Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Нов с Ubuntu инсталирах си Ubuntu 14.10 на Dell inspiron 5720. Проблема е, че не ми чете wireless картата, не виждам никакви мрежи. Някакви драйвери ли трябва да намеря или какво?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)
преди 11 минути, Novsym написа:

Здравейте,

Нов с Ubuntu инсталирах си Ubuntu 14.10 на Dell inspiron 5720. Проблема е, че не ми чете wireless картата, не виждам никакви мрежи. Някакви драйвери ли трябва да намеря или какво?

Инсталирай си 16.04, която е поддържана.

Ако изпълниш

lspci

и публикуваш изхода, мога да видя и каква е картата.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, cybercop написа:

Инсталирай си 16.04, която е поддържана.

Ако изпълниш

lspci

и публикуваш изхода, мога да видя и, каква е картата.

Да забравих да отбележа защо 14.10 просто си купих книга Ubuntu без граници и книгата е придружена с диск и аз си мислех така да направя да сложа по-нова версия и дръпнах 17.04

lspci.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пакета, който ти е необходим се нарича firmware-b43-installer.

https://packages.ubuntu.com/xenial/firmware-b43-installer

Свържи машината с кабелна връзка и инсталирай пакета от хранилищата. След това, рестартирай машината.

Не инсталирай Ubuntu 17.04. Инсталирай 16.04 LTS. Има нещо сбъркано в последното краткосрочно издание и не ми вдъхва никак доверие.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, cybercop написа:

Пакета, който ти е необходим се нарича firmware-b43-installer. Свържи машината с кабелна връзка и инсталирай пакета от хранилищата. След това, рестартирай машината.

Може ли подробно да ми обясниш къде е това хранилище. Извинявай ама както казах съм напълно нов в Ubuntu

преди 24 минути, cybercop написа:

Пакета, който ти е необходим се нарича firmware-b43-installer.

https://packages.ubuntu.com/xenial/firmware-b43-installer

Свържи машината с кабелна връзка и инсталирай пакета от хранилищата. След това, рестартирай машината.

Не инсталирай Ubuntu 17.04. Инсталирай 16.04 LTS. Има нещо сбъркано в последното краткосрочно издание и не ми вдъхва никак доверие.

Опа... извинявай сега виждам целия коментар. Добре ще пробвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай с Линукс Минт (заради драйвера само и като алтернатива).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, бат'начо написа:

Пробвай с Линукс Минт (заради драйвера само и като алтернатива).

Ами мисля да остана за сега на Ubuntu, защото чета и книга в момента за Ubuntu. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Novsym написа:

Може ли подробно да ми обясниш къде е това хранилище.

Просто, свържи машината към мрежата с кабелна връзка, отвори терминала и изпълни :

sudo apt-get update

sudo apt-get install firmware-b43-installer

ако хранилищата на тази версия са активни, драйвъра ще се инсталира.

След това, трябва да рестартираш машината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Novsym написа:

Ами мисля да остана за сега на Ubuntu, защото чета и книга в момента за Ubuntu. 

Имам 2 (от времето когато се запалих по Линукс). На хартия, истински. Но само ги имам, не съм ги прочел досега никога. Едната е повечко за Suse (май на Търновския университет нещо беше), другата е май на Гание (француз, че няма нищо страшно в преминаването от една ОС на друга).

Да четеш е едно, да ползваш и "хващаш опит" наживо - друго. Аз предпочитам второто, и като срещнеш нещо неизвестно - тогава да потърсиш/почетеш защо е така.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И при Линукс Минт, след като го е инсталирал няма да има wifi. Аз правя така. Свързвам лаптопа с мрежата с кабел. Влизам в Driver Manager и от там си инсталирам необходимите драйвери. Едва след това има wifi. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е защото firmware-b43-installer не е твоят драйвер, а някой друг. Преди беше инсталиран предварително. И само като идея, защото не съм запознат дали и сега е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, бат'начо написа:

Имам 2 (от времето когато се запалих по Линукс). На хартия, истински. Но само ги имам, не съм ги прочел досега никога. Едната е повечко за Suse (май на Търновския университет нещо беше), другата е май на Гание (француз, че няма нищо страшно в преминаването от една ОС на друга).

Да четеш е едно, да ползваш и "хващаш опит" наживо - друго. Аз предпочитам второто, и като срещнеш нещо неизвестно - тогава да потърсиш/почетеш защо е така.

Ммм да съгласен съм с теб, че опита е важен, но не знам как да стартирам затова почнах с книгите. Би ли могъл да ми дадеш някакъв съвет. По принцип искам да се занимавам с киберсигурност, но има твърде много да уча до тогава :Д

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има страна на име Боливия. Според законите й можеш да облъчваш когото пожелаеш с каквото пожелаеш без ограничение на мощността. Като си решил да се отдадеш на хакинга инвестирай 20бакса в смислена карта, а не се мъчи с текущото недоразумение. На снимката се вижда как с лекота вдигам мощността до завидните 1000mW. В допълнение, насочена антена води до падане на съседските мрежи като гнили круши.

hTnLj13Vr_e6gih3qQyBlkww_BFocayZu3u-HlFl

Ubuntu 14.04.5 е фаворит за мен, но в твоя случай по-добре се ориентирай към kali linux. Там всичката тафта и кинкалерия идва наготово. Остава само да разцъкваш. Книгата, която следва да огризаш е на Скот Гранеман - "Кратък справочник". Един вид начално фенерче  за тъмния дълъг тунел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Profruit написа:

Има страна на име Боливия. Според законите й можеш да облъчваш когото пожелаеш с каквото пожелаеш без ограничение на мощността. Като си решил да се отдадеш на хакинга инвестирай 20бакса в смислена карта, а не се мъчи с текущото недоразумение. На снимката се вижда как с лекота вдигам мощността до завидните 1000mW. В допълнение, насочена антена води до падане на съседските мрежи като гнили круши.

Ubuntu 14.04.5 е фаворит за мен, но в твоя случай по-добре се ориентирай към kali linux. Там всичката тафта и кинкалерия идва наготово. Остава само да разцъкваш. Книгата, която следва да огризаш е на Скот Гранеман - "Кратък справочник". Един вид начално фенерче  за тъмния дълъг тунел.

За wireless карта ще помисля, когато знам какво правя. Аз първоначално се насочих към кали, но само го инсталирах, когато четох наляво надясно всеки казва, че кали е много труден за начинаещи по-добре да се почне с убунту затова реших така и да направя (с кали пак имах същия проблем не ми четеше wireless картата). За книгата определено ще видя за какво става на въпрос. 
Мерси

преди 22 часа, cybercop написа:

Просто, свържи машината към мрежата с кабелна връзка, отвори терминала и изпълни :

sudo apt-get update

sudo apt-get install firmware-b43-installer

ако хранилищата на тази версия са активни, драйвъра ще се инсталира.

След това, трябва да рестартираш машината.

Ами направих го, но пак не ми чете картата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Novsym написа:

Ами направих го, но пак не ми чете картата...

Какво направи ? Драйвъра инсталира ли се ?

Изпълни в терминал :

dpkg -l firmware-b43-unstaller

и копирай изхода в следващия си пост.

Провери, дали картата не е заключена с хардуерен ключ (бутон или клавишна комбинация) или да не е махната отметката от "безжична мрежа" в Network Manager.

https://s25.postimg.org/gce8kgntr/image.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, cybercop написа:

Какво направи ? Драйвъра инсталира ли се ?

Изпълни в терминал :

dpkg -l firmware-b43-unstaller

и копирай изхода в следващия си пост.

Провери, дали картата не е заключена с хардуерен ключ (бутон или клавишна комбинация) или да не е махната отметката от "безжична мрежа" в Network Manager.

Никъде на виждам безжична мрежа, с комбинацията включвам bluetooth

asd.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един експеримент. Този пакет е инсталатора на драйвъра. Да проверим, дали е инсталирал истинския драйвър.

dpkg -i b43-fwcutter

Погледни си клавиатурата за обозначения на wi-fi сигнал върху някой от F клавишите. Или за бутон до клавиатурата или отстрани на лаптопа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Profruit написа:

Можеш ли да ми кажеш някаква книга на бг, че не съм много на ти с англ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Novsym написа:

Можеш ли да ми кажеш някаква книга на бг, че не съм много на ти с англ....

Не се вкарвай във филми. Първо, трябва да ти подкараме картата под Ubuntu. Това е добра дистрибуция за професионална работа. От версията на драйвъра, предполагам, че си с Ubuntu 16.04, която е добър избор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, cybercop написа:

Още един експеримент. Този пакет е инсталатора на драйвъра. Да проверим, дали е инсталирал истинския драйвър.

dpkg -i b43-fwcutter

Погледни си клавиатурата за обозначения на wi-fi сигнал върху някой от F клавишите. Или за бутон до клавиатурата или отстрани на лаптопа.

Да на F2 е и не знам защо, когато го използвам се включва блутут. На windows си се включваше и изключваше wifi, не bluetooth

19074079_1560894753983471_1919221469_n.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Командата се изпълнява без администраторски права. Грешката е моя.

dpkg -l b43-fwcutter

При мен, комбинацията е Fn+F12.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, cybercop написа:

Командата се изпълнява без администраторски права. Грешката е моя.

dpkg -l b43-fwcutter

При мен, комбинацията е Fn+F12.

да Fn+F2 е при мен не само F2

nqkoqsnimka.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Novsym написа:

...

вече ти казах защо, защото картата ти е лайно. А комбинацията с синия зъб е прави двойно повече лайно, ама нейсе.

Ето ти ключа от бараката

sudo apt update
sudo apt install bcmwl-kernel-source

Включи лан кабела и изпълни командите. Рестарт и докладвай. При нова греда ще ровим в черния лист.
Просто е, защото също ползвам dell.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Profruit написа:

вече ти казах защо, защото картата ти е лайно. А комбинацията с синия зъб е прави двойно повече лайно, ама нейсе.

Ето ти ключа от бараката

sudo apt update
sudo apt install bcmwl-kernel-source

Включи лан кабела и изпълни командите. Рестарт и докладвай. При нова греда ще ровим в черния лист.
Просто е, защото също ползвам dell.

Да стана! Много ви благодаря хора :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Novsym написа:

Ммм да съгласен съм с теб, че опита е важен, но не знам как да стартирам затова почнах с книгите. Би ли могъл да ми дадеш някакъв съвет. По принцип искам да се занимавам с киберсигурност, но има твърде много да уча до тогава :Д

Инсталирай си една виртуална машина и работи на нея. Така дори да счупиш нещо няма да е фатално. А е задължително да счупиш нещо, за да знаеш да не го правиш или как да го оправиш. Първо свикни със Линукс, пък после вече каквото стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.