Премини към съдържанието
Ivanov Ivan

Трябват ли ми зимни гуми при липса на сняг

Препоръчан отговор

Здравейте!

Датата е днешна (28.12), температурата е 16+ градуса. Притежавам автомобил, който не е каран от доста време, но понеже у хабаво да се покара понякога, липсата на зимни гуми при липса на сняг и температури над 7 градуса, прави ли ме нередовен с нередовен автомобил? Автомобила не е с всесезонни, а с летни (при това - нови) гуми.

Благодаря предварително! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако грайфера им е по-голям от 4 мм, може и да караш така.  Обаче зимата - зимни гуми !

При тези температурни инверсии каквито са сега ако навлезеш в заледен участък, с тия летни гуми какво правиш ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според сегашния закон, можеш да караш през зимата с летни гуми, стига грайферът да е над 4 мм.

Всичко друго е пожелателно..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взех си чисто нови зимни гуми и ме е яд, че ги карам. То е над 10 градуса в момента!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Ivanov Ivan написа:

Здравейте!

Датата е днешна (28.12), температурата е 16+ градуса. Притежавам автомобил, който не е каран от доста време, но понеже у хабаво да се покара понякога, липсата на зимни гуми при липса на сняг и температури над 7 градуса, прави ли ме нередовен с нередовен автомобил? Автомобила не е с всесезонни, а с летни (при това - нови) гуми.

Благодаря предварително! 

И това, че в момента времето е хубаво, гаранция ли е, че 10 минути след като тръгнеш няма да завали? И тогава ко праим? Почваме да се оправадаме като премиера, че снега ни изненада?Има бюджетни зимни гуми,ако нямаш пари и за тях, явно нямаш възможност да подържаш автомобил.Нормалните хора на запад при това положение не притежават автомобил а колело,или абонаментна карта за градския транспорт, защото са с ясното самосъзнание, че освен че застрашават техния собствен живот застрашават и този на околните.

Редактирано от franchesko (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

4. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март.

Цитат

Чл. 183. (4) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказва се с глоба 50 лв. водач, който:

5. (доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) управлява моторно превозно средство с износени или разкъсани гуми или в нарушение на чл. 139, ал. 1, т. 4;

Засега е така - прецени за своите галоши. Но понеже са много, се канят твърдо да го променят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Johnny B написа:

Взех си чисто нови зимни гуми и ме е яд, че ги карам. То е над 10 градуса в момента!

Така е, като не си купувате КАЧЕСТВЕНИ всесезонни. Който не вярва че има такива, да погледне Michelin Crossclimate, Nokian Weatherproof....

Редактирано от Viiipeer (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Viiipeer написа:

Така е, като не си купувате КАЧЕСТВЕНИ всесезонни.
Който не вярва че има такива, да погледне Michelin Crossclimate, Nokian Weatherproof....

Viiper, ти си голяма работа, мойто момче. Дай ми по 200лв за брой гума и ще си купя.
Ако не, вземи си пръстчето между показалеца и безименния и си го постави познай къде!

Редактирано от Johnny B (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе хора. И малките деца вече знаят, че лятната и зимната гума са изработени от различни съставки (компоненти).

Ако ще и 5 мм грайфер да има лятната гума се държи по съвсем различен начин през зимата.

Аз съм твърдо ЗА такива, които се правят на тарикати да се глобяват, да им се отнемат точки, книжки и каквото там се сетят.

Щото когато малоумника кара с лятна гума през зимата и не може да спре ( на светофар например) и ми нацели задница ич биля няма да му слушам глупостите, че бил с голям грайфер, па си кара с летните.

Хората са ги измислили тези работи отдавна. Топлата вода е открита.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Johnny B написа:

Viiper, ти си голяма работа, мойто момче. Дай ми по 200лв за брой гума и ще си купя.
Ако не, вземи си пръстчето между показалеца и безименния и си го постави познай къде!

Смешник, Карам кола за 20 бона а не като теб трошка забравена от Бога и да дадох Януари 600лв. за Летни и миналия месец 800 за всесезонни. Научете се да вадите пари а не все по Байганя не на мен да ми е добре а на другия да му е зле. Пак ти казвам, ако те видя с удоволствие ще ти го навра както ти се изказа. Паляк такъв. Тук е форум за да се споделят неща, ако не ти отърва, задръж си жалките изказвания, или БАСТА! И сам го каза, че те е яд че си дал пари за зимните и ти дадох съвет, само че от теб не очаквам нищо по-различно като отговор, всички те знаят в тоя форум К'ва ПИНТИЯ си...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Viiipeer написа:

Смешник, Карам кола за 20 бона а не като теб трошка забравена от Бога и да дадох Януари 600лв. за Летни и миналия месец 800 за всесезонни. Научете се да вадите пари а не все по Байганя не на мен да ми е добре а на другия да му е зле. Пак ти казвам, ако те видя с удоволствие ще ти го навра както ти се изказа. Паляк такъв. Тук е форум за да се споделят неща, ако не ти отърва, задръж си жалките изказвания, или БАСТА! И сам го каза, че те е яд че си дал пари за зимните и ти дадох съвет, само че от теб не очаквам нищо по-различно като отговор, всички те знаят в тоя форум К'ва ПИНТИЯ си...

И да караш и за 200 бона, ще си останеш с 2 очи, 1 нос, 2 ръце, 2 крака и 1 пишка. Нищо излишно няма да дойде бонус с новата кола.
Недей вика Бай Ганя, защото далеч не всеки може да си позволи да ги извади тия пари. С твоите кряскания КАЧЕСТВЕНИ какво друго очакваш?Аз не съм пинтия, яд ме е че дадох пари за зимни и ги сложих. Можех да си продължавам да си карам с летните, а зимните да ми стоят прибрани. Чисто артисване на зимни хубави гуми е карането им на топло.
Карай за 20 бона, за 50 ако искаш. И не ми дреме грам колко пари си дал за гуми. Купи си една дрислива кола и ти порасна пишката нещо ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Johnny B написа:

И да караш и за 200 бона, ще си останеш с 2 очи, 1 нос, 2 ръце, 2 крака и 1 пишка. Нищо излишно няма да дойде бонус с новата кола.
Недей вика Бай Ганя, защото далеч не всеки може да си позволи да ги извади тия пари. С твоите кряскания КАЧЕСТВЕНИ какво друго очакваш?Аз не съм пинтия, яд ме е че дадох пари за зимни и ги сложих. Можех да си продължавам да си карам с летните, а зимните да ми стоят прибрани. Чисто артисване на зимни хубави гуми е карането им на топло.
Карай за 20 бона, за 50 ако искаш. И не ми дреме грам колко пари си дал за гуми. Купи си една дрислива кола и ти порасна пишката нещо ли?

Ей продължавай да ме радваш Ганьо. Ми да пинтия си, днес е топло утре е студено бе калъф. И аз можех да се правя на тарикат и да карам с чисто новите Мишелин летни, но не съм толкоз тъп за нашия климат да си взимам зимни и си взех КАЧЕСТВЕНИ  всесезонни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Viiipeer написа:

Ей продължавай да ме радваш Ганьо. Ми да пинтия си, днес е топло утре е студено бе калъф. И аз можех да се правя на тарикат и да карам с чисто новите Мишелин летни, но не съм толкоз тъп за нашия климат да си взимам зимни и си взех КАЧЕСТВЕНИ  всесезонни.

Всесезонната гума не е гума бе, умник. Лятото е кашкавалена, а зимата - твърда.  Тия компромиси не вършат работа като стане -15 и завали 50 санта сняг. Миналата година зимата по това време беше доста сериозна и реших да се подготвя подобаващо. Сега ме е яд малко, че няма сняг. А като е студено, вадя гумите и ги слагам БЕ! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма такава гума като всесезонна.Ако бяха много стока отдавна да са избутали от пазара летните и зимните.А що се отнася до марките,това си е чист маркетинг.Ако за България са много 600лв. за гуми тука са нищо.Тия пари хората ги взимат за няма и 3 дена тука и всеки моше да си позволи Мишелин,Континентал, Пирели и т.н. Само ,че повечето карат с бюджетни решение които са на половин цена.Естествено има и такива, които са убедени, че определена марка ще му спаси живота.Но те са по скоро изключение от колкото правило.Примерно моя комшия кара само с Континентал.

Редактирано от franchesko (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От всичко което прочетох ( не тук, по автомобилни форуми) започвам да се замислям, че зимната гума е добра когато има сняг само на пътя. При мокър асфалт, при дъжд даже и да е студено лятната гума се държи по-добре, по-бързо спира заради грайфера и трите основни канала които са за разпръскване на водата.

Изпратено от моят G3221 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте и благодаря за всички отговори. Съжалявам, че разлаях кучетата, идеята далеч не беше такава. Просто исках да поразходя другата си кола, която горката си стои на паркинга, но се притеснявах ако излязат заядливите, дали имат основание да спорят с мен, но така цитиран правилника, явно - имат. Ще видя в някои по-забутани улички да покарам. И уточнявам - тук не става въпрос за пестене или бай ганьовщина, просто возилото не се кара и няма смисъл от зимни гуми, но е добре веднъж на 2-3 месеца да се кара по половин-един час, но не съобразих че липсата на зимни гуми би било пречка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Ivanov Ivan написа:

Здравейте и благодаря за всички отговори. Съжалявам, че разлаях кучетата, идеята далеч не беше такава. Просто исках да поразходя другата си кола, която горката си стои на паркинга, но се притеснявах ако излязат заядливите, дали имат основание да спорят с мен, но така цитиран правилника, явно - имат. Ще видя в някои по-забутани улички да покарам. И уточнявам - тук не става въпрос за пестене или бай ганьовщина, просто возилото не се кара и няма смисъл от зимни гуми, но е добре веднъж на 2-3 месеца да се кара по половин-един час, но не съобразих че липсата на зимни гуми би било пречка.

Ако наистина са нови и имат грайфер, даже и да те спрат , няма да те глобят. Карай смело!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.