Премини към съдържанието
stronga

Свързване на готварска печка към електрическата мрежа

Препоръчан отговор

Купих нова готварска печка и естествено трябва да я свържа с кабел към мрежата, никъде обаче не пише как става това, има една схема на задния капак и това е.

И понеже не съм 100% сигурен дали правилно разчитам схемата, търся и други мнения.

Това е схемата и съответно реалните връзки отзад:

583d84560c0e2c24f0140e8a05c4e6ac.jpg

1303ea2f3662efdb707ad14fed42d2f3.jpg

Мисля, че първия вариант е верния, разчитам схемата по следния начин:

Връзки 1, 2 и 3 на късо и към фазата и 4, 5 и заземяването към нулата и с твърда връзка към мрежата.

Ще съм много благодарен за компетентни мнения, схемата е елементарна, но все пак

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Схема за монофазно свързване. На клемите 1, 2 и 3 слагаш мост и ги свързваш към фазата. На 4 и 5 - пак мост и на нулата. На 6 - неутралния проводник. Задължително на твърда връзка и по възможност - през ДТЗ (диференциално-токова защита).

Другите са за:

2. три фази и нула

3. три фази без нула

4. две фази и нула

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си с еднофазно захранване-например къща или апартамент, свързването е по най-горната схема.Печката пристига така обикновено фабрично. Фазата включваш към първите мостчета, а нулата-към последния мост.Последната клема, обозначена като "земя", можеш също да вържеш с мост към клемата до нея.Поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като гледам схемата и снимката(заради скобата), това трябва да е втората схема. Обаче за мен е нелогично със син цвят да е фаза.
Със син кабел принципно е нула.

Определено в България всеки си прави каквото си иска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правилно си прочел схемата! Първата схема е правилната! Свързвай смело и след това задължително проверка за утечки - нищо ,че уреда е    нов!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глупости!

Втората схема е вярна. Погледнете скобата за свързване на две връзки къде е. Само втората схема отговаря.

Редакция: Авторът да напише какъв му е тока. Монофазен или трифазен? Как иска да я свърже? Но за мен няма никаква логика със син кабел да е фаза.

Редактирано от bure_s_barut (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Последната клема, обозначена като "земя", можеш също да вържеш с мост към клемата до нея.Поздрави

Хайде без глупости моля. Ако в жилището има трипроводна инсталация и ДТЗ - кво праим?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за бързите отговори, само трябва да прочета какво е точно диференциална-токова защита😀 и действам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Като гледам схемата и снимката(заради скобата), това трябва да е втората схема. Обаче за мен е нелогично със син цвят да е фаза.

Със син кабел принципно е нула.

Определено в България всеки си прави каквото си иска.

Прав си само за едно - по новата цветова схема нулевия проводник е син, фазите са кафяв, черен, сив. Но по старата бяха червен, жълт, син и черен за нула.

Благодаря на всички за бързите отговори, само трябва да прочета какво е точно диференциална-токова защита😀 и действам.

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Диференциалнотокова_защита

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Втората схема е за трифазен ток. на 1, 2, и 3 са трите фази и на 4 и 5 нулата. То в дясно си пише 400 волта. Правилно е първата, като на 1 и 2 се слага едното мостче, на 2 и 3 другото и на 4 и 5 третото. Фазата на първите три, нулата на 4 и 5 и зануляване на 6. Кабела да е поне 2 и половина квадрата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В апартамента няма трипровода инсталация, да уточния и в този случай нулата трябва да е и заземяване и с твърда връзка, а за кабела казаха ми дебелина 4 да не грее.

ДТЗ след като прочетох какво означава, няма и такава, има обикновени прекъсвачи, демек бушони, това по-нататък ще го мислия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мостовите препоръчвам - от някой ел.магазин неизолиран гребен за табло - да ти отрежат една тройка и една двойка.

А кабела - с жила поне 4кв.мм.

Коце - колко товар носи 2,5 кв.мм?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, bure_s_barut написа:

Глупости!

Втората схема е вярна. Погледнете скобата за свързване на две връзки къде е. Само втората схема отговаря.

Редакция: Авторът да напише какъв му е тока. Монофазен или трифазен? Как иска да я свърже? Но за мен няма никаква логика със син кабел да е фаза.

Лошо е когато човек е неграмотен и дава съвети!

Схемите са достатъчно красноречиви и добра описани! 

Автора на темата е разбрал схемата!

Заземяването / заануляването се свързва отделно (задължително

Колегата с поста над моя също е дал добро обяснение, та послушайте него щом не вярватае на мен! С koce53 сме на едно мнение!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Black Power написа:

Лошо е когато човек е неграмотен и дава съвети!

Схемите са добри, но авторът едва преди 2 поста каза, че е за монофазен ток. Така на снимката както е дал печката е за втората схема(погледни скобата за свързване).

Та, кое викаш ми е негремотното?

Със син кабел е нула. Ама в България всеки си го шиба както му е кеф и както му уйдисат кабелите. Време оно може и да е било фаза, но днес е нула.

Така, че хайде по полека с определенията кой какъв е!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговор 4.4 KW

Редактирано от koce53 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговор 4.4 KW

А колко е общата инсталирана мощност на печката и какъв коефициент на едновременност трябва да заложиш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, koce53 написа:

Отговор 4.4 KW

Това ако е за печката - напълно достатъчно!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Случайно видях темата и искам да задам въпрос, който сигурно ще ви се стори мега тъп:

Какви са рисковете, ако не се поставят мостчета между 1, 2 и 3? Чета темата и си разсъждавам, че на моята фурна не съм слагал, фазата закачих на 1, нулата на 4 или 5 (не помня) и земята на 6. Честно казано за пръв път разбирам, че между фазовите клеми се слагат мостчета :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, tremal написа:

Случайно видях темата и искам да задам въпрос, който сигурно ще ви се стори мега тъп:

Какви са рисковете, ако не се поставят мостчета между 1, 2 и 3? Чета темата и си разсъждавам, че на моята фурна не съм слагал, фазата закачих на 1, нулата на 4 или 5 (не помня) и земята на 6. Честно казано за пръв път разбирам, че между фазовите клеми се слагат мостчета :D 

Рискове като такива няма - но и няма да ти работи това-онова, я котлон, а фурната. Мостчетата се слагат, защото печката е направена да може да се захранва и трифазно. И за да се разпределят отделните неща на фазите.

Ако всичко ти работи - значи има мостове, ама не помниш / не си ги слагал ти. Или печката е само за монофазно захранване.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ултра бърз отговор. Ей за тва го харесвам тоя форум.

Мостчета 100% няма. Но и всичко работи :D

Между 4 и 5 (нулите), обаче, има мостче. Не съм гледал дали са наредени повече от едно мостче, защото не съм знаел, че може да има :D

И ще стане ли нещо, ако се окаже, че между 4 и 5 има повече мостчета и аз взема да ги нахакам между 1, 2 и 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, tremal написа:

Ултра бърз отговор. Ей за тва го харесвам тоя форум.

Мостчета 100% няма. Но и всичко работи :D

Между 4 и 5 (нулите), обаче, има мостче. Не съм гледал дали са наредени повече от едно мостче, защото не съм знаел, че може да има :D

И ще стане ли нещо, ако се окаже, че между 4 и 5 има повече мостчета и аз взема да ги нахакам между 1, 2 и 3

Най-добре направи снимка и кажи модела на печката.

Сега пак гледам картинката от първия пост - ми то голяма глупост на третата картинка.

От една страна казват - три фази (L1, L2, L3), от друга - между гях напрежение 220 V.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снимка в момента не мога да дам :)

Печката е старичък модел BEKO 5638

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, tremal написа:

Снимка в момента не мога да дам :)

Печката е старичък модел BEKO 5638

А можеш ли да видиш номера на модела?

Номерът на модела се намира на ръба на фурната

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз си мислех, че има едно мостче, но се оказаха 3 😃

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.