Премини към съдържанието
ivaylo71

Основни правила и настройки при първоначална инсталация на SSD

Препоръчан отговор

Здравейте!

Искам първо да помоля в темата да пишат само хора, които са инсталирали успешно много пъти върху SSD за да сме полезни на всички, които ще го правят по-нататък. 

Моят проблем е следният: инсталирах Уин7 64 върху SSD, но нито зададох настройка на контролера -режим AHCI, нито пък ме пита дали да бъде MBR или GPT.. После прочетох, че в режим AHCI, този тип дискове работи по-добре и по-бързо. Като го задам обаче след инсталацията, въобще не иска да зареди. Явно е трябвало да се зададе преди инсталацията. Един приятел обаче пък ми каза, че го направил, но не се виждали другите му два диска, които са HDD. Понеже двата ми обикновени диска са много стари, си купих 2ТB HDD. Решил съм да направя инсталацията наново. Много ще съм благодарен, ако някой ми обясни стъпка по стъпка как да се направи всичко така, че хем да задам преди инсталацията режим AHCI, хем да мога да добавя и обикновения хард диск. Дали не трябва да оставя само SSD и след инсталацията да видя дали ще приеме и HDD-то.GPT пък доколкото разбрах е за дискове над 2TB и е с 64 битови инструкции.(ако въобще съм разбрал правилно)

Ако има значение дъното ми е Asrock P67 Pro цокъл 1155 с UEFI  меню. Има 2 конектора SATA 3 и четири SATA 2. Процесора ми е Intel Core I7-2600K, ако има значение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш да направиш инсталация върху харддиска , която лесно се определя каква да бъде, след което да включиш в дъното ССДто и с програма AOMEI да мигрираш ОС в него. След това , при първото зареждане, е по-добре да откачиш от дъното харддиска, така, че биоса да зареди от ССДто, при успешно зареждане се включва хдд и тогава можеш да форматираш дял С: , където още стои уиндоуса на първоначалното му положение.Това съм го правил няколко пъти успешно.

44.PNG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята ми е да направя чиста инсталация в режим AHCI на дъното-това ми е целта.. Не искам да прехвърлям ОС от HDD на  SSD, защото така ще продължавам да съм в режим IDE.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, ivaylo71 написа:

Идеята ми е да направя чиста инсталация в режим AHCI на дъното-това ми е целта.. Не искам да прехвърлям ОС от HDD на  SSD, защото така ще продължавам да съм в режим IDE.

Тука има полезна информация!  Процедурата не е много различна от инсталация върху HDD Особено ако инсталацията не е от флашка!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много! Значи за сега разбрах, че преди инсталацията трябва да задам режим AHCI от BIOS менюто. Дали обаче обикновеният диск да е включен в дъното преди инсталацията или да го добавя след инсталацията. HDD поддържа ли този режим на SATA контролера?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ивайло, задай AHCI, разкачи твърдия диск и като оставиш само ССД, форматираш и инсталираш, за да не излизат секции от инсталацията по другото устройство.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, ivaylo71 написа:

Значи за сега разбрах, че преди инсталацията трябва да задам режим AHCI от BIOS менюто.

Погледни и  тази тема! Нищо не е по различно! Правилно си разбрал.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основни правила и настройки при първоначална инсталация на SSD

Том първи, втори и трети с изводи...

• Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, PANOV написа:

Ивайло, задай AHCI, разкачи твърдия диск и като оставиш само ССД, форматираш и инсталираш, за да не излизат секции от инсталацията по другото устройство.

Няма да излиза нищо, защото HDD диска е чисто нов. Въпроса е дали в режим AHCI ще се разпознае от БИОС и дали ще работи правилно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички дискове ще си се разпознават като зададеш режим AHCI в BIOS. И задай SSD като първо устройство.
При стартирането на машината извикай меню за избор на 1. зареждащо устройство - F9;F12 ;Esc...един от тия клавиши в зависимост от дъното. 
И няма нужда да инсталираш на HDD, пък след това на SSD.
Не разбрах - на HDD има ли инсталиран Windows в момента?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ivaylo71 написа:

Няма да излиза нищо, защото HDD диска е чисто нов. Въпроса е дали в режим AHCI ще се разпознае от БИОС и дали ще работи правилно.

Имам предвид по време на инсталацията, затова се разкача всичко без въпросното ССД.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Всички дискове ще си се разпознават като зададеш режим AHCI в BIOS 
И няма нужда да инсталираш на HDD, пък след това на SSD.
Не разбрах - на HDD има ли инсталиран Windows в момента?

Няма да има ОС-HDD е чисто нов. Ще направя преинсталация на SSD и ще добавя новия HDD.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ще стане ако зададете Load Optimal defaults в BIOS и си инсталирате прекрасната бозица на SSD-то? Някакви отклонения в четене и запис ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ivaylo71 написа:

Ще направя преинсталация на SSD

искаш да кажеш инсталация?

току-що, Daylight Dancer написа:

Какво ще стане ако зададете Load Optimal defaults в BIOS и си инсталирате прекрасната бозица на SSD-то? Някакви отклонения в четене и запис ли?

Ехаа - специалистът се изказа :D
Нямам думи

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Daylight Dancer написа:

Имаш. при това вече имаш за около 35 хиляди мнения, тъжно

Питащият има за цел да направи инсталацията така, както ТРЯБВА, а не да чете глупости, които такива като теб явно обичат да пишат. И прави много добре, че пита. На всичко отгоре, точно е обяснил какво и как иска да постигне. Насочи се към своята професия за усъвършенстване.

преди 15 минути, PANOV написа:

Имам предвид по време на инсталацията, затова се разкача всичко без въпросното ССД.

За мен, това е правилният начин за действие.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Попитах някакви конкретни проблеми ли се появяват ако се инсталира модерна ОС на SSD при настройки на BIOS по подразбиране просто. То не хапе, пробва се и ако после човек има проблеми започва да мисли и ако се налага да пита. Смяната на режим на работа на диска след инсталация на ОС явно има ефект.

За да бъда полезен ще кажа, че ОС си имат някакви изисквания и е добре авторът просто да ги потърси било то за 7 и 10 и да приведе дяла/диска в необходимия му вид. Вече относно работа на SSD дали ще върви по-добре под 7 или 10 наистина да кажат хора, които имат опит с SSD. Желание да се сдобивам с SSD нямам

успех :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Желание да се сдобивам с SSD нямам"

Щом нямаш желание за SSD, то не е и редно да ръсиш акъл. Слагай раницата на гърба, вземи GPS - в ръка и по баира. Трябва да си "на вън" за да действа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок, явно темата тръгна вече по кривия път. Ще инсталирам в режим AHCI със закачен само SSD, след това ще закача новият HDD и ще видя дали всичко ще е наред. Благодаря на всички, които се отзоваха. Ще драсна няколко реда след време, за да кажа дали е възникнал проблем, поне да съм полезен на останалите.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ivaylo71 написа:

Искам първо да помоля в темата да пишат само хора, които са инсталирали успешно много пъти върху SSD

Ето ми двата диска - SSD и HDD:

877192_fr.jpg

Инсталирал съм много пъти върху SSD-то - и Windows-и, и Linux-и . Никога не съм откачал HDD-то.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, RudeBoy написа:

877192_fr.jpg

Инсталирал съм много пъти върху SSD-то - и Windows-и, и Linux-и . Никога не съм откачал HDD-то.

Да те попитам само кога те пита дали да е GPT или MBR или автоматично си го прави GPT на SSD дисковете. Щото и това не ми е много ясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ivaylo71 написа:

Да те попитам само кога те пита дали да е GPT или MBR или автоматично си го прави GPT на SSD дисковете.

MBR

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, RudeBoy написа:

877192_fr.jpg

Това не значи, че при инсталация не може да остане boot info по твърдия диск и после ако му се случи нещо, ОС не зарежда. Другият вариант с разкачането е просто за да се елиминира такава възможност, не че е 100% задължително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ivaylo71 написа:

Да те попитам само кога те пита дали да е GPT или MBR или автоматично си го прави GPT на SSD дисковете. Щото и това не ми е много ясно.

Е, това ме е питало един единствен път - последно като преинсталирах :) . Всъщност не ме пита, а направо отказа да се инсталира - даде такава грешка:

hqdefault.jpg

Наложи се да направя наново буутващата флашка, като задам инсталация върху GPT дял (в настройките на Rufus).

Обаче едно време като инсталирах 7-ици, никога не са ми правили такива номера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, barbuncela написа:

MBR

Обясни де защо да е MBR. Виждам на снимката на RudeBoy че системата  на SSD диска е GPT.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.