Премини към съдържанието
fissikela

Програма за форматиране и извличане на информация за Хард

Препоръчан отговор

Здравейте, трябва ми програма за извличане на информация за харда както и за пълното му форматиране.

Искам да го форматирам ,така че да не може да се връщат данни и информация от него защото ще го продавам.

И ако може някой на 2 на 3 да ми обясни как да се оправя с пълното форматиране..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, fissikela написа:

програма за извличане на информация за харда

Искате да копирате информацията на друг диск?
Всички инструменти за работа с дискове/дялове имат опция за заличаване/забърсване на целия диск и за копиране на дялове с информация.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и след като се прехвърли информацията, да се форматира диска и да се пусне CCleaner и неговия инструмент "toolse/ drive wiper", избира се  съответния диск и "entire wipe". В линка е показано, както има и предложения за друг подобен софтуер:

https://www.raymond.cc/blog/make-your-recoverable-datas-unrecoverable/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може дискът да се форматира на ниско ниво.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, DarkEdge написа:

Искате да копирате информацията на друг диск?
Всички инструменти за работа с дискове/дялове имат опция за заличаване/забърсване на целия диск и за копиране на дялове с информация.

Ами искам да разбера какъв е диска.

И формация за самия диск...въпроса ми идва от там че, на новият ми лаптоп ми изкара някакви нестабилни 8 сектора и искам да проверя по някакъв начин дали диска е стар или нещо подобно... 

За тази информация използвам ХДД Туне но при нея не виждам как да разбера информацията и как да форматирам харда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А, това е друго нещо - ползвай Macrorit Disk Scanner и сканирай диска. И kcsoft HDD expert

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, DarkEdge написа:

А, това е друго нещо - ползвай Macrorit Disk Scanner и сканирай диска. И kcsoft HDD expert

На две на три ако може да ми кажеш кое за какво е и как се ползва

Че не съм опитен в занаята...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И двете програми имат портативни версии - теглиш, разопаковаш и
Disk Scanner - стартираш подходящата за ОС версия 32 или 64 битова. Избираш диска от падащото меню и кликваш бутона Scan
HDD Expert - теглиш zip архива и разопаковаш. Стартираш изпълнимия файл и той ще ти даде информация за диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точен модел на диска?

S.M.A.R.T. на диска (примерно с Crystal DiskInfo като се се промени във функция > разширена функция > RAW стойност > 10 [DEC]).

Къде ще местиш информацията (параметри на новия носител) и през каква система (хардуер и софтуер)?

Като казваш извличане на информацията визираш:

- копиране на потребителски файлове

- клониране на ОС

Купувача знае ли, че има 8 нестабилни сектора?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, plamen_petrov_80 написа:

Точен модел на диска?

Как ще ти помогне това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, plamen_petrov_80 написа:

Точен модел на диска?

S.M.A.R.T. на диска (примерно с Crystal DiskInfo като се се промени във функция > разширена функция > RAW стойност > 10 [DEC]).

Къде ще местиш информацията (параметри на новия носител) и през каква система (хардуер и софтуер)?

Като казваш извличане на информацията визираш:

- копиране на потребителски файлове

- клониране на ОС

Купувача знае ли, че има 8 нестабилни сектора?

Купувача няма да взима този хард.

Ще взима този който ще форматирам изцяло,за да не може да връща информация...

Иначе тези 8 нестабилни сектора,проблемни ли са?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подробен опис с какво желязо разполагаш, на каква система ще бъде извършена манипулацията и какво точно искаш да направиш.

Да, диск с нестабилни сектори е по-лошо от диск без, но и двата могат да спрат да работят изненадващо (както и диск на един ден).

Какво разбрах аз до тук:

Имаш лаптоп (не е ясно какъв) и май в него имаш твърд диск с 8 нестабилни сектора. Имаш друг твърд диск (не е ясно изобщо какъв е той) на който имаш данни които искаш да прехвърлиш на проблемния диск в лаптопа си, защото после този неизвестен диск ще го продаваш и той трябва да бъде форматиран.

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Къде ги дава тези нестабилни сектори? Дай SMART инфото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Raze написа:

Къде ги дава тези нестабилни сектори? Дай SMART инфото.

Това е което знам да дам колега.

Untitled.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са сектори, при които е дало някакви грешки при четене, но все още не са маркирани като лоши. Реално диска си има резерв, в който ако някой сектор не може да се прочете, се прехвърля в "reallocated...". Принципно е индикация за някакви започващи проблеми по диска, но няма гаранция, че диска ще се повреди. Въпроса е да ги следиш и ако почнат да се увеличават много или пък "reallocated" секторите да растат, да имаш готовност за замяна на диска. Имам много стар диск Seagate 500 GB, който има 401 reallocated сектора, но все още работи перфектно. Сигурно е 7-8 годишен, въпреки че реално го дава на 847 дни работа, което е под 2.5 години. В момента съм го пенсионирал и ми стои за резерва. Преди известно време няколко месеца го бях мъчил и го чаках да умре, но се оказа здраво животно, увеличиха му се проблемните сектори с около 30, но работи.

https://superuser.com/questions/1058592/how-should-i-understand-current-pending-sector-count-in-crystaldiskinfo-report

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Raze написа:

Това са сектори, при които е дало някакви грешки при четене, но все още не са маркирани като лоши. Реално диска си има резерв, в който ако някой сектор не може да се прочете, се прехвърля в "reallocated...". Принципно е индикация за някакви започващи проблеми по диска, но няма гаранция, че диска ще се повреди. Въпроса е да ги следиш и ако почнат да се увеличават много или пък "reallocated" секторите да растат, да имаш готовност за замяна на диска. Имам много стар диск Seagate 500 GB, който има 401 reallocated сектора, но все още работи перфектно. Сигурно е 7-8 годишен, въпреки че реално го дава на 847 дни работа, което е под 2.5 години. В момента съм го пенсионирал и ми стои за резерва. Преди известно време няколко месеца го бях мъчил и го чаках да умре, но се оказа здраво животно, увеличиха му се проблемните сектори с около 30, но работи.

https://superuser.com/questions/1058592/how-should-i-understand-current-pending-sector-count-in-crystaldiskinfo-report

Последен въпрос колега.Този диск ми стои на лаптопа който го взех преди около 2м.  

Някъде бях чел че този модел е с 128мб кеш и е 5400 оборота...ОК ли е като възможности и дали да пристъпвам направо към ъпгрейд...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Диск на два месеца с 8 слаби сектора си е за гаранционна замяна. Диска е най-бавния възможен вариант за лаптоп 4200/4500 (вече не ги произвеждат) < 5400 < 7200 < SSD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно, пак някакви търговски трикове да слагат толкова голям кеш на 1 TB бавен диск, сякаш това ще го забърза. Моя 3 TB десктоп диск 7200 оборота има 64 мегабайта кеш.

https://toshiba.semicon-storage.com/ap-en/product/storage-products/client-hdd/mq04abfxxx.html

Щом лаптопа е на 2 месеца, би трябвало да е в гаранция? Направи рекламация да ти сменят диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, plamen_petrov_80 написа:

Диск на два месеца с 8 слаби сектора си е за гаранционна замяна. Диска е най-бавния възможен вариант за лаптоп 4200/4500 (вече не ги произвеждат) < 5400 < 7200 < SSD.

Само не разбрах...на кой диска е 4200/4500

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Raze написа:

Странно, пак някакви търговски трикове да слагат толкова голям кеш на 1 TB бавен диск, сякаш това ще го забърза. Моя 3 TB десктоп диск 7200 оборота има 64 мегабайта кеш.

https://toshiba.semicon-storage.com/ap-en/product/storage-products/client-hdd/mq04abfxxx.html

Щом лаптопа е на 2 месеца, би трябвало да е в гаранция? Направи рекламация да ти сменят диска.

В гаранция още 22месеца ...така че имам време. Мисля да изкарам така още и след време да го сменя.

Реално ако му няма нищо и така да работи ...не бави ,не е шумен...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бавенето и шуменето са ти най-малкия проблем.

Важна информация дръж на два носителя най-малко!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, fissikela написа:

В гаранция още 22месеца ...така че имам време. Мисля да изкарам така още и след време да го сменя.

Реално ако му няма нищо и така да работи ...не бави ,не е шумен...

По-добре е да си заявиш сега проблема. Защото, ако, не дай боже, се скапе още нещо, ще имаш правото да искаш връщане на парите или замяна с друго.
Трупането на рекламации е полезно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.