Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте! 

Миналата година, още в предишната ми работа теглих заем от банка ДСК на стойност 4000 лева, след това имам и няколко просрочени задължения, така влязох в черния списък.

Сега съм на нова работа, със по добро заплащане, още си имам заема на стойност 4000 лева (вече са около 3000), както и две-три стоки на изплащане, но сега където и да кандидатствам за заем, ми отказват. Явно съм влязъл в черния списък или виждат че имам непокрити задължения, пробвах къде ли не, но твърдо ми отказват. Има ли начин да оправя това и да тегля пари отново? А примерно ако си покрия задълженията които са на изплащане, без заемат ми от 3000 лева, макар че със едната стока бая се забавих и не знам дали са ме дали на съд. Какви са ми шансовете, примерно да отида някъде или какво друго мога да направя? Благодаря предварително!

Редактирано от Емил44 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изкарваш си една шофьорска книжка за камион, караш 3 месеца, даваш им парите на банката и нито те с теб се занимават повече нито ти с тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил44 написа:

А примерно ако си покрия задълженията които са на изплащане, без заемат ми от 3000 лева...

ами освен това можеш да закриеш кредитни карти ако имаш на твое име. Те също биват вземани предвид, дори и да нямат задължения. Имай предвид обаче, че банките виждат просрочените вноски, действащият кредит както и заплатата ти, и вероятно това е причината да те отрежат. Тук, мисля че нищо не можеш да направиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Емил44 написа:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Какви са ми шансовете, примерно да отида някъде или какво друго мога да направя? 

нямаш шансове

имаш лошо кредитно досие, т.е. не си редовен платец, което автоматично те прави нежелан клиент на кредитните институции

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако покрия задълженията си без големия заем на стойност 3000 лева, тогава ще им показва че имам само един заем. Но не знам дали като ги покрия пак няма да им пише за закъснението ми със вноските!

Ако пробвам на Експрес банк където получавам и заплатата си?

Редактирано от Емил44 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил44 написа:

Ами ако покрия задълженията си без големия заем на стойност 3000 лева, тогава ще им показва че имам само един заем. Но не знам дали като ги покрия пак няма да им пише за закъснението ми със вноските!

Пак ще има забавянията ви за плащане на големия заем. И ако е два пъти по-голям от заплатата ви това също ви трупа негативни точки

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В кредитния регистър всичко пише! Не си опитал в банката където получаваш заплатата си!? Ти сериозно ли? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Емил44 написа:

Да го погледнем така, ако примерно, наемеш някого да работи за теб, а той НЕ си изпълнява задълженията, а поиска по-висока заплата, ти ще му я дадеш ли ? Същото е и в банката, ако си нередовен платец, никоя банка няма да те иска. Изплати си този заем от 3 бона и може да имаш шанс. Отделно, в твой плюс е да го изплатиш, докато не започнат да ти се трупат много лихви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, niki292002 написа:

Да го погледнем така, ако примерно, наемеш някого да работи за теб, а той НЕ си изпълнява задълженията, а поиска по-висока заплата, ти ще му я дадеш ли ? Същото е и в банката, ако си нередовен платец, никоя банка няма да те иска. Изплати си този заем от 3 бона и може да имаш шанс. Отделно, в твой плюс е да го изплатиш, докато не започнат да ти се трупат много лихви.

И аз така си мислех, но дори и след изплащането ме отрязваха. Изглежда кредитното досие си стои като история за справка. Ама откакто ме отрязваха, смогвам с ремонтите по колата, резервоара е пълен с гориво а преди заплата все още имам стотина лева в джоба си. Ей - май почнах да живея.:D

Редактирано от nikolela (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Емил44 написа:

Съветвам те да пуснеш една справка в БНБ и като я вземеш ще видиш какво си просрочил, какво дължиш, на кого и т.н.

Лошото за теб е, че вече си под чертата и си некоректен платец.
От момента в който изплатиш всичко, броиш пет години и след това вече ще си като нов и годен за кредитиране, но през тези пет години внимаваш да не стъпиш накриво отново.

Това е накратко и който и каквото да ти каже друго, просто не го слушай.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, algor написа:

Съветвам те да пуснеш една справка в БНБ и като я вземеш ще видиш какво си просрочил, какво дължиш, на кого и т.н.

Тц - нИ може да види .. Виж ти - http://www.bnb.bg/AboutUs/AUFAQ/CONTR_CREDIT_REGISTER_FAQ

Цитат

Какви данни се съдържат в справката от ЦКР, която ползват банките, финансовите институции, платежните институции и дружествата за електронни пари, участници в регистъра?

Справката от ЦКР съдържа информация за:

• текущото състояние на кредитите - данни към последния отчетен период (месец). Кредитите се представят в обобщен вид, без да е видно от кои отчетни единици са подадени;

Например:
Лицето има 3 активни кредита в две банки. Тези кредити се показват в 4 разреза:

1. по тип на кредита (банкова гаранция, овърдрафт и т.н.);
  2. според категорията им (редовен, необслужван и т.н.);
  3. по остатъчен срок до падежа;
  4. по договорен срок на кредита. Срокът се разделя до една година и над една година

• просрочия по активни и погасени кредити - данните показват за период от пет години назад дали клиентът е имал кредити, категоризирани в категория, различна от „редовен”. Категоризацията на кредитите се извършва от банките, съгласно изискванията на Наредба № 9 на БНБ за оценка и класификация на рисковите експозиции на банките и за установяване на специфични провизии за кредитен риск. Финансовите институции, платежните институции и дружествата за електронни пари класифицират кредитите условно по Наредба № 9 на БНБ в зависимост от периода на просрочие;
  • новоразрешени кредити - кредити, подадени след последния отчетен период, като в справката се вижда договореният размер на кредитите.

И най-вече за питащия

Цитат

Имал съм просрочия по кредити, които към настоящия момент са погасени (изцяло или частично). Защо просрочията по тези кредити продължават да се отчитат в системата на ЦКР?

Независимо дали кредитите са погасени или не, ако в рамките на последните 60 отчетни периода (в месеци), клиентът е имал кредити, класифицирани в категория, различна от „редовен”, те се отразяват в справката от ЦКР като исторически данни. Периодите се заличават във времето автоматично един по един до изтичане на този 5-годишен срок.

Даже вноските да са само закъснели - не просрочени, пак го пише.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, algor написа:

Лошото за теб е, че вече си под чертата и си некоректен платец.
От момента в който изплатиш всичко, броиш пет години и след това вече ще си като нов и годен за кредитиране, но през тези пет години внимаваш да не стъпиш накриво отново.

Това е така, потвърждавам от опит. Обаче ...

Преди няколко години просрочих една вноска по кредит - по вина на банката, не си беше спряла парите в срок от сметката ми. Явно влязох в списъка на "лошите длъжници", въпреки, че си изплатих дълга. Какво стана? Отивам да искам кредит от тази банка (да я наречем банка А) - отказаха ми. Поисках от друга банка (банка Б) - дадоха ми :) . След няколко месеца искам от банка В - пак отказ. Пробвах при банка Б - пак ми дадоха :) . И така ...

В момента банки А, Б и В се надпреварват да ме уверяват, че автоматично съм одобрен за кредит, за сериозни суми. Но вече аз не ги одобрявам, пазарувам си в брой, и си свиркам :whist: 

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, jhoro написа:

Тц - нИ може да види .. Виж ти - http://www.bnb.bg/AboutUs/AUFAQ/CONTR_CREDIT_REGISTER_FAQ 

Разликата между теб и мен (говоря по този казус, който дискутираме) е това, че ти си теоретик, а аз съм практик.
Когато кажа нещо, то е от личен опит, но за съжаление няма как да ти снимам и покажа как е оформена информацията в справката от ЦКР.
Всички данни там са лични и затова няма как, а не по друга причина...

В понеделник, като стигна до офиса ще видя как може да се позачисти лична информация и дали може да стане във вид за форум и ако може, то ще постна лист-два, за да видиш, че се вижда всичко.
Пише си коя е кредитната институция, пише си колко е погасено, какво остава, кога е имало просрочие, на каква сума, активни ли са кредитите и прочие и прочие.
Дори стотинки да са, пак са описани.

пп. Иначе си прав - самите кредитни иституции не виждат инфото от кого и от къде са кредитите, а само сумите.
Но лично изисканата справка е друго - там има доста подробно инфо.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отиди в ДСК и поискай по-голям кредит /рефинансииране/ от тях. Ако просрочията ти са към тях със сигурност ще ти дадат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А бе хора не че нещо, но толкова ли е трудно вече да се изкарат 3 000 ай да не е за 1-2 месеца ами примерно за 3 месеца? Направо ще се разплача от тези сърцераздирателни истории. Ако не е решил да прави нещо тези кредити едва ли подобряват кой знае колко стандарта на живота а точно обратното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, jhoro написа:

Тц - нИ може да види

Тц, може:

Цитат

Когато лице установи, че съдържащата се за него информация в Централния кредитен регистър е неточна, то има право да подаде писмено заявление до банката, финансовата институция, платежната институция и дружеството за електронни пари, за коригиране на установена от него неточност.

Цитат

Искането и получаването на справка за кредитната задлъжнялост на лице от ЦКР се осъществява лично от лицето – заявител

И както писа Algor:

Цитат

Имал съм просрочия по кредити, които към настоящия момент са погасени (изцяло или частично). Защо просрочията по тези кредити продължават да се отчитат в системата на ЦКР?

Независимо дали кредитите са погасени или не, ако в рамките на последните 60 отчетни периода (в месеци), клиентът е имал кредити, класифицирани в категория, различна от „редовен”, те се отразяват в справката от ЦКР като исторически данни. Периодите се заличават във времето автоматично един по един до изтичане на този 5-годишен срок.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добро утро. Някой май още не се е събудил.

преди 53 минути, ExaFlop написа:

И както писа Algor:

Пак виж - въпросния цитат, кой го е постнал.

преди 4 часа, algor написа:

Разликата между теб и мен (говоря по този казус, който дискутираме) е това, че ти си теоретик, а аз съм практик.
.......
пп. Иначе си прав - самите кредитни иституции не виждат инфото от кого и от къде са кредитите, а само сумите. Но лично изисканата справка е друго - там има доста подробно инфо.

Ок, съгласявам се.

Даже ще каже - не аз съм прав (или крив) - това е инфото от БНБ - ЦКР.
А не съм практик, защото много отдавна нямам взаимоотношение с подобни институции (кредитни). Точно поради причината за темата.

PS. И да добавя - аз не гледам какво е станало някъде, гледам какво пише в законите. В България все още се прилага "статутно право", а не "прецедентно право".

преди 1 час, サムライオートバイ написа:

А бе хора не че нещо, но толкова ли е трудно вече да се изкарат 3 000 ай да не е за 1-2 месеца ами примерно за 3 месеца? Направо ще се разплача от тези сърцераздирателни истории. Ако не е решил да прави нещо тези кредити едва ли подобряват кой знае колко стандарта на живота а точно обратното.

Това е България, пич - не е Лъндън. Донт форгет дис.

Не е "толкова трудно" - почти невъзможно е. Да се изкарат и да ти останат накрая.

Освен, ако НЕ СПРЕШ ДА ядеш, пиеш (освен вода от някое кладенче), плащаш наем, ток, транспорт, дрехи, обувки ... 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пич, аре не ни занимавай и си гледай работата в Лондон за по 6,50 паунда на час, къде си тръгнал да ми сравняваш London с BG? Като в London дори се плаща на седмица в повечето места, грубо минимум чисти пари по 250 паунда, това ако не си късаш задните части от работа!

И можеш ли да ми кажеш с какво точно допринесе в темата, освен да показваш показност и да казваш кой какво да прави?

Редактирано от Viiipeer (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, jhoro написа:

Пак виж - въпросния цитат, кой го е постнал.

Даа, още докато го пишех и си знаех, че...

имах предвид, че Algor беше писал за 5 години. НИ сА затягай тролкова - лаврите са твои.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, ExaFlop написа:

Даа, още докато го пишех и си знаех, че...

имах предвид, че Algor беше писал за 5 години. НИ сА затягай тролкова - лаврите са твои.

Нито се закягам, нито пък се натискам за лаври, почести или каквото и да е.

Ще те почерпя - за да се събудиш giphy.gif

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току що, Viiipeer написа:

Колко да е старо? 2015-та бях там! Агенциите, не ги е*бава и за теб няма 7,20....Работил съм с хора една и съща работа, на които им се плаща 12 паунда на час, овъртайм, в официални празници X3!!!! На работниците с агенция , от трите - най-дългото....

Поздрави!

Е да де - бир си 2015 година. минималната часова ставка е променена от 1 април 2016. Ето виж - https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates

Цитат
Year 25 and over 21 to 24 18 to 20 Under 18 Apprentice
April 2016 (current rate) £7.20 £6.70 £5.30 £3.87 £3.30

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я, стъпете на земята! В темата се говори за БЪЛ-ГА-РИ-Я

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2007г. получих изгодно предложение за работа в чужбина. Трябваха ми пари за самолетни билети, да предплатя квартира и т.н.

По това време заплатата ми никак не беше лоша, обиколих една две банки и от офертите избрах отворен кредит от ОББ.

Осем години, осем хиляди лева. В договора който подписах условията бяха прости и ясни, имам одобрени 8000лв. който мога да изтегля всичките или на части. Дължа лихва само върху сумата която съм изтеглил с гратисен период и т.н Много хубаво само дето се оказа че не е истина. Дръпнах 3000лв. направих вноски за 6 месеца напред и заминах спокоен, първата отпуска която се прибрах отидох до банката и си оправих сметките, всичко до стотинка колкото поискаха че дори и малко отгоре.

И си мислих че, съм приключил с тях, ама те не бяха приключили с мен, след около година се започна едно денонощно звънене, едни пре изчисления, едни суми за управление на сметката и т.н. Септември месец 2015 най накрая изтекоха тези 8 години, закрих сметката. Но понеже съм закъснявал с годишната такса за управление на сметката вися като нередовен в регистъра. Дал съм им близо 1000лв лихви и такси без да съм ползвал кредита последните 7 години.

Повече неща да чуя за кредит, стоки на изплащане може, щото там условията наистина са точни и ясни. Толкова вноски по толкова лева и край. А банките едностранно променят и лихви и дати и каквото им скимне. 

Скоро ми трябваше не малка сума за лечение, обиколих приятели и роднини всеки помогна както може, следващите 6-7 месеца ще затегна колана и ще им се издължа. Ако беше кредит от банка щях да съм вързан поне 5 години дори и да го изплатя предсрочно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@П.е.т.ъ.р - това, което описваш е кофти, но не е причина да слагаш всички банки и кредити под общ знаменател.

Твоята грешка в случая е, че когато си изплатил задълженията си - е трябвала да закриеш/прекратиш договора за отворения кредит. Виж си договора (ако го пазиш) - там ще има всичко описано подробно. Най-малкото - щом въпросния кредит (някъде му казват - кредитна линия, много си прилича с кредитните карти, овърдрафт ...) е активен - от банката очакват разните такси за обслужване и прочие.

Когато приключваш с едно кредитиране - най-важното е да поискаш "удостоверение за липса на задължения." С него банката ти декларира, че не е дължиш нищо.

Знам една банка, която:

1. при всяка промяна на условията информира клиентите си, с опция за нериемане на промените;
  2. от 6 години насам - новите лихви всеки път са по-ниски (не по-високи).

Когато си четете внимателно това, което подписвате - много трудно ще попаднете в неловка ситуация.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.06.2016 г. в 11:48, andreygg написа:

Отиди в ДСК и поискай по-голям кредит /рефинансииране/ от тях. Ако просрочията ти са към тях със сигурност ще ти дадат.

Големият ми заем стойност от 3000  лева е точно от Банка ДСК. Имах закъснение със 5 месеца, но после оправихме нещата и го рефинансирах, сега заема стана редовен и си продължавам там от където съм спрял, 130 лева е вноската на месец.

За останалите потребители, благодаря за отговорите и обърнатото внимание, и се извинявам за късния отговор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.