Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Привет.

Оглеждам се за мрежов сторидж и клоня към готово такова устройство вместо отделен компютър. Ще се ползва за да си натоваря цялата медия на него (музика, филми, сериали) и за бекъп на снимки. Не държа на рендване на съдържание на него, засега всичко ще се пуска от един компютър и най-вероятно ще се свърже директно към втората мрежова карта на компютъра. Ако ми се наложи нещо по-сериозно след време, може би бих му добавил едно Raspberry PI например.

Изисквания:

• 4 слота
  • Поддръжка на RAID 5 (ще започна с един диск, но държа да мога после безболезнено и без загуба на данни да добавя още два или три; доколкото знам в общия случай миграцията става постъпково, т.е. един диск -> RAID 1 с втори -> RAID 5 с трети)
  • Цена до около 1000-1200 лева за празно устройство (тъпо, че тези, които идват с дискове, често са например 4 по 2 TB, което ограничава възможността за последващо надграждане); мисля да започна с един диск 6 или 8 TB, най-вероятно WD Red Pro, но бих обмислил вариант, който идва с 2 по 8 TB например

Хубаво е да има (но не задължително):

• USB за директна връзка към компютър
  • 10 Gbit мрежа
  • Възможност да добавя NVMe кеш

Няколко чудения:

• Как се държат масивите с различни модели дискове (например ако след година-две си взема диск, който е сходен по характеристики с първия, но различен модел)?
  • Има ли уловки при директното свързване по мрежа (а не през рутер)? Ако да, за какво трябва да внимавам?

Не съм ангажиран откъм марки с изключение на това, че ми се ще да избегна Asus (Asustor); чета/гледам хубави неща за Synology.

Ще се радвам на мнения на хора с опит от първа ръка. Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, може би нещо подобно - Цък (вероятно го има и по-ефтино не съм търсил къде колко е - само дадох примерен линк).

С тези ти изисквания и такава цена, дори да се намери ще има компромиси с много неща. Може би ако си направиш не много мощен файлов сървър с NFS и/или CIFS може да постигнеш желаните неща, като приемем, че самият сървър ще е на старо и около голяма част от парите ще идат за 10Gbps converged адаптер във зависимост дали нов или употребяван.

ПП: Има ли уловки при директното свързване по мрежа (а не през рутер)? Ако да, за какво трябва да внимавам? Освен, че е по-евтино, всяко устройство по между им било рутер или суич би внасяло малко или повече допълнително latency поради обработката на трафика. Всички модерни мрежови адаптори включително FC HBA подържат директно свързване без междинни устройства.

ПП2: А защо не си вземеш някой хубав хардуерен райд контролер примерно LSI logic и не синаправиш желания райд на компа ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за какво ти е 10 Gbit мрежа?

Къде мислиш да му добавиш може би бих му добавил едно Raspberry PI?

Какъв "бекъп на снимки" при "ще започна с един диск"?

Какво ли би станало с данните ти, при повреда в устройството?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пламене в практиката чест проблем при 10 гигабитовите мрежи е, че трафика първо рядко може да се достигне и после, че отнема толкова CPU ако успее, че при сериозен трансфер често крайните машини получават ако са Уиндоус син или друг цвят екран спрямо версията, ако Линукс - kernel panic поради невъзможността да отделят толкова ресурс за приемането/пращането на такъв трафик същевременно вършейки и останалите си задачи. А дали има смисъл за снимки е един друг въпрос, гледам изискванията и отговарям спрямо тях. То и да инвестираш в дискове за RAID 5 в любителски NAS според мен няма особенно сметка, но може и има хора го правят :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, plamen_petrov_80 написа:

Какъв "бекъп на снимки" при "ще започна с един диск"?

Какво ли би станало с данните ти, при повреда в устройството?

Снимките засега са на настолния и на един външен диск, търся още една точка за резервно копие (а не копие на ниво RAID - това по-нататък). Наясно съм с косвените последици.

10 Gbit ми се струва, че ще е добре да има като future-proofing, а не като задължително условие. 1 Gbit наситен при последователно писане няма да стигне дори за само един диск, а какво остава за масив.

Rack-mount не искам, тъй като няма смисъл - нямам и не планирам други устройства с такъв монтаж. Търся настолно решение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами то дали копие другаде или читав райд на компа ти е общо взето едно и също. При райд 5 далаверата е, че при умиране на диск си се смята инфото от parity при замяната му. И въпреки това, ако копираш на 3 отделни диска 1 инфо за бекъп си доста по-safe. Аз в твоя случай бих направил 3 копия на 3 различни диска, вместо райд или NAS ако инфото е верно важна.

ПП: 10 Gbit за фючър-прууфинг е бая скъпо нещо все още.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, vstoitsov написа:

Ами то дали копие другаде или читав райд на компа ти е общо взето едно и също. При райд 5 далаверата е, че при умиране на диск си се смята инфото от parity при замяната му. И въпреки това, ако копираш на 3 отделни диска 1 инфо за бекъп си доста по-safe. Аз в твоя случай бих направил 3 копия на 3 различни диска, вместо райд или NAS ако инфото е верно важна.

При положение, че ще ги имам на няколко места, не е толкова критично. RAID 5 на мрежовото устройство според мен ще е най-разумно - за да не замине всичко при смърт на един диск (да, горе-долу съм наясно как работи).

Едната от основните причини е, че искам да разкарам малко дискове от настолния, понеже са най-шумната част от него (а NAS-ът да отиде в килера). Ако искам, мога да му натоваря до осем диска, но не е в това въпросът. Живот и здраве някой ден компютърът ще е само с SSD-та.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ам това е друго нещо и дава смисъл. Може да погледнеш и FreeNAS ... успех пожелавам и да споделиш какво си взел и колко си доволен от него. Може и JBOD NAS да ти свърши работа знам ли.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.