Премини към съдържанието
XYconstant

Клониране на ОС на нов хард диск?

Препоръчан отговор

Здравейте,

Искам да клонирам ОС-а (Win 8.1) от сегашния HDD на новия, за да избегна повторно инсталиране, настройване и още такива неща, които са по-времеемки.

Въпросът ми е, какви са начините? От прочетеното в интернет стигнах до извода, че трябва двата HDD-а да са свързани едновременно към машината, като по този начин протича трансферът. Ако е така, то може ли това да се случи без caddy за новия диск, като неналичието му ме възпрепятства в момента да го закача на мястото на записвачката?

Ако пък има начини без тия галимации с "успоредното" свързане на дисковете, ще се радвам да ги чуя. Въобще всякаква помощ в тази насока ще бъде полезна. ;)

Благодаря предварително!

ПС: Дискът е малък и backup най-вероятно няма да помогне, тъй като няма къде да се съхрани, ако е по-голям.

Редактирано от XYconstant (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно става дума за лаптоп. Може да упоменеш модела или поне дали лесно се подменят двата диска.

Какъв диск с какъв ще заменяш? Колко ти е голям системния дял? Оптичен носител с версията на ОС която е сложена сега имаш ли?

Освен него с какво друго разполагаш? Мрежов ресурс, по-голяма флашка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дисковете се подменят бързо, ще замествам със съвместим за машинката, само че с по-голям капацитет. Системен дял 30 гб. Мога да ползвам интернет мрежата, ако има такава опция, иначе с по-голяма флашка от 4 гигабайта не разполагам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Познат с настолна машина?

30GB не ти ли е тясно за ОС?

От тези 30GB системен дял към колко са заети? Имаш ли поне толкова (колкото е заетото в системния) свободно място в друг дял на същия диск?

Единствения вариант колко се сещам до тук е да направиш снимка на системния си дял като я разцепиш на части по-малки от 4 ГБ, след което да смениш диска и да инсталираш същия ОС от оптичен диск разцепвайки си диска както би било удобно после на него да прехвърлиш частите от снимката (лошото е, че трбва да сменяш дисковете при копирането на всяка част), след което като ги имаш на другия дял на новия диск да върнеш снимката - може да помислиш дали не е удачно да имаш по-голям системен дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друг компютър в мрежата има ли? Ако има - правиш снимка на системния дял и я записваш на другия компютър по мрежа. Слагаш новия диск и възстановяваш дела от снимката върху новия диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има свободни към 6 гигабайта в системния дял и около 5 в другия. Тая снимка с коя програма е най-удачно да я направя?

Иначе има и друг компютър, който мога да свържа към същата мрежа, но не съм го настройвал като цяло да са в една.

Май ще излезе по-добре да го преинсталирам и да си му наредя нещата, поне ще съм сигурен в успеха. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко е заетото на системния дял? Но приготви място не по-малко 12-15 GB за файла на архиова(снимката) и не може да е на системния дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другия компютър стационарен или лаптоп е?

Ако е стационарен без да го свързваш с мрежата си можеш да му закачиш двата диска и направо там да свършиш работата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А наистина най-лесно е да закачиш стария и новия дискове на сстационарния и там директно да копираш двата дяла (допускам, че са два системниите дялове - boot и Windows). Има вариант да е един, имавариант да са 3+

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, компютър е другият, стига да не ми трябват други кабелаци, това ще е най-бързото решение.

Сега ще сърчна за подходящ туул и ще действам тия дни.

Иначе, ако съм сигурен, че ще се получи всичко, мога да заделя към 15 и повече гигабайта в несистемния дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще ти трябват допълнително поне 2 кабела за данни. А ако имаш DVD в компютъра ще ти трябва ссамо един кабел за данни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, ExaFlop написа:

Ще ти трябват допълнително поне 2 кабела за данни. А ако имаш DVD в компютъра ще ти трябва ссамо един кабел за данни.

Ако стационарния компютър има диск и оптика на SATA интерфейс, няма да му трябва нито един допълнителен кабел. Зареждането на инструмент за клониране може да зареди от USB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, plamen_petrov_80 написа:

Ако стационарния компютър има диск и оптика на SATA интерфейс, няма да му трябва нито един допълнителен кабел. Зареждането на инструмент за клониране може да зареди от USB.

Верно ли? Ама му трябва и флашка, нали? И той трябва да я направи зареждаща! И трябва да си свали всички хостнати в машината дискове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да свали надали, просто да им използва интерфейсните и захранващи кабели, а флашка знаем, че има. Тоест няма да купува нищо за да си свърши работата, ако ли не можеше до сега да е отишъл и да си е взел за 20 лв. външна 2,5" кутийка за стария диск, хем да си свърши работата, хем да си го ползва после като преносим и/или архивен диск.

Също така разкачвайки всички дискове на стационарния компютър няма как да омаже нещо по тях при клонирането на дисковете от лаптопа.

Единствено гледай кой кабел от къде изключваш за да го върнеш после пак там където е бил.

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложих новия хард и инсталирах MSDN версия на уиндоус. Не мога обаче да инсталирам драйвър за чипсета (за HP Compaq 8510p), който взимам от официалния сайт. Излиза съобщение "Intel Active Management Technology (Intel AMT) Status: Disabled.

To enable or disable Intel AMT, contact your authorized system administrator."

Стартирам всичко с администратор - не става, имам разни настройки в BIOS-a за AMT - и с тях не можах да го настроя, въпреки че сложих всичко на Enable. Интересното е, че на другия хард, където е инсталиран драйвърът за чипсета, тая грешка я няма, без значение от настройките в BIOS-a.

Ако не може да се фиксне този проблем на Enable, то какви са вариантите да взема инсталираните драйвъри от стария хард и да ги прехвърля ма новия?

ПС: Имам дори папка в ProgramFiles с reg файлове за enable & disable на AMT, обаче и те не вършат работа, след като ги приложа.

ПС.2: Сега, доколкото прочетох, останах с впечатлението, че тази опция не е нужно да е активирана на всяка цена. Но пък ми се струва, че това ме възпрепядства да инсталирам успешно драйвърите на чипсета и видеото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако няма да се ползва дистанционно управление на тази машина няма нужда да активираш AMT.
Не, не е обвързано с инсталирането на други драйвъри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хммм, странно тогава, защо не мога да инсталирам драйверите на чипсета, при положение, че същоте съм ги инсталирал десетки пъти на другия HDD. Предположения?

ПС: Става дума за WIN 8.1, дори със същия инсталационен диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Същите инсталационни файлове ли ползваш за драйверите или сега ги теглиш от интернет?

Ако сега ги теглиш - да не бъркаш за коя машина са?

Сравни версиите на инсталираните драйвери и тези който опитваш да сложиш.

Intel Active Management Technology (Intel AMT) - ако не се лъжа имаше някаква уязвимост и по-добре е да го спреш ако не го ползваш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно към едно е всичко, само хардът е друг.
Сега експортнах от Power Shell драйвърите и поне за видеото се получи, сега и за чипсета, ако стане ще е добре.

ПС: Сега пък за WIFI изчезнаха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правилно си спомняш.

преди 41 минути, XYconstant написа:

Едно към едно е всичко, само хардът е друг.
Сега експортнах от Power Shell драйвърите и поне за видеото се получи, сега и за чипсета, ако стане ще е добре.

ПС: Сега пък за WIFI изчезнаха.

Защо не експортираш всички драйвъри, а един по един?

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е аз написах, че експортнах драйвърите, не един от тях.

Има ли начин как да видя дали имам инсталирани драйвъри за чипсета, тъй като в Device Manager-a имам една удивителна за нещо си PCI/VEN (unknown device), всичко останало уж има драйвъри, но ме интересува специално за чипа.

Пс: Самият чипсет драйвър, който тегля ми инсталира тия AMT-та и след това вади онова съобщение: Intel AMT status: Disabled, от което в крайна сметка не мога да разбера инсталиран ли е драйвърът или не...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.