Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте бих искал да получа мнение по следния казус 

бях взел кола от една приятелка катастрофирах по моя вина (не спазване на знак СТОП просто не го видях) поех вината си пред КАТ писаха ми АКТ в това отношение всичко е наред 

но сега момичето иска определена сума пари за колата през трето лице под формата на изнудване 

въпросът ми е какво трябва да направя по закон ? не съм много сигурен но мисля че трябва да покрия само материалните щети по автомобила с документ от официален сервиз с опис на щетите и оферта за отстраняването им (към момента мисля да направя това и да подам жалба за изнудване)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А как ти иска тази сума ? Ако е официално и законно чрез документ, трябва да я заплатиш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може да ти спретне и дело. Освен ремонта (по действителна стойност) можеш да се сдобиеш и с допълнение за пропуснати ползи, съдебни разноски и други. Автомобилът вече е удрян - намалява се стойността му, а може и да има трайни увреждания като усукване на шасито. Автомобилът вече има "история" и следващите застраховки примерно за 3 години може да са по-скъпи.

Това ако не си употребил.  На колко оценяваш ремонта и колко отгоре според теб искат?

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, Гъзов Венцу написа:

въпросът ми е какво трябва да направя по закон ? не съм много сигурен но мисля че трябва да покрия само материалните щети по автомобила с документ от официален сервиз с опис на щетите и оферта за отстраняването им (към момента мисля да направя това и да подам жалба за изнудване)

Въпроса първо е морален, а след това е и законен (може и обратното, но това зависи от двете страни).
    Ако 10 или 20 дни колата е била в сервиз и собственика не е могъл да ползва автомобила си, не е ли редно да се погрижите или да му предоставите автомобил или парична сума, с която той да си наеме такъв?

Само питам...
    Лесно е да се качи човек и да кара, а отговорностите чии са?!?!
    За колата ясно, а дискомфорта на човека къде остава?

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Така е, като човек си мисли, е покривам разходите по ремонта и край, нооо, поел отговорност да опази собственноста на другия и при грешка трябва да си плати.И следващия път като иска услуга ще внимава, и ще вижда знаците.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, niki292002 написа:

А как ти иска тази сума ? Ако е официално и законно чрез документ, трябва да я заплатиш.

няма нищо официално а по вайбър където дори ми определя и срок в който да и преведа сумата имаше и леки заплахи по телефон цитирам "по лесния начин или по лошия" бяха думите на човека който говори с мен по телефона

а и пари на ръка от нея не съм вземал защо да трябва да и давам пари на ръка ??? просто и връщам колата с описа на щетите и офертата за оправянето им в присъствието на свидетели пък тя ако реши да си я прави ок а парите по банков път не на ръка за да има документ за преведена сума описана в офертата 

Редактирано от Гъзов Венцу (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Така - тук има няколко двустранни ваимоотношения. Приемаме, че автомобилите са застраховани (даже и да е само ГО).

Попълва се двустранен проокол. 

Застрахователя на виновната кола изплаща на собственника на пострадалата претърпяната вреда. Отделно пострадалия има право за предяви иск по съдебен път. Практиката показва, че ако има само материални щети - исковете са по-рядко и още по-рядко се успешни.

преди 16 минути, Гъзов Венцу написа:

няма нищо официално а по вайбър където дори ми определя и срок в който да и преведа сумата имаше и леки заплахи по телефон цитирам "по лесния начин или по лошия" бяха думите на човека който говори с мен по телефона

Щом няма нищо официално - пуснете жалба в РПУ.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

а ето и начина по който ми каза да и преведа сумата "Vsi4ko shte e to4no kogato mi prevedesh ****lv v bankovata mi smetka,prehvurlqme kolata s notarius vsi4ko e uredeno.Moge da gi prevedesh do 7 dni.Razbra me.Priqtna ve4er"  това е разговор от вайбър след което я набрах и говорих с непознат мъж който ми "предложи" лесния и лошия начин 

колата е дадена доброволно без пълномощно 

ако имаше пълномощно друго щеше да е поне така го мисля аз де пък дали съм прав не знам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 31 минути, balki65 написа:

Така е, като човек си мисли, е покривам разходите по ремонта и край, нооо, поел отговорност да опази собственноста на другия и при грешка трябва да си плати.И следващия път като иска услуга ще внимава, и ще вижда знаците.

Принципно, на някой места така са разположени, че може да ги забележиш едва след като минеш. Например, на една от уличките към околовръстното - знака не се вижда, докато не излезеш с 80% на пътя.

А тая/тоя, колата ли иска да ти продава ? А защо ще ти я прехвърлят с нотариус ? Тая кола да няма няколко стотин неплатени глоби ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

съмнява ме да има глоби а и да има те са на името на което се води демек тя :)

преди 14 минути, jhoro написа:

Така - тук има няколко двустранни ваимоотношения. Приемаме, че автомобилите са застраховани (даже и да е само ГО).

Попълва се двустранен проокол. 

Застрахователя на виновната кола изплаща на собственника на пострадалата претърпяната вреда. Отделно пострадалия има право за предяви иск по съдебен път. Практиката показва, че ако има само материални щети - исковете са по-рядко и още по-рядко се успешни.

Щом няма нищо официално - пуснете жалба в РПУ.

така и ще направя с оглед на начина по който са ми пойскани тези пари аз лично го тълкувам като изнудване 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Като е посетено на място от КАТ и има акт за ПТП няма двустранен протокол. Ха сега кажи защо не си се възползвал. Простото предположение - някой от автомобилите не е на собствен ход. Или има съмнение за употреба или нередовна застраховка.

преди 1 час, Филипов написа:

На колко оценяваш ремонта и колко отгоре според теб искат?

Очаквам отговор. Поне порядък - +/- 30%. Колата има ли КАСКО? Каква е колата и за колко искат да си я купиш?

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, Филипов написа:

Като е посетено на място от КАТ и има акт за ПТП няма двустранен протокол. Ха сега кажи защо не си се възползвал. Простото предположение - някой от автомобилите не е на собствен ход. Или има съмнение за употреба или нередовна застраховка.

Очаквам отговор. Поне порядък - +/- 30%. Колата има ли КАСКО?

колата няма каско а исканата сума е 1300 става въпрос за корса Б 1995 година която преди инцидента беше в окаяно състояние 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Съмнява ме,че не казваш цялата истина, а я цедиш лъжичка по лъжичка. От всичко написано стигам до извода, че ти предлагат да купиш колата за 1300 лв., пък после ти да си я ремонтираш.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 39 минути, lupis написа:

Съмнява ме,че не казваш цялата истина, а я цедиш лъжичка по лъжичка. 

Забелязъл съм ,че в подобни теми авторите винаги въртят, сучат и усукват! Няма смисъл!!!!!

Трябва да сме наясно ,че се носят последици за безотговорни действия!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В окаяно състояние била преди ПТП-то ама по твои думи, недоказуемо е това нали се сещаш - ако е била минала техн. преглед който не е бил изтекъл - колата по закон се води в добро техническо състояние, а не в окаяно.
    Това не ми излгежда много като приятелка, по-скоро явно ти е позната или приятелка на твой приятел, моите приятели не биха ме заплашвали, изнудвали или злоупотребявали с мен, а от НЕприятели не бих поискал никога кола, но това съм аз. В абсолютно същата ситуация мой добър приятел беше на твое място преди години, но понеже е точно момче не чакаше някой нещо да му предлага или казва, сам пое всички отговорности и тежести - изплати колата на момчето от което беше взета на пазарна цена и после си беше негова собственост.
    Тук по-силна е моралната част отколкото законовата, заплахите са неприятно нещо и аз виждам нещата така - тази кола наистина е възможно да не е струвала и 500-600 лева и момичето и явно неин приятел/гадже са видяли перфектната ситуация, от която могат да си изкарат едни бързи парички за по-хубава кола - да, но уви това няма как да стане законно - подай жалба в полицията.

Наистина оставаме с чуството, че ни спестяваш нещо в историят, но проблема си е изцяло твой - ние зор нямаме ;)
    Дерзай!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ясно е че много неща се премълчават и спестяват. Както например какви са щетите, ориентировъчна оценка и т.н. Но явно е тотална щета и не подлежи на ремонт. Върви при застраховател да ги питаш за застрахователната стойност по талон (Шваке). Може да е примерно 1000 лв, но с допълнителни 500 в съда може да си вътре и повече. Примерни цифри. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 часа, Филипов написа:

Ясно е че много неща се премълчават и спестяват. Както например какви са щетите, ориентировъчна оценка и т.н. Но явно е тотална щета и не подлежи на ремонт. Върви при застраховател да ги питаш за застрахователната стойност по талон (Шваке). Може да е примерно 1000 лв, но с допълнителни 500 в съда може да си вътре и повече. Примерни цифри. 

не колата е с удар в дясната страна от пред и отзад няма никакви щети 

щетите са по вратата гредата и задния панел и прага купето не е усукано и колата може да се движи а каква полза имам да спестявам ???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 15 часа, Гъзов Венцу написа:

каква полза имам да спестявам ???

Безотговорно шофиране!  Грубо нарушаване правилата за движение! Употреба на алкохол! Улична гонка! Нередовни документи! Напускане мястото на произшествието!

Когато вземате или наемате чуждо имущество то носите двойно повече отговорност и в случай на инцидент трябва да си поемете вината и респ. щетата, а не да се чудите как да избягате от отговорност! Как сте си я представяли - вземате колата и правите глупост пък след това собственика да се оправя???? Сядате и се разбирате, като вие си поемате вината и щетата! Друг начин няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 часа, Кумчо вълчооо написа:

Безотговорно шофиране!  Грубо нарушаване правилата за движение! Употреба на алкохол! Улична гонка! Нередовни документи! Напускане мястото на произшествието!

Когато вземате или наемате чуждо имущество то носите двойно повече отговорност и в случай на инцидент трябва да си поемете вината и респ. щетата, а не да се чудите как да избягате от отговорност! Как сте си я представяли - вземате колата и правите глупост пък след това собственика да се оправя???? Сядате и се разбирате, като вие си поемате вината и щетата! Друг начин няма.

Ти си прав ... и не си напълно прав. Казваш "когато вземате или наемате ... " - много важно е какви са подробностите.

Когато собственика си е дал колата с договор, в който са описани всички варианти, е едно.
    Когато я е дал "просто така" - е съвсем друго.

Но и в двата случая си има ред и процедури - не описаните мутренски методи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За мутренските методи си абсолютно прав. Когато съседите над мен ремонтираха канализационна тръба, която си е тяхна ,но на моя таван, реших да им предложа да си разделим разходите. Но се обаждат по телефона и почват да ми държат тон, че видите ли тръбата била в моя апартамент, затова аз трябва да поема целия ремонт. Познайте дали видяха и стотинка от мен. Не че съм за 50-60 лв., а за отношението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, lupis написа:

За мутренските методи си абсолютно прав. Когато съседите над мен ремонтираха канализационна тръба, която си е тяхна ,но на моя таван, реших да им предложа да си разделим разходите. Но се обаждат по телефона и почват да ми държат тон, че видите ли тръбата била в моя апартамент, затова аз трябва да поема целия ремонт. Познайте дали видяха и стотинка от мен. Не че съм за 50-60 лв., а за отношението.

Тук има един тънък момент т.е. говоря за случката с ПТП-то!

Значи вземаш кола от някой, че дори и таралясник да е и му я потрошаваш окончателно заради неразумно шофиране. След това започваш да хленчиш, че нямаш вина, че може би застрахователя ще плати, че не си длъжен дори да попиташ с какво можеш да помогнеш в случая! Услужилия остава без кола и  + куп непредвидени неприятности! Не става така! След като не се сещаш че си виновени и си причинил щета, то редно е собственика да ти го припомни! Нищо мутренско не виждам! (това само коментар)

Страните сядат и се разбират, а това, че щетата се вижда непосилна във финансово изражение си е проблем на причинителя и! Да е внимавал и то още повече, че е взел чуждо имущество! такива моменти са изключително неприятни за собственика дори в случая когато ползващият няма вина за ПТП.

Хората са казали - кола и жена не се дават.

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, lupis написа:

В такъв случай - махаш тръбата и казваш: - "На мен тая тръба не ми трябва, даже пречи."

преди 45 минути, Кумчо вълчооо написа:

Тук има един тънък момент т.е. говоря за случката с ПТП-то!

Значи вземаш кола от някой, че дори и таралясник да е и му я потрошаваш окончателно заради неразумно шофиране. След това започваш да хленчиш, че нямаш вина, че може би застрахователя ще плати, че не си длъжен дори да попиташ с какво можеш да помогнеш в случая! Услужилия остава без кола и  + куп непредвидени неприятности! Не става така! След като не се сещаш че си виновени и си причинил щета, то редно е собственика да ти го припомни! Нищо мутренско не виждам! (това само коментар)

Страните сядат и се разбират, а това, че щетата се вижда непосилна във финансово изражение си е проблем на причинителя и! Да е внимавал и то още повече, че е взел чуждо имущество! такива моменти са изключително неприятни за собственика дори в случая когато ползващият няма вина за ПТП.

Хората са казали - кола и жена не се дават.

Така е. Сещам се, преди време случай - мой приятел има някаква машина (забравил съм каква точно) и аз му я искам да си свърша работа. Той обаче ми казва:

- Сори пич, не мога да ти я дам. С нея си изкарвам хляба. А е доста скъпа. Ще вземе да се счупи при теб и ще си развалим приятелството.
    Ако искаш - ще дойда у вас, ще си донеса машината и  ще ти свърша работата. Но само аз ще работя с нея.
    Ако е речено да се чупи - да е в моите ръце. После да няма на кого да се сърдя.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 10 часа, jhoro написа:

Ти си прав ... и не си напълно прав. Казваш "когато вземате или наемате ... " - много важно е какви са подробностите.

Когато собственика си е дал колата с договор, в който са описани всички варианти, е едно.
    Когато я е дал "просто така" - е съвсем друго.

Но и в двата случая си има ред и процедури - не описаните мутренски методи.

точно това ме интересува :) какви са процедурите в конкретния случай ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 34 минути, Гъзов Венцу написа:

точно това ме интересува :) какви са процедурите в конкретния случай ? 

Граждански иск. Адвокати, дело, експертизи, вещи лица, ... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 10 часа, jhoro написа:

Граждански иск. Адвокати, дело, експертизи, вещи лица, ... 

Допълвам - протокол за настъпилото ПТП, свидетели.

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.