Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте !

Телефончето е LG L4 II. Изпуснат е бил в тоалетната, след което е омит допълнително с чешмяна вода. Като разултат сега тъчскрийнна му не позиционира правилно тъчовете и понякога сам регистрира тъчове и то перманентно на едно място. Батерията не се зарежда напълно, бързо дава 100%, след това при ползване пада на 80% и гасне.

Изсушил съм му дисплея и платката навсякъде с духалката, тъчскрийна се оправи. Но батерията прави магарии. Телефона си подава 4,2V на клемите на батерията, при зареждане, но не зарежда батерията докрай. Стига до момент, в който батерията е на 3,8V и показва че е напълно заредена. При откачане от зарядното и ползване, батерията пада до под 3,3V и гасне, а показва 70-80% батерия. При пускане на Battery monitor и MTK Engineering app показва грешно VBAT напрежение - постоянно между 4,8 - 4,9V при действително 3,8V на батерията и оттам се бърка че батерията е заредена.

Относно непълното зареждане - суших го много, няма никаква влага, около PMU-то и конкретно около товарния резистор, предполагаемо никъде не трябва да има късо. На товарния резистор измервам около 6,5mV при светнат дисплей, средно натоварен процесор, изключен Wi-Fi, Bluetooth, GPS и около 3-3,5mV при буутване с откачен дисплей. Това прави към 320mA консумация при 3,8V на батерията., което е добре, няма късо някъде по платката.

Eто го и сервизното - http://dox.bg/files/dw?a=cbdbebc44f

Всяка помощ ще ми е от значение !

Редактирано от Atanas Pachov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, niki292002 написа:

Нова батерия. 

+1 Не го мъчи, просто я смени. Тази батерия скоро ще се надуе и може да повреди физически телефона, да не говорим ако при зареждане стане друга авария с нея.

Не я изхвърляй в битовия отпадък, а на подходящо за батерии място!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Батерията е здрава, просто не я зарежда докрай. И основното е, че апарата дава грешна стойност на напрежението на батерията - 4.8 V , когато тя е 3.7-3.8 V.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По схема МТ6329 управлява RT9536 и може да я изключва чрез подаване на сигнал на EN/SET пина. MT6329 следи напрежението на батерията. По блок схема няма междинни компоненти. MT6329 е схема на BGA монтаж. Това ме навежда на мисълта, че аномалиите по зареждането се дължат на примесите във водата, в която е попаднал, поради които под чипа има утечка.
Понеже схемата следи и напрежението от зарядното устройство, не би ме учудило, ако има утечка между двата пина - референтно и зарядно достатъчна, че да обърка интегралната схема да си мисли, че напрежението е по-високо от реалното.
За жалост пораженията от течности са непредсказуеми.
Моят съвет е да накиснеш платката в изопропанол. Макар че не виждам големи шансове, ако съм прав.
п.п Да добавя - телефон, който веднага не е накиснат в изопропанол рязко му пада шанса да оцелее.
Минералите във водата са проводими, а освен това в среда на влага действата като електролит за процеса електролиза, което за електрониката директно се явява процес на корозия.

Редактирано от Питоня (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.