Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте.

Искам да направя окабеляване на апартамент за колонки - ето тези http://www.logitech.com/en-us/product/speaker-system-z906 , но по първоначални сметки дължината на кабела идва по-голяма от тази, която се предлага стандартно с колонките. Бихте ли ми препоръчали какъв кабел да използвам - дължината на най-дългия идва около 15-16м. Трябва ли да бъде екраниран с нещо и какво да бъде сечението му?

Гледах тук: http://bauhaus.bg/search?phrase=кабел+високоговорител 

тук: https://vikiwat.com/za-tonkoloni.html 

и тук:http://www.avitel-bg.com/kabli-intrkonekti-akssoari-cat32

но изборът е голям, разликата в цените също...

Приятел има същите тонколони, гледах им кабела - нищо особено не изглежда - не е дебел и нищо не пише по -него...:(

Благодаря предварително

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост
преди 3 часа, Petar Stoynov написа:

Здравейте.

Искам да направя окабеляване на апартамент за колонки - ето тези http://www.logitech.com/en-us/product/speaker-system-z906 , но по първоначални сметки дължината на кабела идва по-голяма от тази, която се предлага стандартно с колонките. Бихте ли ми препоръчали какъв кабел да използвам - дължината на най-дългия идва около 15-16м. Трябва ли да бъде екраниран с нещо и какво да бъде сечението му?

Гледах тук: http://bauhaus.bg/search?phrase=кабел+високоговорител 

тук: https://vikiwat.com/za-tonkoloni.html 

и тук:http://www.avitel-bg.com/kabli-intrkonekti-akssoari-cat32

но изборът е голям, разликата в цените също...

Приятел има същите тонколони, гледах им кабела - нищо особено не изглежда - не е дебел и нищо не пише по -него...:(

Благодаря предварително

Ето този е добър за вашият случай. Няма особено значение че дължината ще е по голяма. Важно е сечението да е по голямо и за следващи колони.  http://bauhaus.bg/kabel-za-visokogovoriteli-2x1i5mm-prozrachen

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С цел защита на тонколоните и усилвателя срещу претоварване и късо съединение е желателно кабела да е със съпротивление. Фабрично авто тонколоните се окомплектоват с кабел 2х 0,25 кв. мм. с дължина 3,5м., като над тази дължина се усеща леко затихване на звука за 4 омови говорители, а за 8 ома кабелът може да бъде двойно по-дълъг, т.е. 7м. Загубите се отразяват предимно в ниските честоти, като за малките съраунд колонки кабелът може да бъде и по-тънък до 0,15 кв. мм. Съпротивлението на кабела от 1-2 ома ще предпази усилвателя срещу случайно късо съединение от отскубването на кабела от конекторите на тонколоните, а от другата си страна кабела пък ще предпази тонколоните от опасен постоянен ток при евентуално допиране на жилото до корпуса на ресийвъра. Затова колоните трябва да се свързват задължително при изключен от контакта усилвател или на едното жило на кабела се свърже миниатюрен предпазител с аксиални изводи и със стойност 1-2A.

При повечето системи с оглед за техническа безопасност, тонколоните се включват чрез специален конектор, който не позволява допир до шасито, но не позволява и смяна на кабела и тонколоните. Все пак преди да правиш каквото и да е, прочети ръководството за употреба.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И заради едното предпазване от късо, трябва да има висок дъмпинг фактор, по-ниска мощност и повече кривене ? Не те разбирам. Всички искат кабели с най-ниско съпротивление, да няма загуби мощносът, ти искаш с високо, за да падне тока на късо съединение, да предпазил усилвателя ! Ами за тая работа в читавите усилватели се слагат защити, а не се слагат резистори, примерно. И в какъв случай може да направи късо ? Само от невнимателност ! Или от опечена окъсена намотка, за която за да изгори до такава степен, трябва бая зор да види.

Редактирано от Atanas Pachov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Загубите в кабела са най-големи в режим на късо съединение, а при нормален режим разлика в мощността няма да се забележи. Би трябвало да знаеш че загубите в кабела не зависят от мощността на усилвателя или тази на тонколоните, а единствено от техния импеданс, нито от силата на звука, така че при тези дължини които дадох загубите ще са незначителни и нито изкривяванията ще се увеличат, нито нещо друго ще се промени. Друг е въпроса че тънкият кабел може да не издържи при много големи мощности и да прегрее.

За целта преди да прекараме инсталацията може да тестваме кабела, като двете жила от единия край ги свържем заедно, а останалите две от другата страна ги свържем последователно на тонколоната и после ги шунтираме. Ако силата на звука се промени, при шунтирането, то сечението на кабела трябва да се увеличи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, *LZ4JW* написа:

Ето този е добър за вашият случай. Няма особено значение че дължината ще е по голяма. Важно е сечението да е по голямо и за следващи колони.  http://bauhaus.bg/kabel-za-visokogovoriteli-2x1i5mm-prozrachen

Това е достатъчно, без проблем можеш да закачиш и истински 100W колони.. Екраниране не трябва, то е само за сигнални кабели (входа на усилвателя).

Ламерчетата пак си дрънкат глупости, можеш да ги игнорираш.  Свирката е китайска, качеството също и теориите не ги ловят (пренебрежимо малко влияние).

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

..

преди 23 минути, Филипов написа:

Свирката е китайска, качеството също и теориите не ги ловят (пренебрежимо малко влияние).

Може ли да не говориш глупости ? angry.gif

Редактирано от Atanas Pachov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свързвал съм съпротивления по 2,2 ома на фабрични тонколони, тъй като усилвателят гореше, било то от пробила тонколона или от менте интегрална или просто човекът яко си е дънил музика до дупка. Като му казах какво смятам за най-разумно да направя, в началото не му хареса, но накрая като видя че тонколоните си свирят пак толкова добре и че имало малка разлика от 1 децибел, сякаш той не може да увеличи звука колкото си поиска. И така хем говорителите си спестиха ремонта (току виж са се оказали здрави), хем уредбата може да си я дъни яко до дупка.

Та разберете най-накрая, че който иска да ползва пълната мощност на тонколоните си ги обрича на гибел. Тонколоните и усилвателя са най-слабото звено в една аудио система и производителя ги проектира да работят на ръба на възможностите си, с цел икономия и планирано повреждане. Стъпалата в аудиосистемите вече нямат никакви защити срещу тонколоните, дори корпуса не е изолиран около конекторите и вероятността за поражение е много голяма ако ги свързва някакъв хлапак, а дори и добре запознат потребител, един пропуск и недоглеждане и тонколоните отиват на боклука, без изобщо да разбере че през тонколоните тече опасен ток, свирейки си нормално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, peppone1 написа:

имало малка разлика от 1 децибел, сякаш той не може да увеличи звука колкото си поиска.

И съответно и изкривяванията, при навлизане в клипинг ?

Това че усилвателят няма защита от късо си е проблем на усилвателя. И пак ти казвам, късо може да стане само от невнимателност. Ако си внимателен, никога няма да стане. Но да намаляш тока на късо съединение и да добавяш съпротивление по пътя не е начина. 

В случая говорим за PC колонки, които са изчислени и няма да има горене на усилватели.

преди 10 часа, peppone1 написа:

стъпалата в аудиосистемите вече нямат никакви защити срещу тонколоните

Кои ? KODA ? :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безсмислено е да прекарваш дебел кабел а да използваш една малка част от неговото сечение. Ако кабелите се вкопават в стена, за механическа здравина е добре те да бъдат дебели. Когато консумацията е малка навсякъде се поставят ограничителни резистори, например в изхода за слушалки, слушалките няма да свирят по-тихо, тъй като са високо импедансни, въпреки че на тях подаваме пълната до 100W мощност, тъй като често се свързват от изхода на крайният усилвател.

Всички аудио системи и домашни кина под 400 лв. нямат защити. Вероятността от късо съединение е малка, но вероятността от контакт на кабела до корпус в момента на свързването на тонколоната е 99% много голяма. И много потребители  за удобство свързват колоните при включена система, и аз често правя тази грешка. За тази цел на мойта система съм облепил с мебелно фолио задната метална стена около конекторите и съм запушил всички дупки от където може да влезе прах, тъй като уреда и без това не загрява, а и го ползвам само като плеър, без тонколоните.

9193428H.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Muto78
      Здравейте.моля за съвет на тези колони.wharfedale220,и studio monitor mr2.може и д-р предложения.проблем е че не съм ги чувал и двете,ако може да ми кажете къде мога да ги чуя,благодаря.
    • от Sharo2
      Здравейте.
      Надявам се да не съм объркал раздела.
      Имам микрофон Audio-Technica AT2022 и рекордер Tascam DR-44WL, но нямам кабел със който да ги свържа и ще ми бъде много полезно, ако ми препоръчате какъв кабел ми трябва. Ето линк към спецификациите на микрофона: http://www.audio-technica.com/cms/wired_mics/a2c67abf775c91bf/index.html и линк към спецификациите на рекордера: http://tascam.com/product/dr-44wl/specifications/ . Нов съм в тази свера и не съм наясно дали има разлика между различни видове кабели, това дали са balanced или unbalanced, и други евентуални характеристики. Микрофонът записва ubalanced сигнал, рекордера може да приема и balanced и unbalanced сигнал. Ето снимки от изхода на микрофона https://image.ibb.co/fU7mVG/20171212_164220.jpg и от входа на рекордера https://shop.musix.ch/images/products/orig/Tascam-DR-44-WL_O.jpg (ако така се наричат). Намирал съм във интернет кабели подобни на тези: Link_1 , Link_2 , Link_3 , Link_4 , и предполагам че на мен ми е необходимо нещо подобно. Отново, нов съм във тази свера и почти нищо не разбирам поне за сега. Също така може да ми е от полза ако сте от там и да ми препоръчате от какъв магазин мога да закупя такъв кабел в Пловдив (разбрах че във Конрад продавали такива кабели) или някакви онлайн магазини (български или чужди). Надявам се да не съм закупил несъвместим хардуер и да могат да се свържат микрофона и рекордера, но дори и да са несъвместими, рекордера все още не е разопакован, така че може да се върне или продаде (и да знам че щеше да е добра идея да питам преди да го купувам, но както и да е). Благодаря предварително за помощта!
    • от ValentinoV
      Здравейте, моля за малко помощ. Не съм много много на ти с тези неща но искам да Ви попитам за съвет.
      Стартовия ми бюджет е към 700 лв . Искам да озвучавам малки събития , като партита на вила или малки събития в ресторант.
      Има ли шанс да се направи сетъп от активна или пасивни плюс усилвател за тази цена ?
      Ако може и да не криви , като се усили . А баса да се усеща
      Моля за съдействие и Вашите предложения. 
      Благодаря предварително !
    • от Калин Карабойчев
      Legrand е глобален специалист в изграждането на електрически и цифрови инфраструктури. Широкият обхват на решенията за търговски, индустриални и жилищни сгради правят компанията еталон за клиентите по целия свят. Legrand използва глобален подход, включващ всички заинтересовани страни и екипи, с помощта на който е изградена печеливша стратегия за устойчив растеж чрез иновации и непрекъснатото внедряване на нови продукти с висока добавена стойност, като например програмата Eliot.
      През 2016 година Legrand реализира годишни продажби в размер на 5 милиарда евро. Компанията е в списъка на Euronext Paris и участва в престижните рейтинги, включително в CAC 40, FTSE4Good, MSCI World, Oekom, DJSI World и други.
      На 23 ноември, четвъртък, Legrand ще обяви в София новата система за структурно окабеляване LCS3. Това е богата гама от медни и оптични кабелни решения, отговаряща напълно на нарастващите нужди от обмяна на все по-голям обем от данни в сградите, на нуждата от разширяване на мрежите и необходимостта от по-висока скорост при обмена на данни.
      Производителност, адаптивност и ефективност

LCS3 осигурява значително подобрение и актуализация на структурните кабелни системи за изграждане на цифрови инфраструктури и осигурява бърз пренос на данни в мрежите, повече производителност и адаптивност. Значително по-високата скорост при преноса на данни се осигурява чрез висококачествени конектори RJ45 и с помощта на високоскоростни оптични конектори, които позволяват скорост до 100 Gbps. LCS3 предлага модулност чрез малки отсеци, в които могат да се комбинират медни и оптични кабели, като същевременно се осигурява увеличаване на броя на свързващите точки. Дизайнът на новите сървър шкафове позволява оптимизация на необходимия за охлаждането въздушен поток. Инсталацията и поддръжката са съвсем лесни благодарение на новата заключваща се система на конекторите и автоматичните плъзгащи се касети.
      Решения за всеки ваш проект
      LCS3 дава възможност на всички, независимо дали са инвеститори, специалисти или неспециалисти в областта, да намерят най-подходящото решение за техния конкретен проект. Кабелната система на Legrand е еднакво подходяща както за LANs мрежи, така и за центрове за данни, при които от решаващо значение са високата скорост, плътност, адаптивност и гарантирана непрекъснатост на услугата. Добавената стойност на това предложение е съвместимостта и синергията с всички останали продукти на Legrand, като новите LCS3 шкафове и разклонители (PDU), които са перфектното решение за разпределението на електроенергията.

Иновации в действие

Новата кабелна система на Legrand има няколко патентовани иновации като например модулната касетна система или новия уред за запояване на оптични кабели. Всички медни конектори от гамата LCS3 са PoE (Power over Ethernet) сертифицирани + стандартна сертификация. Освен това, чрез изграждането на надеждни, високоефективни цифрови инфраструктури, LCS3 е неразделна част от инициативата Eliot на Legrand, посветена на концепцията "Интернет на нещата" (Internet of Things).
      Ключовите моменти в новата LCS3 са:
      "Производителност, адаптивност, ефективност - Превъзходство в 3-те измерения"

Когато говорим за производителност на системата за структурно окабеляване, независимо от използваната технология (мед или оптика) това, което наистина има значение е скоростта на пренос на данни.
      Legrand системата LCS3 ви предлага:
      25 Gbps и 40 Gbps Ethernet приложения
      МЕДНА ТЕХНОЛОГИЯ 40 Gbps и 100 Gbps Ethernet приложения
      ФИБРООПТИЧНА ТЕХНОЛОГИЯ MTP/MPO висока плътност и решения до Cat. 8
      ФИБРО ОПТИКА и МЕДНА ТЕХНОЛОГИЯ
      НОВИ RJ45 конектори

Cat. 8, Cat. 6A, Cat. 6 и Cat. 5e свързване без инструменти Кабел и корди от Cat. 5e до Cat. 8
      Ефективност и висока плътност
      Пач-панелите и фиброоптичните чекмеджета са препроектирани за повече конектори и по-лесна инсталация 48 порта на модул за по-висока плътност
      МЕДНА ТЕХНОЛОГИЯ 96 LC на модул за по-висока плътност
      ФИБРООПТИЧНА ТЕХНОЛОГИЯ 144 LC на модул за по-висока плътност
      ФИБРООПТИЧНА ТЕХНОЛОГИЯ
      АДАПТИВНОСТ И ПОДДРЪЖКА
      LEGRAND разработва решения, които са лесно адаптивни на всички нива, лесно се надграждат, като е възможно разширяване на системата в бъдеще чрез:
      Модулност на панелите Модулна касета Бутон за по-лесно изваждане на касетата Иновативна система модулни касети Защита на кордите
      Legrand предлага и други решения за дата центровете (Data Centers)
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.