Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!

Съжалявам, ако не съм пуснал темата в правилното място, но понеже въпросът ми не е за Windows и неговият софтуер, а по-скоро за устройства тип SSD и тяхното държане при наличието на активен page файл, затова мисля, че тук е правилното място на темата.

И така, мисля че заглавието пояснява и въпросът ми: Безопасно ли е page файла на Windows да бъде поместен на C:\, първо където е и Windows-а и второ - на SSD? Въпросът ми е по-скоро постоянното четене/писане във въпросният файл, поврежда ли механически устройството и скъсява ли му живота на работа?

Благодаря предварително! Очаквам Вашите отговори!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Ivanov Ivan написа:

Здравейте!

Съжалявам, ако не съм пуснал темата в правилното място, но понеже въпросът ми не е за Windows и неговият софтуер, а по-скоро за устройства тип SSD и тяхното държане при наличието на активен page файл, затова мисля, че тук е правилното място на темата.

И така, мисля че заглавието пояснява и въпросът ми: Безопасно ли е page файла на Windows да бъде поместен на C:\, първо където е и Windows-а и второ - на SSD? Въпросът ми е по-скоро постоянното четене/писане във въпросният файл, поврежда ли механически устройството и скъсява ли му живота на работа?

Благодаря предварително! Очаквам Вашите отговори!

Механично не поврежда нищо. Но разполагане на виртуална памет на ССД е сигурен начин да го съсипете

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още по-глупаво е виртуалната памет да се сложи на в пъти по-бавния HDD. Добро решение е да се остави на SSD-то, но да се фиксира размера и примерно на 2048МВ за минимум и максимум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, baikolio95 написа:

Още по-глупаво е виртуалната памет да се сложи на в пъти по-бавния HDD. Добро решение е да се остави на SSD-то, но да се фиксира размера и примерно на 2048МВ за минимум и максимум.

В този ред на мисли, не е ли по-добре да се направи втори дял с въпросната големина и на него да се разположи само и единствено Pagefile.sys? Така дори и нещо да се съсипе ще бъде винаги в тази "геометрия" на SSD-то... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не. Отива SSD-то, а не въпросният дял. Ако имаш повечко рам памет, самата виртуална памет можеш да си я спреш. Аз съм я спрял на 8GB рам и срещам предупрежцение само когато работя с DISM, при това с много редки случаи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами с 8GB RAM съм, обаче като изключа page файла, Windows 10 писука че е пуснат на "Low Memory" и е доста неприятно когато затвори приложение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво толкова работи на този windows 10, че да лапа памет и да го шашка така?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, capnemo написа:

Механично не поврежда нищо. Но разполагане на виртуална памет на ССД е сигурен начин да го съсипете

Колко сигурен?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами налага се понякога NetBeans и PHP Storm да работят едновременно и въпреки че ми остават 3.4 GB свободни RAM, си затваря едно от двете по избор. Единственото което "излишно" работи е OneDrive/iCloud Sync-а и Skype

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Ivanov Ivan написа:

NetBeans и PHP Storm

Край. Закопа ме. С тия инструменти хич ме няма. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, XECUTIONER написа:

Колко сигурен?

Ако ползваш приложени като моите - много

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реално няма нужда от тревоги за живота на SSD-то. Проблема е, че Windows прекалено много увеличава виртуалната памет, когато има и много RAM.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, capnemo написа:

Ако ползваш приложени като моите - много

Споделяй регулярно в тема, създадена от Теб и в подходяща форма резултати от употребата на Твоето SSD в съответния формат. Любопитен съм за резултатите, а и ще е полезна за множество потребители.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С 8GB RAM писането по page файла ще е минимално.Направи го така и не го мисли повече.

Untitled.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, благодаря за отговора! Слагам си едни 16 GB да има в резерв на отделен дял на SSD-то.

Благодаря на всички за отговорите! Навярно не е трябвало да се притеснявам толкова за SSD-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези ССД-та какво толкова ги мислите и пазите, сякаш са от злато, не мога да разбера, чак и теми пускате?!?! Нали е за това да се ползва - хората му дават по 100-150 терабайта записи и нагоре, които и да ги цъкате 5 години денонощно пак няма да се получат, отделно имат по 2-3-5 години гаранция. Цените им падат постоянно, ако имате важни данни ги качвайте на друг диск, ДВД, облак и т.н. Като искате да ви е бърза системата това е варианта - ползвайте си ги със здраве, като се повреди - гаранция или ново. След 2-3 години цените им ще са наполовина сигурно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, Радослав! Наистина си много прав и точно заради това си направих SWAP-а на друг дял на SSD-то, а и в края на краищата на него имам само OS и apps.

Благодаря на всички отзовали се! Моля, администраторите да затворят темата, тъй като получих отговор на въпроса си!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общо взето дали е на друг дял на един и същ диск особено на ссд или на същия няма абсолютно никакво значение. Ако искаш още по-бърза работа слагаш допълнително рам памет. Но пак зависи какво правиш на машината - т.е. какви и колко приложения ползваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам предвид да вземеш повечко рам памет примерно +8 гб още да не прави уиндоуса суап много, а не да ползва диска като виртуална рам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли виртуална памет, винаги се пише и на нея, колкото и физическа памет да има. Затова се ограничава до не повече от 1-2GB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е ясно, но едно е да пише постоянно като си с малко рам, друго като си с 16+гб и не ползваш кой знае колко едновременно отворени неща и да ти е свободна рамта - тогава няма да се пише или ще е много малко. А това че ограничаваш паметта има значение от това колко място ще ти заема на диска. Въпроса е, че ако си с малко рам памет и се наложи уиндоуса да ползва виртуална и си я ограничил почва да затваря приложения без да те пита и става забавно. Най-добре си е на авто, или ако си с повече от 8гб рам и знаеш горе-долу колко ти трябва може да направиш лимит примерно от 1 гб до 5-6 вече кой както си предцени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече написахме, че на авто прави огромен файл когато си с много рам и това не е добре. Има написано много по въпроса, а до консенсус никъде не се е стигнало, така че няма смисъл повече да преливаме от пусто в празно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.