Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, 

В момента разполагам със следната описана по-долу конфигурация (в линковете са скрийншоти с подробни описания и с benchmark тестове), като игрите които основно цъкам си вървят ок (cs и dota2 си вървят ок на средни и високи настройки), обаче много от игрите, които излязоха в предходните 1-2 години ми вървят единствено на минимални настройки, като искам да повиша малко възможностите на машината.

Тъй като вече съм женен и уж отговорен не разполагам с много голям бюджет за "глупави компютърни игрички" според жената, та искам да се огранича с някакви подобрения в диапазона до около 1000 лева и след някой друг месец може би още някакви допълнителни ъпгрейди (така че приемам предложения и какво още може да се вземе за разумни пари извън началния бюджет).  

Нямам предпочитания за магазини, много от нещата, които са в настоящата конфигурация са ми още отпреди години от никем, така че не ми пречи и с тях да работя, само ще помоля ако може да не ми предлагате продукти на Ryzen, а тяхни алтернативи. 

Благодаря предварително за помощта! :) 

Сегашна конфигурация:

Motherboard: ASRock 970 Pro3

CPU: AMD FX-6300 Six-Core

Video Card: NVIDIA GeForce GTX 960 2GB

RAM: 8GB DDR3

Storage: 1TB HDD + Samsung 256 GB SSD

Case: http://us.coolermaster.com/product/Detail/case/k-series/k350.html

https://imgur.com/nOXxEkz

https://imgur.com/8eV7DlG

https://imgur.com/AxKPB5g

https://imgur.com/SSmPBkq

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сменяш дъно, RAM и процесор с нещо такова примерно:

http://nikem-bg.net/cart/58160p1r58193p1r58352p1rf.html

Видеокартата ти е на нивото на GTX 1050 TI, така че смислен ъпгрейд там ще е поне GTX 1060 6 GB, която можеш да си вземеш след време или да изчакаш и новата серия на NVidia като излезе дали няма да има нещо по-добро и бюджетно. Захранването ти не е ясно какво е, но и за ново  остава бюджет ако трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Raze написа:

Сменяш дъно, RAM и процесор с нещо такова примерно:

http://nikem-bg.net/cart/58160p1r58193p1r58352p1rf.html

Въх... това дъно пък за какво му е с този процесор ?!

преди 4 часа, kilur4eto написа:

като искам да повиша малко възможностите на машината.

Конфигурацията ти е балансирана, и каквото и да смениш ще има ботълнек и почти никакво подобрение. За хубава карта /от 1060 6GB нагоре / ти трябва и друг процесор, дъно, памет..., а с настоящата карта, каквато и платформа да смениш, подобрението ще е незабележимо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Joss Bomon написа:

Въх... това дъно пък за какво му е с този процесор ?!

Конфигурацията ти е балансирана, и каквото и да смениш ще има ботълнек и почти никакво подобрение. За хубава карта /от 1060 6GB нагоре / ти трябва и друг процесор, дъно, памет..., а с настоящата карта, каквато и платформа да смениш, подобрението ще е незабележимо.

Може да си вземе и отключен процесор, а може и след време да ъпгрейдне с отключен I7, по-добре да даде +50-60 лв. за по-читаво дъно сега, отколкото след време да реши и дъно да сменя. А и не повтаряш ли това, което съм казал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Raze написа:

А и не повтаряш ли това, което съм казал?

Не повтарям. Ти му говориш, че 1060 6 GB ще е смислен ъпгрейд, а де факто максимума за неговия процесор е 1050ti. Да сменя платформа /каквато му предлагаш/ също няма смисъл, предвид че ще я ползва със старото си видео. За смяна и на платформа и на видео пък - бюджета не стига.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смислен ъпгрейд, след като вземе частите, които съм му предложил. Затова казвам, че ъпгрейд на видеокарта може да прави "след време", само след като смени всичко и да е по-мощна от GTX 1060 6 GB, за да има смисъл. Пояснявам за такива като теб, дето все нещо не им е ясно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1000 лв. за тунинг / ъпрейд на жената ще са много по-смислено изхарчени. Ще си доставят много по-голям кеф от цъкането на игрички. А и евентуални наследници ще глътнат доста пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Raze написа:

Пояснявам за такива като теб, дето все нещо не им е ясно!

Смятай как си се изказал, щом на мен не ми било ясно... 

Разбрах, че предлагаш ъпгрейд на платформата за бюджета, който няма да доведе до нищо в близко време, а в някой щастлив ден, след като си ъпгрейдне и картата, тогава ще получи желаното!

Пак ли не съм разбрал ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно не, толкова и разбираш, като гледам, а и обичаш да се заяждаш. Сегашния му процесор в много случаи bottleneck-ва дори GTX 960. Ето тук може да видиш горе-долу за какво става въпрос, щом не ти е ясно:

Сегашния му бюджет няма да стигне И за видеокарта, която е по-добра от тази, която има в момента, така че по-добре да си смени основните части и след време видеокартата с по-добра. Ако вземе GTX 1060/1070 и остави останалите части, пак в доста игри няма да може да им ползва пълния потенциал, поради слабия процесор. @Joss Bomon не виждам ти да си предложил нещо, освен да ми пишеш напреки и да спамиш?!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Написал съм кратко и ясно, че няма смисъл от никакъв ъпгрейд за въпросния бюджет. Ти си човека със сценариите и розовите очила и "светли бъднини". Нямам нужда от обяснения по въпроса, но ако мислиш, че някой има нужда от такива сценарии, обръщай се към него, а не към мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, много му е добър процесора, направо нищо не му bottleneck-ва.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-2500-vs-AMD-FX-6300/m517vs1555

Дори стария I5 2500 4-ядрен без HT е над 30% по-добър, най-малкото заради по-добрата single core производителност в игри и каквото друго реши да прави, да не говорим, че I5 8400 ще е светлинни години напред в сравнение със сегашния му умрял процесор. И след време като събере пари и са паднали цените, спокойно си добавя GTX 1060 или каквото там е аналогично за момента, ако има нови видеокарти в същия ценови диапазон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега остава да обясниш, как новия процесор ще му вдигне кадрите и ще му повлияе на настройките в игрите, като ги направи от нимимални на високи. Правиш ли разлика между балансирана конфигурация /каквото съм написал/ и сравняване на круши със зеле /каквото правиш с процесорите/ ? И друг път не се излагай, като даваш линкове от смешни сайтове за сравнение на процесори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

kilur4e, язък за паметта, че сега е скъпа, ако тръгнеш да се местиш на DDR4. А принципно тия 1000 лева ще набъбнат, като продадеш процесор, дъно, видеокарта, памет. Кажи какво е захранването, че е възможно да не е най-читаво. Може да добавиш един изкарващ вентилатор на кутията, ако не си го направил.

Около 1000 кинта - 1060 3GB, i3 8100, B360M PRO4, 8GB RAM - и остава да добавиш още 8 памет на следващ етап; това ако си твърдо ограничен до 1000 лева.

Ако ли не, отгоре се взима 6 ядрен Ryzen 5 1600, AsRock AB350 PRO4, GTX 1060 6GB, (2x) 8GB DDR4 или пък там интел 8400, чакай да не разлая кучетата

Пък другите да си спорят дали не може да ъпгрейднеш и процесор, и видеокарта за парите си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, PANOV написа:

Около 1000 кинта - 1060 3GB, i3 8100, B360M PRO4, 8GB RAM - и остава да добавиш още 8 памет на следващ етап; това ако си твърдо ограничен до 1000 лева.

Съгласен, че ще има подобрение, но пак ще е с малко над входно ниво карта и отново ще има за какво да налива пари и да продава на безценица. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, най-добре да слуша теб и да си кара още поне 10 години с тази конфигурация, няма смисъл да си дава парите за глупости. А частите му са отдавна обезценени, изкарали са си гаранцията и са си избили парите поне 3 пъти, какво повече от това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Joss Bomon написа:

Съгласен, че ще има подобрение, но пак ще е с малко над входно ниво карта и отново ще има за какво да налива пари и да продава на безценица. 

Кое е малко  - от комбото FX 6300 + GTX 960 2GB до i3 8100 + GTX 1060 3GB?  Колко да е малко според теб? И колко толкова повече ще е с 8400 и 1060 6ГБ? Едната разлика е по-голяма от другата. Човекът  играе на ниски настройки и подобрението ще е повече от забележимо - 1080 и 8700К ли да му предлагам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При горните условия на безпаричие и лишаване на семейство от неща от първа необходимост, да - по-добре е да даде парите за нещо по-полезно от 10-40 кадъра в повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Joss Bomon написа:

При горните условия на безпаричие и лишаване на семейство от неща от първа необходимост, да - по-добре е да даде парите за нещо по-полезно от 10-40 кадъра в повече.

Ако не са поне 100 кадъра отгоре, не ми го предлагай. Остава само да го посъветвате и как да си чук@ жената. Пуснал си е тема човекът какво иска, вие му решавате семейния бюджет, че и неща от първа необходимост му липсвали...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Raze написа:

Да, много му е добър процесора, направо нищо не му bottleneck-ва.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-2500-vs-AMD-FX-6300/m517vs1555

Дори стария I5 2500 4-ядрен без HT е над 30% по-добър, най-малкото заради по-добрата single core производителност в игри и каквото друго реши да прави, да не говорим, че I5 8400 ще е светлинни години напред в сравнение със сегашния му умрял процесор. И след време като събере пари и са паднали цените, спокойно си добавя GTX 1060 или каквото там е аналогично за момента, ако има нови видеокарти в същия ценови диапазон.

Във какви тестове i5 2400/2500 е над 30% по-бърз от FX 6300 ? Ако е във игри ме съмнява да е толкова голяма разликата със карта като GTX 960, освен във някой специфични игри. Youtube любителския тест на Karl не мисля че е особено добър ориентир, защото е тествал половината игри със вградените тестове. Не е и споменал дали паметта при Phenom-а и FX-а  е във двуканален режим (2х4GB) или едноканален (1x8GB). Ако 7600К е със два модула сравнението няма да е изобщо обективно. Rise Of The Tomb Raider например натоварваща процесора във игра доста повече отколкото във вградения тест. Не знам дали ще има разлика при ME:SM, но очевидно вградения бенч не е голям товар за процесора. Не знам Fallout 4 района, в който е тествал дали е особено натоварващ, но е споменал че има накъсвания и със 7600K, възлагам го на неоптимизираната природа на играта. Novigrad е идеален тест за процесори, но аз лично очаквах 7600К да е определено по-бърз, поне при средните кадри.

Тези проецнти във този сайт който си посочил на каква база се изчисляват ? Това някакви техни си тестове ли са или какво ? Ако е чисто по хартиени спецификации то реалността може да е доста по-различна.

@kilur4eto

Ако искаш по изискващите игри от последните години да вървят както трябва ще трябва да смениш видео картата на първо време, но сега не е особено добро време за покупка на нови компоненти.

Би ли споделил защо не приемаш AMD Ryzen компоненти ? AMD избиха рибата със Ryzen и направиха революция във масовия сегмент, във високия клас и при сървърите., при това със една архитектура/ядро ! Интел в момента нямат нова архитектура от години и няма и да имат поне в близките 12 месеца, а според мен дори доста след този период. Към края на годината или по-скоро Q3 излиза Threadripper+ (''12nm'') със 32 ядра, който е дефакто леко подобрен 16-ядрен 1950X със активирани всички четири кристала, на практика четири R7 на един голям кристал. Във началото на следващата година излизат сървърните Epyc ''Rome'' на (7nm) със 32 ядра на сокет, а през първата четвърт или към края й ще излезе Ryzen 2 по 7nm, който ще има доста повече подобрения спрямо това, което видяхме от Ryzen към Ryzen+. Интел стоят на 14nm от средата на 2015-та и само правят леки подобрения/оптимизации, в момента са на ''14+++''. Нямаха адекватен отговор на Ryzen и набързо скалъпиха ''8-мо поколение'' Coffee Lake, като сложиха две ядра повече на Kaby Lake, който пък е рефреш на Skylake, като в резултат стана гафа със несъвместимостта на Z370 със Z170/270 и непроменените силови силови компоненти на почти всички Z370, спрямо Z270, а говорим за 50% повече ядра. Да не забравяме и 7-месечното забавяне на ниския H310/B360/H370 чипсет дъна. При високия клас Skylake X същата работа - на практика процесорите са ребрандирани Xeon-и със високи честоти и отключен множител със някой орязани функции. Интел въобще не са възнамерявали да слагат 14-16-18 ядрени процесори, затова и повечето дъна бяха трагедия при комбинация със многоядрените процесори, а и все още са. Да не споменаваме процесорите и цената им и гаврата със термалния интерфейс - термопаста, вместо припой както при Ryzen/Threadripper/Epyc. На Computex показаха 28-ядрен Skylake-X Xeon на 5GHz, който се охлаждаше със индустриален чилър, същинска трагикомедия. Към септември-октомври ще се появи пък Z390, който е специално за 8-ядрен Coffee Lake (''14+++nm), което ще е поредната сегментация на ''екосистемата'' им във масовия сегмент, виновника за това е Ryzen. Според мен направо ще пуснат рефреш на Coffee Lake със цяла гама i3/i5 проецсори, щом Asus ще пускат и цигански ''ROG'' Strix Z390 дъна. Най-вероятно 8-ядрения няма да е съвместим със Z370 и останалите по-нисък клас чипсети, та предварително честито на печелившите. Чипове по 10nm скоро няма да изкарат, защото имат проблем със овладяването на процеса, може би чак към края на 2019-та. Дано да съм разчупил поне някой предразсъдъци относно AMD и Ryzen.

Тази година ще излизат и новите карти на Nvidia. GTX 2060 или както ще се нарича би трябвало да предлага производителност поне на GTX 1070, но не се знае кога точно ще излезе. AMD нови карти тази година няма да изкарат, но аз така или иначе нямам големи надежди за нещо, което да се бори със Nvidia и да ги накара да си размърдат задниците.

Ако е за игри по-добре си купи един Playstation 4 Pro, но не знам до колко си инвестирал във PC гейминга че конзола да е алтернатива. Ако си инвестирал доста време/енергия/пари то е вариант да потърсиш втора ръка Haswell i7/Xeon във комбинация със нужното дъно и да си ползваш сегашната DDR3 рам. Не знам защо имаш един 8гб. модул. Не разбирам хората, който си купуват само един модул осакатявайки си ненужно системата и производителността във игри, заради няколкото спестени лева ? Това за мен е по-голяма глупост и от това да ползваш висок клас платформа със памет във двуканален режим, защото негативния ефект е доста по ясно изразен спрямо 4 канална памет към двуканална при HEDT. Ако си нетърпелив и искаш да играеш дадено заглавие и не ти се дават много пари то горния вариант е решение. Не ти препоръчвам да даваш 700 лева за GTX 1060, за тези пари може да вземеш 980Ti на старо със остатъчна гаранция. Това е отново вариант ако не ти се чака нещо ново. Ако искаш да си подобриш производителността може да пробваш клок на процесора, но със това дъно не знам до колко е добра идея. Не си написал и какво е захранването, но предполагам че е това, което идва със Cooler Master K350, тоест аз не бих му се доверил за клок на FX 6300, ако приемем че захранващата част на дъното се справи със процесора. Аз лично не бих правил промени в момента. Ако е належащо ще се ориентирам към втора ръка Haswell  i7/Xeon/дъно и още 8Gb рам, както и втора ръка видео карта (поне GTX 970). След продажбата на старите ти дъно и процесор дори 980Тi може да се вмести във бюджета, но тогава най-вероятно ще е добре да се смени и захранването, макар че това, което идва с кутията може да не е толкова зле ? Да купуваш Sandy Bridge/Ivy Bridge платформа не си заслужава, а и клокърските Z68/Z77 дъна са скъпи и редки, един 4790/K на сток е по-бърз от прилично/стабилно клокнат i7 2600K, което обезсмисля търсенето на такива компоненти. Смяна към i5 2400-2500/3470/3570 също не мисля, че си заслужава, особено ако е със H61/H67/P67 дъно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човека си е отделил пари за момента и иска конфигурация. Предложил съм му вариант като този, който иска, а другите вместо да предлагате нещо, само спамите темата и спорите за глупости. Той също така е казал, че след няколко месеца ще вземе нещо друго към конфигурацията - в зависимот от бюджета, с който ще разполага, съм му дал варианти, той да си преценява вече. Всичко останало, което пишете, мисля, че няма никаква връзка с питането!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Raze написа:

Човека си е отделил пари за момента и иска конфигурация. Предложил съм му вариант като този, който иска, а другите вместо да предлагате нещо, само спамите темата и спорите за глупости. Той също така е казал, че след няколко месеца ще вземе нещо друго към конфигурацията - в зависимот от бюджета, с който ще разполага, съм му дал варианти, той да си преценява вече. Всичко останало, което пишете, мисля, че няма никаква връзка с питането!

Коментара ти към мен ли е насочен ? Не знам защо си останал със впечатлението че се заяждам със теб или който и да било. Аз не виждам на каква база калкулират тези %-ни разлики във userbench, техни си 1st party инструменти ли имат, ползвал ли си ги и може ли да им се има вяра за измерване на производителността ? Написал си със увереност че разликата ще е поне 30%, но не си написал при какви приложения и обстоятелства. При игри няма да е толкова със GTX 960, освен във някой игри като Skyrim. Ето тестове правени със по-бързи карти от GTX 960:

Тест на игровата производителност на FX 6300 (GTX 680) . Тест на FX 6350 със същата видео карта.

Ето и още едно ревю във което има и процесорни тестове и игрови тестове със доста по-бърза карта (GTX Titan Kepler, еквивалент на 780Ti) - Тест на 100 процесора от AMD и IntelОще един полезен материал със клокната HD 7970.

Още един доста интересен материал, във който има добавени FCAT резултати посредством друга машина, тоест може подробно да се види констистенцията между отделните кадри (т.нар. frame pacing) при CPU и GPU натоварващи сцени - Тест. Ето още един такъв тест, но със GTX 760/R9 280 - цък. Разликите при игрите със четвърто поколение Haswell са определено по-големи, но със Санди Бридж/Айви Бридж не са толкова забележими.

И аз съм си споделил мнението и позицията. Няма смисъл от нови компоненти в момента, особено за игрите, който редовно играе. Да похарчи 700 лева за карта на края на жизнения си цикъл като 1060 6гб от тук са пари на вятъра, защото за 850 лева може да вземе 1070-ка от Чужбина, а за малко над 900 лева 1070Ti, което очевидно е по-добрата алтернатива от 1070. Ако е втора ръка 1060 6гб. на разумна цена би имало смисъл, но не знам дали въобще може да попадне на карта, която не е използвана за земеделски задания. Инвестицяита във 1060 3гб очевидно не е добра идея, освен ако не е втора ръка на много добра цена, бидейки наясно какво купува и каква работа ще му върши .Изобщо не мисля, че покупката на i5 8400 си заслужава със бюджета който той разполага. Един i7 4790/Xeon ще му предложи доста близка производителност и цялата инвестиция във платформа ще му излезе доста по-евтино, най-вече заради силно спекулативните цени на DDR4.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Благодаря много на всички отделили от времето си да дадат по едно мнение в темата, така като гледам общото мнение, е че бюджета, който имам в момента не е достатъчно, че да ми даде забележимо по-добро представяне на компа спрямо сегашната ми конфигурация, така че ще гледам да посъбера още някви кинти, за да вдигна бюджета, па и барем да паднат цените на пазара малко като изкарат новите поколения видео карти, за да взема нещо по-добро. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Или вдигаш бюджета, така че да стигне за видеокарта поне GTX 1060 6 GB, или на първо време вземаш видеокарта и после процесор, памет и дъно, или обратното. Дал съм ти добро предложение в първия пост, като може да се направят корекции, по-добре си пусни тема за дъно, памет и процесор до 1000 лева примерно, че тука почти всичко е спам и нищо съществено по темата. По-нататък, ако събереш още поне 600-700 лв., може да си пуснеш и тема за видеокарта. Между другото, няма да е лошо да кажеш какво ти е захранването и кутията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Raze написа:

Или вдигаш бюджета, така че да стигне за видеокарта поне GTX 1060 6 GB, или на първо време вземаш видеокарта и после процесор, памет и дъно, или обратното. Дал съм ти добро предложение в първия пост, като може да се направят корекции, по-добре си пусни тема за дъно, памет и процесор до 1000 лева примерно, че тука почти всичко е спам и нищо съществено по темата. По-нататък, ако събереш още поне 600-700 лв., може да си пуснеш и тема за видеокарта. Между другото, няма да е лошо да кажеш какво ти е захранването и кутията?

Захранването и кутията също е желателно в нова тема да каже какви са.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.06.2018 г. в 23:36, Joss Bomon написа:

Смятай как си се изказал, щом на мен не ми било ясно... 

Разбрах, че предлагаш ъпгрейд на платформата за бюджета, който няма да доведе до нищо в близко време, а в някой щастлив ден, след като си ъпгрейдне и картата, тогава ще получи желаното!

Пак ли не съм разбрал ?!

Ти пък за много умен ли се имаш... че щом ти не си бил разбрал, значи човека не се бил изказал добре. 

Много добре и разбираемо се е изказал човека и е предложил адекватна конфигурация за тези пари. И видеокартата му е прилична та не е спешна. 

Престани да спориш с хората във всички теми и да дразниш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване