Премини към съдържанието
kyoshinn

Добавяне на още 4 ГБ РАМ на лаптоп.

Препоръчан отговор

Искам да попитам понеже използвам вграденото видео от Intel Core i5-4200M (нямам отделно) и в момента съм с 4 GB RAM DDR3, ако добавя още 4 GB RAM ще се покачи ли FPS драстично при League of Legends и CS:GO ? Също така искам да попитам при моят модел лаптоп възможно ли е добавянето на тези 4 GB RAM и колко струва услугата ? Модела на лаптопа е Lenovo B5400.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Доколкото виждам лаптопа има и външна карта. Ето ти спецификация 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 минути, Емил Костов написа:

Доколкото виждам лаптопа има и външна карта. Ето ти спецификация 

На 99% съм сигурен, че нямам външна карта, а единствено вградената HD 4600, как точно да проверя ?

П.С. Ако се окаже, че имам ще си тегля 2 патрона сериозно :help wanted4:

Аз не виждам отделна видео карта, та да преминем към въпроса ми.

Untitled.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няма логика да се вдигнат кадрите в секунда, защото рамта няма да накара нито процесора, нито видеото да изчислява по-бързо случващото се в игрите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, ЦПП написа:

Няма логика да се вдигнат кадрите в секунда, защото рамта няма да накара нито процесора, нито видеото да изчислява по-бързо случващото се в игрите. 

Щеше да е така, ако използвах отделна видео карта, а както съм написал, разполагам само с вградената HD 4600, която консумира от RAM паметта, ако не се лъжа в момента ми дърпа 1,6 ГБ от 4, та реално все едно съм с 2,4 ГБ РАМ, затова питам дали ще вдигне ФПС-а с доста или няма смисъл да добавям за 5 ФПС отгоре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 18 минути, kyoshinn написа:

Щеше да е така, ако използвах отделна видео карта, а както съм написал, разполагам само с вградената HD 4600, която консумира от RAM паметта, ако не се лъжа в момента ми дърпа 1,6 ГБ от 4, та реално все едно съм с 2,4 ГБ РАМ, затова питам дали ще вдигне ФПС-а с доста или няма смисъл да добавям за 5 ФПС отгоре.

По-скоро няма смисъл, защото, доколкото съм запознат, паметта, която използват вградените карти, е фиксирана. Освен това, дори и да се вдигне паметта, да, тя ще пооблекчи малко работата на картата, но все пак херците ѝ на обработка остават същите. Ако искаш радикален скок на кадрите, се замисли за нещо такова или за настолна машина с по-големи възможности за ъпгрейд.

Редактирано от ЦПП (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, ЦПП написа:

По-скоро няма смисъл, защото, доколкото съм запознат, паметта, която използват вградените карти е фиксирана. Освен това, дори и да се вдигне паметта, да, тя ще по-облекчи малко работата на картата, но все пак херците ѝ на обработка остават същите. Та, ако искаш радикален скок на кадрите, се замисли за нещо такова или за настолна машина с по-големи възможности за ъпгрейд.

За настолна едва ли ще мисля, защото нямам пари, а пък и монитор нямам, нито периферия, което си е още кинти... Евентуално, ако някоя риба се навие да ми купи лаптопа за 500-550 лева, бих взел това - http://nikem-bg.net/cart/56206p1r54931p1r54868p1r2172p1r55275p1r1106p1rf.html (няма монитор, та и монитор 200 лева и пак ще давам от мен, а както казах в момента пари за такива неща нямам, та...).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, kyoshinn написа:

За настолна едва ли ще мисля, защото нямам пари, а пък и монитор нямам, нито периферия, което си е още кинти... Евентуално, ако някоя риба се навие да ми купи лаптопа за 500-550 лева, бих взел това - http://nikem-bg.net/cart/56206p1r54931p1r54868p1r2172p1r55275p1r1106p1rf.html (няма монитор, та и монитор 200 лева и пак ще давам от мен, а както казах в момента пари за такива неща нямам, та...).

Ами, ако за момента няма силно забележим лаг, играй както до момента. Като цяло обаче лаптопите не са за гейминг, поне тези под 1500 лв. поне. Някога аз също мислех, че ще мога да играя какво ли не на Lenovo с интелска карта + nvidia geforce 635m, но след като изпекох дъното, вече не играя нищо повече от някакви стари, ненатоварващи игрички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 минути, ЦПП написа:

Ами, ако за момента няма силно забележим лаг, играй както до момента. Като цяло обаче лаптопите не са за гейминг, поне тези под 1500 лв. поне. Някога аз също мислех, че ще мога да играя какво ли не на Lenovo с интелска карта + nvidia geforce 635m, но след като изпекох дъното, вече не играя нищо повече от някакви стари, ненатоварващи игрички.

Никога не съм си мислел, че на този лаптоп ще играя "тежки" игри, като цяло за LoL става, на настройки High/Very High без сенки държи м/у 60-170 FPS, но CS;GO е различна история, на резолюция 800х600 държи 50-80 FPS, а ако има и смоукове става ужасно, направо на 30...

Преди 2 години когато си закупих лаптопа, просто така се налагаше, имах нужда от лаптоп, а не от настолен, а това че настолния е много по-добре ми беше пределно ясно, но както казах така се налагаше и опцията за настолен като цяло изобщо не фигурираше в плановете ми.

Както казах, ако някой се навие да ми вземе лаптопа за 500-550 лева веднага го давам, но не знам някой дали би се навил при положение, че нов струва 900-950 лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, kyoshinn написа:

Никога не съм си мислел, че на този лаптоп ще играя "тежки" игри, като цяло за LoL става, на настройки High/Very High без сенки държи м/у 60-170 FPS, но CS;GO е различна история, на резолюция 800х600 държи 50-80 FPS, а ако има и смоукове става ужасно, направо на 30...

Преди 2 години когато си закупих лаптопа, просто така се налагаше, имах нужда от лаптоп, а не от настолен, а това че настолния е много по-добре ми беше пределно ясно, но както казах така се налагаше и опцията за настолен като цяло изобщо не фигурираше в плановете ми.

Както казах, ако някой се навие да ми вземе лаптопа за 500-550 лева веднага го давам, но не знам някой дали би се навил при положение, че нов струва 900-950 лева.

Пожелавам ти успех занапред, а по възможност късмет с печалба от някъде да си вземеш И настолен. : )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Трябва да имаш инсталиран драйвър за ATI Mobility radeon:
    http://support.lenovo.com/bg/en/products/Laptops-and-netbooks/Lenovo-B-Series-laptops/Lenovo-B5400-Notebook?tabName=Downloads&linkTrack=Mast:SubNav:Support:Drivers and Software|Drivers and Software&beta=false

1) Look in Windows Control Panel. You should see Catalyst Control Centre.
    2) Open that.
    3) Click “Power” and select “Switchable Graphics.”
    4) Choose an application from the list or browse and select an application and assign the appropriate GPU.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, ExaFlop написа:

Трябва да имаш инсталиран драйвър за ATI Mobility radeon:
    http://support.lenovo.com/bg/en/products/Laptops-and-netbooks/Lenovo-B-Series-laptops/Lenovo-B5400-Notebook?tabName=Downloads&linkTrack=Mast:SubNav:Support:Drivers and Software|Drivers and Software&beta=false

1) Look in Windows Control Panel. You should see Catalyst Control Centre.
    2) Open that.
    3) Click “Power” and select “Switchable Graphics.”
    4) Choose an application from the list or browse and select an application and assign the appropriate GPU.

Нямам "Catalyst Control Centre" в контролния панел, този драйвър да го инсталирам ли ? Смятам, че нямам отделна видео карта и все още си го твърдя.

Untitled.png

2.png

Редактирано от kyoshinn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, kyoshinn написа:

възможно ли е добавянето на тези 4 GB RAM и колко струва услугата ?

Възможно е да добавиш още 4GB RAM, ако имаш свободно гнездо. Това може да се провери с програма - например CPU-Z но е най-сигурно като се отвори;) Сега погледнах в тубата и ако е същият е елементарно - само един капак се маха ЛИНК

Цената на нова такава памет е около 35 лв. Сигурно е, че ще се подобри работата на лаптопа и си заслужава инвестицията.

Задължително е паметта да бъде със същото захранващо напрежение като наличната - ако е DDR3L ще търсиш също такава.

Редактирано от oavramov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 23 минути, kyoshinn написа:

Нямам "Catalyst Control Centre" в контролния панел, този драйвър да го инсталирам ли ? Смятам, че нямам отделна видео карта и все още си го твърдя.

Untitled.png

2.png

Не знам какво гледаш но за B5400, който си дал за модел пише това:
    http://support.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/lenovo-b-series-laptops/lenovo-b5400-notebook?beta=false
    011yKUde2M.png

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, ExaFlop написа:

Не знам какво гледаш но за B5400, който си дал за модел пише това:
    http://support.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/lenovo-b-series-laptops/lenovo-b5400-notebook?beta=false
    011yKUde2M.png

A случайно да видя, че си цъкнал "Windows 10" ? Аз съм с Windows 7, избери него и няма да ти излизат за АТИ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А случайно някъде да си написал "ползвам Операционна система Windows 7", наглецо? Абе, що не си чупиш главата?

И квооо - под Windows 7 ATI картата се изпарява? Смяяях! Аз бях до тук в тази тема!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 13 часа, ExaFlop написа:

А случайно някъде да си написал "ползвам Операционна система Windows 7", наглецо? Абе, що не си чупиш главата?

И квооо - под Windows 7 ATI картата се изпарява? Смяяях! Аз бях до тук в тази тема!

На снимките се вижда, че съм цъкнал "Windows 7", а не "Windows 10". Отдолу лентата на задачите (taskbar), също фона и е на Windows 7, а не този на Windows 10, все пак предполагам може да се сменя, но това също може да е показател с това каква операционна система използвам. И какво имаш в предвид с това "Смяяях!" ? Аз ли съм виновен, че не ми я показва под Windows 7 ? И при мен при Windows 10 ми я показва, но когато избера Windows 7 изчезва и ми показва за Nvidia.

П.С. Аз все още смятам, че нямам отделна видео карта, на лаптопите мисля, че винаги слагат едни лепенки с процесора и видео картата, забелязал съм, че на тези с отделна има и лепенка примерно за Nvidia и АТИ, но при мен е единствено лепенката на процесора (Intel Core i5), затова смятам, че НЯМАМ отделна видео карта, но щом смятате, че имам, е обяснете ми как да проверя.

П.С.2 Недей си изкарвай всичко на мен, не съм аз виновен, че си станал с г*за нагоре.

Редактирано от kyoshinn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За да е най-сигурно, влез в настройките на BIOS/UEFI и оттам ще разбереш дали има външно видео. Активира се като discrete graphics.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, vasettoo написа:

За да е най-сигурно, влез в настройките на BIOS/UEFI и оттам ще разбереш дали има външно видео. Активира се като discrete graphics.

Никъде не видях в биоса за външно видео, било то АТИ или Нвидиа, затова смята, че нямам такова, ако може да се върнете на главните въпроси, а именно "Има ли смисъл да слагам още 4 ГБ РАМ, за да ми се покачи ФПС или не ?" и "Колко ще струва да ми сложат още 4 ГБ РАМ и възможно ли е на моя модел лаптоп ?".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 20 минути, kyoshinn написа:

Никъде не видях в биоса за външно видео, било то АТИ или Нвидиа, затова смята, че нямам такова, ако може да се върнете на главните въпроси, а именно "Има ли смисъл да слагам още 4 ГБ РАМ, за да ми се покачи ФПС или не ?" и "Колко ще струва да ми сложат още 4 ГБ РАМ и възможно ли е на моя модел лаптоп ?".

Нямаш външно, не го търси, а на основният въпрос съм ти отговорил по-горе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 часа, oavramov написа:

Възможно е да добавиш още 4GB RAM, ако имаш свободно гнездо. Това може да се провери с програма - например CPU-Z но е най-сигурно като се отвори;) Сега погледнах в тубата и ако е същият е елементарно - само един капак се маха ЛИНК

Цената на нова такава памет е около 35 лв. Сигурно е, че ще се подобри работата на лаптопа и си заслужава инвестицията.

Задължително е паметта да бъде със същото захранващо напрежение като наличната - ако е DDR3L ще търсиш също такава.

Ще се подобри работата на машината от гледна точка на това, че ще може да стоят повече отворени програми и че при видео-рендериране машината ще може да кешира повече данни. За ФПС може да има евентуално повишаване от порядъка на 5-10 повече, но нищо повече, което да се определи като "радикално".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, oavramov написа:

Нямаш външно, не го търси

Да? След като на сайта на машината има качен драйвър за външна видеокарта?!

А за допълнителни 4GB RAM - аз съм за - като цяло машината ще заработи по-добре. Дори може да се опита забрана на виртуалната памет - може да има допълнителен прираст в скоростта на изпълнение на команди и приложения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 36 минути, ExaFlop написа:

Да? След като на сайта на машината има качен драйвър за външна видеокарта?!

На сайта на леново има драйвери за различните модификации на този модел. Предполагам, че неговият лаптоп е ТОЗИ, който е с вграденото видео. В сайта на производителя има също информация за дъната, които използват в този модел:

Цитат

90004616 N BM6 MB UMA HM86 WO/SBA 90004617 N BM6 MB W8P UMA HM86 WO/SBA 90004618 N BM6 MB W8S UMA HM86 WO/SBA 90004619 N BM6 MB DIS HM86 GE 1G WO/SBA 90004620 N BM6 MB W8P DIS HM86 GE 1G WO/SBA 90004621 N BM6 MB W8S DIS HM86 GE 1G WO/SBA

Половината от тях са с вградено. Информацията е от ТУК

Ако имаше външно видео щеше да го има и в диспечера на устройствата, макар и като неразпознато такова, освен ако не е забранено в биоса, но такава възможност не съм виждал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, oavramov написа:

Ако имаше външно видео щеше да го има и в диспечера на устройствата

Не е задължително, ако:
    1. Устройството по някаква причина (не е активно, поради ненатоварване) е маркирано като скрито
    2. Windows (диспечерът на устройства) не открива нови устройства.
    Решения:
    1. вариант

Пробвай да използваш Microsoft FixIt
    2.вариант

Натисни Winkey+X и избери Command Prompt (admin) и като се отвори черният прозорец, постави следния текст:
    set devmgr_show_nonpresent_devices=1
    devmgmt.msc

и натисни Enter

Като се отвори диспечерът на устройства, кликни View -> Show hidden devices

Сега разгърни и търси устройства с жълта ! и ги деинсталирай, като кликваш с десен бутон по тях и избираш Uninstall. Рестартирай компютъра. Трябва да си изтеглил драйвъра за ATI от сайта на Lenovo.

Възможно е да е от настройки на BIOS. Може да се пробва да се възстановят настройки по подразбиране. Или дори да се провери за надграждане на BIOS с по-нова версия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, oavramov написа:

На сайта на леново има драйвери за различните модификации на този модел. Предполагам, че неговият лаптоп е ТОЗИ, който е с вграденото видео. В сайта на производителя има също информация за дъната, които използват в този модел:

Половината от тях са с вградено. Информацията е от ТУК

Точно този модел, но с 500 ГБ твърд диск.

преди 2 часа, ExaFlop написа:

Не е задължително, ако:
    1. Устройството по някаква причина (не е активно, поради ненатоварване) е маркирано като скрито
    2. Windows (диспечерът на устройства) не открива нови устройства.
    Решения:
    1. вариант

Пробвай да използваш Microsoft FixIt
    2.вариант

Натисни Winkey+X и избери Command Prompt (admin) и като се отвори черният прозорец, постави следния текст:
    set devmgr_show_nonpresent_devices=1
    devmgmt.msc

и натисни Enter

Като се отвори диспечерът на устройства, кликни View -> Show hidden devices

Сега разгърни и търси устройства с жълта ! и ги деинсталирай, като кликваш с десен бутон по тях и избираш Uninstall. Рестартирай компютъра. Трябва да си изтеглил драйвъра за ATI от сайта на Lenovo.

Възможно е да е от настройки на BIOS. Може да се пробва да се възстановят настройки по подразбиране. Или дори да се провери за надграждане на BIOS с по-нова версия.

Направих вариант 2 и нищо не излезе отново, не излизат никакви с жълти !

Все още смятам, че нямам отделно видео, може ли да се разберете с пича по-горе, защото започнах да се обърквам :no-no: Как става това надграждане на биоса и преди да опитам изяснете дали имам или нямам отделна видео карта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.