Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, имам следния проблем. През лятото правих ремонт на 60-годишната ни къща като освен всичко друго смених таблото, пуснах нови токови кръгове за печка и кухненско бойлерче(не е проточно) и нови кабели от някои съществуващи разпр. кутии.,някои контакти станаха разпр. кутии. След два месеца и половина,едната мека връзк на бойлерчето прокапа. Смених я като теглих дежурната на китайците(смесителя е китайски в комплект с връзките. Но когато две седмици след това протече и новата реших да измеря напр. между нула и мивката-оказа се 1.8-2 В без включени големи консуматори. Притегнах всичко в таблото, пуснах кабел от мивката до 0-та на таблото за да имеря какво става с плахата надежда проблема да е в енергото,но уви. Въпросите ми са:има ли сравнително лесен начин да локализирам проблема т.е  без отваряне на всички кутии-някои вече останаха зад гипскартон, и ако вържа паралелно на меката връзка 4- 6 кв проводник това ще свърши ли работа. Между другото до бойлера в банята са само ПВЦ без ал.вложка тръби,а в кухнята е около 1.5 ПВЦ и оттам металниБлагодаря за търпениетода изчетете това и се надявам на смислени отговори даже и да ви се струват въпросите тъпи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема ти е за техник. Не мисля, че можеш да се справиш без нужните умения, а повярвай те не са никак малко. Нека дойде да замери къде какво как е, недай си боже да имаш утечка някъде, ще направиш голяма беля.

Скоро и аз имах проблем, та се наложи да викам елтехник. Слава богу проблема се оказа в енергото, та само дето го разкарах човека няколко пъти докато се разбере от къде е проблема. Ама и те тия от енергото толкова им се бачка, че няколко пъти идваха и те докат си намерят проблема, въпреки че ги убеждавах, че не е при мен по мнението на електричара...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, тези два волта, дето си измерил, нямат нищо общо с проблемите на меката връзка. От тях не може да течат изравнителни токове към водопровода от такъв порядък, че да създават проблеми. Освен това меката връзка е уплътнена с вътрешен шлаух и в никакъв случай не разчита на оплетката за това. Просто си имал лош късмет с новата връзка, намери си някоя българска и пак ще говорим. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм виждам проблиа връзка от утечки. Тъй както са с гумен маркуч вътре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

напрежение се мери при изключени консуматори  от веригата

добре че не те е треснал тока.

проводници менте предполагам  със  не достатъчна изолация

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спешно оправяйте всичко! Да не ставам лош пророк че с този проточен бойлер някой да се озъби под душа! Не трябва много потенциал за това! Особено с пластмасови тръби, които за разлика от металните не могат да играят роля на заземление.

Това къде е? В град, село или? Много вероятно е проблемът да е в ЕРП, правоспособен да идва да установява, че като стане фалът да не пишат други.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, DarkEdge написа:

Това и Гугъл не може да го преведе

преди 45 минути, Филипов написа:

не могат да играят роля на заземление.

Боже, прости им! Нали бойлерът е занулен, бе байно, къде си виждал защитна схема в дома, дето да разчита на заземление (с необходимостта да се поддържа и измерва често)? Захранващият кабел, още с влизането си в кутията на бойлера (и на всички други уреди) нулевият му проводник се свързва с металната част, на която е монтиран нагревателят (като източник на опасност) и това е защитата. Кой ще допусне да се използва водопроводната инсталация  с нейните ръждиви връзки и един Господ знае къде попада в земята, или още по-лошо- с пластмасови тръби. Подобни инсталации се правят по твърдо определени правила и всякакви отклонения са опасни.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, B3M2W0 написа:
преди 3 часа, DarkEdge написа:

Това и Гугъл не може да го преведе

проблиа->пробила
Не се изисква IQ>50 за целта
И Гугъл веднага ще ти предложи правилната словоформа. Явно е по-умен от теб, а е машина...

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нулата е земното в трафопоста. Новите табла за подобряването на тази нула енергото съветва , а и не приема ако не са заземени. Ако нулата в трафопоста не се поддържа/стари трафопостове , без дистанционно поддържане, във вилни райони например/ при теб може всичко да е наред ,но утечка където и да ,е ще я имаш. Съветът ми е добро земно на таблото и закачено за нулата, ако електромерът ти върти без включен уред значи утечката е при теб и взимай мерки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, bigiadri написа:

Нулата е земното в трафопоста

Нулата е средната точка на трифазната вторична намотка на трансформатора, която за целта винаги е в схема "звезда" . Тя винаги е заземена, но не това я прави нула. Прави я симетрията на трите вектора на тока/ напрежението, които са през 120 градуса. За това силовите кабели с три фази и нула последната е с един клас по-малко сечение от фазите. При симетрична система ток през нулевия проводник не тече. Тече при голяма несиметрия( примерно работят само консуматорите на едната фаза). Тогава , поради естествения пад на напрежение в нулевия проводник, разликата между нула и заземяване може да достигне 8-10 волта (за такава макс. стойност се оразмеряват кабелите). Това , обаче не поражда никакви проблеми, понеже всички домашни уреди са занулени (директно , като бойлера, или чрез щуко) и нямат връзка със земята.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не споря.Преди 30 години съм бил н- к ЕМО и съм поддържал заводски трафопост ,представите ми може да са разбираемо опростени сега и може би и неточни , но ми вършат работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 часа, B3M2W0 написа:

Нулата е средната точка на трифазната вторична намотка на трансформатора, която за целта винаги е в схема "звезда" . Тя винаги е заземена, но не това я прави нула. Прави я симетрията на трите вектора на тока/ напрежението, които са през 120 градуса. За това силовите кабели с три фази и нула последната е с един клас по-малко сечение от фазите. При симетрична система ток през нулевия проводник не тече. Тече при голяма несиметрия( примерно работят само консуматорите на едната фаза). Тогава , поради естествения пад на напрежение в нулевия проводник, разликата между нула и заземяване може да достигне 8-10 волта (за такава макс. стойност се оразмеряват кабелите). Това , обаче не поражда никакви проблеми, понеже всички домашни уреди са занулени (директно , като бойлера, или чрез щуко) и нямат връзка със земята.

прав си
за това нулевия и земя се връзват накъсо при източниците на ток, а заради пада  от дължината на проводниците, на всеки предпоследен стълб се прави заземление и се свързва с нулевия проводник
за нашия вход на блока, отвън имаме разпределително табло, което е заземено и свързано с нулата...ъ-ъ-ъ...тъй де, в градовете кабелите са под земята

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ще рече опростяване? Токът е нещо невидимо и когато  е трябвало да го обяснявам  го оприличим  с водата. И той и тя вървят по линията  на  най-малкото съпротивление и когато има утечка  ще последва   и пробив ,защото те ерозират.Напрежението е аналогия на височината  от която пада водата , нейният  дебит е тока и т.н. Така свеждам това което обяснявам,макар и не дотам вярно до най-важния канал на възприятието - ЧОВЕШКОТО ЗРЕНИЕ и ЗРИТЕЛНА ПРЕДСТАВА!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Yvan Sergeev написа:

напрежение се мери при изключени консуматори  от веригата

Ами и аз първо така го меря.И при изключени предпазители това напрежение пак го има. При включени бойлер и готварска печка става около 3В.Бойлера не е проточен и там се измерва 0.4 В. Двата пъти се спука връзката за топлата вода,а за студената изобщо не нагряваше,

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, astika написа:

Ами и аз първо така го меря.И при изключени предпазители това напрежение пак го има. При включени бойлер и готварска печка става около 3В.Бойлера не е проточен и там се измерва 0.4 В. Двата пъти се спука връзката за топлата вода,а за студената изобщо не нагряваше,

Това, че се пука само топлата вода би трябвало веднага да ти светне, че тук токът няма никаква роля. През студената вода не тече ли ток? Намери си връзка ,дето издържа на температурата на топлата ти вода и ще забравиш всички дивотий, написани по тоя повод.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, B3M2W0 написа:

Това, че се пука само топлата вода би трябвало веднага да ти светне, че тук токът няма никаква роля. През студената вода не тече ли ток? Намери си връзка ,дето издържа на температурата на топлата ти вода и ще забравиш всички дивотий, написани по тоя повод.

Ами и аз мисля, че трябва поне да затопли малко връзката за студената вода тъй като там е по-краткия  към земята. Нямам амперклещи да измеря тока по връзките,тогава може да определя по-точно какво става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, DarkEdge написа:

проблиа->пробила
Не се изисква IQ>50 за целта
И Гугъл веднага ще ти предложи правилната словоформа. Явно е по-умен от теб, а е машина...

Като заменим "проблиа" с " пробила" , пак не може-какво значи " Аз съм виждам пробила..."?  А кой колко е умен оставям настрана. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знаеш какво е пробила мека връзка? Ми, що пишеш изобщо тук в качеството си на съвтващ тогава?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, astika написа:

Ами и аз мисля, че трябва поне да затопли малко връзката за студената вода тъй като там е по-краткия  към земята. Нямам амперклещи да измеря тока по връзките,тогава може да определя по-точно какво става.

Момче, не си губи времето, токът няма нищо общо с твоите проблеми. Оплетката може да издържи много голям ток , без дори да се загрее, защото сечението на гъвкавата и част е много голямо. Но това е само на теория. Няма от къде да дойде такъв ток. Връзките, които си използвал, се размекват от топлината на водата и не издържат налягането.

преди 1 минута, DarkEdge написа:

Не знаеш какво е пробила мека връзка? Ми, що пишеш изобщо тук тогава?

Пиша, щото ако такива като мен не пишат, ти ще трябва да се преквалифицираш в домоуправител.

преди 13 минути, DarkEdge написа:

съвтващ

Твоята клавиатура има грузински акцент, да не си я полял с нещо? Мога да ти изпратя веднага една хубава.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, astika написа:

Ами и аз първо така го меря.И при изключени предпазители това напрежение пак го има.

дай боже всеки му напрежение при изключени предпазители

• Еха 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.