Премини към съдържанието
aheiron

В какъв формат да ми бъде диска MBR or GPT?

Препоръчан отговор

Утре очаквам да получа нов харддиск-Toshiba 2TB 64MB 7200RPM SATA 3.Ще го разцепя,и на по-малкият партишън(примерно 160-170ГБ) ще инсталирам нов Уиндоус.Преди това ,разбира се,ще трябва да го форматирам в файлова система(NTFS).Въпросът ми е, кой от двата варианта посочени като заглавие на темата да избера:Master Boot Record или Guide Partition Table?От дивайс мениджъра-диск мениджмънт-файлова система и след това ,кой от двата варианта би било добре и препоръчително да избера?

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като пуснеш инсталацията на Windows, тя сама ще си нагоди всичко. От теб ще се иска само да посочиш желания обем на дяла.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като пуснеш инсталацията на Windows, тя сама ще си нагоди всичко. От теб ще се иска само да посочиш желания обем на дяла.

Имам предвид,че преди да инсталирам уиндоус-а трябва да форматирам в файлова система,а посочената опция се явява в този момент.Т.е. ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще инсталираш Windows 7 остави хард диска да е в MBR формат. Самия Windows 7 по време на инсталацията си има инструмент, чрез който ще разделиш хард диска на дялове и ще го форматираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правила за ползване на форумите

2.2 Новите теми се пускат в съответстващия им раздел. Теми публикувани в грешен раздел се изтриват или местят без предупреждение.

2.3 Заглавието на темата трябва да е ясно и точно, да не е съставено единствено от главни букви и да описва максимално съдържанието на самата тема. Теми със заглавия от една дума или от рода на "Помощ!", "Имам проблем", "Спешно" и т.н. се изтриват без предупреждение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще инсталираш Windows 7 остави хард диска да е в MBR формат. Самия Windows 7 по време на инсталацията си има инструмент, чрез който ще разделиш хард диска на дялове и ще го форматираш.

Смятам да инсталирам Уиндоус 8.1 64-bit.Т.е. няма нужда да правя предварително нищо,така ли?Просто свързвам диска и почвам инсталацията ли?

Редактирано от aheiron (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смятам да инсталирам Уиндоус 8.1 64-bit

Твоя работа,но според мен бъркаш с тоя Уиндоус 8.1,по - добре послушай съвета на колегата Емил Костов!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взависимост от начина, по който буутваш CSM (Legacy) или UEFI ти трябва съответната форматировка. CSM - MBR партиции, UEFI - GPT партиция. Общо взето GPT превъзмогва някой от недостатъците на MBR. За Windows 7 ползвай MBR. Ако слагаш 8 и нагоре можеш да ползваш GPT форматиране, но само под UEFI буут.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не бърка. Windows 8.1 работи по-добре от Windows 7.

А иначе по темата - въпросът е излишен. Стартираш си инсталацията от съответното устройство (DVD или флашка), и в процеса разделяш и форматираш дяловете. Windows автоматично ще избере правилния формат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взависимост от начина, по който буутваш CSM (Legacy) или UEFI ти трябва съответната форматировка. CSM - MBR партиции, UEFI - GPT партиция. Общо взето GPT превъзмогва някой от недостатъците на MBR. За Windows 7 ползвай MBR. Ако слагаш 8 и нагоре можеш да ползваш GPT форматиране, но само под UEFI буут.

С UEFI съм и ще инсталирам от флашка,т.е. да използвам GPT?и също така да не правя предварително нищо,така ли или бъркам?Свързвам диска и почвам с инсталацията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвай Rufus да си направиш флашката от там си избери какво искаш , UEFI с GPT Partition или CSM ( legacy) с MBR partition.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.