Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Подариха ми усилвател, с изгорели крайни транзистори. Същите отдавна не се предлагат в магазините за електронни компоненти в България, затова почнах да търся аналози. Бях намерил няколко комплементарни двойки транзистори, но и тях няма.

Интегралата е upc1270H. Стойностите не са същите, но бих казал, че схемата отговаря на истината.

UPC1270H.jpg

Оригинални транзистори:

2SB1039

Material of transistor: Si

Polarity: PNP

Maximum collector power dissipation (Pc), W: 40

Maximum collector-base voltage |Ucb|, V: 100

Maximum collector-emitter voltage |Uce|, V: 80

Maximum emitter-base voltage |Ueb|, V: 4

Maximum collector current |Ic max|, A: 4

Maksimalna temperatura (Tj), °C: 175

Transition frequency (ft), MHz: 10

Forward current transfer ratio (hFE), min: 120

Package of 2SB1039 transistor: TO126

2SD1311

Material of transistor: Si

Polarity: NPN

Maximum collector power dissipation (Pc), W: 40

Maximum collector-base voltage |Ucb|, V: 100

Maximum collector-emitter voltage |Uce|, V:

Maximum emitter-base voltage |Ueb|, V:

Maximum collector current |Ic max|, A: 4

Maksimalna temperatura (Tj), °C: 150

Transition frequency (ft), MHz:

Forward current transfer ratio (hFE), min: 65

Package of 2SD1311 transistor: TO126

Това, което се предлага или по-скоро което намирам е BD243C/BD244C. Съществената разлика е в усилването (hFE) и по каталог го дават, че е 30. Въпроса ми е с какви транзистори мога да заменя оригиналните и как ще се отрази тази комплементарна двойка, ако сложа нея?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко е захранването? Предполагам не е повече от +/- 30V. Да, по книга са такива аналозите. Само че да не са менте.  Миналия месец ползвах BD243C, изглеждаха баш истински, само че за 3 часа на празен ход на усилвателя станаха цели проводници. Сложих оригиналните 2SD613 и вече месец мангустите не са се оплакали. А като пийнат Volume ===> Max. Та тоя ще стане, ако му намериш комплементарен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Обади се тука и ще получиш точно каквото трябва 100% истинско и подбрани комплементарни двойки.

https://bgaudioclub.org/showthread.php?38390-Продавам-vintage-транзистори

Редактирано от AGD (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Филипов написа:

Колко е захранването? Предполагам не е повече от +/- 30V. Да, по книга са такива аналозите. Само че да не са менте.  Миналия месец ползвах BD243C, изглеждаха баш истински, само че за 3 часа на празен ход на усилвателя станаха цели проводници. Сложих оригиналните 2SD613 и вече месец мангустите не са се оплакали. А като пийнат Volume ===> Max. Та тоя ще стане, ако му намериш комплементарен.

Захранването е +/- 40V. Комплементарен му е 2SB633, ама из сайтовете намирам да се предлага само 2SD613 ... и все пак hFE е доста по-ниско от необходимото.

http://rtellason.com/transdata/2sd613.pdf

преди 17 минути, AGD написа:

Обади се тука и ще получиш точно каквото трябва 100% истинско и подбрани комплементарни двойки.

https://bgaudioclub.org/showthread.php?38390-Продавам-vintage-транзистори

Предлага от 24лв. до 38 лв за комплементарна двойка, а мен ми трябват 2 двойки. Целият усилвател сигурно струва 50 лева, което напълно обезмисля ремонта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То хубавите работи без пари не стават.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За по-евтино:

2T7537 Si, NPN 80 (4) 3 90-250 (40) 5
2T7538 Si, PNP -80 (4) 8 90-250 (40) 5

още по-добре:

2T7637 Si, NPN 80 (8) 3 24-65 (60) 5
2T7638 Si, PNP -80 (8) 3 24-110 (60) 5

като търсиш бройки с близки параметри.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, AGD написа:

Същата обява има и в ешопа, човекът го познавам от началото на демокрацията, търгаш, най-обикновен скрап на измислени цени за навитаци.

Максимум лев на транзистор. 2T7xxx е добро предложение, ментета няма. Това захранване е много и е повече от допустимото на чипа. В мрежата да е високо напрежението? Като се натовари поне с ток на покой ще падне с няколко волта и щв влезе в нормата. Обърни внимание на изолацията и термопастата под транзисторите.

Бетата не ти е проблем, усилвателите имат обратна връзка и не влияе. Провери тока на покой.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.05.2017 г. в 8:41, Филипов написа:

Максимум лев на транзистор. 2T7xxx е добро предложение, ментета няма. Това захранване е много и е повече от допустимото на чипа. В мрежата да е високо напрежението? Като се натовари поне с ток на покой ще падне с няколко волта и щв влезе в нормата. Обърни внимание на изолацията и термопастата под транзисторите.

Бетата не ти е проблем, усилвателите имат обратна връзка и не влияе. Провери тока на покой.

Бях доста зает напоследък, и едва сега намерих време.

От всички комплементарни двойки, които сте написали в темата, намерих само 2SB633 и 2SD613. Захранващото напрежение се оказа +/- 42.5V. Мрежовото е доста високо у дома (235-238V). Намерих един автотрансформатор, и съм го нагласил на +/- 36V, колкото за проба и тест, въпреки, че не е решение. Не съм споменавал до сега, но на самият радиатор освен транзисторите има захванат и друг транзистор. Базата и колектора са му на късо и се използва като диод ( този на 8-ми крак ). Предполагам, че е някакъв вид термокомпенсация, въпреки, че няма метален корпус.

И въпреки, че захранващото напрежение е в нормите,  транзисторите парят на празен ход след 1-2 минути работа и успяват да стоплят радиатора. Чува се брум при докосване на входа с прът, което е добре. Обаче, при подаване на сигнал, брума става десет пъти по-голям от самият сигнал. Предположих, че може да е от транзистора на преусилвателното стъпало, но не е. Може би интегралата не става, но дори и да я сменя, не разбирам как бих оправил проблема с греенето на транзисторите? Не съм сигурен какво ще рече "ток на покой" и къде се измерва?!

Тази снимка е на модел, подобен на този, който имам. ( Споделям я само за визуална представа.)

2_1250334269.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Заебавам всичко, пак изгоряха транзисторите. Ако някои има какво да добави по темата е добре дошъл. Благодаря все пак.

Редактирано от Vladimir Antonov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще трябва повече да почетеш или да помолиш познат с познания в електрониката да ти помогне и обясни някои неща на място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще изгорят, я - писах да провериш тока на покой. Още повече че и греят. Пробвай в сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.