Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Принципно не съм много запознат с тея неща, но от известно време едно нещо ми прави впечатление.Шума от CPU Cooler-а.Преди 4 месеца си купих ново захранване и след като го сложих, буквално трябваше да е гробна тишина за да чуеш, че компютъра работи.Но от около 1 месец, може и по-малко да е, всякаш перката работи не като за селерон на който е отворен един хром, ами все едно съм пуснал някакъв стрес тест и всичко е пред стопяване.Като цяло аз съм доста изненадан от температурата на процесора, защото от както го имам просто над 45 градуса не е качил.Няма лято, няма зима.Просто не загрява толкова.Не, че и аз го товаря много де, но все пак.Та отворих Aida64 и ето какво показа.

http://picbg.net/img.php?file=2ab9f4fc0250a0df.jpg

Преди малко показваше 1850RPM на CPU Cooler, сега гледам, че малко го е смъкнало.Може ли да има проблем със самия охладител?

Редактирано от SHANOVr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може да има проблем с контрола над скоростта на процесора, причините за това може да са пиновете, проводниците и други. Отделно може и да става въпрос за настройка, а именно от BIOS да е зададена пълна скорост на вентилатора. Проверете тези две неща. В биоса, изобщо откривате ли го вентилатора. Какъв контрол е зададен за вентилатора.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В биоса обаче нещата са малко по-високи.Там показва, че температурата е около 47 градуса, а вентилатора се върти с над 2000rpm.На нормал е зададен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами задайте го на Slow, или друг възможно най-бавен/тих режим.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако в охладителя се е насъбрало дори и малко количество прах то това води до нарушаване на тооплоотдаването и така до малко по-високи температури, от своя страна тези малко по-високи температури водят до повишаване на оборотите на вентилатора за да компенсира повишаването и като добавим и вече летните температури който правят околната среда по топла и за постигането на таргет температурата е нужно повече въздушен поток и стигаме до по шумна работа :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Данните от Аида-та са нормални, възможно е самото ел.моторче на вентилатора да е с поизносени лагерчета/втулки , да има някакъв дисбаланс , и ето ти по-голям шум. Важна е температурата на процесора, щом тя е в норми, другото са само неудобства. Продават се само вентилатори, ако можеш да намериш някой взаимозаменяем с твоя. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А самите 2000RPM нормални ли са при положение, че температурите не са високи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 15 минути, SHANOVr написа:

А самите 2000RPM нормални ли са при положение, че температурите не са високи?

Ако напишеш точния модел на охладителя, ще може да ти се отговори, дали работи на лимита си с тези 2000 оборота. На моя охладител лимита е 1350 оборота. Като започне да ги достига е време да му се обърне внимание. Дали ще се почиства, ще се сменя термопастата или ще се добавят още вентилатори е според ситуацията.

Температурата е според зададената в биоса, като се запазва чрез промяната на оборотите. Ако го изчистиш ще се свалят и тези 2000 оборота да речем на около 1200 - 1300. Не знам до колко оборота развъртва вентилатора, но със събирането на прах по охладителя, те ще се увеличават. Можеш да ги свалиш по няколко начина. С добавяне на допълнителни вентилатори по кутията, почистване на охладителя и задаване на по-висока температура да следва биоса. И при трите варианта ще се свалят тези 2000 оборота на вентилатора.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сложих един вентилатор(поръчах два, но имаше само един наличен...) 120-ка и понеже 10 лева за въздух под налягане не ми се даваха, се помъчих с една малка четчица да изчистя прахта от охладителя.Сега е около 1300-1550.Имам и още едно питане.Какво SSD да си взема до 80-90 левчета.120gb ще са ми предостатъчни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 14 минути, SHANOVr написа:

10 лева за въздух под налягане не ми се даваха

Толкова ли струва? Ако допра до него, бих си направил такова за многократна употреба.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По толкова ги гледах.Ако става въпрос за голямо количество прахоляк из цялото пс, бих ги дал, но за толкова малко и то само по перките и горната част на радиатора, мисля, че не е оферта.Нещо за SSD-то?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз чистя перките със мокра кърпичка ...........внимателно перце по перце .Хубавите вентилатори имат една тапичка тя се маха и може да се капне 1-2 капки тънко масло , за да се смаже лагера .

ССД ако взимаш 64 гб премиум марка е по-добре :) .Така или иначе имаш твърд диск за сторидж

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

73 градуса на северен мост(PCH Diode, което според мен е северен мост, но не съм сигурен motherboard сензорът коя температура показва тогава ?!)!? Само аз ли мисля че това НЕ е една от най-оптималните температури за северен мост ? Аз при 50 градуса се чувствам некомфортно, пък какво остава за 70 ? Това е по-топло и от котлона ми от подписа

Редактирано от m0nss7erKill (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 19 минути, m0nss7erKill написа:

73 градуса на северен мост(PCH Diode, което според мен е северен мост, но не съм сигурен motherboard сензорът коя температура показва тогава ?!)!? Само аз ли мисля че това НЕ е една от най-оптималните температури за северен мост ? Аз при 50 градуса се чувствам некомфортно, пък какво остава за 70 ? Това е по-топло и от котлона ми от подписа

Цитат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не винаги PCH е с по-висока температура. Поне при мен е доста ниска и ако някой ден загрее, определено ще търся за причината за да я отстраня.

http://picbg.net/pic.php?u=75394VNU7w&i=841188

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.