Премини към съдържанието
Безимен

Генетика..или психология..левичари и десничари...

Вие сте левичар или десничар?  

12 гласували потребители

1. 1. Вие сте левичар или десничар?

• левичар
    • десничар
    • ползвам и двете ръце за различни дейности, но пиша с лявата
      0
    • ползвам и двете ръце за различни дейности, но пиша с дясната
    • ползвам двете ръце еквивалентно
      0

Препоръчан отговор

Винаги ми е било интересно нещо..докато левичар или десничар е по-скоро генетика, то развитието на дейностите с двете ръце е по-скоро психология и въпрос на среда и обстоятелства..
Лично аз пиша с лявата ръка, но държа прибори в дясната.
Мия чиния, като я държа с дясната и я мия с лявата, а режа с ножица с дясната
Отварям буркан с лявата, докато го държа с дясната, но държа чук в дясната
На лаптопа с лявата работя с тракпоинта, а с дясната работя с мишката.
Извършвам много фини движения с лявата, а с дясната също извършвам фини дейности
--------
Чудя се..докато предпочитанието за писане е в относително несъзнателна възраст, останалите въпрос на среда и психология ли са, въпрос на адаптация или са формирани още на база генетика?...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост

Категорично залагам на генетиката. Ако имаше шанс да е психология щеше да има "отворен" избор. Но избор няма и колкото и да се убеждавам , че мога да пропиша и с лявата , ами - не мога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Амели написа:

Категорично залагам на генетиката. Ако имаше шанс да е психология щеше да има "отворен" избор. Но избор няма и колкото и да се убеждавам , че мога да пропиша и с лявата , ами - не мога.

Генетиката няма нищо общо , генетиката играе роля само 10% , другите 90% зависят от теб , всичко опира до психиката на човека! И , да , ти имаш избор!

Означава ли тогава , че човек не може да се научи да пише с лявата ръка?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пиша с дясната ръка, но при повечето дейности ползвам и лявата.

Интересното е, че като студентка при чертане използвах повече лявата.

Ето една много добра статия по темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз правя всичко с дясната ръка или крак. Примерно във футбола, левия крак го ползвам за патерица. :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Въпрос на практика според мен. Примерно, при свиренето на китара при десничарите, лявата ръка е тази,която извършва далеч по- сложната дейност... Не бих залагал на някакви, генетични особености за тия неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм левичар. Навремето ме отучиха да пиша с лявата ръка ( комунистите не разрешаваха), но пък се научих да правя всичко и с двете ръце. Разбира се лявата ми е дореща. Не знам дали е генетика, но със сигурност човек може да се научи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяко действие с което сме привикнали, е свързано със сформирането на определени невронни връзки в мозъка. Писането с лява ръка или друго действие с нея не е изключение. Промяната в случая задължително е свързана със сериозни проблеми и не е препоръчителна освен ако не е неизбежна (примерно при ампутация). Но по принцип промяна е възможна чрез затвърждаване на нов модел и изгаждане на нови връзки в мозъка. Ако не беше възможно в един момент хората щяхме да заприличаме на безволеви машини, неспособни да противоустоят на нито един навик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм левичар/генетика/. Когато се учех да пиша, даскалицата понякога ме удряше с една тънка  пръчица по ръката,когато ме види, че пиша с лявата ръка . В училище пишех с дясната , а в къщи  домашните с лявата:). Даскалицата все ме питаше защо домашните ми са така хубаво написани , дали не ми ги пише сестра ми. В крайна сметка баща ми/БОГ да го прости!/ на една среща смота даскалицата да ме остави да правя каквото искам и мога , но аз се научих да пиша и с двете ръце. Дори като студент бях се научил едновременно да пиша  с двете ръце на две тетрадки , за да шашвам колегите .Общо взето всичко е възможно. Когато тренирах футбол също се научих да ритам с десния крак за да не ми се подиграват и ми викат левак.Сега нещата са по-либерални /така трябва да бъде/ ,защото преди си беше стрес и в училище и в казармата!Като ученик рисуват , чертаех  най -хубаво от всички в класа и ги ядосвах , че с дясната ръка могат да си бършат само г"за ,бях някъде прочел че арабите го правят само с лявата и за това е много обидно ако им подадеш лявата ръка:shock11:!Такива ми ти работи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.