Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Устройството ще е най-вече за сестра ми. Има да чете доста книги - учи филология. Преди време си купи(от Глобул) един таблет, но ми се оплаква, че я болят очите като чете от него. От компютър е още по-зле. Нямам опит с такива устройства, нито разбирам от форматите. Какво бихте препоръчали в момента? Имам чип за отстъпка в Хеликон - не знам обаче дали важи за всичките им стоки или само за книги. Другите предпочитани варианти са ПИК Компютър или Ардес, евентуално Емаг. За нея трябва да е нещо по-просто за употреба, без излишни екстри(не знам дали подсветката е такова нещо).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи и от бюджета, но тези на Kindle лично за мен водят пред всички останали електронни книги. Това например ако ви устройва като цена е перфектно. Цък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Резолюция 800х600 не е ли малко? Екрана е само 6 инча и ще се чете практически само текст, но все пак... Не съм пробвал такава джаджа и предпочитам да огледам наживо. Има ли и там матови и гланцови екрани и значителна ли е разликата както при LCD мониторите?

AZW сигурно е специфичен формат на Амазон? Предпочитам да не усложнявам живота на сестра ми с регистрации и конвертиране на файлове.

Редактирано от sten90 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше един софтуер за прехвърляне на книги, като автоматично ги конвертира във формата нужен на четеца. Екрана е матов, отделно не е LCD, а електронно мастило и все едно четеш хартиена книга. Не, за текст си е абсолютно перфектно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля да огледам и в Технополис - надявам се да имат също някакъв избор от модели. Междувременно ме интересуват някакви общи препоръки - дребни неща от практическия опит на потребителя. Например относно разположение и качество на бутоните, има ли разлики в самите E-Ink дисплеи, мащабирането/пренасянето на редове/страници при различни текстови формати и модели четци.

Не определих точен бюджет. Бих могъл да дам и 250 лева(все пак сестра ми е, а и очите по принцип са безценни), но да не е излишно скъпо.

Редактирано от sten90 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам Kindle от около 6 години(може и да са повече). Вярно е, че не поддържа чак толкова много формати като PocketBook например. Но, на сестра ти ще ѝ отнеме 20-30 минути да се научи да работи с Calibre. От читанката може да си сваля книгите в epub формат(или всеки друг наличен) и да си ги конвертира в mobi, който се поддържа от Kindle. Шест инчовия дисплей и 800х600 резолюция хич да не те плашат. Достатъчни са. Ако книгата не е в pdf формат, може да се променя големината на буквите, да чете портретно или пейзажно, да подчертава, да си запазва части от текста, да търси думи, което една обикновена книга не ти предлага. При pdf такива екстри няма(освен промяна ориентацията на страницата). Там все едно гледаш картинки и за да увеличиш големината на буквите ще се налага да увеличаваш цялата картинка(страница), което на мен не ми е удобно и когато искам да чета книга, която я имам в pdf формат винаги ползвам OCR софтуер за да получа чист, редактируем текст.

От електрона книга няма да я заболят очите повече отколкото от таблет. Самия екран не излъчва светлина(както е при телефони, монитори, таблети) и по този начин очите не се натоварват излишно и не се уморяват толкова бързо. Но, ще ѝ трябва осветление за да чете. Все едно четеш книга, ако е тъмно не можеш да видиш буквите. Така е и с електроните книги. В интернет можеш да намериш информация за това какво е e-ink, какви предимства и недостатъци им и т.н.

Сега проверих, имам прочетени 126 книги с Kindle и нямам никакви забележки нито по външния вид на устройството(ползвам калъф), нито по дисплея(има си протектор) нито по бутоните(защото моят е с бутони, не е тъч), нито по издръжливостта на батерията.

При Kindle с бутони, навигацията из текста е малко бавна и неудобна, та затова може да се ориентираш към модел с touch screen. Но да знаеш, че каквото и да вземеш сестра ти няма да съжалява. В момента имам около 200 книги на моя киндъл, чакащи да бъдат прочетени. И всичко тежи 200-300 грама. И чета каквото ми се чете в момента, а не каквото имам под ръка. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От няколко години имам Nook Simple Touch ако не се лъжа за модела. Без подсветка е, което е минус, но тъй или иначе чета през телефона нощно време. Огромното му предимство е, че е с Android и след слагане на къстъм ром може да се ползва на практика като таблет с e-ink екран, тоест приема абсолютно всички известни формати книги, ако му се сложи приложение. Ползвам на него CoolReader, който е специално оптимизиран за e-ink. За мен, приложение като CoolReader е несравнимо по-удобно от всичко което идва като софтуер с четците. На телефона ползвам Moon+ Reader Pro и там предимството пък е синхронизирането с облака, както и коректна работа с по-новите телефони.

За мен четците като Kindle не са подходящи, защото всичко което съм събрал като ел.книги са ми във FB2, намират се в два облака и са с обем около 1.5-2 гб. Ами точно заради киндъл няма да сменям формата и да правя куп други работи...

Идеалното за мен устройство, като размер, удобство и изобщо всичко, това е YotaPhone 2. При китайците се намираше на много ниска цена, но изпуснах момента... Мисля че беше под или около $200

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, djagi написа:

За мен четците като Kindle не са подходящи, защото всичко което съм събрал като ел.книги са ми във FB2, намират се в два облака и са с обем около 1.5-2 гб. Ами точно заради киндъл няма да сменям формата и да правя куп други работи...

И аз като се оглеждах за електронен четец се бях поотказал от Kindle точно защото поддържа малък брой формати. Ама после открих Calibre и реших, че няма значение дали тегля директно fb2 или конверитрам от един формат в друг. На кой както му е удобно. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.