Премини към съдържанието
rado84

Чиста (изв. като "бяла") нафта - откъде?

Препоръчан отговор

На един приятел са му донесли от Ирак отоплителна печка, която работи с чиста нафта, която там се нарича "бяла нафта". Обаче у нас има проблем с намирането на магазин, откъдето да се купи такава и затова реших аз да питам тук, ако някой знае. Някакъв бакшиш му е казал, че у нас се продава такава нафта, но не знае къде. Вие знаете ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мисля че нафтата замърсява доста, а пък чистата нафта още повече

така че , ако съм прав, в европа е забравена

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, rado84 написа:

На един приятел са му донесли от Ирак отоплителна печка, която работи с чиста нафта, която там се нарича "бяла нафта". Обаче у нас има проблем с намирането на магазин, откъдето да се купи такава и затова реших аз да питам тук, ако някой знае. Някакъв бакшиш му е казал, че у нас се продава такава нафта, но не знае къде. Вие знаете ли?

От Русия - тук се води ДСЗ (диз. спец. зимно) и има две разновидности:
ДСЗ-30 и ДСЗ-45 - бяло като вода.
Ама такова гориво само при военните.

Другият вариант е да се замразява нафта от колонката (но под -10- -15С), да се обира парафинът и да се ползва.
А "бялата" нафта топли страхотно

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, rado84 написа:

Не би трябвало да има проблем да работи и всякаква нафта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Емил Костов написа:

Не би трябвало да има проблем да работи и всякаква нафта.

Айде, бе! Верно ли? И какво ще прави при задръстване с парафините?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, DarkEdge написа:

Айде, бе! Верно ли? И какво ще прави при задръстване с парафините?

Това, че ние тук си кръщаваме горивата и не си чистим резервоарите е нещо съвсем друго. А при задръстване ще я отваря и чисти. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ахаха вие нормални ли сте бре, на нафта ще ми се топлят

Дизелът щот мноу евтииин.

Да не сте си ударили някъде главата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

Това, че ние тук си кръщаваме горивата и не си чистим резервоарите е нещо съвсем друго. А при задръстване ще я отваря и чисти. 

Не става дума за кръщаване! И проблем с ръждата е доста трудно да има, тъй като смукателите са на известна височина от дъното и механичните примеси трудно се засмукват.

преди 2 минути, Танер Заит Расим написа:

Правиш сметка на хората как да си изгарят парите ли?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Не става дума за кръщаване! И проблем с ръждата е доста трудно да има, тъй като смукателите са на известна височина от дъното и механичните примеси трудно се засмукват.

Правиш сметка на хората как да си изгарят парите ли?

Прав си нека си ги горят в дизеловата печка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Правиш сметка на хората как да си изгаря

Все още имаме нафтова печка, която работи. Разбира се, вече не се използва. Но си работеше с обикновена нафта. И да, налагаше се да се чисти системата. И с чистата ( бяла) нафта пак ще трябва да се чисти и поддържа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Танер Заит Расим написа:

И аз така реагирах като ми каза за печката. Обаче човекът е иракчанин и каза, че там почти всичко върви на нафта, с малки изключения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И що мериш света по своята камбанария? Мерцедес и Трабант са коли, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама Ирак има находища на нефт за тях е като вода..... американците и руснаците не ги ли източиха още?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, rado84 написа:

И аз така реагирах като ми каза за печката. Обаче човекът е иракчанин и каза, че там почти всичко върви на нафта, с малки изключения.

И са при петрола, нали? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да му кажеш на иракчанина че тук е Йуруп и се топлим на климатици, газ, ток, дърва, пелети и въглища

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Танер Заит Расим написа:

Ама Ирак има находища на нефт за тях е като вода..... американците и руснаците не ги ли източиха още?

Еми може и да са. Обаче човекът не иска печка на ток и е искал да му донесат горивна. Което според мен е много по-нездравословно от електрическата, ама не мо'ем му го обЯсним това...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, rado84 написа:

Еми може и да са. Обаче човекът не иска печка на ток и е искал да му донесат горивна. Което според мен е много по-нездравословно от електрическата, ама не мо'ем му го обЯсним това...

Ето ти линк. В интернет може да потърсиш доста информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Емил Костов написа:

Ето ти линк

С такава нафта аре стига си карал возило в Сибирь. Че и в Кнежа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

С такава нафта аре стига си карал возило в Сибирь. Че и в Кнежа

Говорим за печка, а не за автомобил. И твърдя, че печката ще работи с всякаква нафта. Самата печка си има цедка и филтър, който задържа боклуците. Освен това нафтата предварително може да се мине през тензух. Вече друг е въпросът дали е рентабилно в България при цената на нафтата да се отопляваш с такава печка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Говорим за печка, а не за автомобил. И твърдя, че печката ще работи с всякаква нафта. Самата печка си има цедка и филтър, който задържа боклуците. Освен това нафтата предварително може да се мине през тензух. Вече друг е въпросът дали е рентабилно в България при цената на нафтата да се отопляваш с такава печка.

Да взима чувалите с пари и да се топли с горене на долари :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди 40 - 50 години се топлихме с нафтови печки. Дори и тогава като беше стотинки пак не беше изгодно. Всичко друго беше наполовина, само при твърдо гориво имаше пепел. и сгурия. Дизеловото гориво за автомобили и камиони не ставаше за печките. Нафта за отопление се продаваше отделно. Чиста, нямаше парафин, сяра и примеси. Цедката на сипване е за грубите боклуци, баш филтъра е в дозатора.

В резюме - няма консуматив за тази печка. Може би да може да се купи из складове и рафинерии, но не знам как е положението с акциза и съответно цената. При всички обстоятелства другите начини за отопление са по-евтини. Не съм видял някой да преработва нафтови печки на газ от бутилки, та сигурно и това не става.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване