...

Как се "превежда" на прост и разбираем език всичко "гарантирано" , ко да се напрай, за да стане инсталацията, пък като стане (ако стане)...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Спокойно, диска не е GPT, щом има разширен дял. Биоса явно е в UEFI режим, при който може да се използва и MBR и GPT дялове за стартиране. Едното решение е това на EXWOL, а другото е да се преформатира диска в GPT формат като се запазят важните неща преди това. Във втория случай ще трябва да се инсталира отново и Windows-a. За всеки случай е добре boot дяла да е в началото на диска.

Твоето решение може също да работи. Но най-лесното е настройката в биоса.

Редактирано от supervas (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Приятелю, нямам нищо против както кажеш :D Не си първия изгарящ от желание да ми обяснява и доказва колко съм тъп. За момента обаче, усилията са ти за тоя дето духа. Много, много отдавна едно съм разбрал и нямам никаква нужда да се доказвам на когото и да било, за каквото и да било, още по-малко пък на теб. Никога не съм се имал за безгрешен и всезнаещ, но който иска се вслушва и има резултати, който не - да се оправя както намери за добре. Та в този ред на мисли, първо се научи да четеш и да разбираш какво съм писал. После поне малко придобий опит и знания и чак тогава се излитай такъв с рогата напред. Щото сега както си тръгнал не е на добре. А молбата ми е да избегваш да ми обясняваш каквото и да било. Ако имаш какво да кажеш, пиши си в темата, а не се обръщай към мен.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм целял да те изкарам тъп, а визирах създателите на седмицата, че може би са по-умни, щом позволяват да се ползва и EFI/GPT инсталация, което съм и правил. Дължа извинение на всички, подведени от моя пост за GPT дяловата таблица - явно дялът за възстановяване на системата, предложен от Dell, ме е заблудил, че това е fat партиция на GPT дялова таблица, но съм пропуснал разширения такъв. Подготовката за "Джулая" си казва думата... Предложението за настройка в BIOS на legacy ми се струва най-малкото зло, а като краен вариант - чиста инсталация с формат на диска. Очакваме заинтересованите да реагират.

П.П. Правих няколко редакции на поста - влиянието на "джулая" се усилва и надявам се, ще ми простите грешките... Mea culpa!

Редактирано от vasettoo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз тая фрагментация на дялове не бих я изтраял и една секунда. Маха се стомегабайтовият дял за седмѝцата е с три команди му се ребилдва буутсекторът в руут, прави се home да си е в /, пускам legacy от BIOS и всичко е прекрасно. Бих разкарал и Дел утилитито, ама това е според нуждите. Такива неща не използвам и търкам смело.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Привет. Мерси, много за идеите. Успях, да инсталирам SUSE-то като пренебрегнах едно от предупрежденията (това касаещо label-a). В резултат имах работещо SUSE с bootloader, кохто не засича инсталирания Windows.Поразцъках малко SUSE-то и установих, че не ми допада особено много. После си качих отново доброто старо Ubuntu. С него проблеми при инсталацията нямаше. Но и неговия bootloader не засичаше Windows-а. В този момент, открих наличието на os-prober, който успя да изнамери исталирания Windows и да го добави към Boot опциите. Благодаря отново! :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В такъв случай просто е трябвало да ребилднеш буутлоудъра на Windows. Опитай и Mint с KDE, MATE или Cinnamon или пък Kununtu, доста по-добре е от Unity. Ако използваш него де.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мисля, че в момента bootloader-а е GRUB. Единственото ми оплакване е, че като избирам коя ОС да заредя малко бавно превключва между различните варианти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от ngdt
        Здравейте.
        Днес се опитах да преисталирам Windows-ът на лаптопа си. Пуснах да се инсталира от usb устройство, преминах през няколко фази на инсталация/extract-ване на файловете и по едно време машината прегря и се угаси... Когато се опитам да го пусна се появява син екран с грешка 0x00000024, не се получава и да инсталирам win наново от usb-то. Моля помогнете, проблемът е сериозен и ще съм много благодарен на отзовалите се!
      • от asdfj
        Здравейте! Имам лаптоп Lenovo G50 закупен с оргинален уиндоус 8 но го преинсталирах с 7цата.Сега отново искам да бъда на 8 обаче при инсталацията дава грешка.Тръгва логото и ми дава син екран с грешка с 2 уиндоуса пробвах и двата дават едно и също,тъй като не разбирам много се надявам някой да ми помогне и каква би била причината? Няма как да е несъвместим тъй като вече беше с 8 и вървеше идеално....,възможно ли е самия уиндоус да не е читав или пък моето записване също.При инсталиране на 7 нямам тези проблеми.И ако може препоръчайте ми кой уиндоус би бил подходящ за моя лаптоп последно пробвах с 8 про където изписва грешка.
        Благодаря ви !
      • от windows7
        Здравейте , имам едно питане относно самба за линукс , така на едно распбери е инсталирано Raspbian Jessie , инсталирал съм самбата но как да направя следното
        Към распберито съм свързал една флашка искам да имам достъп от всеки Windows компютър към директорията на флашката , както и да създам друга директория за споделяне на файлове примерно /home/pi/share/ и там да се хвърлят някакви файлове , към една мрежа са устройствата виждат се но немога да направя това с конфигурирането.  
      • от Nikola Piperov
        Здравейте, имам проблем с win 8.1 enterprise, с интел i3-7100 съм и ми дава това всеки път когато пусна windows http://prntscr.com/gxmwoo видях как се маха проблема, като се махнат  актуализациите започващи с КБ40...., но като ги махна ми дава грешка 0xc000007b, та имали начин да го махна прозореца, без да се появява тази грешка. 
      • от Борис Недялков
        Здравейте, колеги,

Имам един наистина кратък, бърз и може би елементарен за Вас въпрос, но какво точно е KVM Linux базирана виртуализация? В моят случай тя(виртуализацията) трябва да бъде инсталирана на сървър.
        Като нормална Linux server-based операционна система ли е, т.е. като RedHat или Suse? Ако инсталирам RedHat 7(примерно) на този сървър значи ли, че съм инсталирал KVM Linux базирана виртуализация?
        От сега благодаря на отговорилите, защото този въпрос ме тормози от известно време.

Поздрави!
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.