Премини към съдържанието

Потребителите на форума биха ли предпочели да четат новини с източник?  

8 гласували потребители

1. 1. Потребителите на форума биха ли предпочели да четат новини с източник?

• Да
      8
    • Не
      0

Препоръчан отговор

Добър вечер!

По принцип нещо което ми прави все повече впечатление са новините. Не използвам сайта за много повече от преглед на новините в последно време, но глупости като

https://www.kaldata.com/IT-%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/Windows-9-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D1%87%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%8F%D0%B2%D0%B8-%D0%B2-%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8-109716.html

или 

https://www.kaldata.com/%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B8/9-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-Nokia-230-%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%8A%D1%80-%D0%BE%D1%82-iPhone-SE-109748.html

меко казано, смешни и ненужни са.

После, както можете да видите, и двете примерни новини имат недостоверни факти.

НО

Не ми е това главния проблем, разбирам, трябва малко драма за да имате четене. Нормално.

Това което на истина ме дразни и е дефакто неправилно от ваша страна - липсва източник. На скоро даже точно това бе критикувано в една друга новина, не помня коя, но също не е важно коя - източник липсва от всички новини.

Ще използвам обаче, критиката която бе направена към сайта в коментарите на въпросната новина. Самите вие сте сложили следния текст:

Цитат

"Моля поставяйте източник на новините, който ни изпращате. Копирането на новини от други сайтове без да са споменати като източник е подсъдимо престъпление според Закона за Авторското Право и Сродните му Права (ЗАПСП)."

Справка: https://www.kaldata.com/modules.php?modid=4

А от ваша страна не виждам източник на (масово зле) преведените и недообяснени новини.

Редактирано от aninfid (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са новините в цял свят. Целта вече не е да има достоверна новина, а самата новина да се коментира. От там нататък мисля, че ти е ясно и няма смисъл да коментирам.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, за това казах - не е това основата на проблема.

Проблема е, че липсва източник. Некоректно, нелегално, да продължавам ли?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, aninfid написа:

Така, за това казах - не е това основата на проблема.

Проблема е, че липсва източник. Некоректно, нелегално, да продължавам ли?

Е какво да продължаваш. Така е и така се прави. И това не е отсега. Мога да ти кажа и защо така се прави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Очаквам обяснение.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тука има новини??? За първи път чувам :).

Защо някой би чел новини тук?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, aninfid написа:

Очаквам обяснение.

Вlез във FB и виж постовете и коментарите на сайт petel.bg. Сам ще разбереш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Вlез във FB и виж постовете и коментарите на сайт petel.bg. Сам ще разбереш.

Емиле, ако съседа вземе да се хвърли от моста ще го последваш ли?

Айде помисли малко!

А и калдейта има като идея да бъде сред основните ИТ сайтове в България, може да докаже това спирайки да нарушава закона. Тук говорим само за източника, не за глупавите драматични заглавия и текстове, както казах - това е разбируемо. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, aninfid написа:

Айде помисли малко!

А и калдейта има като идея да бъде сред основните ИТ сайтове в България, може да докаже това спирайки да нарушава закона. Тук говорим само за източника, не за глупавите драматични заглавия и текстове, както казах - това е разбируемо. 

Пак ще ти повторя същото. Kaldata си е Kaldata. И никой не нарушава закона.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз ще повторя...

Потретя. Вашите думи.

Цитат

Копирането на новини от други сайтове без да са споменати като източник е подсъдимо престъпление според Закона за Авторското Право и Сродните му Права (ЗАПСП).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, aninfid написа:

И аз ще повторя...

Потретя. Вашите думи.

Ето ти пример. А сега ми намери в БГ, къде се продава СМАРТФОН за 100 лв. Колкото до закона и аз мога да го цитирам, но файда никаква.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тълкувате неща с които не сте изобщо на ясно. Ясно е казано Копирането - преводът, преразказът не засягат по никакъв начин този казус, ако не става въпрос за произведение на изкуството - роман, книга или други подобни. 90% от новините излизат от самите ПРЕСС служби на съответните корпорации. Никой не държи авторски права над тях, ако не са копирани 1 към 1 без превод или преразказ от даден сайт. За това и условието ни, което сте цитирали в първия си пост касае Копирането на новини от други български сайтове 1 към 1, без да е посочен като източник, което ние никога не сме правили и не възнамеряваме да правим.

Относно полезността на материалите няма как а и не сме очаквали, че те ще се харесат на абсолютно всички. Опитваме се за всеки да има по нещо а кой и какво да чете оставяме всеки сам за себе си да прецени. Не задължаваме никой да чете абсолютно всичко или пък неща, които не му харесват. И на мен лично не ми харесва предаването Бразди по БНТ ама го дават и да си призная аз пък не го гледам. Та не очаквайте а и никога и никъде не сме заявявали, че всичко, което прочетете ще ви хареса на 100%. Когато материалите са преводни наш избор е дали да посочваме източника и ако той носи допълнителна информация го посочваме. 

Поздрави.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Калин Карабойчев написа:

Тълкувате неща с които не сте изобщо на ясно. Ясно е казано Копирането - преводът, преразказът не засягат по никакъв начин този казус, ако не става въпрос за произведение на изкуството - роман, книга или други подобни. 90% от новините излизат от самите ПРЕСС служби на съответните корпорации. Никой не държи авторски права над тях, ако не са копирани 1 към 1 без превод или преразказ от даден сайт. За това и условието ни, което сте цитирали в първия си пост касае Копирането на новини от други български сайтове 1 към 1, без да е посочен като източник, което ние никога не сме правили и не възнамеряваме да правим.

Относно полезността на материалите няма как а и не сме очаквали, че те ще се харесат на абсолютно всички. Опитваме се за всеки да има по нещо а кой и какво да чете оставяме всеки сам за себе си да прецени. Не задължаваме никой да чете абсолютно всичко или пък неща, които не му харесват. И на мен лично не ми харесва предаването Бразди по БНТ ама го дават и да си призная аз пък не го гледам. Та не очаквайте а и никога и никъде не сме заявявали, че всичко, което прочетете ще ви хареса на 100%. Когато материалите са преводни наш избор е дали да посочваме източника и ако той носи допълнителна информация го посочваме. 

Поздрави.

Ще погледна доколко е легално дефакто, нямам време сега да се занимавам с това.

Обаче един елементарен въпрос. Как можете да потвърдите достоверността на материала без източник? Добавка: Дори администрацията да има източника, което е доста възможно, как ПОТРЕБИТЕЛИТЕ могат да потвърдят достоверността, БЕЗ източника?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами като не сте на ясно защо тогава е тази тема. Мислите ли, че ние за 15 години работа не сме проверили и не сме наясно? Ние източници имаме не е като да нямаме източници и да си ги измисляме всеки ден новините. Наше право е дали да посочваме източниците си както те така и ние можем да искаме да не бъдат разкрити - ако щете заради конкуренция или различни наши канали, които няма как да бъдат оповестени. Ако за 15 години не сме успели да ви убедим, че не си ги измисляме ние новините мисля, че е вече малко късно сега да го правим. Иначе както ние така и най-големите в света не са застраховани от подвеждаща информация случвало се и на най-големите сайтове и телевизии та ние ли да твърдим, че не се е случвало и на нас и, че няма да се случи. Последната новина е под номер 109 757 - та 100 от тях да са неточни или подвеждащи - 200 да са - 500 да са. Значи си е струвало ако са само толкова. Значи в останалите 109 000 пъти сме ви информирали правилно на родния ви език.

Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В интернет няма нищо сигурно. И това не е отсега. Още откакто съществува. А и защо трябва да се дават доказателства за нещо. Това все пак не е съд нали така. Човек сам преценява. Научава се да мисли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, Емил Костов написа:

В интернет няма нищо сигурно. И това не е отсега. Още откакто съществува. А и защо трябва да се дават доказателства за нещо. Това все пак не е съд нали така. Човек сам преценява. Научава се да мисли.

Доказателствата са нужни, за да ти имат доверие, затова се продават разни жълти парцали, в които няма истини, а разни „сензации“, с които продават тоалетните си хартии. Човек не се научава да мисли-ражда се мислещ или става политик!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярно е, че има доста полезни и интересни новини, вярно е, че има и такива, които идват се публикуват с една седмица закъснение, от публикуването им в други сайтове, но има и такива, които са си чисто за пълнеж. Колкото да пуснете нещо, за да не стои сайта доста време без активност. Все пак @Калин Карабойчев е прав, няма как новините да харесат на всички. Колкото до източниците, предполагам вече не сме длъжни да изпращаме новини с публикуван източник. Не е и нужно, ако желаем да копираме новините в собствен сайт, да поставяме източник. Просто променяме една дума, вече не са 1:1. То ще е хубаво и да премахнете JS скрипта, който поставя линк към всичко копирано в клипборда, от ваша статия. Както публикувах преди няколко дни като коментар към ваша статия:

Цитат

Като стана дума за хиперлинкове, във формуляра за изпращане на новина до Kaldata гордо и ясно пише "Моля поставяйте източник на новините, който ни изпращате. Копирането на новини от други сайтове без да са споменати като източник е подсъдимо престъпление според Закона за Авторското Право и Сродните му Права (ЗАПСП)." Искам да попитам, къде са линковете на източниците на всички новини, публикувани в сайта? Подаден ли е съдебен иск от някого, след толкова много копиране и поставяне срещу вас? Пък и на всичкото отгоре, има js скрипт, при който след копиране на каквото и да е от новина в сайта, се поставя и линк към новината... Просто разтълкувано, копирате чужди новини, превеждате такива от разни чуждестранни сайтове и ги представяте за свои. На всичкото отгоре, смело заявявате, че копирането на новини без да е упоменат източника, не е законно действие. Дори и в цитирания, по-горе от мен текст, е допусната елементарна правописна грешка. 

Вижте повече: https://www.kaldata.com/IT-%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%B4-%D0%A5%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%83-109656.html

То е ясно, че не копирате 1:1 новини от други сайтове, а превеждате такива, което не е копиране, но все пак, мисля че е редно да има линк. Не сте задължени но е редно, поне според моята логика. Защото все пак това е нечий чужд труд. Хубаво е и новините, преди да се публикуват, да бъдат проверявани за правописни, пунктуационни и граматични грешки. Особено при превод. Много пъти лично съм откривал множество правописни грешки в новини. Вярно е, че автора се поправя бързо, след коментар на новината, но пък щеше да е по-добре ако не бърза много да публикува новината, а да си я провери преди това. Най-вече заглавието. В новината за Windows 9, грешката в заглавието е елементарна. А пък, дали дейността Ви е от 15, 5 или 1 година, няма значение. Практиките, са си практики. 

Редактирано от Blue Ray (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото забелязвам, новините в калдата се обвързват в таг система. Обектът в материала (новината или социално значимия обект) има име, което се съдъра в заглавието и е име на съответни таг.

Консуматора на съдържанието би могъл лесно да копира това име и да потърси резултатите в Гугъл за последните 24 часа. Така ще получи не един линк, а линксет към контекста на новината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоест трябва сами да разследваме от къде е взета новината, вместо да ни бъде казано? С тази практика, основния сайт, с който толкова се гордеят и с 15 годишната му история, губи всякакъв интерес към него. Повечето потребители влизат тук, поради форума. Последният губи потребители малко по-малко, поради точно такива практики.

Редактирано от Blue Ray (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, aninfid написа:

Айде помисли малко!

Аз и ти няма да се хвърлим под моста, защото мислим. За съжаление 90% от хората не мислят. Ще се хвърлят под моста и после ще се оплакват, мрънкат и реват, че са ги излъгали и накарали да се хвърлят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 90% съм сигурен, че цялата тема  и дъндания е само заради втората новина  от първия пост. А тя точно е много добра и по важното вярна :P:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.