Премини към съдържанието
Илия Попов

Преинсталиране на Линукс Минт 17.3

Препоръчан отговор

Здравейте форумци, ползвам Линукс Минт Мейт 17.3 , но ми се повреди системната част по време на ъпдейт. Home директорията ми е на отделна партиция и затова питам дали и как мога да преинсталирам системата като се запазят настройките. Четох, че поради евентуални проблеми в последствие със собствеността и правата в/у файловете просто копиране на домашната директория не е желателно. 

Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правиш нормална инсталация на линуска като по време на разделяне на дяловете не форматираш home фиректорията, а си я маунтваш... например /home. Инсталацията си протича съвсем нормално и всико, което имаш в home ще си бъде там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако потребителят ти е ivan, задаваш същото име за потребителско име. Някои настройки, направени по-късно, по време на ползването могат да създатат проблем първоначално, но е преодолимо. Задаваш ръчно делене , дяла го задаваш във същата файлова система в която е бил и не слагаш отметка за форматиране, с точка на монтиране /home

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз преди да преинсталирам пускам "жива флашка". Горе до десктоп във файловия мениджър в /home указвам да се показват скритите файлове. С admin права си изтривам всички ненужни папки (създадени от Mint и програмите), като оставим своите си, в т.ч. .fonts, .themes, .icons, и .mozilla. Изчиствам кошчето, махам отметката да се виждат скритите файлове и гася компютъра. Иска ми да махна флашката. След гасенето  я включвам отново, бутвам от нея и си правя нормална инсталация с указване на /home. Веднъж направих грешката и в бързината зададох друг user не svetliof, а svetlomir и в отделният партишън ми цъфнаха 2 юзера. Ненужният успях да го изтрия само чрез "жива флашка" с admin права.

Колкото до правата на /home, никога съм нямал проблеми след преинсталация с влизането и достъпа до моите си файлове. Парче ми направи (описано е в темата за ssd диск наскоро), когато си копирах /home на външен хард, изтрих всичко и при включването на външният хард всички папки бяха заключени. Ужас! Тогава колега ми помогна с проста команда в терминала да се отключи достъпа и си копирах обратно всичко. Гледай да не си затриеш /home, а за всичко останало има лек ;)

Поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мене инсталаторът разпозна Home от предишната инсталирана система. От 17.3 на 18.

И графичната среда всъщност е Mate [мате], вид латиноамерикански чай. Мейт е нещо друго и няма общо с Линукс Минт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на отзовалите се! Успешно преинсталирах Минт 17.3, преди това направих и списък на инсталираните приложения (чрез терминала - иначе не ставаше). След инсталирането по този списък софтуерния менажер възстанови (наново изтегли и инсталира ) приложенията. Спокоен съм вече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отново съм аз - след два дни радост от работата с преинсталирания Линукс, от днес като че ли дяволът седна на него - работи ужасно бавно, не само при сърфиране , но и офлайн. Имал съм подобни случаи с Уиндоус когато е заразен с някакъв вирус. Нямам антивирусна (и никога не съм имал под Линукс). Систем монитора не показва някаква аномалия или голямо ползване на процесора и паметта. Единственото което ме съмнява е , че инсталирах Яндекс браузер бета и заедно с него се инсталира някаква руска "помощна "програма. Има нещо мъчително за компютъра защото и вентилатора на процесора май работи усилено. Ако някой има идея нека да помага. На същия комп има и Уиндоус 10 про, който работи много прилично.

Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така време е да пуснеш тема в антивирусният отдел с логове от FRST и там ще кажат дали става въпрос за вирус .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До сега не съм видял в антивирусният раздел да помагат при линукс дистрибуции. Даже моето лично мнение е, че трябва да се преименува от "Сигурност и антивирусна защита" на "Сигурност и антивирусна защита за Windows". До колегата @Илия Попов би трябвало да деинсталира браузера Яндекс и да види как е? Ако това не помогне, при съвременните компютри като бързина, едно бързо преинсталиране на линукса за 10 мин би бил също отличен вариант. Ver 17.3 е пушка, но при нов хардуер (а и предходен) 18.3 си е задължителна или най-малкото препоръчителна. Поздрави

ЕДИТ: От горният пост се предполага че руският браузер е инсталирал под Linux, след като Windows 10 работи безпроблемно?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Илия Попов написа:

Отново съм аз - след два дни радост от работата с преинсталирания Линукс, от днес като че ли дяволът седна на него - работи ужасно бавно, не само при сърфиране , но и офлайн. Имал съм подобни случаи с Уиндоус когато е заразен с някакъв вирус. Нямам антивирусна (и никога не съм имал под Линукс). Систем монитора не показва някаква аномалия или голямо ползване на процесора и паметта. Единственото което ме съмнява е , че инсталирах Яндекс браузер бета и заедно с него се инсталира някаква руска "помощна "програма. Има нещо мъчително за компютъра защото и вентилатора на процесора май работи усилено. Ако някой има идея нека да помага. На същия комп има и Уиндоус 10 про, който работи много прилично.

Благодаря.

Първо, виж настройките на 10 про - наистина ли спира да работи.

После, виж настройките за обновяване и го направи на по-голям период да прави проверка (е, направи го както на теб ти харесва), но всеки път като я прави, задейства и индексирането, което ако сърфираш точно в този момент - получава се забавяне (и ако не си с настройка "обнови фул" остава "някъде" да стои "не си обновил всичко - направи го", да го обясня ненаучно и без никаква гаранция за вярност, и се получава това забавяне).

Относно "Яндекса", поне на различно от Минт не бави. Вярно, с него джуркам за по-лесно само в рускоезичната част на нета.

Пропуснах, идея три - ако ползваш ФФ или Хромиум. Направи се бекъп на отметки и добавки, и ги нулирай/изтрий първоначалните им настройки, защото те са за стари версии. Дори бих заложил една пара, че от това се получава забавянето. (На теория не би трябвало да е така, но само ако правата в папките с настройките им са такива каквито трябва да са, според техните разработчици).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не целия, някаква част от него, дето помага за бързо стартиране и ползването на ток.

И това е вариант. Ако не помага за намаляване на забавянето, не вреди (ако знаеш какво правиш).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някои неща не разбирам, но все пак да отговоря:

1 W10 е на отделна партиция и се избира в Grub менюто в началото. Исках да кажа, че при същия хардуер Уиндоуса няма проблем.

2. Update manager ми казва, че "Your system is up to date". За настройката "обнови фул" не разбирам какво казваш, може би за нивата от 1до 5 става дума. При мен са чекнати от 1 до 3.

3. Използвам и ФФ и гугъл Хром и Опера - и при трите има забавяне и накъсване на скролирането като ,че ли съм с неправилен видео драйвер. Използвам синхронизация на букмарките чрез акаунта си в Гугъл.

4. Преди месец имах свободно време и пробвах 5-6 нови дистрибуции върху отделен хард диск (една след друга с изтриване на предната). Вчера си спомних, че при всички инсталации компът работеше със същото накъсване като сега и аз тогава го отдадох на това, че лаптопът ми е старичък  HP Compaq 6715 s, 64 bit, AMD, 6GB RAM, 320 GB hdd, ATI radeon 1200. Да не би да се скапва дрйверът на видеото ? Не знам как може да се преинсталира или обнови. Сега като пиша на клавиатурата буквите се появяват със закъснание на екрана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много дърта карта със спряна поддръжка. Пробвай това

cat << EOF | sudo tee /etc/X11/xorg.conf.d/20-radeon.conf
Section "Device"
    Identifier "Radeon"
    Driver "modesetting"
    Option "AccelMethod" "glamor"
    Option "TearFree" "on"
EndSection
EOF

Копираш го, отваряш конзола, поставяш го - ентер, ще те пита парола, въвеждаш я и рестартираш или логаут/ин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, bvbfan написа:

Много дърта карта със спряна поддръжка. Пробвай това

cat << EOF | sudo tee /etc/X11/xorg.conf.d/20-radeon.conf
Section "Device"
    Identifier "Radeon"
    Driver "modesetting"
    Option "AccelMethod" "glamor"
    Option "TearFree" "on"
EndSection
EOF

Копираш го, отваряш конзола, поставяш го - ентер, ще те пита парола, въвеждаш я и рестартираш или логаут/ин.

Напрвих го - никаква промяна след рестарта. Явно че тая вечер ще го преинсталирам и то с 18.3 Мейт - да видим как ще е. Кофти история.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятно Х е стар, т.е. като инсталираш новата 18.3 тогава изпълни командите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, bvbfan написа:

Вероятно Х е стар, т.е. като инсталираш новата 18.3 тогава изпълни командите.

OK. Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Продължавам борбата - снощи инсталирах 18.3, но тя работеше още по-бавно. Реших да пробвам с по-старо дистро - 17. Два пъти подред го инсталирам и някъде 5 минути преди края ми се извинява, че се получавала грешка и не може да продължи. Лог файла не успях да запиша. реших, че е от това, че инсталирам от флашка ( а и интерити чекът в началото не завършваше по неясни причини) и инсталирах треи път от DVD. Между другото инсталацията на 17.0 ставаше за два пъти по-малко време от тази на 18.3. Новата инсталация ( от ДвД то)завърши успешно ( интегрити чекът също мина ОК) , но нова изненада - прозорците на отворените приложения (браузер, торент клиент и т.н.) бяха без знаците за минимизиране, разширение и затваряне в десния горен ъгъл и след отваряне не могат да се управляват - остава само изключване от бутона. Решил съм днес да направя чиста инсталация на отделен диск (SSD) на Минт 17.3, който допреди два дни работеше отлично, да не би да имам нещо в запазената "Home" партиция. Изобщо големи преживявания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще си правиш проби с различни среди и дистра - не ползвай отделен /home. Да, така имаш настройки "от въздуха", но те са верни в някаква степен само ако ползваш същото дистро и същата версия.

За пример - ако ползваш thunar, един път вярна настройка може да е в .gtkrc-2.0 , в друг случай - в .gtkrc-2.0.mine. Съдържанието на файла в xfce и lxde/openbox е различно, чете се по различен начин.

А относно бутоните на прозорците, ползвай/поставяй допълнителните теми в домашната папка .themes . Така най-малко се влияят от неправилни права на файловете в темите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, бат'начо написа:

Ако ще си правиш проби с различни среди и дистра - не ползвай отделен /home. Да, така имаш настройки "от въздуха", но те са верни в някаква степен само ако ползваш същото дистро и същата версия.

За пример - ако ползваш thunar, един път вярна настройка може да е в .gtkrc-2.0 , в друг случай - в .gtkrc-2.0.mine. Съдържанието на файла в xfce и lxde/openbox е различно, чете се по различен начин.

А относно бутоните на прозорците, ползвай/поставяй допълнителните теми в домашната папка .themes . Така най-малко се влияят от неправилни права на файловете в темите.

Пробите, за които писах по-рано правих все път на форматиран диск, т.е.съм спазил това, което сега ме съветваш. Не мога обаче да си обясня причината, заради която по-новите дистрибуции вървят бавно на моята машина- вероятно е някаква несъвместимост. Аз все пак се върнах на 17.3 с надеждата, че преди краха тя вървеше прилично. Засега всичко е много добре, но не смея да инсталирам Яндекс браузера. Ще направя имидж и тогава. Интересно, но открих почти подобно оплакване за накъсване на скрола при 18.3 в руския сайт compizomania.bolgspot.com, но нямах време да разуча случая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами в 18.3 имаш поне 2 процеса отгоре, заради flatpak, но пък имаш лесен начин за инсталиране и обновяване пак заради него. За мен по-добрия начин е 18.2 и обновяване до 18.3, защото, това е лично мнение, 18.3 е малко прибързано пуснато. Ако не ползваш нейните приложения, не са ти удобни, сменяш ги - не си струва заради наистина добрият им мениджър на обновяване да се ограничаваш и да не видиш, че светът е цветен, не е само deb-зависим и твърде вероятно - не по-малко дружелюбен от Ментата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега @Илия Попов. На каква машина LM 18.3 се задъхва, а Windows 10 работи? Онзи ден на работата пенсионирахме един лаптоп 2GB ram, 2-ядрен Intel с Win7. Отначало се изхвърлих да му сложа LM 18.3 Cinnamon 64bit, но 1GB си го изяде за закуска. Облекчих го донякъде като му сложих LM 18.3 Mate 64bit. Сега му е малко по-леко...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2/7/2018 в 22:08, svetliof написа:

Колега @Илия Попов. На каква машина LM 18.3 се задъхва, а Windows 10 работи? Онзи ден на работата пенсионирахме един лаптоп 2GB ram, 2-ядрен Intel с Win7. Отначало се изхвърлих да му сложа LM 18.3 Cinnamon 64bit, но 1GB си го изяде за закуска. Облекчих го донякъде като му сложих LM 18.3 Mate 64bit. Сега му е малко по-леко...

Извинявам се за закъснението на отговора си, но отсъствах. Машината ми е HP Compaq 6715 s, 64 bit, AMD, 6GB RAM, 320 GB hdd, ATI radeon 1200 - старичка доста. След последното инсталиране на Минт17.3 нещата се нормализираха . А W10 работи с почти незабележима разлика с Линукса. Е, не го товаря много - игри не играя отдавна, но геодезичеката програма е достатъчна ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.